Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3232 replies to this topic

#271
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Din 5 randuri plantate in solar,2 sunt de prekos,2 sunt de tolin si unul de ”maidaneze”.Dintre toate,doar prekosul manifesta acea rasucire a frunzelor,celelalte sun OK..Zilele urmatoare sper sa am timp sa pun plasa de umbrire pe solar si sa vad efectele.

#272
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
jumbo
Da!
In imaginea ,,A'' ma regasesc. Parca ai facut foto la mine in solar!
Astazi am tras plasa de umbrire peste ,,producatoare''.
Altceva nu am ce sa le fac!

#273
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cred ca am vierme sarma slobod prin gradina.
Am smuls cateva rasaduri de vinete plantate de ~2 saptamani si care pareau ca nu se dezvolta. Am gasit partea subterana a tulpinii sapata (santuri, canale) de un vierme galben cu cap negru.

Am facut o poza cu telefonul, dar nu a focalizat prea bine.
Attached File  IMG00784-20130529-0835.jpg   96.71K   169 downloads

Edited by meganedoi, 29 May 2013 - 11:33.


#274
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013

 meganedoi, on 29 mai 2013 - 11:33, said:

Cred ca am vierme sarma slobod prin gradina.
Am smuls cateva rasaduri de vinete plantate de ~2 saptamani si care pareau ca nu se dezvolta. Am gasit partea subterana a tulpinii sapata (santuri, canale) de un vierme galben cu cap negru.

Am facut o poza cu telefonul, dar nu a focalizat prea bine.
IMG00784-20130529-0835.jpg

Cum se scapa de acest vierme?

#275
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Se zice ca se scapa greu de ei.
Pana acum am asa
trei solutii bio teoretice:
- capcane din cartofi si/sau morcovi
- cenusa, dar imprastiata din iarna-primavara
- creta, var pentru reducerea aciditatii solului
trei rezolvari chimice si dau numele din memorie:
- sintogrill (coropisnite si viermi)
- corocid (coropisnite si viermi)
- actara la radacina

Maine pe lumina verific si alte plante si in functie de amploarea atacului voi aplica una sau alta dintre solutii
M

#276
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013
Buna seara,

Am confirmata fuzarioza la vinete. Am noroc ca pot inlocui vinetele afectate.  Intrebarea este daca pot trata cu TOPSIN la radacina (500ml)  odata cu plantarea si daca pot acum intr-o pauza cand nu  ploua sa fac un tratament si la vinetele din jur (pamantul este suprasaturat  cu apa) sau sa astept pana cand se mai usuca?

#277
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Asa le-am tratat eu,pana acum nici o recidiva(aprox 10zile).
La tomate ! Nu inlocuiesc,ca nu mai am cu ce !
Da detalii camp/solar ptr cei care pot sa-ti dea detalii/sfaturi mai pertinente!

#278
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
?@ADRIANSLB
Cum arata vinetele tale afectate? Care sunt simptomele? Cine a pus diagnosticul?

M

#279
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Care este doza la atonik recomandata pentru tomatele care au flori

#280
carlothedog66

carlothedog66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.12.2009
Topsin prin banda de picurare a incercat careva?Posted Image

#281
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
l-ai da prea diluat

#282
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Eu mă confrunt cu o altă problemă, la care nu găsesc rezolvare:
Totul a plecat de la niște trandafiri, care aveau afide sub boboci.Mă uit mai atent în jur și văd furnici. Problema e că, la o privire mai atentă, constat că toată gradina îmi este invadată de furnici. Până și în solar am două mușuroaie. Studiez problema și cumpăr pentru combatere un plic cu o substanță (are cuvântul killer în denumire), dau cu el prin grădină și nu văd nici un rezultat. Cum combat furnicile?

#283
ebh

ebh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.04.2008

 ciudin, on 17 iunie 2013 - 22:06, said:

Eu mă confrunt cu o altă problemă, la care nu găsesc rezolvare:
Totul a plecat de la niște trandafiri, care aveau afide sub boboci.Mă uit mai atent în jur și văd furnici. Problema e că, la o privire mai atentă, constat că toată gradina îmi este invadată de furnici. Până și în solar am două mușuroaie. Studiez problema și cumpăr pentru combatere un plic cu o substanță (are cuvântul killer în denumire), dau cu el prin grădină și nu văd nici un rezultat. Cum combat furnicile?

Torni apa fiarta in cuiburi. Asta daca le gasesti...

Eu am alta problema cu ceva gen paianjeni/purici (cred). Am niste ardei iuti si incep sa aiba frunzele incretite. Pe ei m-am tot uitat, dar nu se vede nimic (in special pe spatele frunzei). Am dat si cu o solutie (bio/naturala) pentru "spider mites" si rezultatul e discutabil - parca si-au mai revenit un timp dar nu a fost de lunga durata. Ce e neplacut la solutia respectiva e ca este pe baza de ulei si raman frunzele unsuroase dupa.

Stie cineva vreo solutie chimica (non bio, non uleioasa) pentru paienjeni/afide? Afide nu am vazut pana acum dar am inteles ca asa s-ar manifesta atacul lor - frunze incretite pe margini si la varf.

Alta chestie ciudata e ca am mai dat din ardei la inceput (cand erau mici) si la persoanele la care au ajuns se manifesta aceeasi problema. Desi au gradina, cu mai multe plante/flori. si doar la ardeii respectivi a aparut...

Nu stiu daca are vreo relevanta, dar sunt ardei din gama super-hot (habanero, etc) si au frunzele mult mai mari decat ardeii normali/romanesti - cam 15-20cm.

Edited by ebh, 18 June 2013 - 18:18.


#284
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am habanero, fatali si scorpion in gradina si am avut aceleasi manifestari. erau plini de afide! am dat intai cu zeama de tutun (aka ceai: fierbi tutunul dintr-o tigara in 200ml apa bine, apoi stropesti. zeama de tutun e eficienta la afide, ca si solutia de alcool+apa, doar ca trebuie repetat tratamentul la 2-3 zile pana scapi de afide complet, eu nu aveam cum sa repet la 2-3 zile asa ca la un interval de 2-3 zile am dat milbeknok-asta e si acaricid si insecticid si la cam 2 sapt.am revenit cu mospilan). dupa milbeknok si-au revenit complet ardeii si au inceput sa creasca si sa infloreasca. practic mospilanul l-am dat mai mult preventiv. am observat o invazie de afide anul asta...am afide pe crizantemele din fata blocului, nu mai zic de plantele de pe balcon, asa ca le-am imbaiat si pe ele cu mospilan ieri, probabil ca le voi da milbeknok si lor peste vreo 2 sapt.

#285
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

 ciudin, on 17 iunie 2013 - 22:06, said:

Eu mă confrunt cu o altă problemă, la care nu găsesc rezolvare:
Totul a plecat de la niște trandafiri, care aveau afide sub boboci.Mă uit mai atent în jur și văd furnici. Problema e că, la o privire mai atentă, constat că toată gradina îmi este invadată de furnici. Până și în solar am două mușuroaie. Studiez problema și cumpăr pentru combatere un plic cu o substanță (are cuvântul killer în denumire), dau cu el prin grădină și nu văd nici un rezultat. Cum combat furnicile?

FURNITEL

#286
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara.
Am folosit eu Furnitel si este foarte eficient.
Dupa ce am zgandarit locul cu furnici am presarat praful din plic si a doua zi nu mai era nici urma de furnica.
Sanatate.

#287
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
A folosit cineva insecticidul fastac ?
Care este timpul de pauza intre tratamente?

#288
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
legume -7 zile,cartof-14 zile

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate