Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#253
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,536
  • Înscris: 27.01.2012

View Postmacaz2006, on 26 mai 2013 - 12:01, said:

de ce guru, mai des decat claudia ai pus?
Daca ti-as povesti cate 'prostioare' am facut...te ai cruci!!!

#254
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
pai, cum vrei, nuai sa gasim un topic unde sa nu fim off topic ca acum de 2 pagini incoace

#255
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Va imploram, din toata clorofila noastra, ajutati-l pe Iorgu sa ne vindece!!!
De ce avem frunzele stranse si cam dure? Pe zi ce trece tot mai multe dintre noi, trecem la aceasta situatie!

foto

Attached Files



#256
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,536
  • Înscris: 27.01.2012
E chiar 'stejar extrema urgenta'?
Sau iar exagerezi cu grijile?
Nu stiu, doar ma intreb...
O fi chiar asa de grav???...
"Expertii"...sa se pronunte...!!!

Edited by subway_guru, 26 May 2013 - 20:24.


#257
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt chiar ,,vai mama mea''. Nici somn nu mai am de 2 nopti!!!

#258
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Vai doamne, pe aici pe undeva a mai fost cineva cu aceeasi problema si parca expertii au spus fuzarioza. Tre' sa caut postarea

#259
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View Post1orgu, on 26 mai 2013 - 20:41, said:

Sunt chiar ,,vai mama mea''. Nici somn nu mai am de 2 nopti!!!

Uite un articol super fain.Sper sa -ti fie de folos.

http://www.agropatak...ra_de_tomate/ro

#260
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Mai da le Tata 1orgule si Dumneavoastra cu ceva acolo .. de "mana" de "boli" sunt atatea substante care ajuta rosile poate nu toate chimice , Dumneavoatra nu stiati ca rosile sunt cele mai afectate de bolii , stiu ca nu suportati chimicele dar uneori la nevoie te scapa si daca d ai cu 2 sapatamani pana sa culegeti nu exista asa multa substanta chimica in ele..

Eu cand m am lovit de prima boala am intrat pe net am contacat o firma si mi am luat o ditamai lista de tratament cred ca am peste 50 de plicuri cam pentru orice boala! mai greu e sa indentific boala ca sa stiu cu ce dau , dar o data pe saptamana alternez substantele ... si crede ma la mine in solar e ZALEEE , le am pus prea aproape nu am loc deloc sa intru cu vermonelu , am avut 3 doamne la plantat rasadurile si le au pus ca naibiiii din 60 cm ajunge la 30 cm .... urmatoarea cultura stiu cum le voi planta si le voi planta eu cu mana mea sa le pun la linie!!!

Dintre toate culturile Tomatele sunt cele mai greu de ingrijit , adica trebuie sa fi pe faza eu la 2000 de plante in 2 persoane , Ne a luat mama naibi la cata munca avem.! Si alte treburi . boli etc

Va multumesc. Sper sa ne ajuta m la nevoie .

Edited by Funw, 26 May 2013 - 21:27.


#261
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Citat
-confidor energy, mospilan - sistemice, spectru larg, fiecare cate 3 tratamente pe an dar nu merge alternat unul cu celalalt pentru ca fac parte din aceeasi grupa chimica;
-Karate zeon - spectru larg, actiune indelungata datorita zeonilor;
-Milbeknock - insecto-acaricid cu pauza redusa.
Multe alte insecticide sunt foarte volatile si folosirea lor in perioade cu temperaturi peste 24 de grade este forte ineficienta.
Fugicide: -pe primul loc zeama bordeleza dar pe care o las pentru perioada de cules;
- Bravo si dithane au cel mai larg spectru de combatere;
-Melody compact - cele mai bune rezultate la combaterea manei si alternariozei la rosii si a manei si patarii unghiulare la castraveti;
-Antracol, ridomil gold - necesare pentru alternarea substantei  active in tratamentele din anii ploiosi tot la rosii si castraveti;
-Rovral - putregai cenusiu la tomate si ardei;
-Topsin - fuzarioza si verticilioza la ardei si vinete dar si rosii si pepeni mai rar.
Acaricide: Nissorun, vertimec, envidor la castraveti si vinete.
- Kendal te
- Mospilan
Astea toate le am si inca ceva pe deasupra.
Nu am folosit, decat mospilan, contra paduchilor la ardei.
Problema mea cea mai mare este ca nu stiu de ce frunzele sunt stranse - cred ca nu este acelasi lucru cu ,,rasucite''.
Rodul este bogat, creste pe zi ce trece, nu sunt semne de ofilire. Inflorescentele de la etajele urmatoare, nu dau semne de ,,epuizare''. Culoarea si-o mentin. Un verde normal si placut. Irigat cu masura, zic eu, aerisit, grupa mare, traume ,,0''.
Cel mai greu este sa aflu ce le doare.
Dar ele saracutele sunt ,,mute''!
Sincer ma declar ,,neputincios''!!!
Solicit in continuare ,,Ajutor'', pentru tomatele mele!
Este posibil sa-mi fac eu griji neintemeiate? De alaltaieri caut intruna, pe net, sa gasesc o imagine, corespunzatoare situatiei mele. NU am gasit!!!

#262
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,536
  • Înscris: 27.01.2012

View Postmacaz2006, on 26 mai 2013 - 18:36, said:

pai, cum vrei, nuai sa gasim un topic unde sa nu fim off topic ca acum de 2 pagini incoace
Nu, dupa toate tampeniile pe care le-am facut acum sunt mult mai 'seren'...am atins 'Nirvana'...
:-)

#263
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postsubway_guru, on 26 mai 2013 - 22:11, said:

am atins 'Nirvana'...
:-)
Fericitule!!! Sau dezamagitule!!!
Din acea stare nu se mai pleaca!
Daca, mai esti prezent, printre muritori...te-ai inselat cu ,,atingerea''!

#264
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,536
  • Înscris: 27.01.2012
Coane 1orgule, am atins Nirvana, adica nu ma mai dau de ceasul mortii pentru ca s-a rasucit o frunza nevinovata...
Daca frunza vrea sa se rasuceasca pt ca asa crede ea ca e mai bine si nu de boala...de ce te agiti?
Agitatia prea multa...strica!
Strica si plantelor si-ti strica si tie la starea de Zen pe care ar trebui sa  ti-o induca 'fetitele' tale prea rasfatzate...
'Fetitzele' mele sunt mult mai 'maidaneze' si ne intelegem perfect, nici ele nu cer imposibilul, nici eu nu incerc sa-l ofer...

Edited by subway_guru, 26 May 2013 - 23:16.


#265
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Iorgu,
Nu stiu daca te ajuta sau te incurca ceea ce am sa povestesc acum.
Am fost intr-o plimbare astazi prin Calugareni, Copaceni, Vidra, Dobreni si printre altele m-am oprit pe stanga cum intri in Dobreni la un magazin de agricole. De curiozitate. Inainte de a ajunge la magazin am trecut pe langa un solar plin cu tomate de ~1m inaltime si toate, absolut toate, pana in varf, aveau frunzele stranse.
Buun... intru in magazin, Buna ziua! Buna ziua! Intreb una-alta, discutam despre tuburi, benzi, robineti preturi, cum merge, ce soiuri, seminte etc, dar curiozitatea ma indemna:
"Ale dumitale sunt solariile astea?",
"Da" zice el,
si il intreb direct "domle, dar ce se intampla cu rosiile matale de sunt asa chircite la frunze?"
"Sunt imbatranite" spune legumicultoru
"Hai domle. Cum sa fie imbatranite, caci abia suntem la sfarsit de mai"
"Pai daca am dat in ele cu de toate. Le-am dat cu ingrasaminte, cu de toate. Ethrel, alea, alea"
"Si gata? Asta-i viata lor?"
"Sunt Prekos. Dam in ele sa se coaca, le recoltam, le vindem si punem altceva pentru la toamna"

Imbatranite?
Nu stiu ce sa zic despre imatranirea frunzelor, dar m-am felicitat ca nu am facut greseala de a cumpara rosii noi din targul de la Calugareni.

M

Edited by meganedoi, 27 May 2013 - 00:03.


#266
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
nu stiu daa asta e cauza rasucirii dar e foarte normal ca omul sa vrea sa recolteze tot si sa inlocuiasca precosul... ce sa faci cu ele in vara? Si eu procedez tot asa in sensul ca imi cumpar rasad, 20 de fire, am rosii precoce dupa care le scot si pun rasad facut de mine.
Bine, eu nu "dau in ele" cu de taote ca nu ma intereseaza dar cand faci sa vinzi si ti se rupe, e normal sa fortezi pentru ca o saptamana intarziere inseamna pret de la 6 lei scazut la 3 maxim, plus concurenta imensa asa incat e posibil sa nu mai vinzi...

#267
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Rasucirea din cauze fiziologice a frunzei incepe cu o ridicare a marginilor frunzei urmata de o roluire a lor catre mijlocul frunzei. Primele afectate sunt frunzele de jos, dar isi pot reveni daca factorii de mediu si cei care tin de tehnicile de cultivare se imbunatatesc si reduc stresul asupra plantei, insa daca factorii nefavorabili persista, frunzele afectate nu isi mai revin. In cazurile grave, toate plantele pot fi afectate.

Cateva cauze au fost raportate pana acum. Varietatile selectate pentru o productivitate mare sunt mai sensibile la aceasta afectiune decat celelalte. De asemenea, varietatile nedeterminate sunt mai sensibile in comparatie cu cele determinate.

In unele cazuri, rasucirea apare in special la plantele copilite si defoliate in conditiile unui sol uscat. In alte cazuri, rasucirea a aparut la hibrizii productivi fertilizati excesiv cu azot, dar cu fosfor insuficient sau crescuti in conditii de uscaciune prelungita. In alte cazuri, afectiunea a aparut datorita umiditatii excesive din sol combinata cu arsita prelungita.

Intr-un studiu efectuat in Florida, copilirea a dus la roluirea rapida a frunzelor de la baza plantei. Acumularea zaharului si amidonului in frunzele bazale a avut o influenta directa asupra procesului de rasucire, in timp ce umbrirea plantelor a diminuat afectiunea.

Un raport din Kansas a aratat ca daca la plantarea de primavara, vremea este calda, varful plantei se poate dezvolta mai rapid decat radacinile. Daca urmeaza o vara uscata, frunzele pierd prin transpiratie o cantitate de apa mai mare decat cea furnizata de radacini, iar atunci planta isi rasuceste frunzele pentru a a reduce suprafata prin care poate pierde apa prin transpiratie.

Frunzele rasucite devin aspre, dar flexibile, de consistenta pielii. Ele au dimensiuni normale si nu sunt prezente decolorari intre nervurile frunzei.

Vestea buna este ca productivitatea, calitatea fructelor si cresterea plantei nu sunt afectate de rasucirea fiziologica a frunzelor.

Strategii de prevenire a rasucirii frunzelor:

- folosirea unor varietati determinate de tomate
- plantarea in soluri bine drenate si mentinerea unei umiditati uniforme
- evitarea suprafertilizarilor cu azot si a mentinerii unui nivel adecvat de fosfor
- evitarea copilirilor si defolierilor masive
- mentinerea unor temperaturi mai scazute de +35 de grade prin folosirea unor plase de umbrire sau a unor sisteme de racire evaporativa / ceata, etc.

Inainte de implementarea unor astfel de strategii este esentiala o diagnosticare corecta a plantei. Unii patogeni pot provoca simptome foarte asemanatoare cu rasucirea fiziologica a frunzelor, astfel incat este important sa nu confundam o tulburare abiotica cum ar fi rasucirea fiziologica cu o boala infectioasa. Spre exemplu, virusul incretirii galbene a tomatelor (TYCLV), provoaca pe langa rasucire si o cloroza (ingalbenire) a frunzelor, care se pot ingrosa si pot deveni crocante, iar lastarii se pot opri din crestere.

Sursa: Physiological Leaf Roll of Tomato

Despre cauzele virale ale rasucirii frunzelor puteti citi (in romaneste) un articol aici.


In pozele de mai jos:

A. Afectare severa a frunzelor in cadrul rasucirii din cauze fiziologice.
B. Frunzele bazale sunt afectate, dar cele de sus s-au dezvoltat normal dupa scaderea temperaturilor din aer.
C. Intensitate medie a afectiunii.

Attached Files


Edited by jumborom, 27 May 2013 - 17:03.


#268
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
De ce mi s-au inegrit frunzele ardeilor?

#269
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
De la furadan poate!

#270
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
N-am folosit furadan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate