Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#307
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
stie cineva daca Calcinitul se poate da foliar? Daca da in ce doza, cu ce frecventa, numar maxim de tratamente etc?

#308
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Da, se poate 3-5 kg la ha. La ardei la 7-10 zile din perioada de inflorire, iar la restul legumelor merge mai rar putin.
Nr maxim nu stiu.

#309
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Mega cu acesta am dat si eu 40-50 grame /10l apa ,se da de 2 -3 ori  . dupa ce s au format fructele .
Nu se amesteca cu alte substante NPK, se da separat asa scrie pe punga.

Edited by Funw, 02 July 2013 - 06:46.


#310
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc maddox si funw
Ma apuc de treaba :)
M


#311
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
@maddox chiar ca este un an roditor  ,am 1 luna de cand nu am mai stropit cu nimic (putin k pt culoare si gust)si sunt sanatoase tun tomatele ,rar am fir sub 5kg de rosii,anii trecuti pe vremea asta eram plin de musculita alba .

#312
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
merge sa dau confidor energy cu ridomil gold (pe baza de cupru) ,sint compatibile ?,se anuleaza una pe alta?
pe sticla vad ca nu scrie nimic??!!

#313
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Merg impreuna.

Apropo, unde este cuprul in Ridomil Gold ?

#314
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Exista si varianta cu cupru si imi pare ca se numeste RidomilGold plus


#315
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Corect, Ridomil Gold Plus are cupru in loc de mancozeb (Ridomil Gold). De aceea e bine sa citim bine etichetele.

#316
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
stie cineva ceva despre novadim progress? mi l-a recomandat tanti de la magazin contra musculitei albe (mi-azis ca ea doar cu asta a scapat de musculita)

#317
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
maddox spune ca este de preferat ca Novadim Progress sa fie folosit in perioada de vegetatie
vezi aici

Edited by meganedoi, 25 July 2013 - 19:50.


#318
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai fix la timpul de pauza ma gandeam. pe prospectul oficial al sumit agro e trecuta liniuta la timul de pauza...dar am gasit o avertizare undeera dat si asta si era trecut timp de pauza de 7 zile (in general...la toate insecticidele, nu doar la asta)

#319
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata ce comentarii mai apar. (Ultimul de jus)
http://www.arhiva.lu...ltura_l532.html


#320
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Daca musculita alba este pe varza sau conopida eu zic ca poti sa le tolerezi pentru ca le afecteaza prea putin spre deloc. Daca sunt pe altceva tot cu Confidor Energy am reusit sa reduc numarul lor pt 1-2 zile. Am citit ca este bine sa folosim si Aplaud (se scrie altfel) care le face sterile si cel putin nu se mai inmultesc.
Despre Novadim, cum zice Megane.

#321
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am scris mail in danemarca si, cand primesc raspuns (sper sa primesc!) il scriu si aici. azi am de gand sa sun la tel.de pe eticheta.

insist pe novadim pt.ca tanti de la fito mi-a zis ca e cam singurul cu care se scapa de musculita si e bun si la vie si la rosii pt.viemii aia verzi, deci ar cam fi ideal pt.mine acum...mai ales ca e ultima stropeala pe care o serveste anul asta gradina. mi-a zis ca lumea nu prea il fooseste ca nu prea stiu multi de el, de aia nici insectele nu au capatat rezistenta.

am musculite pe kale si frunzele as vrea sa le mananc...da' nu pot. le-am pus pastile bio in pamant, le-am stropit cu mospilan si milkbernok si in continuare sunt pline...

Edited by anknic, 26 July 2013 - 07:07.


#322
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
so, cei de la redoxim habar nu au, la nr.de tel.de pe eticheta cu info toxicologice raspunde un medic pus acolo sa raspunda doar pt.cazurile de inhalare, ingurgitare, etc...habar nu are de timpul de pauza

la sumit agro habar nu au...urmeaza sa ma sune dupa ce cauta asta in documentatii :)

se pare ca pe vremea cand a fost omologat acest produs nu era obligatoriu sa se treaca timpul de pauza pana la cules..intre timp este obligatoriu, dar acest produs nu a intrat inca in re-evaluare...

sper sa gaseasca timpul de pauza si sa ma sune...

...oricum, v-am spus azi cat iubesc tara asta?

#323
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006
Informaţii există însă cred că nu se doreşte popularizarea deoarece face parte dintr-o clasă de insecticide controversate (Novadim = dimetoat insecticid din clasa organofosforicelor) foarte nocive cu mediul, diverse animale şi albine.

Un link către eticheta unui producător: fişa pdf

Interesant că la tomate timpul minim până la recoltarea fructelor trebuie să fie de 7 zile deşi la avertizare se rocomandă aplicarea între 2 şi 7  săptămâni înainte de recolatare, funcţie de dăunător şi concetraţia utilizată.

Autorităţile din alte state mai avansate recomandă utilizarea după amiaza spre amurg când albine încep să nu mai fie active.

Edited by m4y, 26 July 2013 - 10:28.


#324
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate