Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2107
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Fertilizarea de baza, cu mranita, Orgevit, Italpollina, Cropcare, sau orice fel de ingrasamant similar, nu se face la cuib. Cel mult, se face cum a facut corsica, peste tot. Pentru un pic de economie, se aplica doar pe brazda de cultura inainte de ultima trecere cu motocultorul sau freza...discul sau orice alt echipament. De ce? Ideea e simpla. Daca aplicam la cuib, o sa dezvoltam niste plante lenese, care vor avea totul mura in gura, iar radacinile vor ramane in zona aia. De ce sa caute ele dupa hrana si apa cand au totul acolo? In concluzie, recomand fertilizarea de baza cel putin pe brazda de cultura, 40 50cm...si incorporata in sol, 20cm. Vor avea grija cutitele sa o poarte la adancimea aia. Eu merg pe 2.5t la ha in solar, doar pe brazda. La ardei in 2015, in camp, am mers pe 1.5t la ha numai pe brazda. Probabil voi folosi si la varza anul asta, 1 1,5t la ha.

Una peste alta, dupa 2 ani de utilizare, ma declar foarte multumit de randamentul acestor ingrasaminte peletizate. Randamentul a fost peste asteptari, plante viguroase pe acelasi teren pe care cultiva solanacee din 2006. Ce e drept, mai rotesc putin, o salata, o gulie, varza, ridichi..deh..ceva banuti mai in vreme, multi, putini, dar sunt.

Pe langa avantajele mai sus mentionate, sunt incantat de usurinta in aplicare...sacii ii duc cu roaba in solar, aduc cantarul si o galeata de 10.litri.Impart  cantitatea la nr de brazde si cu mana sau scuturand de galeata, o aplic cat de cat uniform. Pentru acelasi randament, as avea nevoie de multa mranita, efort consistent in administrare, motorina, utilaje. Eu am ales pentru mine si familia mea. Castig timp si energie. Mranita ar fi gratis, dar adaug motorina, adu gunoi, basculeaza l pe camp, lasa l la descompus cativa ani, iar incarca, iar descarca, roaba...zapaceli din astea. Motorina bani, mana de lucru bani...de 2 ori. La 10 t de gunoi crud, am 200lei motorina, 50lei mana de lucru. Dupa 2 ani nu raman mai mult de 2tone urma descompunerii...iar motorina..iar mana de lucru. Conteza f mult pt mine randamentul in unitatea de timp coroborat cu energia investita....iar platind pentru munca altora, de a mi produce ingrasamant de baza steril, nu vad decat un castig major pentru mine, entitate fizica.

A nu se intelege ca mranita nu ar fi buna...am 2 remorci pe stoc, insa va avea alta destinatie. Insa gradul de imburienare pentru mine a fost devastator, in special in gradini. 2 prasiri per cultura plus plivit...in special primavara, ca altfel o dau in necazuri cu putregaiul. Zi buna tuturor.

#2108
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Exact, mranita mai aduce cu ea si boli. Alti bani.

#2109
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Orgevit si Italpolina am luat si eu pentru gradina. Cate 2 saci din fiecare. Am 300 mp de gradina si as vrea sa va intreb daca este in regula sa folosesc toti 4 saci pe aceasta suprafata?

#2110
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
250g/mp*300=75kg. Tinand cont ca probabil vei da fara caile de acces, e cam mult odata tot. Dai acum doi saci si mai revii pe la inceputul verii, cand intra pe rod plantele.

#2111
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Am luat si eu 7 saci de Italpollina și 7 de Orgevit. Eu dau câte 5 din fiecare pe 400 mp, după care vine "motosâcâitoarea", apoi folia de mulcire... din cap în cap, peste tot inclusiv pe cărarea dintre rânduri. Nu mai pot adăuga nimic după plantare.
Știe cineva dacă este vreo diferență de compoziție la Orgevit între sacul de 25 si cel de 20 de kilograme?

#2112
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si eu vreau să folosesc ogrevit anu asta în solarii .norma o socotesc la suprafata brazdei de cultură sau la suprafata totala a solarului ?
Nu prea stiu de unde sa iau că în br nu se gaseste si nici la marcoser nu mai are ?

#2113
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
La suprafata totala a solarului socotesti...insa aplici doar pe brazda de cultura. N ar fi rau peste tot...insa e ok pe brazda.

Deci...repet...astea se aplica inainte de plantare, incorporate in sol..nu la cuib...nu deasupra, nu la fir. Sunt ingrasaminte cu descompunere treptata.

#2114
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
http://agrointel.ro/...rilor-agricole/

Poate cineva sa spuna de ce se aplica doar la gunoi de grajd si nu la ingrasaminte chimice?

#2115
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Pentru ca cele mai ieftine si la indemana metode trebuie tinute "sub control" cumva... :/

#2116
Bobden

Bobden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2009
Buna ziua. A folosit cineva Basamid granule pentru dezinfectia solarului

#2117
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 e_miron, on 18 februarie 2017 - 21:21, said:

http://agrointel.ro/...rilor-agricole/

Poate cineva sa spuna de ce se aplica doar la gunoi de grajd si nu la ingrasaminte chimice?

Din cate se intelege e ca sa diminueze poluarea (apei in principiu), si cred ca ideea e ca acea cantitate de organic e pusa toata odata primavara (pare rezonabil din discutiile de aici), iar cele chimice nu (adica ar fi pe rand sau picurate, etc), deci scurgerile de la cel organic (pierderi practic) ar fi mult mai mari procentual (de fapt cantitea de azot din organic nu e asa de slow release, era undeva un studiu, dar vreo 70% din el se dizolva chiar repede).

Hm, 170 la hectar inseamna cam 100g la planta, eu folosesc peste 300 pe balcon Posted Image

Edited by zipcode, 02 March 2017 - 18:56.


#2118
Bobden

Bobden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2009
Ce pot folosi  pentru combaterea fusariozei si a nematozilor in solar

#2119
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Basamid inainte de plantare, novadym prin picurare dupa . Eu anul asta contra bolilor voi testa cinamidina.

Edited by Achimitom04, 02 March 2017 - 19:57.


#2120
Bobden

Bobden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2009
Am nevoie de 3kg basamid si nu gasesc decat la sac de 20kg

#2121
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 zipcode, on 02 martie 2017 - 18:53, said:

Din cate se intelege e ca sa diminueze poluarea (apei in principiu), si cred ca ideea e ca acea cantitate de organic e pusa toata odata primavara (pare rezonabil din discutiile de aici), iar cele chimice nu (adica ar fi pe rand sau picurate, etc), deci scurgerile de la cel organic (pierderi practic) ar fi mult mai mari procentual (de fapt cantitea de azot din organic nu e asa de slow release, era undeva un studiu, dar vreo 70% din el se dizolva chiar repede).

Si acum gandeste-te cati fertilizeaza organic. Cati au atat gunoi de grajd incat sa depasesti cifrele alea? Asta ca sa vedeti cat de competenti sunt ai nostri alesi, in frunce cu Daea.

Min 9:20
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RWk9zLRn7Y4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by medelin992, 03 March 2017 - 09:59.


#2122
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cred ca  tot banii primeaza. Gunoiul e gratis pentru cine are animale.

#2123
Bobden

Bobden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2009
Unde pot gasi acele 3kg de basamid

#2124
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Pt cine este interesat: astăzi am găsit la Obor (hala veche, pe aleea exterioara) orgevit si italpolina 60 lei / 25 kg "la ofertă".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate