Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2143
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgabian22, on 03 martie 2017 - 21:35, said:

Separat, 60 lei fiecare, după părerea lor era ofertă.
Cred ca (inclusiv aici) am făcut prea multa publicitate acestor produse.

daca 60 e mult, unde gasesti in bucuresti la 35  sau pe aproape ?

#2144
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Are cineva un plan de stropire pentru tomate-incepand de la plantare - care sa acopere toti daunatorii ? Ce produse sa folosesc si la ce intervale de timp.

Ca sunt atatea produse si atatia daunatori incat nu mai stiu cum , cand si cu ce sa dau ca sa nu am probleme. Unele produse protejeaza mai mult timp,altele mai putin.

Anul trecut m-am confruntat cu musculita alba si tuta absoluta. Musculita am invatat sa o tin la respect. Dadusem eu confidor si milbeknock -si inca un produs despre care nu imi mai aduc aminte- dar tuta a facut ravagii. Am lichidat cultura mai devreme din cauza ei . Eu tot stropeam de boli pana am depistat-o.
Probabil ca si ea a favorizat imbolnavirea plantelor.

O sa iau pentru anul acesta si un prajitor de insecte cum am vazut le Meganedoi parca. Ma gandesc chiar sa pun plasa de tantari sau plasa de umbrire pe capete pana jos.
De asemenea vreau sa iau capcane lipicioase.

Edited by Achimitom04, 19 March 2017 - 18:45.


#2145
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdanr, on 19 martie 2017 - 10:14, said:



daca 60 e mult, unde gasesti in bucuresti la 35  sau pe aproape ?
Încearcă la glissando pe Bd-ul Palladi, aveau pe la 40 lei/sac.
Sau aici dar este sac de 20kg. http://www.anthesis....ce/orgevit.html

#2146
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Azi am scos fetele pe jos in noul solar. La inspectia fir cu fir am observat pe cateva ceva ca si niste oua negre....nu sunt sigur. De asemena vre-o 3 aveau ceva ca si o arsura pe varful de crestere - le-am izolat.  Pun niste poze , poate va dati cu parerea.

Attached Files



#2147
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Probabil urmatoarea scula pe lista de cumparaturi utile ar fi o lupa?
;)

#2148
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Achime, astea s au parlit nitel.  Da  le un fungicid..si topsin foliar daca dai, rezolvi. Cre ca se vindeca si de la sine daca le plantezi. Poti sa incepi sa te feresti de afide si tripsi. Intai, da le actara...e puternic si hotarat.

#2149
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mulțumesc Mihai. Mă speriasem că iar da strechea in ele deși le-am aerisit constant și când a fost mai rece.
O sa le dau un fungicid cu actara. Cred că voi da ori antracol ori ridomil- astea le am pe stoc. Mai am champ 77 dar mi-e că le va tine din creștere.

Topsin vreau sa dau la rădăcină cu canutza.
O sa combin cum ai zis tu anul trecut : topsin plus phosphit one radicular-2 ture la interval de 10 zile.

Acuma nu știu dacă la a doua tura voi mai pune phosphit deoarece voi începe fertilizarea cu un npk 15-30-15 și mă tem sa nu fie prea mult fosfor.

Edited by Achimitom04, 22 March 2017 - 09:33.


#2150
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

View PostAchimitom04, on 22 martie 2017 - 09:03, said:

Mulțumesc Mihai. Mă speriasem că iar da strechea in ele deși le-am aerisit constant și când a fost mai rece.
O sa le dau un fungicid cu actara. Cred că voi da ori antracol ori ridomil- astea le am pe stoc. Mai am champ 77 dar mi-e că le va tine din creștere.

Topsin vreau sa dau la rădăcină cu canutza.
O sa combin cum ai zis tu anul trecut : topsin plus phosphit one radicular-2 ture la interval de 10 zile.

Acuma nu știu dacă la a doua tura voi mai pune phosphit deoarece voi începe fertilizarea cu un npk 15-30-15 și mă tem sa nu fie prea mult fosfor.
Baga achime, baga de toate sa nu cumva sa le lasi sa respire vreun pic
Si dupa aia incepi, asta ce are, la asta cu ce ii dau? Posted Image
Nu te supara dar cred ca tu ai cel mai mare consum de pesticide pe mp de pe aici

#2151
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Validoe,tu ai citit ce am scris mai sus și ce a zis Serrifu ?

Ne mai mirăm că de multe ori cei care pot să îți dea un sfat prefera să tacă,sau să îți spună pe privat.

Fiecare știe cu ce se luptă,sau ce masuri trebuie să ia raportat la experiențele anterioare .
Acuma daca Serrifu a zis că pot să încep să mă feresc de tripsi și afide si sa dau actara ce sa zic...O fi fost prea obosit de la atâtea hectare de legume.

#2152
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Am zis eu sa nu faci asa? Dimpotriva, am zis baga!
Ca mie mi se pare ca e ca si cum ai tine un copil inca de la nastere pe antibiotice si antivirale si apoi te miri ca se imbolnaveste la prima iesire, aia e parerea mea

#2153
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ok,mersi de părere.
De născut s-au născut demult. Nu le-am îndopat cu chimicale . Am depistat o problema,am expus-o aici cu poze și am primit un sfat.

Nu vreau sa intru in polemica nici cu tine nici cu altcineva așa că mă opresc aici.
Fiecare face cum consideră de cuviință și trage foloasele sau ponoasele.

Edited by Achimitom04, 23 March 2017 - 19:14.


#2154
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
daca folosesti phosphit one trebuie redus cantitatea de ingrasamant ce contine fosfor adica mai putin starter

#2155
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Buna remarca....si eu ma gandeam la asta.  Am dat o tura de phosphit one la plantare. Acuma eu aveam pregatit pentru prima fertilizare peste 2-3 zile un 15-30-15. Conform planului de fertilizare ar trebui sa dau cam 800 gr la 600 de fire.

La cat sa reduc sa fie ok?  Peste 10-14 zile le mai dau un topsin cu phosphit one...de la Serrifu citire.

#2156
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Daniel,fiecare face cum crede,asta nu inseamna ca unii stiu si altii nu,la mine pana la flori nu pupa ingrasamant ,sau daca e cazul in cantitati f mici,un 0,25-30% echilibrat,nu de alta dar ca si rasaduri le poti tine din scurt cu aerisirea si temp si nu se imbolnavesc,dupa ce le-ai plantat ,in general cu muguri le lasi 4-5 zile sa se acomodeze si abia pe urma intri cu preventia si fertilizarea,eu asa procedez si a iesit bine pana acum.

#2157
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pai le las cel putin 4-5 zile. Ma gandeam dupa aia cum procedez. Sper sa ma lamureasca Boboiasi. Nu am mai dat phosphit one radicular pana acum.

Edited by Achimitom04, 26 March 2017 - 19:37.


#2158
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
A folosit cineva stimulatorul de crestere GIBB A3 la tomate?

#2159
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016
Pai, cred ca ar trebui sa-i intrebi pe profesionistii de la ZKI.
Da, am folosit eu, este de incredere, daca folosesti schema lor.
Acum, este cam tarziu, daca ai plantat.
Daca ai doar faza rasad, poti sa folosesti cu incredere.
Merita.

#2160
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Nu am plantat nimic, eu cultiv rosii doar in camp,urmeaza sa incep de luni,deci cred ca o sa dau drumul la comanda,multumesc.

Edited by scaiba, 25 April 2017 - 18:27.
Nu cita integral, dacă nu-i musai. Si nu-i...


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate