Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3232 replies to this topic

#1153
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
daca veti calcula cantitatile de solutie din link-ul dvs veti ajunge la aceeasi cantitate ca mai sus  :D , cartea am cumparat-o pt info pe care le o ofera nu pentru schemele de tratament care sunt optionale .

#1154
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Asa este,n-am avut rabdare sa citesc pana la partea cu rasadurile.Posted Image Poate ca voi cheltui totusi acei 60 de lei.

#1155
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Pe librarie.net e la 43.80 :)

#1156
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Adjudecat!Posted Image

#1157
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostHapygarden, on 16 februarie 2016 - 09:07, said:

Megane, tu suferi de ceva....dar nu imi dau seama inca de ce anume. :)

Se numeste sete de cunoastere, autodidactii au tendinta, indiferent de varsta, sa epuizeze toate posibilitatile experimentale, existente prioritar intr-un domeniu nou sau ...aproape nou.
Ce face Marius, si pt ca face totul si cunoscut aici, este numai de aplaudat !!!

#1158
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Salut, am si eu o mica nelamurire cu privire la ingrasamintele solubile.
Pe unele scrie ca sunt pentru fertirigare iar pe altele ca sunt pentru fertilizare foliara.
Este vreo diferenta intre ele ? Nu ma refer la continutul de NPK.

#1159
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
din ce stiu eu fertirigare -se folosesc ingrasaminte/substante cu aplicare radiculara ,care daca sunt sunt aplicate foliar unele dauneaza plantei, iar fertilizare foliara - se aplica numai/pe frunze dar unele dintre ele pot fi aplicate si radicular (la radacina ).

#1160
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nu cred ca sunt daunatoare plantei. Mai degraba pot fi intr-o formulare care nu este accesibila direct plantei si nu o poate asimila, deci dai degeaba.

#1161
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Vladut, aplica le cum scrie pe ele...vei avea cel mai bun rabdament. Fiecare cu treaba lui. Succes.

#1162
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu cred ca diferenta este in gradul de solubilitate care este usor in favoarea ingrasamantului foliar.

In cultura mare orice ingrasamant solubil este considerat ca fiind foliar. Lumea cumpara cu 8 lei/kg si il da foliar.

Un foliar de 20 lei/kg e doar un alt foliar cu pret umflat.
Eram curios sa aud si niste pareri de pe aceasta arie...putin mai atenta la micile detalii. :)




#1163
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Poste_miron, on 19 februarie 2016 - 12:29, said:

Nu cred ca sunt daunatoare plantei. Mai degraba pot fi intr-o formulare care nu este accesibila direct plantei si nu o poate asimila, deci dai degeaba.
hranirea foliara, trebuie facuta in prezenta luminii ! ... dar nu in prezenta soarelui intens ! ...
din putina mea experienta, "am constatat" ca hranirea foliara este mai repede asimilata de catre plante ! ...
dar mult mai sensibile la dozare ! ... la suparadozare, adica !

Edited by abubue, 19 February 2016 - 15:21.


#1164
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View PostVladutz_ddd, on 19 februarie 2016 - 13:53, said:

Eu cred ca diferenta este in gradul de solubilitate care este usor in favoarea ingrasamantului foliar.

In cultura mare orice ingrasamant solubil este considerat ca fiind foliar. Lumea cumpara cu 8 lei/kg si il da foliar.

Un foliar de 20 lei/kg e doar un alt foliar cu pret umflat.
Eram curios sa aud si niste pareri de pe aceasta arie...putin mai atenta la micile detalii. Posted Image


un nume de foliar neumflat la pret ?
eu am printr-o cutie calcinit si kristalon (parca). tre sa citesc si eu prospectul la ele. si sa imi pun ordine in chestii.

Edited by fr0ggybv, 19 February 2016 - 16:38.


#1165
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View PostVladutz_ddd, on 19 februarie 2016 - 13:53, said:


In cultura mare orice ingrasamant solubil este considerat ca fiind foliar. Lumea cumpara cu 8 lei/kg si il da foliar.
E normal sa fie asa. Ai vazut tu fertirigare la grau si rapita?
Cu ce s-ar putea face? Cu MegaVenturi?
Deja imi imaginez un lan de vreo 2500 de ha cu porumb cu banda de picurare si la cap de rand cate o hidrocentrala care pompeaza apa in venturi de vro 5-10 toli. :)))

Nu radeti ca vre-o 2 randuri de 10 metri pun eu pentru porumb de fiert.



Vladut tata... Cand gasesti cu 8 lei zi-mi si mie ca poate vreau si eu 3-4-5 kg. Tu poate iei cu TIR-ul poate de aia iei cu 8. Noi astia amatorii jucam in alta liga.
Luam cu 20 de la ProPlant. Nu?

P.S. Sa stii ca am vazut si stiuca anul asta. Mica, mica de tot.

Pepenasi ceva anul asta mancam? Ca iti expira semintele :))

Edited by StudioOne, 19 February 2016 - 21:06.


#1166
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
am vazut eu in fitofarmaciile din "comuna" mea ca numa oras nu e ....cu 9 lei kg npk diferite concentratii ....astia iau la 20-25 kg si le vad la kg (nu stiu care e rentabilitatea sau daca sunt originale)..... cautam sprintene si salwax si din 5 farmacii 4 m-au intrebat ce sunt astea si la ce se folosesc :D

#1167
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Asa am patit si eu cu Sprintene. Dilema era ca vanzatorul nu stia ce-i ala. Chiar ma intrebase daca a fost vre-o emisiune la TV cu o zi inainte ca in aceeasi zi il mai intrebase cineva de Sprintene si pana atunci nimeni.

#1168
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Sunt cam varza astia cu magazinele de pe la noi, eu m-am saturat sa le colind si acum iau tot de pe net, unde mai pui ca pretul e cu 20-30% mai mic. Turba ce am luat-o loco. Anul asta am gasit Kikila, mai era una dar nu am auzit vorbindu-se de ea pe aici.

#1169
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
@Studio exista si porumb cu banda de picurare si porumb la folie de mulcire dar ce-i drept nu la noi in RO.

Eu am luat pentru mine de la Nufarm cu 18-19 lei cred...
100 kg nu un TIR.
Am gasit si la 8 lei.... made in vapor...difera calitatea nu ?
Daca vrei la 8 lei iti dau sursa nu e problema.

Am sa pun si pepeni anul asta dar cu metode mai batranesti...adica fara folii si rasaduri.



#1170
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
la mine pe insula, (desi nu cred ca intereseza pe cineva) vinde fertilizanti destul de ieftin,
o firma care vinde de obicei, explozibili ! ... Posted Image
au si "mestecator" ptr fertilizanti lichizi ! ... in 2 cuvinte: sunt OK ! ...
http://www.canariase...os.es/index.cfm
de ex, sulfatul de magneziu, costa 19 EUR, sacul de 25 kg !

Edited by abubue, 19 February 2016 - 21:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate