Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1117
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Rid,
N-am gasit in DEX ca buburuzele isi depun 00lele, probabil ai vrut sa spui 00lelele!
:) :) :)
Hai ca e tarziu si mai 'aberam'!

#1118
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu facui o anagrama, bre. Ole, ole! Despre ce vorbelesti ? :D

#1119
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Ole, ole, 00lelele!!!
:)
Asta cu 00 si cu 00lelele mi-a placut mie intotdeauna!
:) :) :)
Sa nu i-o spui lu' Meganu, ca daca afla buburuzele se prapadesc de ras saracele!

Edited by subway_guru, 14 February 2016 - 22:03.


#1120
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pai mai bine sa moara de ras decat de foame :))

Dar nu le las eu sa sufere. Voi face o cultura de afide de mai mare frumusetea :))

#1121
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Pentru voi e greu pana va da omul o tema de discutie...
Eu ma apuc sa fac colectie de guano de porumbei. Sau de lilieci...

#1122
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postmeganedoi, on 14 februarie 2016 - 21:03, said:

Eu parca as vrea sa fac un fel de acvariu urias in care sa le inmultesc. Posted Image
Sunt dus cu capu' nu?
am cautat "la vb de spaniola" si am gasit un articol in care spune ca in captivitate,
"papa" larve de cam orice insecta ! ...
daca faci rost de ceva larve de musca, "esti ca un tata ptr ele" ! ... Posted Image

Edited by abubue, 15 February 2016 - 18:08.


#1123
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ai pus-o @meganedoi! Posted Image  ... acum trebuie sa "cresti" muste mai intai!

#1124
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eeee, se descurca el. Lasa o bucata de carne la caldura vre-o 2 saptamani si vin ele :)

#1125
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Achim, treaba cu laptele e cam asa, e un bun sterilizant pentru scule si maini ca sa nu 'raspandesti' virusii in cultura (verificat prin studii stiintifice), e o metoda atat de 'secreta' incat o folosesc toti meseriasii 'profi' atunci cand intra in solar la copilit tomatele...si nu trebuie lapte proaspat ori covasit, nici de capra, nici de bivolita!...cel mult niscaiva lapte praf...
:)
Restul...e literatura despre 'medicina naturista'!
:) :) :)
Virusii in solar sunt...moartea subita!, odata intrati n-au leac nici cu streptomicina, nici cu tzuicomicina...am mai scris despre treaba asta, inclusiv cu referintele de rigoare...

Edited by subway_guru, 15 February 2016 - 22:22.


#1126
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@ abubue
Multumesc. Voi incerca


@Danut
Tata este pescar amator impatimit si am ajuns sa cunosc aproape toti comerciantii de momeli din zona. Voi lua niste viermusi sa incerc. Dar imi este teama ca tocmai acestia le vor manca pe buburuze :)

Edited by meganedoi, 15 February 2016 - 22:57.


#1127
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu as arunca in cutia lor o mana de frunze! ... din cele semiputrezite ... dai frunzele de la suprafata
intr-o parte si iei frunze de la nivelul solului ... chiar cu putin pamant pe ele ... sigur gasesc ele ceva
viu si comestibil pe acolo! ... oricum iarna consuma f putin!

#1128
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Evrika! Esti genial Danut. :) Am observat in cutia cu rame destul de multe mici lighioane aflate intr-o miscare continua. Voi lua din ele si le introduc in cutia cu buburuze.

Ma cam pregateam sa le dau un insecticid. Dar m-am razgandit :)

#1129
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Aia cu siguranta sunt prea mari pt. buburuze.
Pui o bucata de peste/pui la soare si asteapti sa apara viermusii. Ii recoltezi urgent, cand sunt foarte mici, ca oxiurile. Ii bagi la frigider ca sa se pastreze mici cat mai mult timp. Daca dau de caldura isi reiau activitatea si cresc mari/metamorfozeaza.
Daca asculti de sfaturile mele o sa vezi ca iese bine pe partea de cercetare, tre` sa cauti si soata noua, dar mai intai sa dam drumul la prima generatie de buburuze Burzena in solar :)

#1130
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
E buna si asta cu miniviermusii :)

Doar ca s-ar putea sa o ingrozesc pe soata :)

Edited by meganedoi, 15 February 2016 - 23:15.


#1131
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Buna seara.
   Azi, pe la pranz, am ridicat de la Posta pachetul de carti (vezi foto atasata) comandat la Marco...v. Le-am studiat timp de vreo 3-4 ore. Concluzie personala: cartea cu "...gradina" e aur curat- chiar si eu care sunt (putin spus) aerian am priceput o gramada de chestii, am inteles cum as fi putut sa combat anumite atacuri asupra recoltelor din anii trecuti si, mai ales, unde am gresit. A doua carte, e foarte departe de nivelul unui agricultor normal, al unui mic fermier; cred ca este potrivita in cercetare sau in mediul academic.
   Ce vreau sa arat prin asta ? Daca vreti sa cumparati carti de la firma amintita, nu va lasati atrasi de pachetul de carti, acolo aveti o carte foarte buna si o carte pentru un numar foarte mic de legumicultori. Personal, daca ar fi sa comand iarasi, cu siguranta ca as alege numai cartea cu "...gradina", merita fiecare centimetru patrat tiparit !
   Sanatate.

Attached Files



#1132
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Cea cu ghidul am comandat-o si eu .....
@meganedoi de ce nu incerci la o florarie care are si plante la ghiveci sau supermarket (pt ca acolo poti alege ce vrei ) si cauti o floare napadita de toate cele ?sau o faci tu sa fie napadita dupa ce o uzi bine si o tii la caldura mare :D  asa vor avea si carne(depinde ce apare pe ea ) si polen/nectar cand va inflori floarea ...

#1133
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am rezolvat partial. Intr-o cutie transparenta mai mare am pus doua servetele umezite, cateva bucati de ziar populate de ganganii foarte mici (din lada râmelor) si buburuzele cu pricina. Sa vedem ce rezolv cu asta.

:) Poate iese de o ferma de pradatori. Avem un coleg nou care vrea sa faca niste hectare de legume eco, bio etc. asa ca desfacere voi avea destula.

Edited by meganedoi, 16 February 2016 - 08:56.


#1134
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Megane, tu suferi de ceva....dar nu imi dau seama inca de ce anume. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate