Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1981
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Cum se comporta la arat cu rotile inguste?

Edited by budulan, 03 April 2015 - 19:40.


#1982
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LRIjtkBCRMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uitati ce v.am promis .adica doar o parte . o sa postez si cand intind folia la pepeni. De precizat .toate accesoriile sunt facute de mine.  Lucrat cu ea 80 de randuri a cate 230 m lungime + imgrasamant.maine termin .de luni la intins de folie.o seara placuta.

#1983
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 e_miron, on 02 aprilie 2015 - 20:32, said:

Am vrut eu sa fac initial, dar am gasit pea casa 2 jenti de 13'' si m-am reorientat.

Cum adica pe raza?. mai inalte decat gumele?. Asta e mai complex, trebuiesc fixate pe butuc/manicot, si fixare zdravan, nu cateva afturi. Eu ma gandeam la cele care sunt un pic mai mici decat guma si se strang in suruburi.
Hmmm!  Parca le stiu de undeva pe alea din ultima poza.

#1984
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ar fi culmea sa nu le stii.Sunt ale tale


#1985
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Banuiesc ca nu trebuie sa mai aduc in discutie avantajele acestui model. Parca am zis atunci cand am urcat pozele pe forum. Nu inteleg de ce se zbate lumea sa faca din jante si alte dracii, rezutatele nefiind tocmai cu plusuri, zic eu.

#1986
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Janta e deja rotunda, doar sudezi platband si dai gauri pentru manicot. Si e si mai grea. Nu am avut de unde sa fac rost de un tub de metal de diametrul rotilor pentru a taia din el, si sa indoi tabla groasa....brrrrr.Nu iese rotund nici daca mor langa ciocan.

#1987
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Asa e, janta e deja rotunda, dar trebuie sa-i faci prinderea pe sistemul motocultorului tau, mai grea decat janta motocultorului CU anvelopa montata nu este sigur, si marele minus al jantei: e absolut rigida. Camasile alea nu trebuie facute din platbanda/tabla foarte groasa. Nu retin daca am postat si grosimea acesteia odata cu prima postare a pozelor, dar sigur nu e groasa, se modeleaza foarte usor (bine-nteles, daca ai aptitudinile necesare)

#1988
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@fantianti...si nu te deranjeaza ca frezele au turatie mai mica?!  eu frezez numai cu treapta a 2-a si o singura trecere,indiferent de teren.
Remarcasem transmisia din fonta insa , fulia mai mare  ,m-a facut sa intreb...

#1989
marius8se6

marius8se6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2014
ce turatie au la freze motocultoarele voastre   lc90-ul meu are 120 treapta 1 si 220 tr 2  pentru remorca e cumva prea mult? ca vreau sa-mi fac o remorca
dar pun roti de tico sunt pe 12

Edited by marius8se6, 05 April 2015 - 12:07.


#1990
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Te orientezi la fata locului. Poti merge cu I-a si turatie mica pe teren accidentat, sau poti a II-a pe teren drept. Nu te ajuta nicicum sa tii turatia la freze, ca daca pui roti se schimba datele problemei.Posted Image

Edited by budulan, 05 April 2015 - 12:21.


#1991
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
Ieri am reusit ( oare! )  sa asamblez suportul pentru plugPosted Image


Attached File  PlugDeSus.jpg   177.84K   134 downloads

Am incercat sa fie cat mai simplu Posted Image

#1992
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca doresti sa ai un reglaj pe laterala al plugului,in afara de pozitionarea acestuia ,trebuie sa ai in vedere posibilitatea de a modifica foarte fin gradul de [rotire] al platbandei de fixare in suportul tau,sau gradul de aliniere al plazului brazdarului cu directia de mers;nu neapara paralel...

#1993
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

 marius8se6, on 05 aprilie 2015 - 11:56, said:

ce turatie au la freze motocultoarele voastre   lc90-ul meu are 120 treapta 1 si 220 tr 2  pentru remorca e cumva prea mult? ca vreau sa-mi fac o remorca
dar pun roti de tico sunt pe 12
ai 120 rpm in treapta a 2-a. Asa am si eu la lc135. E bine pt remorcuta.
Acum doua zile am carat niste lemne verzi de fag. Am avut cam 1m stern+3adulti(inclusiv eu) pe remorcuta. A mers super si in a 2-a. Cel mai distractiv a fost cand le-am scos din marginea padurii.
La carat ar fii mai buna o cutie cu 3 trepte inainte asa cum are sep113, dar nu-i rau nici asa.

#1994
fantianti

fantianti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2013

 gcom61, on 05 aprilie 2015 - 11:30, said:

@fantianti...si nu te deranjeaza ca frezele au turatie mai mica?!  eu frezez numai cu treapta a 2-a si o singura trecere,indiferent de teren.
Remarcasem transmisia din fonta insa , fulia mai mare  ,m-a facut sa intreb...
Fulia pot schimba f. usor , asta mare folosesc la rotile mari cu care trag remorcuta ori la cele metelice ptr. bilonat.Am mai multe curele. Asa nu trebuie mutat motorul ptr. a se intide dupa schimbarea fuliei. La viteza a 2 a si asa merge acceptabil. Am mai facul o mica inbunatatire la cuplarea "ambreiajului" care este foarte folositor la capetele randurilor unde este nevoie de viteza de deplasare mai lenta,dar maneta originala o pot folosi si acum la fel ca si inainte.Doar ca am mutat butonul de oprire pe partea opusa fiindca de multe ori dadeam peste el involuntar,si asa este si mai aproape de sfoara de starter.

Attached Files



#1995
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@fantianti,
te rog sa mai faci cateva foto la discurile de bilonat. Ai montat rulmenti sau sunt pe lagare ? Si eu trebuie sa fac suportul cu discuri ptr bilonat. Discurile le-am cumparat de la remat.
Ai incercat scula de bilonat, cum functioneaza ?

Edited by vasilemet, 05 April 2015 - 19:40.


#1996
fantianti

fantianti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2013
Da le am incercat si chiar si eu am fost surprins ca si merg bine .Eu nu le am pus pe rulmenti fiindca lucrez o suprafata mica ,doar ptr. mine.Daca  se lucreaza suprafete mari cred ca merita pusi pe rulmenti.La mine nici talerele nu sint de aceleasi dimensiune, dar vad ca si asa merg foarte bine .Nici bucsa nu are , doar o sinpla teava sudata putin inclinat unsa cu vazelina saibe si o contrapiulita.

Attached Files



#1997
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Discurile cumparate anul trecut, in toamna, de la remat

Attached Files



#1998
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 e_miron, on 02 aprilie 2015 - 20:32, said:

Am vrut eu sa fac initial, dar am gasit pea casa 2 jenti de 13'' si m-am reorientat.

Cum adica pe raza?. mai inalte decat gumele?. Asta e mai complex, trebuiesc fixate pe butuc/manicot, si fixare zdravan, nu cateva afturi. Eu ma gandeam la cele care sunt un pic mai mici decat guma si se strang in suruburi.

Cele de se strang cu suruburi din doua bucati de se monteaza pe cauciucuri sunt la fel de bune ca si cele metalice clasice?
Se gasesc de cumparat sau doar se fac hand-made?

Edited by paul_pablo, 07 April 2015 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate