Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Schimburi, donații și cereri de semințe.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#649
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Din pacate sunt soiuri uzuale...ma gandeam ca au si ceva raritati in special soiuri vechi

#650
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Seminte de ardei in genul celor  numiti palermo are cineva? au peste 40cm lungime.

#651
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 SorinTheHobby, on 04 decembrie 2017 - 17:40, said:

Doresc 10-15 seminte de Kumato, ofer 100-150 seminte de Aragon(am plic de 500 buc.)
La Lidl Ploiesti n-au mai adus si nu au au in lista de aprovizionare luna aceasta!(rosii Kumato)Posted Image
Cele din Kauf ori Carf nu au acelasi gust.Posted Image

Cred ca e vorba de modul de cultivare, in principiu ar trebui sa fie acelasi soi. Ai nevoie de licenta de la syngenta sa folosesti numele kumato (de ex daca cumperi de undeva seminte de kumato si le cresti nu le poti vinde cu numele asta fara licenta), deci teoretic nu pot fi falsuri daca sunt cat de cat stricti.

Edited by zipcode, 08 January 2018 - 12:49.


#652
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
cine vrea seminte de tomate azoychka ii trimit fara numar.

#653
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Eu nu mai incerc cu kumato2, din Lidl.
Anul trecut mi-au iesit mici.

#654
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011
Daca comanda cineva mai multa saminta de rosii Brillante f1 as dori si eu intre 50 si max.100 seminte.

#655
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011
Daca vrea cineva sa experimnteze de toate, intr-o gradina hoby, am si eu de dat/ schimbat oaresce seminte. Sunt seminte pe care eu le folosesc an de an si sunt multumita de ele. Sunt recoltate de mine din productia de anul trecut. In general am pastrat ce mi-a placut si nu m-a prea  interesat numele, soiul etc Scuze pt lista gen ciorba dar am luat-o dintr-o parte in alta a gradinii asa ca iaca lista..
Gladita, talv, samuna, bostan placintar untos, ricin, busuioc verde, pakchoi,fasole kindleika, guava,mosmon,zinnia,varza kale, fenicul, lamai (chitra), cimbru, tartacuta birdhouse bottle, papaya,tomatilo verde, mustar bordo, dovleac ciuperca,usturoi peren de tuns, limba soacrei(opuntia),usturoi peren, marar, telina, macris, salvie, hrean,oreganum vulgare, valeriana, menta lebaneza, coreandru, leustean, mustar alb. rozmarin, kiwano, bostan de placinta rotund mare portocaliu cu aroma de pepene, phisaliss portocaliu , pepito (castravete Mexican) castravete armenian, bostan untos  (lung 40cm ), cantalop, luffa, dovlecei artizanali, bostan placintar untos Buternut, dovleac lebada, dovleac verde cu dungi galbene, bostan placintar mare alb si portocaliu, salata creata  cu varf aramiu, salata capatana cu varf aramiu, alte salate, spanac de malabar, armurariu veriegat, varza kale albastra, mazare sparanghel, negrilica, galbenele, rucola, ridichi negre, vinete thailandeze, spanac peren thailandez, anghinare, fasole la metru. Vinete mijlocii satirate, uriase albe, lungi  satirate, black beauty, long purple, lunga alba. Busuioc Thai, pastarnac, porumb de popcorn rosu si galben, dragavei, ceapa perena, hamei, mangold, fenicul, batate.
La capitolul tomate  sunt trecute dupa calitati organoleptice mai mult decat dupa nume- asa ca: negre cu varf rosu, ca si kapia, de umplut( goale la mijloc), ovala create rosie spre mare, ovala brown, cery galbena rotunda, Reistomato, Dulcia- ciorchine galben-, galbena mare, rosii ciorchini de Cujmir, albe rotunde mijlocii, cu frunze ca si cartoful, crete iuti, roz mare rotunde tari, tigrella(rosu satirat cu galben), ca si gogosarul( trilobate  ), cery rosii ovale mici, cery rosu rotunde, cery galbene ovale, cery alb, super uriasa, cery de umplut, Marmande, Kumato, cery brown ovale, cery para galbena, pigmeu rosii, inima de bou galbena, rosii turtite mijlocii, Carot Pineaple (portocalii), Idille- cery rosii, Dacia, para mijlocie brown, cery oranj ovale, San Marzano, lungi de Anglia, portocalii rotunde mijlocii, cery negru, cu frunze satirate , ciorchini rosii, Patule, para uriasa, inima de bou rosie, Smarald (verde satirat cu galben) , Grappa giala (galbena dulce mare),  Solara( galbena mare),  Sifonate (uriasa alba dulce) , para neagra mijlocie,  Producta,  galbene rotunde , cery verde satirat cu rosu,  inima de bou rozalie mare, Black Thula, neagra Blue Osu, cery Drops, Citrina (lemon), Zloty Ozorovsky portocalii, albe mari,  Black mari,  ciorchini galbeni cu perioada de vegetatie de peste 9 luni- se culeg inainte de prima bruma si se depoziteaza la temperature camerei inca 2-3 luni sunt  perfecte pentru iarna.  
Ardei iuti  :cu frunze mov-fructe mici rotunde movulii, tip cireasa rosii, super iute negru lung, rosu lung (10cm), mov  la coacere rosu bordo, mov la coacere rosu portocaliu,  5-10 cm subtiri(rosu, galben, portocaliu),scurt bont rosu ff iute, habanero mov-negru, trandafir, ornamental (1cm) galben. Ardei: gras galben,  gras  portocaliu foarte mare,  gras rosu foarte mare; kapia rosu si portocaliu; ciorbadjinski; pentru boia szeghed 80.
Flori:saraturica, lupin, balsamine, caldaruse mix, floare paianjen,petunia, gura leului, allisum, paulownia, zorele taratoare,imortele, creasta cocosului mica create, digitalis mix, craite pitice mix,floarea miresii, balsamine, calin annual frez, cipru de gradina, amarantus tricolour,ochiul boului pana de strut, datura galbena si mov tripla, hibiscus de gradina cu flori albezorele mix, euforbia, carciumarese, pufuleti albastrii, garoafe turcesti, toporas mix, nemtisor albastru, gherghina(1-1,5 m), noptite, msalvie roz mare perena, dimorfoteca, alisum alb si mov, macaleandru, imortele, verbena, solanum pseudocapiscum, garoafe chinezesti,ochiul boului pitic, liliac albastru, rudbekia, nalba roz, celosia spic 20-30 cm, mielarea, levantica, motul curcanului, gazanie mix,  craite galbene inalte, galbenele duble, crocosmia, floare balon, dalie pitica , alium ceapa mov( 1m) klarkia, cineraria mare argintie …..
   Daca nu va da pace nici pomicultura si va pricepeti la altoit sau dupa caz butasit sau alte metode de inmultire  cunoscute sau necunoscute dispun de altoi, butasi de: 20 de soiuri de par ( toate pe care le-am gasit la noi), liliac alb, mov, lamaita, liliac  de vara mov, soc, gutuie japoneza , trandafiri -cam vreo 50 de soiuri, capsuni soi vechi cu fruct aromat si ff dulce, mosmon, gutui, keria japonica, meri-43 de soiuri, lamai rezistenti la frig- Poncirus Trifoliata,smochini,caisi (3 soiuri), pruni (5 soiuri), ciresi (5 soiuri), par japonez ( mar-par, 2 soiuri)goji, catina, coacaz rosu, negru si galben, iosta, zizif, kiwi isai, kivi Jeni, inca un soi de kiwi rezistent la ger ( soi de la agronomie din Buc. mascul+femela). Va urma- am ajuns la sera-

Incerc sa pun si niste poze

Attached Files


Edited by feliciapbhr, 11 January 2018 - 23:36.


#656
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Felicia,
Impresionanta lista ta!
Pentru muulte nume de acolo trebuie sa dau search pe google :)
Ai toate aprecierile mele pentru curajul de-a intra in asa ,,hora,, mare!

#657
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Si eu m-am pierdut in lista doamnei Felicia! Felicitari pt o asa harnica doamnă!

Bun venit pe aceasta arie!
Una sg întrebare, viță de vie aveti im grădină?

#658
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011

 crisbud, on 12 ianuarie 2018 - 13:02, said:

Si eu m-am pierdut in lista doamnei Felicia! Felicitari pt o asa harnica doamnă!

Bun venit pe aceasta arie!
Una sg întrebare, viță de vie aveti im grădină?
Initial am avut 100 de butasi de vita altoita,  toate soiurile pe care le-am gasit prin tara de cumparat,  dar cum nu cunosteam clima de pe aici-  eram noi mutati in zona- am dat gres cu ea, nu a rezistat. Chiar daca este greu de crezut vita de vie poate fi omorata de frig; nu de cel de peste iarna ci de brumele foarte tarzii de primavara.asa ca am ramas cu 4 butasi de Nero si 2 de Afuz ali.  Am  mai salvat dintr-o vie de pe un deal niste butasi de agurida, si inca doua soiuri foarte vechi de vie alba si roze . Nu stiu ce soiuri sunt , dar sunt extraordinar de rezistente la frig, cald, seceta, nimic nu le omoara si fac struguri negresit. Si mai avem in alt loc ,mai ferit de brumele  de primavara ,vita neagra, tot asa, soi vechi, din care facem vin, si ceva vita de masa si cativa butasi de vita alba nealtoita (cred ca este perla de zala). Asa ca da, avem si vita de vie. si avem si vita de ciocolata (akebia quinata); si vita de Boston. Si sunt dispusa sa dau si butasi din ele cui vrea.

Edited by feliciapbhr, 12 January 2018 - 22:32.


#659
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011
Episodul 2. Aici vor fi mai mult butasi decat seminte dar sper sa se incadreze totusi in topic Postul acesta cred ca le va placea mai mult d-nelor decat d-nilor. Aceeasi ciorba de denumiri populare si nepopulare; de la stanga la dreapta si de la usa incepand: bouganvilea cyclam, maslin, dafin, abutilon portocaliu,midi cyclame albe si cyclam,agave, muscate erecte cu frunze satirate alb-verde, muscate tricolore, amarylis rosii si alb cu rosu,margarete simple si batute,iedera , fucsii-9 combinatii de culori,voalul miresei (cu frunze verde-alb),muscare englezesti cu floare bordo cu roz,  muscate erecte (rog decenta in comentarii) uriase cu flori roz  cresc pana la peste 1 m;  muscate erecte cu flori rosii, albe, frez, roz cu bordo; muscate curgatoare tiroleze rosii; muscate curgatoare cu flori batute mov, roz si cyclam; guava (pom 2,5 m) cu fructe bordo, chitra (lamai cu fructe mari -cea mai mare la noi 895 grame), portocal; un spanac de malabar salvat pe post de floare,kalanchoe alb cu flori simple si batute,gentiana tufa albastra,lippia citriodora, haemanthus albiflos,opuntia,steaua serifului, busuioc, pepito, lamai verde Kafru, gulan, gynura procumbens,arbore de jad,cymbidium galben,asparagus, spatifilum,iedera veriegata,leandru roz,dracena, dracena cu frunze bordurate cu maro,aloe, oaresce cactusi intepatori, limba soacrei (sanseveria) ficus benjamina, difembachia,violete de parma,pasiflora, iasomie de madagascar,calamondin, cala roz,lavanda buterfly, sundavile alba si altele da nu am chef sa merg in sera sa vad ce am mai omis. Incerc sa pun niste poze da' merge netu ca porcu si nu stiu daca le ia.

Attached Files



#660
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
o sa am cateva seminte de dat cand imi vine comanda :

Hot Chilli Pepper Jalapeno Early -> mie mi-au mers bine in gradina.

rosii micro : avertisment e chinuiala mare cu recoltara lor, iti blestemi zilele.
Currant Sweet Pea
Currant Gold Rush


stie cineva pe unde gasesc de vanzare arpagic de esalota si ceapa de apa ? pe aici nu gasesc decat 3 tipuri standard, ceapa verde, rosie, alba.

Edited by fr0ggybv, 15 January 2018 - 17:25.


#661
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 fr0ggybv, on 15 ianuarie 2018 - 17:25, said:

stie cineva pe unde gasesc de vanzare arpagic de esalota si ceapa de apa ? pe aici nu gasesc decat 3 tipuri standard, ceapa verde, rosie, alba.

Arpagic de salota adevarata nu exista pentru ca nu face seminte (poate doar fortate prin cine stie ce metode). Arpagicul = samanta crescuta in vara sau mai tarziu (deci ziua in scadere deci nu se poate matura) si des, e mai mult o samanta de ceapa crescuta un pic care o pui in pamant primavara sa creasca in continuare.
Se ia salota, se pune in pamant (relativ mai rar fata de ceapa) si se multiplica. Nota: nu se iau cele mai mari salote, ci mai medii. Cu cat mai mari cu atata se multiplica mai mult, si asta nu e neaparat bine, peste un anumit numar marimea lor sufera evident.

Sunt diverse seminte de ceapa la premier seeds direct pe ebay, inclusiv unul de 'salota' (care e ceapa 100% dar a ajuns sa fie numita salota demult ca cica ar semana la gust (dar mai ales la culoare)). Sau faci arpagic din seminte (acuma e prea tarziu) sau le semeni direct (preferabil ca rasad si nu direct afara, pentru ca ceapa trebuie sa fie suficient crescuta vegetativ inainte de x ore lumina pe zi cand incepe maturarea daca vrei recolta buna).

Edited by zipcode, 16 January 2018 - 12:27.


#662
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
da, le-am comandat pe astea de la premiere seed, nu am produs niciodata ceapa din seminte, sa vad cum ma descurc.

https://www.ebay.co....872.m2749.l2649

pusesem intr-un an sigur nu din seminte, dar mi-au inghetat in pod si le-am pierdut,

Edited by fr0ggybv, 16 January 2018 - 18:26.


#663
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.02.2011

 virg72, on 08 ianuarie 2018 - 16:02, said:

cine vrea seminte de tomate azoychka ii trimit fara numar.
                    Multumesc pt. seminte,le-am primit astazi.

#664
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
am seminte de cirese de pamant ! ...
se pot cultiva asemeni tomatelor !
caut un soi vechi de sfecla de zahar ! (seminte, bineinteles) ! ... Posted Image

Edited by realduc, 19 January 2018 - 11:51.


#665
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cine se baga sa cumparam vinete albe Bilbo f1? E 80 plicu cu 500 seminte.. Dar nu vreau atatea ca mi e sa fac ca si cu kapia galben.. Adică sa nu cumpere nici dracu.

#666
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Contează pe mine. Funcție de câți colegi mai vor, iau eu jumate. Daca mai vor și alții, macar 100 semințe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate