Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#343
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Postradascanuandreea, on 16 iulie 2014 - 17:04, said:

intre timp au aparut si becurile LED de ultima generatie , becurile led Filament care au o eficienta incredibila de 120 lumeni cu un consum de 1W. Practic cu un bec de 4 wati faci lumina cat cu un bec de 40W incadescent. Un exemplu aici : http://www.benefitpl...-2700K-d964.htm


Am luat 2 de 12 w cu lumina calda http://www.benefitplus.ro/12W-Bec-LED-E27-A60-THERMOPLASTIC-Samsung-Chip-Alb-Natural-4500-d929.htm. Lumina e putin cam galbena, adica tinde mai mult spre galben decat spre rosu. Diferenta se cunoaste putin cand treci de la un bec de 6000 k la 4500 dar odata ce te-ai obisnuit, e ok. La o sufragerie de 18 mp 2 becuri de 12 w=24v, adica echiv 160 w, a caror lumina trece printr-o lustra cu suport tip lumanare mat de culoare alba care tinde spre gri mai mult, fac suficienta lumina pentru o zi normala , pentru "bagatul in ac" sau facutul unghiilor ar mai trebui unul, de preferat de culoare alb neutru tot de 12 w. Cost transport 10 lei, de fapt tipul care are firma  lucreaza la o firma de curierat si va face el transportul. Pare de treaba, mi-a propus si ledurile cu filament dar pt mine sunt slabe, nu am decat trei "lumanari" in sufragerie:)

SI aceste se incing putin, sursa se incinge binisor dar ledurile, spre deosebire de cele chinezesti, nu mai iau foc. Nu stiu nici daca sursa ar trebui sa se incinga asa, dar intr-un fel e normal, se incinge partea exterioara a sursei, radiatorul e la interior, acolo conteaza ce se petrece.

#344
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt V-tac termoplastic, in general sunt foarte bune, nu se pune problema de galben (daca nu interfereaza lampa unde e montat cu ceva) e lumina calda normala 2700k si chiar e ca am si comparatii cu altele, daca vrei mai alb putin dar sa nu dea in neutru ca ochiul prefera cald in general e la 3000k dar nu prea am vazut la astia, trebuie leduri cree. Pretul e acelasi ca la magicled pe Mihalache unde ai garantie 2 sau 3 ani la ele. http://magicled.ro/b...ld-termoplastic
V-tacuri de 7w am la lumina de birou la fiul meu, arde aproape nonstop de cateva luni, fara probleme sau caldura. 12w probabil se incalzesc mai mult dar deasemena nu cred sa fie vreo problema. Ledurile sunt parca dinalea 50xx... fascicolul 200 grade macar este un avantaj.

#345
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014

View Postsearcher8206, on 04 august 2014 - 16:08, said:



Am luat 2 de 12 w cu lumina calda http://www.benefitpl...-4500-d929.htm. Lumina e putin cam galbena, adica tinde mai mult spre galben decat spre rosu. Diferenta se cunoaste putin cand treci de la un bec de 6000 k la 4500 dar odata ce te-ai obisnuit, e ok. La o sufragerie de 18 mp 2 becuri de 12 w=24v, adica echiv 160 w, a caror lumina trece printr-o lustra cu suport tip lumanare mat de culoare alba care tinde spre gri mai mult, fac suficienta lumina pentru o zi normala , pentru "bagatul in ac" sau facutul unghiilor ar mai trebui unul, de preferat de culoare alb neutru tot de 12 w. Cost transport 10 lei, de fapt tipul care are firma  lucreaza la o firma de curierat si va face el transportul. Pare de treaba, mi-a propus si ledurile cu filament dar pt mine sunt slabe, nu am decat trei "lumanari" in sufragerie:)

SI aceste se incing putin, sursa se incinge binisor dar ledurile, spre deosebire de cele chinezesti, nu mai iau foc. Nu stiu nici daca sursa ar trebui sa se incinga asa, dar intr-un fel e normal, se incinge partea exterioara a sursei, radiatorul e la interior, acolo conteaza ce se petrece.


Salut si ma bucur ca experienta utilizarii becurilor LED de la benefitplus.ro a fost satisfacatoare. Oricand te astept sa revii. Benefit Plus are mai mult de 1700 de articole din domeniul tehnologiei LED deci exista solutie pentru orice fel de nevoie. In plus , tehnologia LED avanseaza cu o asemenea rapiditate incat practic in fiecare luna apar produse noi din ce in ce mai performante. Cele bune.

#346
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Salut
Deocamdata testez, pare o experienta pozitiva. Par ok astea dar nuvperfecte, astept sa vad ce mai aduceti pe stoc, nu prea ma pricep cum e cu sursele care se incing. Ca sa zici ca ai testat un bec led e nevoie de cativa ani de functionare deci deocamdata mergem cam la ghici, sa zicem pe semiintuneric

#347
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
e foarte interesant ca la becurile incadescente nimeni nu mai testeaza in timp ce ledurile sunt intoarse pe toate fetele. E normal e un lucru nou. Ceea ce vreau sa subliniez este ca nu trebuie sa mergeti pe "cuvantul comerciantului" ci doar sa apelati la garantia de 2 sau 3 ani oferita. Se "prajeste"? Il schimbam in maxim 3 zile. Simplu.

Va invit sa va exprimati opiniile si experientele in utilizare pe noul forumled.ro creat special pentru aceasta.

#348
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststefanjihad, on 05 august 2014 - 09:37, said:

e foarte interesant ca la becurile incadescente nimeni nu mai testeaza
Ce mai e de testat la alea ? :) Au testat si bunici nostri...

#349
turcu_dan

turcu_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.02.2013

Ce parere aveti despre aceste led-uri Edison Opto capsula 5630? Am achizitionat 50 buc. astfel de led-uri, care au urmatoarele caracteristici: 5.6x3mm 2670 - 3800K 48lm@150mA CRI>80 120deg. As vrea sa-mi construiesc o "lampa" in camera, un fel de lumina ambientala. Fluxul luminos m-am gandit sa fie undeva la 400-500 lumeni. Led-urile le asez in linie, probabil pe un profil de aluminiu care va avea lungimea de aprox 1m. Acesta va fi montat pe dulap astfel incat sa nu se vada profilul si nici led-urile, doar lumina data de acestea. Ca si metoda de realizare m-am gandit la urmatoarea: led-urile le lipesc pe cablaj in linie la o distanta egala unul de celalalt, iar placuta de cablaj la randul ei o prind pe profilul de Al. Ca si alimentare as opta pentru 12V pt ca am deja o sursa in comutatie. Pentru a obtine 540 lumeni o sa am nevoie de 12 led-uri, asta ar insemna 4 siruri de cate 3 led-uri alimentate in serie. Acum, astept cateva sfaturi din partea voastra in ceea ce priveste limitarea in curent a acestora. Limitare cu rezistenta, sau una in schemele popuse de @ticu (BC337+ Buz11).


#350
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
nu inteleg de ce te chinui cand exista deja solutii deja gandite pentru problema ta. E simplu...e banda led + profil aluminiul banda+ transformator 12V

Aici ai produsele: http://www.benefitplus.ro/BANDA-LED-c1_0_1.htm

Edited by stefanjihad, 08 August 2014 - 02:22.


#351
turcu_dan

turcu_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 18.02.2013
Am muncit vre-o 2 ore, a fost ceva. Nu stiam de site, preturile par bunicele. Insa nu am vazut nimic specificat despre led-uri, nici o foaie de  catalog, firma, etc. Am ales acest tip de leduri pentru indicele CRI>80, pt ca le folosesc in camera.

Attached Files



#352
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
exista un catalog pdf pentru download in partea din dreapta a site-ului benefitplus. Din motive de reclama nu pot posta prea multe link-uri. Cine doreste poate download-a catalogul cu toate produsele V-tac

#353
flo1966

flo1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.05.2014
Am de aprox 2,5 ani 2 plafoniere incastrabile cu led cu alimentatoare de 24V....de la un timp unul dintre ele cam palpaie si uneori da mai putina lumina decat celalalt...Care sa fie cauza? S-au dus ledurile sau alimentatorul? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#354
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcosmin_sn, on 20 februarie 2013 - 23:10, said:

Am luat din Doraly de la chinezi becuri cu led cel care consuma 5 w costa 25 lei cel de 3 w 20 lei. Le-am facut proba consuma exact cat scrie pe ambalaj. lumina dau mai mult decat suficienta.
Lumina suficienta ? Pt ce ? Pentru bagat ata -n ac sau lumina sa mergi prin casa cit sa nu-ti rupi gitul ?
led 5 w numai daca are constructiv orientarea in jos si este montat fara ceva sa obtureze lumina ( abajur sau pozitie inversa ) da lumina ambientala ...si asta nu inseamna ca vezi ceva ....

#355
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postusd, on 17 noiembrie 2012 - 23:59, said:

Salut, am achizitionat doua becuri cu led dintr-un supermarket frantuzesc (nu conteaza numele) la pretul de 37 lei. Consuma 5,5 parca si lumineaza cat unul de 25W. Asa pretinde ambalajul, adica producatorul chinezesc desi sunt comercializate sub brandul supermarketului. Ideea e ca as mai cumpara cateva dar ma intreb daca chiar sunt cu led sau sunt niste chinezaii sub care se ascunde un bec economic obisnuit. Spun asta pentru ca la aprindere exista un delay de la momentul apasarii intrerupatorului si pana la aprinderea efectiva. Sa spunem cam jumatate de secunda. Asta dupa repaos de cateva minute. Daca sting si aprind imediat din intrerupator, atunci becul se aprinde si el imediat. Fenomenul asta l-am mai intalnit si la unele becuri economice si de aici suspiciunea mea. Asadar sunt teapa becurile respective sau e normal acest comportament (au circuit inauntru, condensatori etc - ce poate determina aceasta intarziere)? Sa mai cumpar? De luminat lumineaza suficient pentru ce am eu nevoie.
La becurile LED, ar trebui sa se vada LED-urile Astea sunt becuri LED adevarate. Cele cu balon din sticla mata sunt facaturi

Attached Files


Edited by GeorgeTrisina, 10 August 2014 - 16:25.


#356
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Ce caracteristici LED recomandati pt inlocuire spoturi g10 si g9 halog in dormitorare (plafoniera tip bara) si inlocuire becuri economice (15w)  bucatarie (astea stau in niste globuri albe)? Multumesc anticipat :-)

#357
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
iti recomand un spot LED GU10 de 5 Wati ( echivalent 50W) si cu functiune dimabil la 29RON+TVA. Detalii tehnice aici : http://www.benefitplus.ro/5W-Bec-Spot-LED-GU10-Aluminiu-Alb-Cald-3000K-Dimabil-d955.htm. Spoturi G9 aici : http://www.benefitplus.ro/Spoturi-cu-LED-G9-c23_190_3.htm

Pentru bucatarie ai nevoie de un bec led de 10W ( maxim) echivalent 75W incadescent. Eu folosesc un singur bec LED de 7W la o bucatarie de 10 metri patrati. Uite aici un bec LED 7W lumina calda 3000K la un pret excelent de 17RON + TVA. http://www.benefitplus.ro/7W-Bec-LED-LED-E27-A60-Thermoplastic-Alb-Cald-3000K-d884.htm

#358
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Multumesc pt promptitudine. Ideea e ca as avea cam asa: 4xg10, 3xg9, 3 x e27 (bucatarie cca 10mp). Înțeleg ca ce ai recomandat ar fi puterile totale de instalat? Pot lua puteri m. Mici pt a iesi la recomandarea ta?

#359
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
eu am pus un bec led de 10W la bucatarie (10W) si a fost prea mult ( echivalent 75W dar cred ca se vede ca unul de 100W) . De asemenea am pus un spot LED GU10 de 7W la baia si a fost prea mult. Cam astea sunt echivalentele. Ca sa fii sigur ia-te dupa fluxul luminos ( lumeni) si ai grija la unghiul de dispersie a luminii ( in cazul in care vrei flux directionat alege mai mic. Pentru uz casnic recomand doar temperatura de culoare de 2700-3000 kelvini. Albul rece 6000 devine obositor. Joaca-te pe site sunt mai mult de 800 de produse led...:)

#360
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Multumesc Stefan !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate