Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#361
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Poststefanjihad, on 11 august 2014 - 00:19, said:

iti recomand un spot LED GU10 de 5 Wati ( echivalent 50W) si cu functiune dimabil la 29RON+TVA. Detalii tehnice aici : http://www.benefitpl...mabil-d955.htm. Spoturi G9 aici : http://www.benefitpl...9-c23_190_3.htm

Pentru bucatarie ai nevoie de un bec led de 10W ( maxim) echivalent 75W incadescent. Eu folosesc un singur bec LED de 7W la o bucatarie de 10 metri patrati. Uite aici un bec LED 7W lumina calda 3000K la un pret excelent de 17RON + TVA. http://www.benefitpl...-3000K-d884.htm

M-am uitat din curiozitate la proiectoare,păi aveți prețuri de prețuri băi nene !,parcă am fi toți la fel de bogați ca Becali să ne permitem așa ceva !.Eu mi-am construit un proiector cu led de 100W (100 lm/w) alimentat cu driver DC din acumulatorii încărcați de la sistemul meu de panouri fotovoltaice cu o investiție de mai puțin de 50 de euro în materiale : led,driver cumpărate de pe ebay.com,radiator de aluminiu,ventilator,far stradal Philips cumpărat dintr-un talcioc,castron inox magazin 39” etc.,al vostru costă 200€ ! și nici nu arată pro ca cel construit de mine.Posted Image Și led-ul cu driver :http://www.ebay.com/...r-/380529606199

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 11 August 2014 - 09:01.


#362
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005

View Poststefanjihad, on 11 august 2014 - 00:34, said:

eu am pus un bec led de 10W la bucatarie (10W) si a fost prea mult ( echivalent 75W dar cred ca se vede ca unul de 100W) . De asemenea am pus un spot LED GU10 de 7W la baia si a fost prea mult. Cam astea sunt echivalentele. Ca sa fii sigur ia-te dupa fluxul luminos ( lumeni) si ai grija la unghiul de dispersie a luminii ( in cazul in care vrei flux directionat alege mai mic. Pentru uz casnic recomand doar temperatura de culoare de 2700-3000 kelvini. Albul rece 6000 devine obositor. Joaca-te pe site sunt mai mult de 800 de produse led...Posted Image
Pune-ne si noua niste poze din bucatarie si baie, mi se pare imposibil sa luminezi o baie cu un singur spot, fie el cu halogen sau cu altceva, la fel si bucataria... Eu am 5 spoturi in baie (unde ar tb sa fie lumina puternica, sa te vezi  bine in oglinzi) si 4 spoturi de 12 sau 15W (led) in bucatarie si nu consider ca este extraordinar de bine luminat. E adevarat ca led-urile sunt comandate din china, dar chiar asa mare diferenta de calitate sa fie?

#363
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
rugaminte: cum urc poze de pe computer-ul meu?

#364
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ai în dreapta jos unde scrii de obicei,funcția: ”mai multe opțiuni de răspuns”,dai click pe ea apoi jos în colțul paginii care s-a schimbat între timp îți apare ”Selectează fișiere” are un semn cu o agrafă de prins documente alături,click pe icoană și te trimite în computerul personal,de-acolo îți selectezi în ce loc ți-ai salvat fotografiile în computerul personal și pe care vrei să le postezi,dai click pe poză apoi open și astfel ai trimis poza pe forum.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 11 August 2014 - 10:49.


#365
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
multumesc. adaug o poza cu produsele pentru a se vedea caracteristicile tehnice ( wati , lumeni , etc). Poza la baie nu e concludenta , fluxul luminos nu e relevant intr-o poza.

Solutia aleasa de tine , e ingenuoasa , felicitari pentru. LED stradal Philips luat din talcioc???? Probabil un tuciuriu descurcaret s-a gandit sa faca de-o bere, de aici si pretul bun. LED-ul de 100W e o chestie scumpa. Ca sa comparam mere cu mere si pere cu pere, gaseste oriunde un proiector LED de 100W mai ieftin si jos palaria....

Mai ramane , bineinteles si durata de functionare a ansamblului tau.Sper sa tina cat mai mult ! :)

Attached Files



#366
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Poststefanjihad, on 11 august 2014 - 11:12, said:

multumesc. adaug o poza cu produsele pentru a se vedea caracteristicile tehnice ( wati , lumeni , etc). Poza la baie nu e concludenta , fluxul luminos nu e relevant intr-o poza.

Solutia aleasa de tine , e ingenuoasa , felicitari pentru. LED stradal Philips luat din talcioc???? Probabil un tuciuriu descurcaret s-a gandit sa faca de-o bere, de aici si pretul bun. LED-ul de 100W e o chestie scumpa. Ca sa comparam mere cu mere si pere cu pere, gaseste oriunde un proiector LED de 100W mai ieftin si jos palaria....

Mai ramane , bineinteles si durata de functionare a ansamblului tau.Sper sa tina cat mai mult ! Posted Image

Păi led-ul de 100w împreună cu driver-ul au costat aproape 26 $,un radiator de aluminiu + un ventilator de 24V să mai coste 50 de lei împreună,iar un proiector cu lampă îl găsești la 50 ron și adaptezi led-ul pus pe radiatorul de aluminiu cu răcire activă pe spate și driver-ul dacă nu încape poate sta și în exteriorul proiectorului și toată lucrarea te ajunge mai puțin de 200 lei,nicidecum aproape 200€ cât costă un proiector la benefit plus !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 11 August 2014 - 20:43.


#367
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
si daca iti construiesti singur o masina iesi mai ieftin decat la Mioveni
daca pui singur rosii le scoti mai ieftin decat la piata
daca te apuci sa faci paine iese mai buna si mai ieftina decat la carrefour

in toate calculele astea insa nu e inclusa munca, utilajele etc etc si profitul producatorului, ca sa nu vorbim de calitate, garantie, suport tehnic si reclama ca fara aia nu stie nimeni ca ai pus rosii

Edited by searcher8206, 12 August 2014 - 07:53.


#368
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
si uite asa iti ies rosiile de 3 x mai scumpe decat a vecinului de peste gard...:)))))

#369
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postsearcher8206, on 12 august 2014 - 07:51, said:

si daca iti construiesti singur o masina iesi mai ieftin decat la Mioveni
daca pui singur rosii le scoti mai ieftin decat la piata
daca te apuci sa faci paine iese mai buna si mai ieftina decat la carrefour

in toate calculele astea insa nu e inclusa munca, utilajele etc etc si profitul producatorului, ca sa nu vorbim de calitate, garantie, suport tehnic si reclama ca fara aia nu stie nimeni ca ai pus rosii

Lăsați vrăjelile pentru că aceste comparații nu-și au rostul privind simplitatea,economia și nu în ultimul rând plăcerea de a construi becuri cu led,păi dacă o iau pe partea cealaltă eu îmi construiesc minim 4 proiectoare de 100w cu aceeași bani cu care cumpăr unul de la benefit plus !!!, apoi dacă nu mă-nșel simt un iz de reclamă mascată a unui magazin care vinde corpuri de iluminat cu led !!!.Apropo un proiector din ăsta de 100w cu led costă cca. 90$ pe ebay,în nici un caz de cca.3 ori mai mult decât costă în „românica”,așa că lăsați-o baltă cu reclama că măcăne urât de tot !!!Posted Image .Pe mine nu m-ajută cu nimic corpurile de iluminat cu led-uri de 220 V~,pentru că sistemul meu de iluminat pentru casă va fi configurat pentru tensiunea de 48V cc din acumulatori,nefiind branșat la sistemul de electricitate,iar fiecare punct de lumină va avea propriul regulator de curent specific puterii respective,oricum sursele de alimentare din becurile cu led nu vor ține niciodată cât led-ul propriuzis,adică ce zic producătorii 30 mii ore de viață,au grijă băieții ca aceste surse să bubuie s-au să ardă led-urile după câteva sute de ore de funcționare,am un prieten care a investit masiv în becuri originale cu led încă de acum 2-3 ani și deja au început să-i pice rând pe rând unul câte unul !!!.

Edited by Viorelsolar, 12 August 2014 - 09:15.


#370
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
pai 3 ani X 24h/7 egal = 26,208 ore. E momentul. Becurile LED au garantie de minim 2 ani. Doar nu vrea sa le ia cu el pe lumea ailalta , nu? sau? :))

#371
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Becurile cu led au preturi exact ca si tigarile electronice acum vreo 2 ani . Cind au aparut magazine cu asa ceva costa 100 $ un kit , 2 tigari si un incarcator , acum le gasesti la pret de jumatate sau mai bine .
Sunt foarte scumpe , cred ca pretul lor real este la mai putin de jumatate , cel putin led-uri in china cumperi de 1$ de-ti umpli sapca , dar la noi le da o conotatie speciala , le pun in vitrine cu swarovski, le lauda de parca ar arde singure dar nu-ti spune nimeni ca ledul o fi de calitate dar condensatoarele electrolitice pusca singure de la caldura de afara , mai mult rezista un cartof daca il legi acolo in loc de condensator .
Tot ce am cumparat pe 220v s-a ars in maxim , maxim 2 ani . Al luat becuri philips economice , dupa 6 luni gata sursa .
Am cumparat leduri separate pentru spot , am spoturi dubioase mr-11 ( gu 4) care sunt rare si le-am trecut pe 12v cu o sursa de calculator dell fara ventilator( asa e proiectata) sa nu fie galagie - merg excelent , leduri cumparate de la mivarom.
Inteleg o firma ca Osram, Philips sa ceara pret pentru firma + obiect dar o firma xian-ji-tao sa ceara cit Osram asta nu inteleg , ce platesti , imbirligatul limbii in gura? macar dincolo ma laud ca am in lampa Philips mai baiatule mai ...te face sa te simti mai bine chiar daca ambele folosesc aceleasi leduri.

#372
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
toti marii producatori de corpuri de iluminat ( philips , osram , sylvania (?), cree, bridgelux) isi produc ledurile in china maxim taiwan. Diferenta este ca au echipe de control CTC si echipe de dezvoltatori care stau cu biciul pe chinezi si folosesc materiale de calitate. Produsele lor stau mult in teste. De aia platesti dublu. Mai sunt insa variante de medium brand cu ar fi V-Tac-ul. Un brand nu isi poate permite sa de-a rate-uri pentru ca orice promite si nu face plateste. In garantie sau ca scadere a valorii brand-ului in piata. Piata este in miscare iar produsele se imbunatatesc pe zi ce trece. Una era sa cumperi becuri LED acum 3 ani , alta-i acum.

2 ani garantie si 20,000 ore de functionare mi se par decente pentru un corp de iluminat.

#373
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"2 ani garantie si 20,000 ore"
Sincer cred ca la unele marci e ca la masina , cu cit o misti mai rar cu atit se strica mai repede . Am luat pe balcon un bec (economic ce e drept) pe care il aprind din an in pasti , e , acela s-a ars dupa maxim 20 aprinderi . Poate o fi fost facut vinerea si se grabea chinezul in wekend Posted Image

#374
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
hahaha...mishto...

becul LED se aprinde instantaneu ( 0.2 secunde) si rezista la peste 100,000 de cicluri on/off. Fain , nu?

#375
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View PostViorelsolar, on 12 august 2014 - 09:13, said:

Lăsați vrăjelile pentru că aceste comparații nu-și au rostul privind simplitatea,economia și nu în ultimul rând plăcerea de a construi becuri cu led,păi dacă o iau pe partea cealaltă eu îmi construiesc minim 4 proiectoare de 100w cu aceeași bani cu care cumpăr unul de la benefit plus !!!, apoi dacă nu mă-nșel simt un iz de reclamă mascată a unui magazin care vinde corpuri de iluminat cu led !!!.Apropo un proiector din ăsta de 100w cu led costă cca. 90$ pe ebay,în nici un caz de cca.3 ori mai mult decât costă în „românica”,așa că lăsați-o baltă cu reclama că măcăne urât de tot !!!Posted Image .Pe mine nu m-ajută cu nimic corpurile de iluminat cu led-uri de 220 V~,pentru că sistemul meu de iluminat pentru casă va fi configurat pentru tensiunea de 48V cc din acumulatori,nefiind branșat la sistemul de electricitate,iar fiecare punct de lumină va avea propriul regulator de curent specific puterii respective,oricum sursele de alimentare din becurile cu led nu vor ține niciodată cât led-ul propriuzis,adică ce zic producătorii 30 mii ore de viață,au grijă băieții ca aceste surse să bubuie s-au să ardă led-urile după câteva sute de ore de funcționare,am un prieten care a investit masiv în becuri originale cu led încă de acum 2-3 ani și deja au început să-i pice rând pe rând unul câte unul !!!.

Spor. Daca tot iti place nu te mai vaita. Ai putea sa pui la cale chiar un business pe tema asta. Sunt curios la ce preturi:)

Edited by searcher8206, 13 August 2014 - 07:55.


#376
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postrozone, on 12 august 2014 - 21:49, said:

"2 ani garantie si 20,000 ore"
Sincer cred ca la unele marci e ca la masina , cu cit o misti mai rar cu atit se strica mai repede . Am luat pe balcon un bec (economic ce e drept) pe care il aprind din an in pasti , e , acela s-a ars dupa maxim 20 aprinderi . Poate o fi fost facut vinerea si se grabea chinezul in wekend Posted Image
Am becuri economice Philips/Osram care de peste 2 ani de zile folosite la interior nu s-au ars.

#377
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Am 1 bec Well care merge de 4 ani , 24w - na , te-am batut Posted Image
Depinde de piesele folosite la surse, cel ars l-am mesterit punind o sursa de la alt bec , mai si bricolam nu numai cumparam .

#378
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
De batut cred ca va bat eu. In 2005 am cumparat din Bazarul din Iasi cateva becuri economice spiralate de 32w, pursange chinezesc. Ultimul si-a dat duhul in 2011 (sau 2012), cred, dupa ce a fost mutat la tara. Mentionez ca in ambele locuri a fost muncit corespunzator, fiind montat in dormitoare. Nu stiu ce firma erau becurile, am impresia ca nici cutie nu aveau. Si am platit undeva la 12 lei bucata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate