Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#325
radascanuandreea

radascanuandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.07.2014
intre timp au aparut si becurile LED de ultima generatie , becurile led Filament care au o eficienta incredibila de 120 lumeni cu un consum de 1W. Practic cu un bec de 4 wati faci lumina cat cu un bec de 40W incadescent. Un exemplu aici : http://www.benefitplus.ro/4W-Bec-LED-Filament-E27-A60-Alb-Cald-2700K-d964.htm

#326
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postterratec, on 18 iunie 2014 - 17:48, said:

Mi se par cam slabe.
Ca sa lumineze bine ai nevoie de 3 intr-o camera, ideal ar fi 4.
Nu trebuie nici sa te orbeasca... unul dinasta mare e suficient. Daca sunt mai mici merg variante cu 2 sau 3 depinde de lampa. La mine in dormitor am unul de 10w central si 3 aplice care inca sunt cfl 11w, cand le combin pur si simplu aproape ca e prea multa lumina. In Bucatarie am 3 led de 10w 3000k si e superb.

View Postradascanuandreea, on 16 iulie 2014 - 17:04, said:

intre timp au aparut si becurile LED de ultima generatie , becurile led Filament care au o eficienta incredibila de 120 lumeni cu un consum de 1W. Practic cu un bec de 4 wati faci lumina cat cu un bec de 40W incadescent.
Sunt filamente ca niste leduri mici si multe... stiu ca le faci reclama dar nu stiu mare lucru despre fiabilitatea lor.

#327
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
poti sa cauti pe youtube...3Wbec led filament...sunt teste facute de englezii de la led connection uk...cu toti indicatorii importanti...oricum , doar ideea ca un bec de 3W sa lumineze cat un bec economicde 40W este fantastica . In plus ai 35,000 ore de functionare. Eu mi-am luat acasa si sunt super multumit

#328
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Deci, dupa 6 luni de folosit becuri din china, la 2 li s-a ars sursa. Daca  la unele produse, China merita atentia, la becurile cu led NU! Don't go for China. Acele becuri cu led tip lumanare cu 60-80-120 de smd-uri, highest quality etc etc (adica 7-9-12-15-18 w) care costa 5-10-15 usd sunt foarte proaste pentru ca sursa se incinge enorm de mult si se arde. Din fericire am comandat doar 3, nu m-am ars prea rau.

#329
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Poststefanjihad, on 20 iulie 2014 - 05:54, said:

poti sa cauti pe youtube...3Wbec led filament...sunt teste facute de englezii de la led connection uk...cu toti indicatorii importanti...oricum , doar ideea ca un bec de 3W sa lumineze cat un bec economicde 40W este fantastica . In plus ai 35,000 ore de functionare. Eu mi-am luat acasa si sunt super multumit

DIn cate stiu eu 400 de lumeni e echivalentul a 25-30 w bec cu incandescenta...

#330
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postsearcher8206, on 21 iulie 2014 - 08:12, said:

Deci, dupa 6 luni de folosit becuri din china, la 2 li s-a ars sursa. Daca  la unele produse, China merita atentia, la becurile cu led NU! Don't go for China. Acele becuri cu led tip lumanare cu 60-80-120 de smd-uri, highest quality etc etc (adica 7-9-12-15-18 w) care costa 5-10-15 usd sunt foarte proaste pentru ca sursa se incinge enorm de mult si se arde. Din fericire am comandat doar 3, nu m-am ars prea rau.

Stai liniștit că nu numai chinezii fac surse de alimentare proaste,ai impresia că va ține vreodată un bec cu led 35 mii de ore fără să-i bubuie sursa ?,te înșeli amarnic !.Care vrea becuri cu led „profi” își construiește singur sursele pentru că știe ce bagă,iar odată la câțiva ani tot trebuie să le mai schimbe câte un condensator „vlăguit”.Eu voi folosi o instalație de iluminat pe curent continuu de 48V la viitoarea mea casă iar fiecare punct de iluminat cu led va avea propria sursă DC-DC step down,pentru limitarea curentului și al tensiunii,astfel nu voi avea probleme la fel de grave ca sursele în comutație proaste montate în becurile led de 220V~ și binențeles voi avea mai multă eficiență energetică.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 21 July 2014 - 09:16.


#331
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Poststefanjihad, on 20 iulie 2014 - 05:54, said:

poti sa cauti pe youtube...3Wbec led filament...sunt teste facute de englezii de la led connection uk...cu toti indicatorii importanti...oricum , doar ideea ca un bec de 3W sa lumineze cat un bec economicde 40W este fantastica . In plus ai 35,000 ore de functionare. Eu mi-am luat acasa si sunt super multumit
Cum spunea si searcher si cum spune la link-ul pus original e vorba de bec incandescent de 40W, nu economic.
Pe de alta parte link-ul mentioneaza ca producator V-TAC, nu led connection uk. Aia de la led connection se pare ca sunt vanzatori, nu mentioneaza nici macar numarul de lumeni la becuri... de Ra ce sa mai vorbim.
Sunt interesante ca design becurile LED filament, daca specificatiile de lm SI Ra sunt reale atunci ar merita pretul usor sporit in conditiile unei garantii de 2 ani, asta daca vrei sa treci la LED-uri.

#332
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsearcher8206, on 21 iulie 2014 - 08:12, said:

Deci, dupa 6 luni de folosit becuri din china, la 2 li s-a ars sursa. Daca  la unele produse, China merita atentia, la becurile cu led NU! Don't go for China.
Am V-tac si generic chinezesti, merg de 4 luni. E drept ca la V-tac m-am uitat prin el si ma mir cum rezista sursa aia la 60-70 grade care e bagata in radiatorul de leduri, condensatorul ala mai exact care e elementul central al sursei pasive. Au garantie 3 ani asa ca nu ma intereseaza, dar as fi surprinns sa tina sa zicem mai mult de 2 ani. Daca o fac toata stima.
Chinezestiel sunt multe, jucarii cu leduri mici si scule calumea cu leduri de putere.
Am reusit sa fac in bucatarie led only, cu 3 becuri de la mivarom de 10w gen astea http://www.mivarom.r...alb-cald-p-9283 foarte frumoasa lumina la 32 lei. Usor cam directive dar avand lamba cu 3 becuri in jos se potrivesc la fix. Inaintea veam 15W x 3 cfl si nu prea mai luminau bine ca aveau cam 2 ani. La birou am tot dinala mivarom dar de 8w la lapma de lucru.
Camera fiului meu iarasi led only, un singur bec de 15 ddinala smecher de la Lidl cu balon mare si sursa cu protectie.

#333
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014

View Postsearcher8206, on 21 iulie 2014 - 08:12, said:

Deci, dupa 6 luni de folosit becuri din china, la 2 li s-a ars sursa. Daca  la unele produse, China merita atentia, la becurile cu led NU! Don't go for China. Acele becuri cu led tip lumanare cu 60-80-120 de smd-uri, highest quality etc etc (adica 7-9-12-15-18 w) care costa 5-10-15 usd sunt foarte proaste pentru ca sursa se incinge enorm de mult si se arde. Din fericire am comandat doar 3, nu m-am ars prea rau.
sunt curios unde ai comandat ? aliexpress sau dhgate , ai dat pe filtru pret mic si gata , si dupa te miri ca nu merg ! sunt in ro magazine de la care am cumparat personal  produse cu LED si 0 probleme pana acum , folosesc 6 spoturi in magazinul meu de cartier de 4 luni de zile , nu le-am oprit deloc , nici zii nici noapte si rezista si banda led pentru vitrina de mezeluri tot de acolo si la fel merge struna la 5ºC. pai daca m-au tinut 4 luni la un pret de 15 ron bucata si la un consum de 5w eu deja ma declar multumit . si daca azi pica unu si se arde asta e.. no sa cer garantie la site ca in 4 luni X 24 de ore de funtionare sunt deja 300 de ore  non-stop si zic ca este ok. cele vechi se ardeau la 3 saptamani si consumau cam 40w fiecare..
si zic ca merita si sa pun aici numele site-ului www.ledia.ro

bafta la toata lumea

ps. mezelurile sunt mai frumoase asa la lumina data de banda led , vede omul ce duce acasa ( E-urile din salam nu sunt treaba mea ) dar prezentarea e ok

Edited by electroaudioro, 21 July 2014 - 12:06.


#334
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
am comandat pe alliexpress dar nu am folosit numai filtrul de pret ci si cel de reviewuri iar tipul avea 97 % si sute de comenzi numai pentru alea. Fiind primele, m-am riscat si eu. SI au tinut 6 luni... Am vazut ca mai zicea cineva ca foloseste chinezarii de cca 4 luni. E timp se sa arda. Nu stiu daca cele de firma vor tine 30000 de ore dar si 15 000 ar trebui sa fie suficient adica vreo 10-15 ani. In 10-15 ani vor aparea alte tehnologii mai performante, deci oricum le vom schimba. Intre cele din China si cele de firma exista totusi o diferenta mare de pret. La 9 dolari gasesti unul de 15w echivalent ochiometric cu 120 de w care aici costa 80-100 de lei. Desigur pretul nu spune nimic despre calitate. Calitatea luminii e super ok dar degeaba...

Edited by searcher8206, 22 July 2014 - 13:54.


#335
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Dupa ceva vreme in care am experimentat iluminarea cu led prin casa, pot zice asa:
- spot cu matrice cu leduri confectionat de mine, cu leduri de 8 mm bright, 16 buc., alimentate la alimentator de telefon mobil: lumina alba, puternica, ok - cost aprox 30 ron/buc (fara timpul meu)
- acelasi spot in care am schimbat doar becul http://www.aliexpres...6073025601.html, 4w 220v, 3 spoturi pe un hol de aprox 3mx1,5m - lumina relativ ok ca si culoare, slaba ca si intensitate (dar avand in vedere ca e doar un hol, e ok): cost aprox 10 ron/bucata
-  pt living, avand in vedere ca am disponibile 5 surse (3 lustra si 2 aplici), am incercat cu 5 becuri din astea http://www.aliexpres...6101686014.html, 220V de 7W bucata. Lumina proasta - culoarea nu este uniforma, avand oaresce aberatii cromatice din cauza 'abajurului' din plastic. Iar totalul de 35W nu asigura lumina indestulatoare pt living (cu gandul si la activitati precum citit, sau alte chestii mai minutioase). Pentru atenuarea aberatiilor cromatice am purces la slefuirea cu smirgel fin a 'abajurului' din plastic, asta ducand la o uniformizare a luminii. Am revenit la clasicile becuri economice in living: 3 x 15w in lustra, care asigura lumina pt activitatile necesare, lasand 2 cu led in aplici, ca si lumina ambientala pt cand ma uit la calc sau la tv. cost aprox 10 ron bucata.

Oricum anul aceta este pentru incercari, asa ca voi mai testa si alte becuri cu led.
Ca si concluzie pana acum: in conditiile uzuale, becurile cu led pot fi folosite cu succes in alte spatii decat living/dormitor unde putem avea nevoie cateodata de lumina puternica pt diverse activitati. Dar mai studiem fenomenul!

#336
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postsearcher8206, on 22 iulie 2014 - 13:53, said:

am comandat pe alliexpress
cum stai cu tensiunea prin casa? stiu ca la tara's probleme mari.

#337
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
ikea este scump inca...au aparut variante mult mai ieftine pe piata din romania si in online...ikea nu are ultimul racnet in materie de led , led filament , care duce becul la 115lumeni per watt...asta inseamna ca, cu un bec de 4 wati faci lumina cat cu unul de 40-50W ...cautati pe youtube 4w led filament

#338
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003
Iar faci reclama la led filament ? Posted Image Ikea e scumpisor dar becurile lor sunt in general de calitate, le poti vedea functionand prin magazin.

#339
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
cfl hepol dedeman..vreo 14-15lei/bucata, nu mai stiu cat faceau. am luat vreo 10 la inceputul anului. asta e al 2-lea ce crapa. ce-i drept..stau inchise pe niste intrerupatoare de-alea cu led..culmea..fara sa palpaie precun niste philipsuri. p-asta l-am deschis. are D5 impuscata si inca vreo 2 rezistoare smd. au lasat 3 puncte negre pe albul plasticului cand au busit. pac pac.

citez:

Quote

Durata medie de viata (h): 8000

ard mai rau ca filamentele.

Attached Files


Edited by christig, 29 July 2014 - 16:29.


#340
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

Quote

searcher8206, on 22 July 2014 - 14:53, said:
am comandat pe alliexpress
cum stai cu tensiunea prin casa? stiu ca la tara's probleme mari.
Stau cu tensiunea in casa in Bucuresti. Fara probleme, ca la bloc

Edited by searcher8206, 03 August 2014 - 15:36.


#341
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014

View PostHansolo, on 12 iunie 2014 - 13:18, said:

Probabil asta: http://www.iluminat-...RA-300X1200-60W
Acum depinde de ceea ce e in realitate, oricine poate sa scrie valori halucinante de lumeni. Si nici nu e precizat CRI, deci probabil e cam pamant...
Am mai vazut unele la alt importator (Zex...) cu telecomanda dar si pret pe masura mai mare. CRI specificat foarte bun, daca erau mai ieftine as fi incercat pentru o camera.

Uite aici , toate variantele de panouri la care te poti gandi...http://www.benefitplus.ro/PANOURI-CU-LED-c7_0_1.htm

Edited by stefanjihad, 03 August 2014 - 17:48.


#342
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
@stefanjihad, tu ai citit ce am scris? Acum si daca scrie chinezul am ceva dubii, daca insa nu da nici un parametru de CRI/Ra atunci inseamna ca sunt bune de iluminat buda sau camara, in nici un caz dormitor sau living.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate