Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Romania vs Ungaria - dreptul istoric asupra Ardealului

- - - - -
  • Please log in to reply
3833 replies to this topic

#3619
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 07:17, said:

Cu ,, va ,, ma refeream la aia verzi ... da nah fiecare crede ce i se  permite si ce poate.

Ca esti ungur este indubitabil - faci dezacorduri tipice vorbitorilor de limbi finougrice confruntati cu o limba complexa, avansata, romanica.

Ca esti roeslerian, imigrationist, nu-i o problema in sine - pentru mine, cel putin. E aria de istorie si e teren de confruntare a opiniilor.

Perceptia mea, insa, e ca nu tu nu promovezi o agenda istorica, oricat de marginale si stridente ti-ar fi ideile. Tu nu imbrobodesti faptele decat pentru a demonstra cat de primitivi au fost si sunt romanii fata de unguri, farul calauzitor al civilizatiei.

Pe scurt: poti fi ungur roeslerian si sa-ti promovezi ideile; daca umbli cu jegojenii si parsivenii, ti-o iei.

Edited by Mount_Yerrmom, 13 November 2018 - 15:08.


#3620
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 Mount_Yerrmom, on 13 noiembrie 2018 - 15:07, said:

Ca esti ungur este indubitabil - faci dezacorduri tipice vorbitorilor de limbi finougrice confruntati cu o limba complexa, avansata, romanica.

Ca esti roeslerian, imigrationist, nu-i o problema in sine - pentru mine, cel putin. E aria de istorie si e teren de confruntare a opiniilor.

Perceptia mea, insa, e ca nu tu nu promovezi o agenda istorica, oricat de marginale si stridente ti-ar fi ideile. Tu nu imbrobodesti faptele decat pentru a demonstra cat de primitivi au fost si sunt romanii fata de unguri, farul calauzitor al civilizatiei.

Pe scurt: poti fi ungur roeslerian si sa-ti promovezi ideile; daca umbli cu jegojenii si parsivenii, ti-o iei.

este o perceptie gresita , nu sunt pro Ungaria , dar asta e istoria nu sunt eu de vina , ca 90 % din timp ne au calarit

#3621
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 10:15, said:

Romanii au venit de la sud de Dunare . Nu stiu de ce va rusinati de asta .
in orice caz nu mie.

problema e ca din asta nu poti trage concluzia
"maghiarii au creat cultura si civilizatie la nord de Dunare".

nu au fost maghiarii ce au creat cultura si civilizatie.

Maghiarii au fost inghititi de pamant, si-au dat ortul popii si au disparut de pe suprafata pamantului.
Practic maghiarii au ramas in istorie ca IOBAGI.

iobagul este caracteristica principala a maghiarului ce a supravietuit.

civilizatia n-a fost creata de iobagi.

civilizatia a fost creata de tot felul de imigranti: din Balcani, din Occident, din nordul Europei.

#3622
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,106
  • Înscris: 12.12.2006
90% din timpul lor, numai că aia reprezintă doar 10% din timpul nostru :D

#3623
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 20:41, said:

...dar asta e istoria nu sunt eu de vina...

Aste este acelasi tip de procedeu jegos la care ma refeream

De parca tu esti in posesia adevarului istoric si toti interlocutarii tai sunt ori imbecili, ori ticalosi.

O constat detasat, fara patima, fara sa ma enervez. Chiar ma amuz ca sponsorii tai de la Jobbik cred ca faci vreo branza. De fapt, nu tu esti prost ca le iei banii, ei sunt ca te platesc pentru treaba asta murdara si fara sorti de izbanda.

#3624
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 Mount_Yerrmom, on 13 noiembrie 2018 - 22:01, said:

Aste este acelasi tip de procedeu jegos la care ma refeream

De parca tu esti in posesia adevarului istoric si toti interlocutarii tai sunt ori imbecili, ori ticalosi.

O constat detasat, fara patima, fara sa ma enervez. Chiar ma amuz ca sponsorii tai de la Jobbik cred ca faci vreo branza. De fapt, nu tu esti prost ca le iei banii, ei sunt ca te platesc pentru treaba asta murdara si fara sorti de izbanda.

pentru mine sunt destul de clare lucrurile
origine balcanica , asta o spun cam toti lingvistii mai buni . Roseti, Densusianu, Philipide
asta sugereaza elementele albaneze si sud slave, scrierea chirilica
credinta ortodoxa , chiar etnonimul roman , care vine de la Romania -Bizant
atestarea vlahilor la sud , apoi la nord , toponimele tarzii din Ardeal .

asta ii o chestie cu care ar trebuii incet incet sa ne impacam
asta nu face istoria romanilor mai putin interesanta , pana la urma
daca o luam asa , ei au venit dintr un teritoriu care la momentul ala
era focarul civilizatiei europene . Apoi ce sa intamplat cu ei la nord ii alta poveste

#3625
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,663
  • Înscris: 30.01.2008

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 22:12, said:

pentru mine sunt destul de clare lucrurile

Asa si ce doresti ?
Ca  in afara de maghiaropati nu iti crede nimeni inventiile !

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 22:12, said:

sa ne



Iar ai luat-o pe aratura . Iar te crezi roman .

Chiar crezi ca prostesti pe cineva cind folosesti "noi " ??

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 22:12, said:

ei au venit


Posted Image Posted Image

Aaaa stai ca ti-ai revenit

Edited by Daco_Get, 13 November 2018 - 22:43.


#3626
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,106
  • Înscris: 12.12.2006
Ți-am zis eu, personalitate multiplă.
Sindrom bipolar. :wacko:

#3627
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mai bine sa ai doua, dacat nici una, nu crezi?

#3628
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011
E grav ce spui, WestPoint !

Aceasta depersonalizare sau lipsa clara a identitatii proprii apare pe fondul traumelor suferite anterior si al activitatilor prezente la care se raporteaza. Dubla personalitate difera de la o persoana la alta, dar este insotita de cele mai multe ori de depresie, dureri de cap, insomnii, autosabotaj, chiar si de halucinatii sau tendinte de suicid.

https://psychologies...alitate-2154769

Ai dreptate !
Ungurii detin un loc fruntas in sinucideri.

https://ec.europa.eu.../DDN-20170517-1

#3629
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,106
  • Înscris: 12.12.2006

 WestPoint, on 14 noiembrie 2018 - 07:00, said:

Mai bine sa ai doua, dacat nici una, nu crezi?
Eu cred că nu-s doar astea două opțiuni ;)

#3630
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 budlight, on 17 noiembrie 2018 - 10:07, said:

E grav ce spui, WestPoint !

Aceasta depersonalizare sau lipsa clara a identitatii proprii apare pe fondul traumelor suferite anterior si al activitatilor prezente la care se raporteaza. Dubla personalitate difera de la o persoana la alta, dar este insotita de cele mai multe ori de depresie, dureri de cap, insomnii, autosabotaj, chiar si de halucinatii sau tendinte de suicid.

https://psychologies...alitate-2154769

Ai dreptate !
Ungurii detin un loc fruntas in sinucideri.

https://ec.europa.eu.../DDN-20170517-1
Pai romanii nu au vreme sa se sinucida ca trebuie sa emigreze :-)

#3631
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Auzi, bai west point, la tine in germanica, in landul unde traiesti au nemtii aia gropi? Sau mergi linistit fara grija?


Ia zi, cine e mai prost, ala de traieste in Romania si pentru un trai mai bun emigreaza undeva, sau ala de traieste in bozgoria land (o tara care i-a depasit si pe americani, conform propagandistilor bozgori), si se arunca de pe podurile Budapestei. Ca sunt saracii depresivi. De la alcool se pare.

#3632
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 22:12, said:

pentru mine sunt destul de clare lucrurile
origine balcanica , (...)
Faptul că unii dintre români au origine balcanică, nu înseamnă că poporul român și o dată cu el și România nu ar avea drept asupra așa-zisului „ardeal”. Însă pentru noi, românii, este și devine din ce în ce mai hilară obsesia voastră pentru istoria noastră, inclusiv obsesia de a ne falsifica și terfeli istoria, în timp ce nu știți nimic sau aproape nimic despre istoria voastră dinainte să veniți cu iurtele și cu corturile voastre să tăbărîți în Europa. Observ că nu aveți absolut deloc simțul ridicolului, că parcă nu conștientizați cât sînteți de penibili cu insistențele voastre în aceste obsesii, cu atât mai mult cu cât obsesia voastră a dus la o mai bună cunoaștere a istoriei românilor din antichitate și din evul mediu, în timp ce istoria voastră nu poate fi datată mai devreme de evul mediu. În fapt însă, unul dintre motivele pentru care evitați a vorbi despre „istoria” voastră de dinainte de anii 800-900 d. Hr. se datorează tocmai faptului că ați dezvălui cât se poate de clar că nu aveți niciun drept istoric mai vechi de anii 900-1000 d. Hr. în „ardeal” sau în „ungaria” (nu asupra „ardealului” sau asupra „ungariei” ...). Singurul vostru drept istoric dovedit pentru vremuri mai vechi este iurta la purtător și cortul itinerant, nu întîmplător pe aici prin „ardeal” vi se mai spune și „cortorari” sau „kortoș iurtaci”.

Edited by Iochanan, 18 November 2018 - 08:12.


#3633
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Nu exista drept istoric .

Aici ne intereseaza adevarul .
Stiu ca foarte probabil, multi dintre
cei care scriu pe aici stiu cam cum sta treaba cu adevarat. Insa sunt conditionati de nationalismul bolnav ce lea fost bagat in cap inca de la scoala.

#3634
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 Mount_Yerrmom, on 13 noiembrie 2018 - 15:07, said:

Ca esti ungur este indubitabil - faci dezacorduri tipice vorbitorilor de limbi finougrice confruntati cu o limba complexa, avansata, romanica.

Ca esti roeslerian, imigrationist, nu-i o problema in sine - pentru mine, cel putin. E aria de istorie si e teren de confruntare a opiniilor.

Perceptia mea, insa, e ca nu tu nu promovezi o agenda istorica, oricat de marginale si stridente ti-ar fi ideile. Tu nu imbrobodesti faptele decat pentru a demonstra cat de primitivi au fost si sunt romanii fata de unguri, farul calauzitor al civilizatiei.

Pe scurt: poti fi ungur roeslerian si sa-ti promovezi ideile; daca umbli cu jegojenii si parsivenii, ti-o iei.
Nu că nu ne-am fi dat seama și pe forum, dar personajul mai semnalizează și prin alte părți și chiar mai flagrant.

[ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/36939253_2243517965884943_16295505352982528_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fotp3-2.fna&oh=670c77281e9a75d9b9f34d00caa22948&oe=5C7D1641 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.facebook...96061870495711/

#3635
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 Cornel_P, on 13 noiembrie 2018 - 10:15, said:

Din cate stiu nu ei sunt aia care au probleme identitare grave de la barbatii rlatini si dacitele lui Decebal.
Acuma pe bune . Romanii au venit de la sud de Dunare . Nu stiu de ce va rusinati de asta .
Faptul este că noi, românii, putem să avem dileme identitare care coboară până în antichitate, pe când voi nu aveți istorie decât de acum o mie de ani încoace. Este o diferență de anvergură din toate punctele de vedere. Faptul că mata vrei să ne spui că noi, românii, nu avem drept istoric doar asupra României și Moldovei, ci și asupra unor părți din Serbia, Bulgaria, Ungaria, „Ucraina” și în general din peninsula Balcanică, nu invalidează cu nimic lipsa voastră de drepturi în „ardeal” sau în „ungaria” (repet formularea, adică în și nu asupra „ardealului” sau „ungariei” ...) în vremuri mai vechi de anii 900-1000 d. Hr. Avînd în vedere însă adevărul istoric, nu ar fi rău ca noi, românii, să ne gândim să reîncepem expansiunea și „reunificările” unor foste teritorii ale noastre din Balcani și „Ucraina”, Moldova. Cred că ar trebui să nu ne mai mulțumim doar cu „ardealul” și „banatul”; ar trebui reromânizate și părți din peninsula Balcanică, „moldova” și „ucraina” asupra cărora avem evidente drepturi istorice.

#3636
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 Iochanan, on 18 noiembrie 2018 - 08:49, said:


Faptul este că noi, românii, putem să avem dileme identitare care coboară până Ă®n antichitate, pe când voi nu aveți istorie decât de acum o mie de ani Ă®ncoace. Este o diferență de anvergură din toate punctele de vedere. Faptul că mata vrei să ne spui că noi, românii, nu avem drept istoric doar asupra României și Moldovei, ci și asupra unor părți din Serbia, Bulgaria, Ungaria, „Ucraina” și Ă®n general din peninsula Balcanică, nu invalidează cu nimic lipsa voastră de drepturi Ă®n „ardeal” sau Ă®n „ungaria” (repet formularea, adică Ă®n și nu asupra „ardealului” sau „ungariei” ...) Ă®n vremuri mai vechi de anii 900-1000 d. Hr. AvĂ®nd Ă®n vedere Ă®nsă adevărul istoric, nu ar fi rău ca noi, românii, să ne gândim să reĂ®ncepem expansiunea și „reunificările” unor foste teritorii ale noastre din Balcani și „Ucraina”, Moldova. Cred că ar trebui să nu ne mai mulțumim doar cu „ardealul” și „banatul”; ar trebui reromânizate și părți din peninsula Balcanică, „moldova” și „ucraina” asupra cărora avem evidente drepturi istorice.

Expansiune, reunificari, reromanizari, drepturi istorice... cred ca te uiti prea mult la desene animate ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate