Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#3907
nicu93c

nicu93c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.03.2014
Danchi de unde le-ai luat si la ce pret?

#3908
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

View Posttatuc, on 03 martie 2015 - 21:40, said:

La ce l-ai folosit? Al meu era suplu in toamna. S-a ingrasat peste iarna. Sunt tare curios sa-l vad acum la arat mai are nevoie de ajutorul meu?

Din nefericire nu am lucrat nimicPosted Image  pentru ca l-am capatat de sarbatorile de iarna Posted Image avea Mosu reducere la cadouri Posted Image
Anul trecut am lucrat cu cel mic Posted Image  care avea nevoie de ajutor uneoriPosted Image dar a facut treaba buna Posted Image

Edited by danchi, 03 March 2015 - 21:47.


#3909
nicu93c

nicu93c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.03.2014
Cat te-au cost rotile??

#3910
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Pana raspunde colegul , i'ti zic eu . Danchi le'a primit odata cu motosapa wm 1100 ca si mine . Ele normal costa undeva in jur de 600 lei . Eu , acum , nu as da atatia bani pe doua roti nici sa ma impusti . Iau roti de la dezmembrari si gata .

Edited by nelucroitoru, 03 March 2015 - 22:15.


#3911
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
salut!unul dintre cele mai bune motocultoare,Apollo 135, are ca  avantaj greutatea lui (165 kg).la fel si rotakt care are masa de 175.Eu sunt impartit intre cele doua.pana la vara ma mai informez. Am motosapa Bsr 900, care are 85 kg i-am adaugat in fata o greutate de 15 kg .asa am ajuns la 100. dupa care mi-am cumparat roti metalice .le-am pus pinioane mare de 5 kg cu 5 kg. am ajuns la 110. tot nu mi se parea ca trage bine.asa ca i-am adugat beton in rotile metalice si am ajuns la frumoasa suma de 130 kg. sunt curios acum in primavara sa vad cum trage.
Concluzia mea: cu cat mai grea cu atat mai bine! Acum ramane sa aleg.
A mers motosapa astaa(bsr 900) si-a scos banii de mult. daca s-ar strica nu mi-ar parea rau.Chiar am muncit-o! va salut!

#3912
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Sunt motosape :P . De unde diferenta de greutate? Sunt indentice la prima vedere. Unde sa ne mai informam??? Nu sunt utilizatori care sa le aiba de mai multi ani sau sa le fi folosit intensiv. Mi se pare ciudata diferenta de pret.
Apollo paree indentica cu cea din filmarile postate de mine mai sus, demontata.  Cred ca e model mai vechi.
Am vazut in curtea unui om dintr-un sat vecin atat un lc90 cat si A 135. Vreau sa trec pe la el, cand ajung la tara, si sa-l intreb ce parere are despre ele.
In maxim 3 saptamani, daca nu apare ceva neprevazut, iau pe una dintre ele.

#3913
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttatuc, on 03 martie 2015 - 21:40, said:

Sunt tare curios sa-l vad acum la arat mai are nevoie de ajutorul meu?
Nu, cu siguranță !
Îl duci la capul locului, îî arăți ce are de făcut, apoi tu mergi și-ți bei cafeaua, iar cînd te întorci, să vezi că treaba-i gata . :)
Da , acuma, tre' să știi să vorbești pe limba lui ... că dacă nu vă înțelegeți ... ai să-l găsești cum l-ai lăsat !!! :(
Pa

#3914
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Se pot sapa 7ha de vie printre butuci cu o motosapa? Merita investitia intr-o motosapa ca sa scapam de mana manuala de munca. Daca da ce-mi recomandati avand in vedere un buget relativ redus de maxim 3000ron??

Merci

#3915
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
In general,da.
Da si o distanta intre randurile de butuci.Poate se gaseste ceva si pentru tine.
Personal,as zice ca ar merge un tractoras mic,italian cu freza tractata caci,totusi,sint 7 ha;un calcul simplist arata cam 70 km?!?!?! la picior,daca randurile sint la 1m unul de altul.
Sau freza tractata (are latime de 50-60 cm la freza,ceva de genul acesta) cu un scaunel cu roti legat de spate dupa freza.Insa depinde si de curba de nivel/respectiv gradul pantei.
Parere personala.

Edited by alexbjorg, 04 March 2015 - 17:27.


#3916
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Asterisc 1Ha gradina , mai mult nu stiu dar in special pentru gradina a fost cumparat , o sa vad daca poate face si porumbul va anunt la timpul potrivit .Danchi uite poza cu ruleta .

Attached Files



#3917
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
La 7 h de vie i'ti trebuie cam 2-3 motosape concomitent . Altfel imbatranesti lucrand de unul singur .

#3918
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPatrick007, on 04 martie 2015 - 17:04, said:

Se pot sapa 7ha de vie printre butuci cu o motosapa? Merita investitia intr-o motosapa ca sa scapam de mana manuala de muncă .
Cu o pag , două în urmă am pus eu niste poze. La mine suprafata a fost mică, dar săpată la motosapă comparativ cu săpatul manual, oricum ieși la 1/2 preț și termini de 2 ori mai repede.
Cu o sculă de 7 CP te descurci lejer .


#3919
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postnelucroitoru, on 04 martie 2015 - 18:49, said:

La 7 h de vie i'ti trebuie cam 2-3 motosape concomitent . Altfel imbatranesti lucrand de unul singur .
Pas lejer e cam 4-5kmph.Freza tractata cam jumate (in cazul cel mai optimist) iese "lejer" la 35-40 de ore,1 trecere de juma de metru;cu nopti cu tot,cam o saptamana.Hmmm,deci se poate,insa...cam ia timp.Dar si calitatea lucrarii este net superioara.
Sau cu vreo 5 zilieri,2 zile iese cam 5 milioane cash (2x500.000 in mana/pers) + papic,bauturica,tigari,hai 800 roni.Cred?!
Totusi,sint optimist si sper sa fi gresit calculelelele si va rog si alte pareri.

Edited by alexbjorg, 04 March 2015 - 19:24.


#3920
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Patrick007 a scris "printre butuci" acum are 2 intelesuri. Ori printre randuri de vie sa dea cu motosapa sau cum scrie sa se bage si printre butuci. Printre butuci eu zic ca ar merge o sapatoare montata la cositoarea de umar. Inlocuieste sapa cu succes.

#3921
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postciprian_vladis, on 04 martie 2015 - 19:26, said:

Patrick007 a scris .....succes.
Sa fim optimisti si sa presupunem ca e vorba de spatiul dintre randuri :D

Cit despre sapatoarea de umar,scade viteza sapei manuale la jumate,de nu mai mult :D

#3922
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Cred ca 7 h sapat cu sapa ,la vie , iti trebuie aia 5 oameni dar nu 2 zile ci cel putin 8-9 zile daca nu chiar 10 . Pai cine sapa o zi 20 ari vie ? Eu sunt palmas si stiu ca nu se poate . Un om face cel mult 10 intro zi la vie . Cu o singura motosapa , la latime de 1 m , iti ia cel putin 15 zile sa termini aia 7 h. Omul din spatele coarnelor nu e robot ,,,mai apar si alte probleme in timpul lucrului . Ca sa o zicem pe romaneste,,,,nici o sansa cu o motosapa la 7 h . Sapatoarea de umar nici nu intra in discutie ,,,,e moarte curata .

Edited by nelucroitoru, 04 March 2015 - 19:40.


#3923
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Sry,Nele,chiar nu stiu de sapa,numai la scos cartofi deci ...Mea Culpa!
Asa ceva asteptam,niste calcule reale ale cuiva care a facut acest lucru,concret.
Deci,scuzele mele!
Si scuze de of.. la mai-mari!

#3924
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
La'sa Alex . Suntem intre noi aici . Oricum tu esti un om harnic . Eu ca sa scap de sapa am luat motosapele . Daca nu e musai ,,,,,eu nu mai pun mana pe sapa sau harlet acolo unde merge motosapa . Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate