Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 

inductie sau butelie..?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008
Revin am facut experiente cu plita cumparata special pentru experiente. Plita este Magitech si zice ca are puterea de iesire de  2000W. Nu am masurat nici macar cat consuma, dar pe o oala pentru plita de inductie si diametrul 19 cm ( cat est esi cercul de pe plita ) a incalzit 1 l apa  de la 20 la fierbere in 5:30. Rezulta un randament de 50%. Asta daca nu trage cu vioara producatorul. Am sa contorizez si puterea activa consumata ( U*I*cosfi), curentul activ,si total in timpul experimentului.
Am sa mai cumpar inca o oala de la alta firma. O sa incerc sa pun sub oala o bucata de fier de fi 200mm rectificata si care sa nu se sprijine pe vitoceramica O sa fie la 0.05-0.01mm.
Ce constat si va fac martori ca si la acesta difera foarte mult randamentul cu ce se zice despre plitele cu inductie.: Randament 90%. Dar poate nu consuma atata de la retea ( Politica de Marketing). Imi aduc aminte prin anii '90 prin piete se gaseau casetofoane pe care scria 30.000WSin. Si omul care vindea tot incerca sa-mi explica ca asta ata are. Adica 30 Kw!!

Mai reiau subiectul plita cu inductie AEG HK884400FG care are puterea pe booster de 3,2Kw si randametul 28%. Nu cred ca poate avea acest randament. un calcul simplu arata ca 2300W nu intra in ansamblu oala si apa. daca se consuma atunci rezulta caldura. 2,3 Kw nu-i de colo tre. evacuata etc. Eu cred ca ori nu s-a consumat ori cel ce face experiente ( pe youtub un american) greseste ceva , cu sau fara intentie...
Dar arata super. Daca cineva are asa ceva sau m-as multumi macar de La AEG o plita daca are, sa-mi spuna cum merge ( eventual niste date sa pot calcula randamentul ) cred ca asta cu randamentul este deformatie profesionala.Posted Image
O sa revin

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai usor de verificat e consumul, acolo se vede randamentul, la cat de repede goleste buzunarul.  Pentru mine diferenta de 30 de lei pe care o plateam la gaze s- transformat in 50lei in plus la factura de curent. diferenta de 20 de lei mi se pare total rezonabila tinand cont de avantaje. Alt loc in care nu se poate cuantifica deloc este confortul. Pana nu ai inductie nu poti realiza. Si nu o zic doar pt ca am eu inductie. Sa enumar ce inseamna pt mine confort.  Compar strict cu aragaz/butelie, nu cu alte plite electrice.

1. Caldura se duce doar in vasul de gatit, nu in atmosfera. O fi placut iarna sa gatesti cu gaz, ca te si incalzesti, dar vara e mortal sa faci ceva la foc mare, sa nu mai zic de 2-3 focuri. Sa nu mai zicem de aburi, ca arderea gazelor asta produce, H2O aburi si CO2. Iarna condenseaza peste tot, pereti reci, deci condens, mucegai, etc, daca nu aerisesri, deci pierzi oricum rapid avantajul incalzirii.

2. Moartea mea era intotdeauna curatarea aragazului. Inevitabil sar uleiuri, apa, sosuri, etc... Daca nu le stergi pe moment (si nu poti sa le stergi cand gatesti sub oale)  se intaresc si sunt greu de curatat dupa aia. La inductie nu se lipeste nimic pentru ca nu se incinge suprafata atat de tare si nu exista flacara deschisa sa arda ce cade pe plita, deci dupa, dai cu un pic de cif si o carpa umeda si in 30 de secunde e luna si bec. I loooove it! Am scapat de dat cu substante tari (triumf), de scos ochiurile sa le spal si sa pot curata sub ele, ma rog, oricine a curatat un aragaz mizerabil stie despre ce vorbesc. :)

3. Vasele nu se ingalbenesc, nu se ard de la flacara, manerele nu se carbonizeaza de la flacara mare (am patit-o pe aragaz) , dupa 9 luni inca sunt lucioase si au culoarea initiala, desi se gateste in ele, cand aveam aragaz in 6 luni deja se schimba culoarea.

4. Viteza de incalzire. Pe aragaz puteam face orice ca nu puteam sa incalzesc atat de repede apa sau orice altceva.

5. Cand ai curent, plita incalzeste constant, tot timpul anului, nu exista "presiune scazuta" la plita, sau impuritati pe conducta de se ingalbeneste flama. Sau miros de gaz / mercaptan in casa. Deasemenea lipsa posibilitate explozie. Astea de fapt sunt mai multe, dar le-am grupat pe toate.

Singurul dezavantaj e ca daca se ia curentul ramai fara plita, si curentul se ia intradevar mai des decat se ia gazul.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2013 - 16:20.


#57
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
@misuspita

Mergi pe firele originale din pereti, de 1,5, sau ai facut circuit separat mai gros ?!

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Separat pentru bucatarie am pus fire de Cu de 6mm. Cam overkill, pentru ca de la trifazicul de pe scara pana la contor nu am putut trage de 6 ca nu incapeau pe gaura si mi-a fost sila sa largesc asa ca a ramas de 4mmCu acolo. Am in circuitul de bucatarie plita, cuptorul si microundele plus maruntisuri

#59
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Misuspita, ce contract ai la curent, CTP?

Edited by sandy76, 18 March 2013 - 23:53.


#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu ce inseamna CTP, dar am contract fara paliere de pret de-ala cu 6 kW

#61
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008
Eu am " tras" o coloana de 2 fire de 2,5 mm2 in paralel. . Iar pentru impamantare am dus 2,5. Nu prea respect ce zice I7 ( trebuie sa fie min 2.5 aici- nota bene- sau egal in sectiune cu grosimea fazei). Ma bazez pe siguranta diferentiala de 10mA si cu timp de raspuns f. rapid. Siemens S5.
In general 2 fire de 2,5 in paralel duc mai mult ( 2x19A) decat unul de 6 mm2, care duce 32 A. Binenteles in acelasi conditii. Important este si grosimea tubului in care pui firele. Sa nu fie mai plin de 60%. atunci mai are loc o racirea firelor prin convectie.
La strada am siguranta de 40A si la tabloul din casa tot 40A dar tip B. Cele care sunt mai la inceputul alfabetului raspund mai rapid,( tipul B ) si protejeaza electronicele iar cele cu D se pun Pt. motoare  raspund mai lent.

#62
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Adica asta:  http://www.eon-energ...tarife-energie/

-Nu stiu ce inseamna CTP, dar am contract fara paliere de pret de-ala cu 6 kW

Attached Files

  • Attached File  CTP.PNG   127.5K   11 downloads

Edited by sandy76, 20 March 2013 - 12:39.


#63
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Eu daca trebuie sa schimb aragazul tot pe gaz merg... bine sint un pic off topic, eu am gaz pe coloana.

Dar platesc 6,5 lei luna, gatit normal, zilnic, cafea, un ceai, apa la fiert, gatit mancare, gratar, paine la cuptor la 3 zile.

Nu cred ca am cum sa platesc mai putin sau egal, pe curent... chiar daca arata mai eleganta plita pe curent, factorul economic primeaza.

#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003
Normal ca nu, platesti mai scump pe curent, mai ales ca de la anul daca nu anul asta vine cutremurul pe energie electrica, ca la bulgari.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, CTP am

#66
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Scuze, 6,5 lei de persoana x 2 persoane = 13 lei luna.

#67
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009

 apanoiu, on 14 februarie 2013 - 07:12, said:

Calculul consumului este simplu:
La gaz peste 50% din caldura se duce in bucatarie, nu in oala. Procentul este mai mic daca oala/tigaia este incrustata cu mizerie pe exterior, daca folosim flacara mai mare decat diametrul oalei(am vazut multe cazuri de acest gen). Caldura mai mare in bucatarie inseamna consum mai mare al frigiderului.
Curentul costa, per kw approx de 3 ori mai mult decat gazul la teava. Gazul la butelie este mai scump decat gazul la teava.

La inductie caldura reziduala este mica, se incalzeste direct oala. Nu se mai intareste murdaria pe peretii vaselor(peretii vasului nu sunt incalziti direct de inductie)
Eu folosesc inductia si cuptorul electric pt pizza, 2 persoane, 1 frigider gurmand side by side si 2 calculatoare(din care unul merge toata ziua) si am facturi la curent de 100-120 ron.
La ap 3 camere, centrala termica, plita pe gaz, cuptor electic, 3 computere, bloc termoizolat, consum de gaze in valoare de 200 ron, enel=1500 ron, Bucuresti

#68
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,175
  • Înscris: 05.09.2007
eu am o experienta proasta cu buteliile de gaz, in majoritatea cazurilor dupa ce se consuma ramane o cantitate considerabila de apa/mizerie sau ce naiba o fi in ea. nu mai vorbesc de culoarea flacarii uneori e portocalie si arde cu zgomot. parintii mei pensionari consuma 2 butelii/luna in conditiile in care mai folosesc si soba cu lemne, costul buteliei e cam 50-60 lei buc.
la casa pe care am construit-o la tara o sa merg pe plita electrica(inductie/rezistiva sau mixta ), am tras cabluri de 10 pt alimentare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate