Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

inductie sau butelie..?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
de unde iesiti mai baieti?

1m3 metan are 10,6 KWH Putere Calorica Superioara, pe care o obtii doar daca condensezi cei 2l de apa degajati la arderea sa!

#38
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
din pat la ora asta

All values relate to liquid propane
  • 4.16 litres= 1 therm = 100,000 BTU
  • 0.141 litres = 1KW
  • 29.3701 KW = 1 therm = 100,000 BTU
  • 0.242 therms = 1 litre
  • 7.08 KW = 1 litre = 24.170 BTU
  • 1 KW = 3412 BTU
  • 1 litre = 9.66 cu.ft
  • 0.104 litre = 40 cu.ft
  • 1 therm = 40 cu.ft
  • 1 Kg = 1.985 litres = 47.132 BTU
  • 0.512 Kg = 1 litre
  • 2000 litres = 1000 Kg = 1 tonne = 474 therms
  • 1 tonne = 18.880 cu.ft
  • 3.85 litres = 1m3 Vapour
.... aceste date pot fi folosite la calcule?

#39
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Am crezut ca te referi la metan, zis simplu "gaz". GPLul nu se masoara in m3 ci litri sau kg.

Sunt corecte 7.08 KW = 1 litre 1 Kg = 1.985 litri

Butanul e tot pe acolo, buteliile contin majoritar butan.

La 3.5 lei / litrul de GPL/7,08 = 50 bani KWh GPL... Electricitatea costa tot atat!

Avand in vedere pierderile enorme de randament, mai mari de 2 treimi...

In privinta Gazului Natural avem pretul de 1,3 lei pe Kwh....

#40
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pai eu ce tot ziceam. Iar butelia la schimb la Petrom&Co e si mai scumpa decat GPLul. Sa nu fie aproape dublu pretul.

GPLul are mercaptan?

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postundercoverbrother, on 16 februarie 2013 - 23:52, said:

GPLul are mercaptan?
Nu. Utilizarea GPL in butelii casnice este interzis.

#42
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008

View Postandreic, on 17 februarie 2013 - 00:45, said:

Nu. Utilizarea GPL in butelii casnice este interzis.
la cat de saraca e lumea cred ca si uraniu ar pune daca ar fi ieftin.....uneori trebuie sa ne uitam in jur si sa incercam sa intelegem de ce se intampla unele lucruri

#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Sa iesit rau in off pe aici...

@mylo3, sa ne spui ce ai cumparat in final, pentru ce sistem ai optat, mixt, gaz, electric si daca esti multumit.

#44
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
inca nu m-am decis dar sigur va fi curent

#45
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cauta ceva care sa aiba si inductie si rezistenta. E mai versatil.

#46
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
am optat spre inductie

#47
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postundercoverbrother, on 16 februarie 2013 - 23:52, said:

Pai eu ce tot ziceam. Iar butelia la schimb la Petrom&Co e si mai scumpa decat GPLul. Sa nu fie aproape dublu pretul.

GPLul are mercaptan?
Butelia e GPL. Butanul, Propanul, etanul sunt Gaze Petroliere Lichefiate!

View Postandreic, on 17 februarie 2013 - 00:45, said:

Nu. Utilizarea GPL in butelii casnice este interzis.
Da butanul ce e, gaz nobil?

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJosef_Mengele, on 19 februarie 2013 - 18:39, said:

Da butanul ce e, gaz nobil?
Intra in proces cativa de la Petrom care au umplut butelii cu GPL. GPL-ul nu are mercaptan si nici proportia de gaze Butan-Propan la modul in care este standardizata pentru butelii casnice.

#49
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Gaze Petroliere Lichefiate? Ciudat.

#50
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.12.2008
Buna ziua,
si pe mine ma famanta de ceva vreme modernizarea bucatariei. Si cum toata lumea zice de plitele de inductie sunt mai eficente am studiat un pic problema si expierentele altora si am experimentat personal  . Si am constat ca randamentul depinde foarte mult de firma producatoare ( normal nu toti au acces la aceiasi tehnologie; de aici si preturi diferite), precum si de cel care face expierenta fie din nestiinta fie vrea sa ne" induca" ceva.. Pentru inceput va spun ca pentru ca sa fiarba un litru de apa de la 20 la 100 grade Celsius sunt  necesari  teoretic  energie de 80 Kcal sau 0,093KWh.
Am vazut pe net ca un cuptor ieftin cum zicea americanul  cel care facea experienta, cuptor produs  de  GE de 2KW  cun ochi, setat pe max. fierbea 1 l de apa   in 5 minute adica consuma 0,1667 KWh rezulta un randament de 55,7%.
Plita cu inductie AEG HK884400FG care are puterea pe booster de 3,2Kw fierbea litrul de apa in 6min 10 sec. Rezulta un randament de doar 28%!!
Un fierbatoar cu rezistenta ( tot de pe net am scos datele ) Siemens fierbe apa in 3 min. Rezulta randamentul 77,5%.
O plita Siemens cu inductie de 3,2 Kw fierbe 1 l de apa in 2,15 minute. 0,81%. Adica are un randament mai bun decat AEG de aproape de 3 ori.!
Si ce frumos si ce destept este plita AEG HK884400FG!!  M-am indragostit de ea. Poti pune aproape ori unde vasul si poate fi si  mai mic si mai mare ( are flexizone) O sa incerc sa pun o poza cu ea. Nu este chiar foarte scump dar nici ieftin: cam pe la  3500 lei se invart preturile. Pentrua vedea cum stau lucrurile a se citi randamentele  mi-am luat pt. expierenta unul mic ieftin de 2 Kw cu un ochi. Si pe care am facut expierente. pe care o sa le trec mai jos.
Ce ma nelinisteste, chiar are asa un randament mic AEG-ul descris mai sus? Are cineva o plita cu inductie de la AEG ( dar mai recenta ,dupa ce s-a unificat brandul Electrolux cu AEG)?
Merge bine, eventual in cat timp incalzeste 1 l de apa?
Sunt totusi bani multi si daca nu produce caldura in oala atunci pe langa faptul ca platesti mult amoaca, restul de caldura trebuie evacuata de acolo.   Aici sper sa puteti vedea frumusetea de plita. http://www.pentruaca..._HK884400FG.jpg
Sunt foarte nerabdator sa astept si parerile domniilor voastre.

Edited by mihaisilcom, 16 March 2013 - 15:25.


#51
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
daca vrei un model mai instarit, alege unul cu margine de inox si slide pt selectarea puterii. Acum 3 ani nu gaseai slide-ul acela la mai putin de 3500 ron

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmihaisilcom, on 16 martie 2013 - 15:18, said:

Plita cu inductie AEG HK884400FG care are puterea pe booster de 3,2Kw fierbea litrul de apa in 6min 10 sec. Rezulta un randament de doar 28%!!
Incredibil de mic randamentul la plita asta, o avea ceva defect si nu da toata puterea ca e aiurea e tot...
La gaz cam pe la 50-60% e ce se poate obtine, daca ibricul/oala e buna, pui pe flacara potrivita etc...

#53
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
50% la flacara?
Ai fierbe un ibric cu 3 bete de chibrit.

Unul mic :)

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La plitele cu inductie baza e vasul de gatit. Daca ai o panarama de oala,  vei avea un randament slab la incalzire. De exemplu eu aveam pe post de ibric o olicica de la Cora de 20 de lei pe care o aveam dinainte sa iau plita, care nu era pentru inductie dar functiona si cu asta. De multe ori plita nu recunostea ca e vasul pus si trebuia ridicat/pus din nou, iar cand il simtea, incalzea un litru de apa foarte greu, se ducea spre 4 minute. Dupa ce am schimbat-o cu un vas de inductie de la Ikea tot cu 20 de lei, s-a schimbat dramatic situatia, la focul mic(de 1200W) incalzeste 1l de apa in un pic sub 2 minute. Plita nu e cine stie ce fita, e un Gorenje.

Oricum, astavara in bucatarie a fost de vis. Inainte cand era de facut ceva la foc, fugeam toti de gatit si traiam cu salate, sucuri si uscaturi. Cu inductia devine suportabil sa faci o prajeala la "foc" mare, lucru f greu cuu flacara de gaz. Ca si consum, inductie, cuptor electric, AC, 2 tv, calculator, frigider, maruntisuri electrice, 100-120 lunar. Recomand inductie. Daca chiar ai probleme cu luatul curentului si nu mai suporti fara sa gatesti in momentul ala, cumpara un arzator de camping si o butelie de-aia mica si esti rezolvat :)).

A, pentru batranii de bloc nu e recomandata plita, nu te poti incalzi la ea direct, deci incalzire oha. :P

PS - am uitat sa zic, daca s-ar strica maine plita, as fugi si as lua una identica fara sa ma gandesc de doua ori.
PS2 - nu mi se pare problematica lipsa marginii metalice la plita. Oricum e din sticla si indiferent cat de securizata ar fi, nu trantesti nimic pe ea pentru ca ar fi pacat sa o strici deamboulea, deci atata timp cat nu dai drumul la vase de la 10cm distanta direct pe plita totul e in regula. Pana acum de cand o am (~9 luni)  nu am atins-o nici macar odata pe margine, nici incet nici tare, deci chiar trebuie sa ai doua maini pe stanga sau copii nazbatiosi ca sa o ciobesti... Parerea mea

Edited by MembruAnonim, 17 March 2013 - 08:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate