Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

inductie sau butelie..?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
ca sa impacam si capra si varza propun o combinatie de plite de 30 cm: 1 pe inductie + 1 pe gaz.  O solutie eleganta poti gasi aici insa de asemenea exista si variante no-name daca vrei pe cele mai ieftine.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 plimbaretul, on 14 februarie 2013 - 09:48, said:

ca sa impacam si capra si varza propun o combinatie de plite de 30 cm: 1 pe inductie + 1 pe gaz.  O solutie eleganta poti gasi aici insa de asemenea exista si variante no-name daca vrei pe cele mai ieftine.

Adevarat, o solutie eleganta, pica curentul, bagi pe gaz, se termina butelia si ai nevoie de o cafea repede, bagi electrica...

Ai flexibilitate mai mare cu acest sistem.

Daca nu ai bani de Bosh, se gasesc si firme mai accesibile financiar.

Dar mare grija pentru plita electrica, sa ai tronson electric separat, mai gros decat la restul prizelor, cu contacti fermi bine stransi, cu siguranta separata corect dimensionata.

Edited by crisstonne, 14 February 2013 - 13:35.


#21
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 myl03, on 13 februarie 2013 - 17:58, said:

din pacate nu am gaze si sincer nici daca ar fi in zona nu mi-as permite sa trag de asta pentru bucatarie nu stiu ce sa aleg
o plita pe inductie sau pe gaz(butelie)?
din ce se gaseste pe net pare sa castige plita pe inductie dar as dori parerea celor ce au si pot da cu parerea
  -O butelie are cam 5mc de gaz, care face cam 50 lei, sau 10 lei/mc.
-Un mc de gaz pe conducta cam 2lei
  Raportul intre gazul de butelie si cel de sonda este 10/2=5
Deci gazul de butelie fata de cel de sonda este mai scump de 5 ori.
-1mc de gaz=10kwh
10KWh  electric=5 lei
Cei 10 kwh din gaz sunt teoretici pentru ca are si mult azot bagat pentru presiune, iar pierderile sunt mai mari de 50%
-In consecinta ori gatesti la flacara gazului de sonda ori la inductie cam tot banii aia ii dai, butelia iese din discutie la costuri, dar e bine sa o ai pentru cazurile cand nu ai curent.
  -In acest caz poti cumpara o plita cu 4 ochiuri combinata 2 ochiuri inductie, 2 gaz de butelie.   Posted Image

  -Aici un experiment gaz-inductie.
  http://vladubucataru...ite-cu-gaz.html

-In viitor gazul va creste mai mult decat curentul, in vest kwh din curent sau gaze are cam acelasi pret.

Edited by sandy76, 14 February 2013 - 15:43.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 sandy76, on 14 februarie 2013 - 15:38, said:

Deci gazul de butelie fata de cel de sonda este mai scump de 5 ori.
-1mc de gaz=10kwh
10KWh  electric=5 lei
Gazul de butelie vezi ca are alt indice caloric Posted Image Oricum fata de G20 (teava gaz) e intr-adevar mai scump cu butelie.
Inductia nu este rea daca nu esti speriat de campuri magnetice de wataj serios cum sunt unii de antene GSM (lol) insa curentul e scump si se va scumpi in continuare la noi... ca asa merg lucrurile, mai baga cateva moristi s avezi cum salta pretul "verde".

#23
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 andreic, on 14 februarie 2013 - 15:47, said:

Gazul de butelie vezi ca are alt indice caloric Posted Image Oricum fata de G20 (teava gaz) e intr-adevar mai scump cu butelie.
Inductia nu este rea daca nu esti speriat de campuri magnetice de wataj serios cum sunt unii de antene GSM (lol) insa curentul e scump si se va scumpi in continuare la noi... ca asa merg lucrurile, mai baga cateva moristi s avezi cum salta pretul "verde".


  -Se va scumpi mai mult gazul pe conducta decat curentul.
  -Iar gazul de butelie de care este interesat initiatorul topicului si mai mult.

  -In concluzie: curentul electric folosit la o plita cu inductie castiga detasat in fata buteliei.

Edited by sandy76, 14 February 2013 - 16:29.


#24
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008
exact asta vroiam butelie vs inductie caci din pacate la plita am de ales ori doar inductie ori doar gaz

#25
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Experimentul prezentat intareste cele spuse de mine.... ca si costuri, consumul este identic intre gaz si inductie. Cum butelia este mai scumpa decat gazul de la teava, inductia iese clar castigatoare.
Atentie la plitele fara margine din inox- se sparge destul de simplu sticla pe margini.

#26
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 myl03, on 14 februarie 2013 - 17:16, said:

exact asta vroiam butelie vs inductie caci din pacate la plita am de ales ori doar inductie ori doar gaz
-Le poti alege pe amandoua, dar atentie sa fie cu duze pentru gazul de butelie.
-Eu am luat una de 3400w cu 2 ochiuri unu 2000w altu 1400w cu stecher.

Attached Files


Edited by sandy76, 14 February 2013 - 22:27.


#27
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Despre costul de utilizare, 1kw Gaz Butelie este la fel de scump ca 1 KW electricitate. Avand in vedere pierderile de energie de 70% la aragaz, e clar ca inductia e baza!

 myl03, on 13 februarie 2013 - 18:31, said:

faza cu oalele stiu ca e inconvenient dar am vazut si mai ieftine  si pana la urma ma gandesc ca nu se vor mai afuma
la casa noua cred ca nu strica ceva oale noi dar pe mine ma intereseaza costul in timp
Ai nevoie de oale din fier, adica oale normale.

 sandy76, on 14 februarie 2013 - 16:15, said:

  -In concluzie: curentul electric folosit la o plita cu inductie castiga detasat in fata buteliei.
Daca esti bucatar adevarat ce nu poti face cu inductia e sa tii tigaia pe flacara si sa misti oala energic, sau alte figuri de maestru bucatar.

#28
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Mergi pe curent electric. Costurile sunt oarecum asemanatoare, dar numai ideea de a face ani de zile un drum la fiecare cateva saptamani  pentru realimentarea cu gaz deja inclina puternic balanta in favoarea plitei. Plus daca te gandesti la siguranta familiei ai inca un punct puternic (scapari de gaz, se joaca copiii cu robinetul, scapi butelia etc).

#29
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Inductie plus rezistenta se gaseste? Rezistenta pt vase "neinductibile".
La gaz cea mai mare parte a caldurii se duce in cameră.

#30
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 undercoverbrother, on 15 februarie 2013 - 15:13, said:

Inductie plus rezistenta se gaseste? Rezistenta pt vase "neinductibile".

Daca cauti gasesti!

Attached Files



#31
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Un litru de combustibil lichid GPL 3 ron este echivalentul a 15 KW x o,5ron = 7,5 ron..COSTURI LA JUMATATE FATA DE CURENT
Un metru cub de gaz metan 1,2 ron este echivalentul a 7,7 KW x 0,5ron =  3,85 ron...COSTURI 1 TREIME FATA DE CURENT
Calculele sunt aproximative
Concluzia mea : ESTE MAI IEFTIN PE BUTELIE FATA DE CURENT.
Daca ne luam dupa design (cum cred ca au gandit cei ce recomanda electric),da plita cu inductie arata mai bine fata de aragazul cu butelie.

La noi in tara se arde  gaz pt a se produce curent.Cum poate sa coste mai putin curentul ?

Edited by cetane, 15 February 2013 - 18:12.


#32
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
GPLul e mai ieftin decat schimbul de butelie.

Problema e alta. La flacara sunt pierderi f mari. Adica cea mai mare parte a caldurii nu se duce in vasul pe care il ai pe foc ci se ridica in camera pe langa vas. Iarna nu e o problema daca nu aerisesti sau nu folosesti hota. Vara e o problema pt ca nu ai ce face cu excesul de caldura.

Sandy76, cauti daca te intereseaza in mod deosebit. Eu am vrut sa dau o solutie.

#33
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 cetane, on 15 februarie 2013 - 18:09, said:

Un litru de combustibil lichid GPL 3 ron este echivalentul a 15 KW x o,5ron = 7,5 ron..COSTURI LA JUMATATE FATA DE CURENT

-Faci o confuzie, gpl auto de 3 lei litrul este la pompa pentru masini nu pentru butelia care-mi vine incarcata la centru cu GPL aragaz care este mai scumpa.

Un metru cub de gaz metan 1,2 ron este echivalentul a 7,7 KW x 0,5ron =  3,85 ron...COSTURI 1 TREIME FATA DE CURENT
Calculele sunt aproximative

Concluzia mea : ESTE MAI IEFTIN PE BUTELIE FATA DE CURENT.
Daca ne luam dupa design (cum cred ca au gandit cei ce recomanda electric),da plita cu inductie arata mai bine fata de aragazul cu butelie.

La noi in tara se arde  gaz pt a se produce curent.Cum poate sa coste mai putin curentul ?
-Se arde gaz metan si nu Gpl.


#34
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Echivalentul in kwh al GPL-ului si al butanului,sunt apropriate ca valoare.Poti sa-ti incarci butelia cu GPL foarte usor la statiile peco.

Edited by cetane, 15 February 2013 - 20:21.


#35
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Aia la schibat de butelii le mai si verifica nu doar le umplu. Mai schimba robinetii aia...

Oricum, am aragaz pe gaz ca toata lumea dar dpdv al eficientei e la baie ca de fapt asta e problema. Aproape toata caldura produsa se degaja in bucatarie si in principiu afara dupa aia.
Gatitul vara la foc e, la fel, o placere.
Diferenta de eficienta se vede cel mai bine vara cand ceva electric e suportabil pe cand la flacara mori de caldura si mananci numai salate :)

Se vede ca dai sfaturi despre un aparat cu care nu ai prea multe treaba. Nu ca eu as avea dar dupa cum se vede sigur am mai multa decat tine.

#36
myl03

myl03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 02.12.2008

 cetane, on 15 februarie 2013 - 18:09, said:

Un litru de combustibil lichid GPL 3 ron este echivalentul a 15 KW x o,5ron = 7,5 ron..COSTURI LA JUMATATE FATA DE CURENT
Un metru cub de gaz metan 1,2 ron este echivalentul a 7,7 KW x 0,5ron =  3,85 ron...COSTURI 1 TREIME FATA DE CURENT
Calculele sunt aproximative
Concluzia mea : ESTE MAI IEFTIN PE BUTELIE FATA DE CURENT.
Daca ne luam dupa design (cum cred ca au gandit cei ce recomanda electric),da plita cu inductie arata mai bine fata de aragazul cu butelie.

La noi in tara se arde  gaz pt a se produce curent.Cum poate sa coste mai putin curentul ?
personal am gasit ca pt 1mc gaz e nevoie de aproximativ 4 litri gpl
1mc =25KWH
deci 3,35x4=13,4ron pe mc
13,4/25kw=0,536 ron/kw
cam aproape de curent asta la randament maxim teoretic

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate