Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Windows pe tablete Android

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 filip.serban, on 29 ianuarie 2013 - 15:55, said:

Pe ce-ti bazezi afirmatia? Chiar sunt curios...

Pe cetit, vorba lui Miron Costin. Sunt unele diferente la nivel de macro si VBA, dar la urma urmei traim in era Libre Office si Kingsoft Office asa ca nu conteaza pentru utilizatorul obisnuit.

P.S. Intel va avea in 2014 un SoC cu 4G/LTE incorporat, asa ca inca un argument in defavoarea Surface Pro este eliminat. Oricum , desi sunt interesat de un dispozitiv mobil - Galaxy Note sau un ultrabook, nu sunt interesat acum de Surface Pro pentru ca versiunea ulterioara va fi mult mai buna: Windows 9, fanless, autonomie dubla si SSD mult mai potrivit pentru Windows. Exista insa destui amatori - Sony, Dell, Lenovo, Asus si Samsung au toti diversi hibrizi in productie.

Edited by AMDG, 30 January 2013 - 13:34.


#20
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Pana cand Microsoft + Intel vor reusi sa insemne ceva in jungla mobila, ramane de vazut unde vor ajunge procesoarele pentru Android. Pana in 2014 e drum lung, sa nu vindem pielea ursului din padure

#21
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 AMDG, on 30 ianuarie 2013 - 13:30, said:

Pe cetit, vorba lui Miron Costin. Sunt unele diferente la nivel de macro si VBA, dar la urma urmei traim in era Libre Office si Kingsoft Office asa ca nu conteaza pentru utilizatorul obisnuit.

Te-am intrebat de un link, ceva, chiar ma intereseaza subiectul. Pana una alta, cred ca Office-ul de Mac e cel mai apropiat de Office-ul de WIndows. Legat de ce planuiesc Intel si Microsoft, fiecare pe felia lui, tind sa cred ca tabletele x86 vor deveni niste produse de nisa. Au pierdut startul si din toate statisticile reiese ca vanzarile de laptopuri/PC-uri si implicit Windows sunt in scadere mare.

#22
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 state, on 30 ianuarie 2013 - 13:52, said:

Pana cand Microsoft + Intel vor reusi sa insemne ceva in jungla mobila

Inseamna destul de mult, in sensul ca nu se poate lucra pe o tableta iOS sau Android, ce sunt doar pentru consum nu pentru creatie de continut. Era o vreme cand Nokia domina piata insa telefoanele lor erau limitate ca si functii, cu toate ca integrau deja foto/video/audio si office rudimentar sub forma navigarii stil WAP si a aplicatiilor gen organiser.

Hai sa luam orice tableta sau telefon, si sa le comparam cu Nokia N95/Communicator - in continuare nu se poate lucra in mod productiv pe ea, nu poti pune Office sau orice alte programe profesionale. Iphone/Ipad este peste Nokia N95/Communicator, insa nu este un dispozitiv integrat cu restul ecosistemului. Un ecran touch nu este mai bun decat o tastatura, degetul nu e mai precis decat un stylus Wacom. Surface Pro e fata de Ipad ce e Ipad fata de Nokia Communicator - un produs si mai multifunctional.

 filip.serban, on 30 ianuarie 2013 - 15:05, said:

tind sa cred ca tabletele x86 vor deveni niste produse de nisa. Au pierdut startul si din toate statisticile reiese ca vanzarile de laptopuri/PC-uri si implicit Windows sunt in scadere mare.

Tabletele X86 sunt produse de nisa pentru ca tableta e un produs de nisa, hibrizii PC/laptop/telefon nu sunt. Viitorul tabletelor sta in produse ieftine, chinezarii la maxim 200 EUR pentru ca sunt produse limitate. Lumea va dori tastaturi tip husa, stylus-uri si ecrane mari pentru hibrizi. Surface Pro versus Galaxy Note, asta e de fapt competitia - intre ecosistemul Android/ARM si cel Wintel, ba chiar s-ar putea sa vedem Win/ARM in forma lui Surface RT.

 filip.serban, on 30 ianuarie 2013 - 15:05, said:

. Pana una alta, cred ca Office-ul de Mac e cel mai apropiat de Office-ul de WIndows.

E identic pentru utilizatorul obisnuit.

#23
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
La iPad poti sai pui tastatura pe bluetooth, exista sute de optiuni, care mai de care mai comoda si mai ergonomica. Iar ca productivitate, iWork Suite(un fel de Office) este mai mult decat suficient. Oricum MS Office pentru iPad e in lucru. Iar legat de Stylus, nu toata lumea are nevoie de asa ceva, e mai mult un moft care-i creste pretul si care de cele mai multe ori ingreuneaza utilizarea unei tablete. Asta ti-o spun din experienta. Deci, pretul pentru ceva cu autonomie de 3-4 ore nu se justifica.

#24
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
AMDG
Inseamna destul de mult - ai niste referinte sau e doar un wishfull thinking?

In privinta productivitatii, tabletele cu Android au de mult tastatura USB sau bluetooth, adauga la asta faptul ca se pregateste LibreOffice si MSOffice pentru ele (ca si pentru ipad, dupa cum s-a amintit).
Cu ce ti se pare mai performanta versiunea de office de pe Nokia N95/Communicator fata de variantele de Android?

Inca un lucru: Microsoft si-a dat cu stangul in dreptul avand 2 tablete cu 2 sisteme de operare diferite, mai mult, ambele bazate pe nu prea popularul Windows 8 si Metro. Vanzarile fenomenale pentru jucaria cu RT spun mult mai multe decat frazele triumfaliste de genul "va fi", ""va face".
Apropo, cate aplicatii are Windows Store?Posted Image

Cateva linkuri pentru dezmortirea oaselor:
No apps, no success for Windows 8 and RT, say analysts
10 reasons Windows 8 will be painful for developers

#25
ERR

ERR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.05.2007
Salutare

Eu gandesc mai taraneste: pentru majoritatea userilor conteaza in mod egal raportul functii/pret, familiaritatea cu sistemul, existenta aplicatiilor cu care sunt obisnuiti.  
Pina prin 2011 se vindeau o multime de netbook-uri si laptopuri ieftine, care mizau nu atat per performante  cat pe "mobilitate ieftina", windows-ul de toate zilele cu un movie player, firefox si un open office. Micul comp de 10' pe care il iei cu tine in concediu, la cursuri, seara pe canapea, etc.
iPAD-ul a dat totul peste cap aducand in plus fata de netbookuri simplitate, design, batery life,etc (media consumption) dar sacrificand la schimb partea de productivitate.

Si acum ajungem la Windows 8 si tablete windows 8.... eu cred ca explozia va incepe cand vor avea tablete DECENTE cu Win8 classic la pret de netbook   si sub iPAD (1800 RON de ex). Intel trebuie sa muste rapid din piata ultramobila dominata de ARM asa ca Atom-ul e si va continua sa fie ieftin, performantele sunt la nivelul sau peste Cortex A15... ca si HW totul e prezent.

Produsele high end cu procesoare i5 , display 1080, etc, vor avea o viata mult mai grea caci s-ar justifica doar daca pot inlocui un Ultrabook  + iPAD.. Mai greu pe moment

E drept ca mai trebuie si ca microsoft sa recunoasca ca Windows RT  e un produs mort din fasa: e alt animal decat win 8 x86, va fi mereu mai scump decat Android datorita costurilor de licentiere, va fi copilul orfan cand e vorba de aplicatii. Banuiesc  ca se va usca incet incet.

Sporuri

Robert

#26
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 filip.serban, on 30 ianuarie 2013 - 16:01, said:

La iPad poti sai pui tastatura pe bluetooth, exista sute de optiuni, care mai de care mai comoda si mai ergonomica. Iar ca productivitate, iWork Suite(un fel de Office) este mai mult decat suficient. Oricum MS Office pentru iPad e in lucru. Iar legat de Stylus, nu toata lumea are nevoie de asa ceva, e mai mult un moft care-i creste pretul si care de cele mai multe ori ingreuneaza utilizarea unei tablete. Asta ti-o spun din experienta. Deci, pretul pentru ceva cu autonomie de 3-4 ore nu se justifica.

Hai sa o luam pe rand - Ipad nu are o tastatura permanenta oficiala facuta sa fie portabila. Dupa logica asta pot cupla Note 2 la dock-ul oficial Samsung si sa am un ecran si tastatura mare, insa nu exista inca o versiune mobila usoara ( TouchType e practic la fel ca o husa ). Ca productivitate nu exista momentan ceva la nivelul MS Office, de exemplu clonele de Excel dau cu virgula la ceva cat de cat complicat. Pentru Ipad e in lucru Office 365, versiunea cloud cu subscriptie, nu cea clasica :)

Referitor la stylus, de ce crezi ca se vinde foarte bine Galaxy Note ? Am zis mai sus ca autonomia la generatia actuala de i5 e la nivelul unui laptop, iar la cea viitoare va fi la nivelul unei tablete.

 state, on 30 ianuarie 2013 - 16:36, said:

Cu ce ti se pare mai performanta versiunea de office de pe Nokia N95/Communicator fata de variantele de Android?

Hai sa o luam sistematic - Nokia Communicator a fost ceva fenomenal la vrema sa, Ipad-ul original idem, iar viitorul apartine unor PC-uri in format portabil - tendinta e spre tot mai multe functii nu tot mai putine. Note 2 are un DAC Wolfson pentru integrarea cu sisteme Hi-Fi, asta arata tendinta ca un dispozitiv sa faca de toate, nu sa cari un sac de electronica ca sa faca mai multe lucruri :)

 state, on 30 ianuarie 2013 - 16:36, said:

Inca un lucru: Microsoft si-a dat cu stangul in dreptul avand 2 tablete cu 2 sisteme de operare diferite,

Windows RT e un sistem de operare nou, ce spre deosebire de Apple in 2007 nu are concurenta 0 in clasa sa. E polita de asigurare a Microsoft in segmentul de jos, fiind facut sa mearga pe ARM. Tendinta Microsoft e sa porteze aplicatiile si sa concureze direct Android, exact cum face Intel cu ARM. Spre deosebire de Android fragmentarea va fi mult mai mica.

Eu zic ca e buna concurenta - Android e fortat sa devina un sistem de operare tot mai bun nu o jucarie ca acum, iar Microsoft e fortat sa imbunatateasca codul Windows pentru a-l face mai radid si mai mic pentru SSD-urile mici mobile. E irelevant cine castiga, conteaza ca avem oferte tot mai bune.

 ERR, on 30 ianuarie 2013 - 17:07, said:

Produsele high end cu procesoare i5 , display 1080, etc, vor avea o viata mult mai grea caci s-ar justifica doar daca pot inlocui un Ultrabook  + iPAD.. Mai greu pe moment

Vor inlocui un telefon, o tableta si un ultrabook, asadar vor fi mult mai ieftine decat 3 dispozitive separate. Gandeste-te cata flexibilitate - touch si stylus si mouse, tastatura touch sau type sau clasica pe USB sau Bluetooth. Un fel de Nokia N95 la puterea a treia, sau un Ipad la puterea a doua.

#27
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 AMDG, on 30 ianuarie 2013 - 19:21, said:


Ce ziceti, ne setam niste remindere si ne intalnim tot aici peste trei ani sa vedem ce s-a intamplat?

#28
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Din ce am citit pe xda,  tabletele cu android nu au un bios la care sa se raporteze windowsul, din start nu va merge instalarea.  Microsoft surface are un efi bios,  parca asa se numeste.

Edited by Cutzu, 30 January 2013 - 19:30.


#29
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Se pare ca in loc de raspunsuri m-am ales cu declaratii de presa :)

Daca Windows RT este polita de asigurare a Microsoft in segmentul de jos inseamna ca lucrurile sunt "moarte din fasa", conform interlocutorului anterior.
Mai inseamna ca Microsoft nu are un viitor in segmentul de jos.
Mai inseamna ca viitorul suna bine pentru concurenta.
Mai inseamna ca Microsoft traieste cu vreo 5 ani in urma pietei.
Mai inseamna ca pana la aparitia urmatoarei versiuni de Windows, nu se vede nimic bun la orizont.

#30
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
98 si xp ruland pe procesoare ARM
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ORDvJTA9HVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c1nS9kOtA7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 state, on 30 ianuarie 2013 - 19:34, said:

Daca Windows RT este polita de asigurare a Microsoft in segmentul de jos inseamna ca lucrurile sunt "moarte din fasa",

Nu deloc - ei incearca pur si simplu sa cucereasca o piata deja aglomerata, bazandu-se pe ceva avantaje pe care le are Microsoft, adica un SO matur, calitate superioara Office si integrare corporate. Se spera ca aplicatiile importante din Win 8 vor fi portate pe Windiws RT, pe baza unei simple recompilari.

 state, on 30 ianuarie 2013 - 19:34, said:

Mai inseamna ca Microsoft traieste cu vreo 5 ani in urma pietei.

Vreau sa vad un SO full pe telefoane, nu jucariile de pana acum. Nu ma intereseaza daca e Android sau Windows, ma intereseaza sa aiba aplicatii calitativ superioare,

Edited by AMDG, 30 January 2013 - 22:18.


#32
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Ati vazut jucaria asta de la emag? Are windows 8 (desktop nu RT) - Serioux SW971TAB

#33
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 state, on 11 februarie 2013 - 14:47, said:

Ati vazut jucaria asta de la emag? Are windows 8 (desktop nu RT) - Serioux SW971TAB

~2000 de lei pentru un netbook cu Atotm si touchscreen "produs" de o firma cunoscuta pentru fiabilitatea extrem de scazuta a produsleor sale? ...mmm...no!

Edited by filip.serban, 11 February 2013 - 15:55.


#34
pius

pius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.02.2006
Buna ziua,
Nu stiu daca am postat bine,dar subiectul acesta" Windows pe tableta Android "mi-a picat in ochi cautand de fapt raspunsul la intrebarea
pusa invers "Android pe o tableta cu Windows"Sunt posesorul unei tablete (made china) care acum 1 an a costat destul...cu urmatoarea
configuratie :procesor Intel Atom N550 1,6GHz,1 GB memorie,16 GB SSD,WIFI,Bluetooth,3 G, si la comandarea ei am fost intrebat ce OS
vreau pe ea,Windows sau Android? Am ales Windows 7 (ruleaza destul de bine) Si acum as dori sa experimentez pe aceasta tableta Android,
Am smartphone cu 4.1 Intrebarea mea catre voi : Este posibila instalarea de Android (am gasit pe net imagine de Android 2.2)pe aceasta configuratie?
Dar mai ales cum se face?Instalarea Windows-ului il fac de pe USB.Va multumesc pentru atentia acordata citirii acestui mesaj

#35
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Ce model e tableta?
Pe site-ul producatorului nu gasesti nici o informatie?
Cine ti-a oferit posibilitatea de alegere?Tot el ar trebui sa aiba solutia.

#36
pius

pius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.02.2006

 state, on 11 februarie 2013 - 18:05, said:

Ce model e tableta?
Pe site-ul producatorului nu gasesti nici o informatie?
Cine ti-a oferit posibilitatea de alegere?Tot el ar trebui sa aiba solutia.

multumesc ,am sa incerc sa le dau un e-mail

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate