Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Renault CLIO

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
1. Eu nu pot vinde Matizul cuiva cu 4000 Euro cu toate ca nu are decat 1 an jumatate si cu toate ca a fost coindus de mine, actele-s pe BCR Leasing... deci automat se percepe cum ca a fost masina de firma... asa ca... lasandu-l aici, unde lucrez... unde deja mi s-a evlauat la suma de mai sus pot spune ca am facut o afacere (25.000 km la bord).
2. Apoi... nu am spus ca voi plati pe masina 10.000 Euro... ci atat a costat initial. Voi plati mult mai putin.
3. Alte variante deocamdata nu ma intereseaza... cunosc masina, am facut si eu o tura cu ea de curand si repet, nu a fost condusa decat de o singura persoana - seful meu direct.
4. Din salariu mi se opresc bani fara dobanda si atentie... fara TVA.  B)  Inginerii financiare.  :coolspeak:

Ideea era alta... la ce tre sa fiu atent cand o iau ?
Ma gandesc ca voi cunoasteti mai bine modelul asta.
Inca mai am timp sa ma razgandesc pana vine Jeep-ul bossului... cu toate ca recunosc... sunt fixat deja pe acest Clio Symbol, full options, motorina, geamuri electrice, CD player (nu sare la gropi), inchidere, alarma, jentzi, etc, etc, etc... Deci ? Vreo idee - ceva ?

Merci !  :)

P.S. Am modificat semnatura, scuze...

#38
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

Din salariu mi se opresc bani fara dobanda si atentie... fara TVA.
:) Toata lumea fericita

masina e OK, nu ai de ce sa nu o iei (opinia mea).

A

#39
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Dupa cum ai prezentat problema, merita investitia dar pana in 7500e-8000e. Mai mult de atat e cam teapa deja ... parerea mea.

#40
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Cataliiiiiiiiiiin !!!!

Vorbeste la cel mai apropiat dealer Renault, de banii aia iei cam aceeasi masina, NOUA. No joke. Ce mama dracu. Versiunea FIDJI (cea mai cea mai, cu tot) de 80 cp diesel costa 11.190 Euro cu toate taxele incluse, pe site renault.ro, si are si o oarecare garantie. plus ca la dealer s-ar putea sa iesi mai ieftin daca au reduceri sau negociezi.

Take care.

#41
ringo

ringo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.09.2003
Salut la toti,
Vreau sa cumpar un Renault Clio 1.4 16 V, 90CP, benzina, 66000 km, 2001, Hatchback 5 usi, dotari standard (AC, geamuri electrice fata, computer de bord, proiectoare etc). E adusa din Germania de un cunoscut acum 2 saptamani, costa 5500 eur si pare ok la prima vedere doar un pic "piuit" cand schimb din a 2-a in a 3-a si o turez ceva mai mult.
Nu prea ma pricep la masini si asa ca va intreb pe voi este o afacere buna sau sa mai caut? si daca e sa mai intreb despre masina asta ..ce ar mai trebui sa stiu?
Aa...ma lasa sa-i dau banii la vara..;)

Edited by ringo, 13 February 2006 - 08:38.


#42
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Catalin, scuze abia acum am citit ce ai scris ca tu nu dai 10.000 pe masina. Am mai si "tipat" degeaba... :(

Ringo, eu nu stiu daca aia e un good buy sau nu. Cred ca la 2nd raspunsul e mereu "depinde", si trebuie sa stii sa evaluezi bine, eu nu ma bag.

#43
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Catalin, scuze abia acum am citit ce ai scris ca tu nu dai 10.000 pe masina. Am mai si "tipat" degeaba... :(

Ringo, eu nu stiu daca aia e un good buy sau nu. Cred ca la 2nd raspunsul e mereu "depinde", si trebuie sa stii sa evaluezi bine, eu nu ma bag.

#44
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Gata, e a mea...
Revin in cateva zile cu impresii, deocamdata n-am cuvinte, aproape ca mai pot tasta !  :lol:

 Vanish, on Feb 2 2006, 23:56, said:

Dupa cum ai prezentat problema, merita investitia dar pana in 7500e-8000e. Mai mult de atat e cam teapa deja ... parerea mea.
Ai zis bine, esti p-acolo...  ;)

P.S. Fratilor catamai portbagajul.... Wow...   :w00t:

#45
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Intre timp, imi e destul de clar ca luatul stratului inghetat de pe parbriz pe parcursul acestei ierni (prima pentru masina, de altfel) mi-a lasat cadou niste zgarieturi pe parbriz, care se vad in anumite momente "prielnice" - cand lumina bate dintr-o parte anume, sau noaptea cand ma uit ca sa le vad.
Vad de ele fara probleme, insa prezenta lor acolo nu imi place. Asta e... Oare ce puteam/pot face pe viitor ca sa le evit? (voi aveti? ati curatat multa chestie inghetata de pe parbriz? ca eu stau cam pe langa un parc cu lac)
Am incercat sa dau inainte cu spray de dezghetare dar e enervant ca topeste din gheata care apoi reingheata intr-o pelicula uneori asa fina ca nu se mai ia la raschetat. Sa fi cautat o rascheta de gheata mai "performanta"?

#46
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004

 Catalin S., on Feb 17 2006, 16:43, said:

Gata, e a mea...
Revin in cateva zile cu impresii, deocamdata n-am cuvinte, aproape ca mai pot tasta !  :lol:
Ai zis bine, esti p-acolo...  ;)

P.S. Fratilor catamai portbagajul.... Wow...   :w00t:

Nu e asa ca e mare? Merge sa bagi vreo 2-3 chinezi bine impachetati, nu? :)

#47
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 Vanish, on Feb 19 2006, 10:38, said:

Nu e asa ca e mare? Merge sa bagi vreo 2-3 chinezi bine impachetati, nu? :)
Eu ma gandeam la 2 porci de sarbatori sau lejer 2-3 saci de cartofi...  :D

#48
cststefan

cststefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 18.12.2005

 tudormon, on Feb 19 2006, 10:12, said:

Am incercat sa dau inainte cu spray de dezghetare dar e enervant ca topeste din gheata care apoi reingheata intr-o pelicula uneori asa fina ca nu se mai ia la raschetat. Sa fi cautat o rascheta de gheata mai "performanta"?

Merge si spray-ul de dezghetzare, da' numai sa dai dupa cu un lichid de spalare a parbrizului ceva mai bun,de ex. rain xpert, care nu ingheatza. Eu am folosit si a mers. Racleta mai performanta ar putea fi una cu marginea cauciucata.

#49
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Eu folosesc o solutie, Sanda ii zice. Adik vine nevasta-mea cu niste spirt de la spital, toarna sticla de juma' de litru intr-un bidon de 2 litri (de preferat clatit inainte), apoi pune putin detergent (de preferat ceva pt sticla dar e bun si celebrul Tix) dupa care se umple cu apa. Se agita bine. Astfel obtin o solutie degresanta pe baza de alcool care nu ingheata. Pe scurt, lichidul de parbriz Sanda.  :D

#50
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

Vad de ele fara probleme, insa prezenta lor acolo nu imi place. Asta e... Oare ce puteam/pot face pe viitor ca sa le evit? (voi aveti? ati curatat multa chestie inghetata de pe parbriz? ca eu stau cam pe langa un parc cu lac)

Cred ca fac unii polish pt asa ceva (automagicexpert.ro ... or something). Oricum nu tine nimic. Si rainexpert si cele mai scumpe solutii cu putinta (300.000 lei 5 L) ingheata de nau aer cand sunt in pelicula pe parbriz.


A

#51
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Ai pus punctul pe I. E vorba ca ingheata IN PELICULA, mai ales in mers. In conditiile alea substantele nu respecta cifrele producatorilor de inghet...
Anyway pun niste POZE abia acum. Sunt doar din interior, pentru ca exteriorul e prea murdar si imi e rusine (pe mai tarziu).
Pozele reprezinta:
- bordul
- scaunele din fata cu husele pe care le-am luat din Cora cu burete lombar de care sunt multumit si au fost ieftine rau
- locul unde am dat cu spray WD40 ca sa scap de oribilul scartait al centurilor (la baza chestiei in care se prind centurile, in poza, in zona neagra..) nu stiu pe cine ajuta dar mie asa mi-a mancat sufletul ca trebuia sa pun poza aici.
Sunt cam mari, nu le pot procesa aici unde ma aflu. Sper sa nu ma injurati voi sau softpedia.

Ai pus punctul pe I. E vorba de inghetarea IN PELICULA, si eventual in mers. In conditiile alea substantele nu respecta cifrele producatorilor de inghet...
Anyway pun niste POZE abia acum. Sunt doar din interior, pentru ca exteriorul e prea murdar si imi e rusine (pe mai tarziu).
Pozele reprezinta:
- locul unde am dat cu spray WD40 ca sa scap de oribilul scartait al centurilor (la baza chestiei in care se prind centurile, in poza, in zona neagra..) nu stiu pe cine ajuta dar mie asa mi-a mancat sufletul ca trebuia sa pun poza aici
- scaunele din fata cu husele pe care le-am luat din Cora cu burete lombar de care sunt multumit si au fost ieftine rau
- bordul

Sunt cam mari, nu le pot procesa aici unde ma aflu. Sper sa nu ma injurati voi sau softpedia.
Edit: Nu reusesc sa atasez mai mult de una, deci ramane asta cu scartaitul.. restul mai incerc.

Attached Files


Edited by tudormon, 21 February 2006 - 14:56.


#52
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Ok, am reusit sa le micsorez si a mers sa le postez..

Attached Files



#53
starsoft

starsoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.03.2004
@ tudormon
Desi este tardiv, ma bucur ca ai deschis acest topic. Ma regasesc si eu cu cateva chestii in cele descrise de tine in jurnalul tau.
Consumul este pe undeva tot la fel (parca ceva mai mic in oras, dar avand in vedere ca orasul in care locuiesc nu este asa de aglomerat ca Bucurestiul....).
Ma intereseaza:
1. ce cheltuieli erau prevazute la prima revizie,
2. ce ulei crezi ca este mai bun
3. cat au costat husele alea din cora, si din ce material sunt

Multumesc anticipat

#54
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Salut.

1. ce cheltuieli erau prevazute la prima revizie,
prevazute 3.5 milioane cu schimbarile standard, ulei standard
posibile parca 5 milioane cu uleiul dorit de mine, schimbarile standard complete
efectiv a costat 2.1 milioane (parca, scrie mai sus) pentru ca din cauza ca am venit mai inainte cu cateva mii km (cu vreo 4mii) nu mi-au schimbat tot (cred ca au lasat niste filtre de aer sau polen neschimbate).
2. ce ulei crezi ca este mai bun
eu voiam sa pun elf excelium lx 5w 40
ei au pus un elf destul de standard (parca competition) 10w 40
3. cat au costat husele alea din cora, si din ce material sunt
husele au costat un surprinzator 1.1 milioane si sunt din piele... LOL artificiala. includ 5 tetiere, 2 scaune fata cu burete lombar si banchete spate. La pretul lor sunt chiar ok.

In a related story...
Am pierdut evidenta consumului... adica am pierdut fisierul. nu definitiv ca il am pe aici, dar ultimele date sunt pa. Ca urmare schimb metoda: la benzinarii fac numai plinuri oricum si voi reseta kilometrajul de fiecare data, sa vedem cat tine. La realimentare voi nota cantitatea si km inainte de resetare.
Dupa ultimul plin am cca 140km exclusiv oras si acul arata un pic peste jumatate (ceea ce in termeni de cata benzina a mai ramas, e mult peste jumatate). I'll keep you posted. Imi pare chiar rau ca am pierdut consumul din perioada aia foarte rece cu -15, -17 grade. Eram curios. Desi.. e posibil sa fi fost cam la fel ca desi stateam mult la incalzire parca era mai liber pe strada.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate