Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CANNES 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Tablete cu Windows 8 - X86

- - - - -
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#289
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 28 noiembrie 2013 - 16:10, said:

1. nu toate episoadele sunt corecte in html 5, mai ales subtititrarile

2. ti-am mai zis ca sunt niste site-uri secure care nu vor sa discute cu safari mobil

3. nu ma intereseaza doar versiunile mobile ale siteurilor. de multe ori variantele desktop sunt mai bine facute

4.te rog inceteaza cu ipadul, iosul, iphoneul, osxul si orice altce tine de apple. te inteleg, iti plac, dar mie imi stau ca un cotor in gat.


Am vrut sa-ti dau niste sfaturi utile (cred eu) nu trebuie sa devii agresiv.

#290
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,480
  • Înscris: 29.04.2008
sorry, n-am avut nicio intentie sa ofensez. just a long and busy day, and still at the office.

mai ca incep sa fiu convins de o tableta RT. apicatiile nu au fost un criteriu decisiv niciodata, asa ca nu ma deranjeaza lipsa unora in mod special.
inaca mai am rezerve asupra browserului, dar cred ca e la limita.

Partea nasoala e ca nici surface 2 nici lumia 2520 nu sunt de gasit pe la noi. Hai sa zic ca pot lua surface de pe Amazon, dar lumia nu stiu când o aparea prin Europa.
Dileme, dileme, lumia cu harti,  gps si aplicatii exclusive sau surface 2, better looking, stand si cu siguranta mai bun suport din partea MS pe viitor?

#291
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 28 noiembrie 2013 - 18:40, said:

sorry, n-am avut nicio intentie sa ofensez. just a long and busy day, and still at the office.

mai ca incep sa fiu convins de o tableta RT. apicatiile nu au fost un criteriu decisiv niciodata, asa ca nu ma deranjeaza lipsa unora in mod special.
inaca mai am rezerve asupra browserului, dar cred ca e la limita.

Partea nasoala e ca nici surface 2 nici lumia 2520 nu sunt de gasit pe la noi. Hai sa zic ca pot lua surface de pe Amazon, dar lumia nu stiu când o aparea prin Europa.
Dileme, dileme, lumia cu harti,  gps si aplicatii exclusive sau surface 2, better looking, stand si cu siguranta mai bun suport din partea MS pe viitor?

Pai daca vrei sa faci pasul spre RT, atunci cu siguranta Lumia 2520, dar asigura-te ca IE face tot ce vrei tu, inainte de a da banii. Incearca intr-un show-room. Fa-ti telefonul hotspot si incearca tot ce te taie capul.

#292
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,480
  • Înscris: 29.04.2008
as fi vrut sa fac pasul inainte de craciun. poate am noroc, desi la noi in tara e putin probail sa apara anul asta.

#293
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu as lua o tableta cu Windows RT. Diferenta de pret nici macar nu este mare pentru o tableta cu Windows 8 sau 8.1 (standard) core edition sau chiar pro.
Decat cu Win RT mai bine iOS, Android, orice... chiar si o tableta cu Windows 7...

Edited by _-_, 28 November 2013 - 20:06.


#294
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,480
  • Înscris: 29.04.2008
problema cu asusul transformer e ca arata cheap. recunosc,  sunt snob la faza asta, dar si aspectul conteaza :D

trebuie neaparat sa pun pe hartie ce vreau de la tablet, altfel nu ma hotarasc niciodata. :D

#295
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In aceeasi gama de pret, Asus VivoTab Smart arata bine, are camera de 8 Mpixeli cu flash pe spate, rezolutie mai buna la camera de pe fata si Corning Gorilla Glass (dupa cum scrie pe unele site-uri). Tastatura originala Asus TransBoard Keyboard (BlueTooth) costa peste 200 RON...
Asus Transformer T100TA are procesor mai puternic si tastatura inclusa, autonomia mai ridicata. Lipsa camerei de pe spate este irelevanta ca si rezolutia camerei frontale. Legat de rezistenta ecranului nu stiu ce sa zic...
Cam astea ar fi diferentele daca nu mi-a scapat nimic.
Eu as inclina pentru al doilea.
In rest nu ai ce sa alegi in banii astia. Iar ceva mai scump nu prea merita...

Daca vrei aspect cu pretul unui procesor mai slab, atunci prima varianta ar satisface aceasta conditie, mai ales varianta alba. Personal nu sufar deocamdata de pe urma procesorului mai slab. Se misca foarte bine. Nu se stie ce se va intampla dupa mai multe update-uri...
Dar, daca prinzi, de exemplu, la noapte Lenovo IdeaPad Yoga la reducere (la 2800 RON cat ii scazuse pretul in weekend-ul trecut), atunci probabil ca ar fi mai valoros decat o tableta. E cam greut si cam mare, nu poti sa il tii cu o mana, dar este aproape un notebook. Eu am lucrat cateva ore pe el in mod tableta si mi-a placut sensibil mai mult decat tableta mea (prima enumerata) deoarece, dincolo de hardware-ul mult mai performant, se vede un pic mai frumos ecranul, iar imaginea este exact aceeasi indiferent din ce unghi privesti (ca si luminozitate si culori). Mi s-a parut mai placut de lucrat pe el in mod tableta decat pe tableta mea de 10 inch, insa este obligatoriu sa il sprijini. Nu poti lucra pe el nici tinandu-l cu ambele maini, fara sa fie sprijinit de ceva. Adica, din punctul acesta de vedere nu prea mai este tableta... Decat o tableta de 11 inch la acelasi pret si cu performante mult mai slabe, mai bine acesta... Am oferit cateva detalii suplimentare si aici: http://forum.softped.../#entry14175182

Edited by _-_, 28 November 2013 - 21:18.


#296
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Post_-_, on 28 noiembrie 2013 - 20:50, said:

Lenovo IdeaPad Yoga ....
Nu poti lucra pe el nici tinandu-l cu ambele maini, fara sa fie sprijinit de ceva. Adica, din punctul acesta de vedere nu prea mai este tableta...
Ups, o tableta pe care nu poti lucra  nici daca o tii cu ambele mani?!Posted Image Merita incercata!
Sau poate mai degraba incercati un desktop... Am vazut unele mai mici, pe care cred ca le poti tine chiar cu o mana...

Glumesc Posted Image

#297
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O sa detaliez:
Poti sa tii ultrabook-ul in mod tableta (cu tastatura rasucita la 180 de grade) si cu ambele maini. Problema este ca daca o tii astfel nu ai acces la intregul ecran cu degetele din cauza diagonalei display-ului care este de peste 13 inch.
De aceea se si recomanda ca atunci cand vrei sa cumperi o tableta sa o tii in mod lanscape, prinsa cu mainile de partile laterale si sa verifici daca degetele mari se pot atinge (as mai adauga: sa verifici daca poti acoperi intreaga suprafata a ecranului cu degetele mari). In functie de marimea obisnuita a mainilor unei persoane adulte, o tableta in format 16:9 se recomanda sa aiba diagonala de 9-10 inch (cam cat are un iPad).
Daca o tii nesprijinita trebuie sa o prinzi cu o mana de la mijloc si cu cealalta sa operezi pe touchscreen ceea ce iti vine cam "peste mana" (la propriu). Pe deasupra, dupa cateva minute greutatea ultrabook-ului convertibil se simte cand il tii cu o singura mana. Poate ca aceasta problema s-a manifestat la mine din cauza ca m-am obisnuit sa imi tin tableta (care are putin peste 10 inch) de partea laterala din stanga si sa lucrez cu mana dreapta pe touchscreen sau sa o tin cu ambele maini prinsa de partile laterale si sa operez pe touchscreen cu degetele mari. Probabil ca lucrurile s-ar schimba daca m-as obisnui cu acest convertibil...

#298
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,521
  • Înscris: 17.09.2007

View Postiladi, on 28 noiembrie 2013 - 20:18, said:

problema cu asusul transformer e ca arata cheap. recunosc,  sunt snob la faza asta, dar si aspectul conteaza Posted Image

trebuie neaparat sa pun pe hartie ce vreau de la tablet, altfel nu ma hotarasc niciodata. Posted Image
Problema la Asus Transformer e in principal la stocarea EMMC, mai lenta decat un SSD. Dar evident ca e o problema si la alte tablete care nu au SSD. Da, si plasticele conteaza dar raportul pret/performanta e mult mai bun decat orice alternativa daca te intereseaza si altceva decat media consumption. Anul asta cel putin...
La anul se anunta un upgrade major la Cherrytrail: 1EU Gen 8 in loc de 4EU Gen 7, suport pentru DX11.1, OGL 4.2 si OGL ES 3.0 http://vr-zone.com/a...-gpu/64068.html
Se anunta si un Broadwell de 5W, asa ca lumea tabletelor va fi aglomerata.
Acum n-am vazut un film care sa ma convinga ca editarea unui xls pe un touchscreen fara stylus e altceva decat harakiri, deci productivitate la o tableta mai greu sa vad (sunt inca adeptul oldscool cu tastatura fizica, mouse si ecran mare). Pe de alta parte deschiderea de fisiere chiar la citire poate fi problematica in altceva decat Office (am trimis un docx de 200 pagini cuiva care avea doar OpenOffice si formatarea era complet pierduta).
CPU de la Baytrail e destul de bun, GPU era in discutie ca performanta in jocuri (si la Office, sunt curios de accelerarea HW cat de folosita/utilizabila este pe un Baytrail).
Ca side note si Intel a considerat ca e necesar sa faca un demo cu tableta pe 64biti (http://vr-zone.com/a...2014/64865.html). Pentru cei mai putin informati (marea masa la dispozitia reclamelor) 64 biti promite performante sporite (complet discutabil) si adresabilitate peste 4GB (adevarat, pentru tablete mici insa e cam overkill deocamdata). Cei mai informati stiu ca de exemplu Samsung si ARM au avut intalniri pentru trecerea la 64biti deoarece ARM in dorinta de a accesa domeniul serverelor va promova noile instructiuni suplimentare doar la cipurile de 64 biti. Probabil la fel va fi/este in toate taberele, desi Baytrail nu suporta de exemplu AVX (habar nu am ce programe au suport pentru AVX). Prin urmare mult praf in ochi si trebuie mare atentie pentru early adopters...
Deocamdata gama profesionala poate deja cumpara un Fujitsu Stylistic Q584 cu ecran IGZO: http://www.umpcporta...s-on-and-price/

Edited by Hansolo, 29 November 2013 - 10:07.


#299
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,480
  • Înscris: 29.04.2008
o intrebare, probabil idioata: este posibil ca un stick usb de date de la rds sa functioneze pe o tableta RT?

#300
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postiladi, on 29 noiembrie 2013 - 10:22, said:

o intrebare, probabil idioata: este posibil ca un stick usb de date de la rds sa functioneze pe o tableta RT?

E, uite EXACT asta e tipul de intrebari pe care nu trebuie sa-l pui daca ai tableta cu x86/windows full.

#301
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,521
  • Înscris: 17.09.2007
Ba da, e normal sa pui astfel de intrebari chiar pentru x86/win full, parca _-_ mentiona ca a avut probleme cu unele stick-uri USB de date pe tableta proprie (daca gresesc pot fi corectat). Si nu probleme de compatibilitate software ci de curent asigurat.
Pe langa asta intrebarea era legata de RT, intr-adevar nu e sigur ca aplicatia chinezilor ZTE/whatever e compatibila cu RT.

Edited by Hansolo, 29 November 2013 - 13:38.


#302
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cumpara cu RT pentru ca sigur o sa regreti!
La tableta mea nu se alimenteaza modem-ul.
Legat de software ader la opinia lui Hansolo.

#303
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Daca e vorba de instalat aplicatie atunci sigur nu.
Driveri teoretic se pot instala pentru orice. (Vorbim de Surface, nu altceva)

#304
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,480
  • Înscris: 29.04.2008

View Post_-_, on 29 noiembrie 2013 - 14:04, said:

Nu cumpara cu RT pentru ca sigur o sa regreti!
La tableta mea nu se alimenteaza modem-ul.
Legat de software ader la opinia lui Hansolo.
sa inteleg ca, la tine, pe o tableta cu x86 nu functioneza un modem stick?

#305
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La mine tableta nu ii da suficient curent. Insa modemul meu (ZTE MF626) este model mai vechi. La Laptop functioneaza fara probleme. La Desktop daca il pun pe oricare dintre porturile USB de pe panoul frontal patesc acelasi lucru ca la tableta. Pe USB-urile din spate functioneaza, pe cele din fata ca sa functioneze trebuie sa ii montez cablul in V pe 2 USB-uri. Modemul a venit cu acest cablu USB in V care permite alimentarea dintr-un al doilea port in situatia in care un singur port nu ii ofera suficienta energie. La tableta ar fi absurd sa ii montez cablul in V, iar capatul liber sa il conectez la o baterie externa cu mufa USB...
Cu toate acestea, intr-unul din comentariile la Asus VivoTab Smart ME400C de la eMag un cumparator a scris ca aceasta tableta ii functioneaza cu modem de la Digi. Alt utilizator se plangea ca functioneaza un timp, dupa care se deconecteaza (posibil sa fi fost vorba de alt modem de la Digi).

O solutie alternativa ar fi sa cumperi un router 3G portabil in care sa pui SIM-ul de date, iar tableta sa o conectezi la el prin WiFi.
In ultima instanta, daca ai un smartphone cu Android pe care nu-l utilizezi, faci un WiFi Hotspot pe el dupa ce pui in el SIM-ul de date si conectezi tableta...

#306
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,521
  • Înscris: 17.09.2007
Chestia cu curentul necesar din pacate nu e triviala, modemul ala din prima generatie se incalzeste destul de mult, probabil si curentul e la limita USB, in plus discutam de un device mobil care daca da curent pe USB conform specificatiilor e bine...
Sunt curios daca ai incercat unele optiuni de power-saving avansate pe baterie sau sa vezi daca conectat la retea are aceleasi probleme.
La desktop am patit si eu cu front-usb unele ciudatenii de incompatibilitate cu unele HDD portabile, am considerat ca e de la lungimea cablurilor si pierderi sau interferente (fata de back-USB).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate