Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Laptop de inginer proiectant - 17"

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde de politica fiecarui magazin in parte si de furnizor.

Autocad 2010 si 2008 merge fara probleme si pe un Intel Core 2 Duo T6600 cu 3GB RAM (testat personal pe un Lenovo cu specificatiile acelea), nu stiu de ce propuneti tot felul de OZN-uri.
Acum bineinteles ca daca permite bugetul, nu e nimic gresit nici in a lua un i5 sau i7, personal consider a fi o investitie inutila.
Vedeti aici cerintele de sistem pt. autocad 2010: http://images.autode...0_sys_reqts.pdf
Pt. 2008 nu le mai pun ca ala l-am vazut la cineva instalat pe o configuratie desktop ceva la nivel de 2004.

Recomandarea mea.

Edited by eiffel, 17 December 2012 - 09:14.
Scos link afiliere- vezi ce linkuri mai dai !!!


#20
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Problema e cand ai de vazut si diverse 3d-uri...

#21
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Exact. Cad nu foloseste CUDA decat in anumite chestii (si cu ceva pluginuri). Recomand i7+gt 610 fatza de i5+gt630. Quad core vs dual core...diferenta mare :) (daca era pe PC...quad i5 vs quad + ht i7, da...era ok i5 dar pe mobile nu)

#22
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
brainium, e greu de gasit i7quad pe 17 inch la 3000 de lei. De fapt e chiar imposibil...

Ma enerveaza ca nu scrie in specificatii care i7 e quad si care nu. Cred ca e o strategie de marketing.

#23
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
E simplu sa vezi care e quad.
Alea au QM in denumire,cele doar cu M sunt dua-core cu HT.

Uite un Lenovo desigilat,la pret super:
http://www.pcgarage....rown-desigilat/

Intreaba la sediu sa vezi motivul desigilarii,de cele mai multe ori a fost doar expus sau a fost facut un review la el,starea de functionare fiind la fel ca la un produs sigilat.

Eventual,cumperi si extensie de garantie din banii ramasi.

Edited by georgik12, 17 December 2012 - 12:22.


#24
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Merci de sfat dar nu vreau complicatii cu desigilate, mai ales in cazul laptopurilor, hard disk-urilor etc.

Totusi se mai gasesc laptopuri cu procesoare quad i7 2nd generation, cum ar fi asta. Ar depasi putintel doar bugetul. Placa video este gt 610. Ar fi o problema generatia de i7?

#25
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Sau acesta, disponibil de la 3000 de lei in sus.

#26
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Dell 7110 nu sta prea bine la calitate,tastatura e cam subreda,racirea e slabuta si materialel nu arata chiar calitativ.
Asus'ul ala e fain,doar ca GT610M e destul de slabuta,avand doar 48 Cuda Cores,utile in editari 3D in CAD.
Ideal ar fi fost un I7 + GT630M,doar ca alea de 17" sunt scumpe si nu intra in bugetul tau,undeva trebuie facut un compromis.

#27
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am o surpriza de la cineva care imi ofera un discount, pretul final ajungand la 2700 de lei pt. acest Acer. Nu as fi vrut Acer,dar configuratia e de 3500 de lei.

#28
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Vreau si eu surpize din astea. :))
Laptopul e ok. Seria asta de la Acer,V3`ul,este mult mai ok fata de vechile modele,care erau ieftine si se incalzeau excesiv.
Acum temperaturile sunt normale,contructie e ok (doar ca e cam glossy si atrage rapid praful si amprentele).

#29
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Sa stii ca nu-i asa grava situatia, fiind modelul de culoare gri :D. Nu mai are "surprize" din astea? Mai stiu persoane interesate :)).

#30
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E vorba de un distribuitor de IT, prieten de familie cu inginerul pentru care cautam laptopul. A acceptat probabil sa-l vanda la pretul de achizitie, nu stiu exact.

#31
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Indiferent de motiv,pretul e super. :)

#32
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pacat de garantia de un an (mai e si Acer), insa ma gandeam ca un cost mediu de reparatie a unui laptop ar fi pe la 3-400 de lei. Deci tot este ok :)

#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Acer ofera 2 ani garantie pentru persoanele fizice,cel putin eu asa stiu,nu vad de ce in alte parti ar fi tot de un an.
Daca e sa pice,iti pica de la orice producator. E drept ca Acer a stat prost in trecut,dar V3`urile astea sunt chiar ok.

#34
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Ciudat ca e numai un an, acum peste tot aproape au 2 ani Acer. Si oferit de Acer Romania, nu de magazin.

#35
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
ia-l! E super pret!

#36
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cred ca il ia omul de la firma de IT pe firma si de aceea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate