Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ce parere aveti de sculele Parkside?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#181
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu unul nu mai am deloc incredere in Lidl; produsele lor sunt cam scumpe pentru cat "fac".

#182
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013

 addysoftware, on 07 martie 2017 - 22:00, said:

Eu unul nu mai am deloc incredere in Lidl; produsele lor sunt cam scumpe pentru cat "fac".
Pai si ce scule ne recomanzi cu 3 ani garantie integrala?Posted Image

#183
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006

 xmanyacs77, on 09 martie 2017 - 19:33, said:

Pai si ce scule ne recomanzi cu 3 ani garantie integrala?Posted Image

Garantia e relativ irelevanta la o scula de care poate nu esti satisfacut nici cu ea noua si in stare de functionare.
E mai bine decat deloc (garantia), dar si schimbata nu faci mare branza.
Odata ca nu e cine stie ce nici noua, si odata ca daca e slaba si se strica repede se intampla iar si iar acelasi lucru...

Gatantie 3 ani ai la Festool.
In general sunt scule f. bune, profesionale, cu unele exceptii ( CXS e o porcarie mult mai slaba decat e specificata si de asemenea mandrina excentrica pt T15 si 18 nu e foarte fiabila. Mai sunt si alte aiureli, unele de principiu - frana la circular in ventilator care insa in practica nu pune probleme, si poate si altele, insa in mare sunt scule foarte faine, cu 12+ clase peste parkside)

E posibil si la Fein sa ai garantie 3 ani daca inregistrezi scula in programul de garantie Fein Plus.

Garantie 2 ani ai la Hilti pt uz profesional/industrial.

La alte marci in RO ai doar 2 ani garantie pt persoana fizica si 1 an persoana juridica.
In alte tari Makita se vinde cu 3 ani garantie, insa in RO ai doar 2 ani pt. P.F si un an pt. P.J., ca la Bosch albastru, insa in general Makita sunt mai bune pt. ca sunt industriale majoritatea modelelor cu cateva exceptii.
Bosch nu face industriale ( are cateva modele heavy duty dar sunt foarte grele si nejustificat de scumpe - iei Hilti de banii aia si/sau tzaspe Makite care fiecare e mai buna.

E oarecum ridicol sa compar chinezariile Parkside cu scule industriale de genul Makita, Hilti, Festool, Fein insa spre astea trag si asta stiu...
La pret nu poti compara Fein, Festool si Hilti cu unele ieftine, insa la Makita se gasesc des oferte mult sub pretul de lista, si chiar daca si asa sunt mai scumpe, diferenta este mica si este hiper-ultra-acoperita de diferenta de fiabilitate si performanta.
Iar odata intrat intr-un sistem cu acumulatori, poti lua scule fara acumulatori si fara incacator, cutie, etc. foarte accesibil, si de 5 X mai ieftin.
Atentie ca sunt multe sisteme, cel putin 6 diferite numai pe Li-ion plus cele Ni-Cd si NiMH, plus ca sculele de putere au nevoie de acumulatori pe doua randuri pt amperaj f mare deci se mai adauga practic inca e subvariante, cu  exceptia seriei G...
Si maktec sunt diferite, iar alte sisteme...
10.8 V in maner (de evitat la Makita, sunt de 1,3 Ah si unele scule sunt si slabe sau proaste)
10.8 V pe patina de 2 si de 4 Ah, unele scule sunt OK, altele mai putin.
14,4 V sunt OK, insa inca nu au aparut acc. de 2Ah, iar 1,5 e cam putin iar 3 si 4 sunt scumpi si grei.
18V G sistem limitat 1,3 Ah.
18V (normal) au aparut si de 2Ah usori, si se gasesc si grei de 3/4/5/6 Ah.
Unele scule sunt recunoscute cu probleme de cunoscatori, deci e bine sa te informezi inainte de a lua.
NU as recomanda DDF330 si nici alte scule cu acc in maner de la Makita.
La 18V DHP 459 are probleme cu decuplarea percutiei si tacane si cu ea oprita si se mai si strca unele exemplare, si mai sunt cateva cu probleme.
Cu informare insa se pot evita modelele dubioase.
Valabil si pt Bosch albastru - unele nu sunt fiabile, altele sunt bune si trebuie sa te informezi inainte de achizitie.

Ridicolul vine din faptul ca eu am amintit de 4+1 branduri care fac scule care rezista la ani de utilizare industriala sau macar profesionala zilnica, folosite la greu, chiar abuzate !!!, si despre Parkside povestea cineva mai sus ca s-a stricat dupa 3-4 utilizari usoare...
Nu e o diferenta infinita, dar tinde bine spre asta...

Edited by loock, 09 March 2017 - 20:34.


#184
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
La BOSCH albastru, am primit 2 ani de la vanzator si inca un an dupa ce am inregistrat produsul on-line la producator. In final am 3 ani pt scula si 2 ani pt cei 2 acumulatori.

#185
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006
Bravo

 Sorin2505, on 09 martie 2017 - 21:55, said:

La BOSCH albastru, am primit 2 ani de la vanzator si inca un an dupa ce am inregistrat produsul on-line la producator. In final am 3 ani pt scula si 2 ani pt cei 2 acumulatori.

Bravo.
Si te-ai dus cu ea la garantie ?

Eu n-am dus pana acum niciodata scule la garantie.
Le fac singur service.
Sunt si scule care cedeaza in perioada de garantie, insa fie se intampla de la uzura - deci probabil nu ar fi primite in garantie ( nu e ca la Hilti garantie totala), fie sunt scule la care piesele sunt slabe si atunci piesele de schimb sunt la fel sau mai rau, deci reparatia nu ar rezolva decat partial problema...
Ma enerveaza rau cutiile de viteza/angrenajele Bosch albastru care uneori nu intra bine in viteza de noi, si in interior au coroane dintate de plastic in jurul pinioanelor din otel - care plasticarai se uzeaza imediat daca scula e in sarcina si nu a intrat bine in viteza.
In treapta 1 se trage singura dar daca e in sarcina se uzeza imediat coroana de plastic, iar in treapta 2 daca nu intra e deja nasol si trebuie schimbata. Si costa semnificativ mai mult piesele fata de cele Makita, la care oricum n-am vazut asa ceva sa nu intre in viteza de noi...
Folosesc totusi si un Bosch GSR 10,8 2 Li @ 2 x 2Ah pt. ca e compacta, usoara, destul de puternica, si mult mai fiabila fata de Makita DF330 care e o porcarie.
Mai am si niste Bosch GBH 2-26 mai vechi care sunt OK (au trecut si pe la service de 2 ori...), insa in general folosesc Makita in primul rand, apoi Festool, Hilti, Fein, Atlas Copco si alte asemenea...

Ce povesteam mai sus nu are legatura cu parghia de schimbat vitezele, care sare din ineul care schimba daca e fortata.
Nu asta e problema.
Cu toate piesele la locul lor, angrenaj nou nout, din 3 schimbari cel putin odata nu intra bine in viteza.
Am comandat piesa noua pt un GSR 1440 care facea tot asa dupa un an de uzura...
La alt GSR 1440 piesa noua a fost OK macar la inceput, insa la cealalta a venit asa de noua.
1440 sunt o gama inferioara fata de 14,4 insa nu le-am cumparat eu, nu sunt ale mele.
Insa si la GSR 10,8 2 Li am vazut problema asta aparuta la scula folosita foarte putin si neabuzata, deci e deja un profil pacatos.
Din cauza asta nu prea vreau sa mai aud de Bosch albastru.
Ma enerveaza ca Hilti SF 2-A are doar 24 Nm.
La Hilti SFC 14-A cu acumulatorul de 3,3 Ah cred ca are mai mult de 1,5 Kg, iar acumulatorul usor are doar 1,6 Ah si nu iau sub 2Ah...
La Festool imi place T15 dar folosim si alte scule, nu suntem fixati pe o singura marca.

Edited by loock, 09 March 2017 - 23:42.


#186
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

 loock, on 09 martie 2017 - 23:13, said:


Si te-ai dus cu ea la garantie ?

Folosesc totusi si un Bosch GSR 10,8 2 Li @ 2 x 2Ah pt. ca e compacta, usoara, destul de puternica, si mult mai fiabila fata de Makita DF330 care e o porcarie.

Pai abia am luat-o, e noua si merge ok, e vorba de BOSCH GSR 1080-2-LI

#187
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006

 Sorin2505, on 09 martie 2017 - 23:28, said:

Pai abia am luat-o, e noua si merge ok, e vorba de BOSCH GSR 1080-2-LI

Astea cu cifre unite sunt o gama inferioara fata de cele cu virgula.
1080 si 120 sunt sub 10,8 2 Li
1440 e sub 14,4 2 Li
1800 Li e sub 18,8 2 Li
Si mai sunt si alte game superioare, mai heavy duty, chiar exceptand V-EC-urile brushless, insa cele heavy duty sunt in general foarte grele la Bosch.

Recent au inceput sa mai apara la unii producatori si scule bune cu greutate decenta pana in 1,5 Kg.
Inca nu m-am lamurit cu Hilti SFC 14-A, poate scot si ei un acumulator nou de 2Ah/2,5/3 Ah cu un singur rand de celule.
La makita a aparut DDF 484 (inca nu in RO, doar DHP deocamdata...) care ramane pe langa 1,5 Kg cu acumulator de 2 Ah insa normal vine cu acc de 4 sau 5Ah.
La Festool exista T15, dar e in alta categorie de pret...

In fine, sa revenim la Parkside ca asta e subiectul...

Am un amic care are un circular Parkside de debitat si deocamdata se descurca cu el si pe teren pt. debitat profile de aluminiu si MDF.
Sper sa-si ia ceva decent inainte sa-l lase in drum...
Faza tare e ca lui nu-i place Makita si prefera Bosch, si are bafta la tot felul de oferte, si oficiale si mai dubioase....
Noi folosim Makita si Festool la circulare si pendulare.
Poate ar fi bune si niste Mafel ca sa fim eclectici pana la capat...

Edited by loock, 10 March 2017 - 00:04.


#188
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Eu fac acest "service" la produsele Parkside pe Ro. Ideea este una simpla si generala , produsele PARKSIDE au 3-ani garantie cat si 3 ani durata de viata. Dupa ce durata de viata a produsului a "expirat" trebuie sa apelati la noi pentru reparatie , nu oferim piese direct catre client doar accesorii marea problema fiind ca la noi consumatorii le iau ca si accesorii cam toate piesele din masina ex: rotor, motor si de aici apare nemultumirea. La Lidl se ofera 3 ani GARANTIE pe produs in sensul ca , sunati o sa cer bon adresa etc si Inlocuiesc produsul integral SAU daca produsul nu va mai place sau considerati ca este prea slab pentru nevoile voastre Vi se returneaza suma INTEGRALA pe produs. Aici este beneficiul direct, daca cumparati o makita si produsul nu va mai place sau nu va ajuta pe cuvant daca cineva va returneaza banii....Multumesc

#189
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

 Elektronik, on 10 martie 2017 - 15:09, said:

La Lidl se ofera 3 ani GARANTIE pe produs in sensul ca , sunati o sa cer bon adresa etc si Inlocuiesc produsul integral SAU daca produsul nu va mai place sau considerati ca este prea slab pentru nevoile voastre Vi se returneaza suma INTEGRALA pe produs. Aici este beneficiul direct, daca cumparati o makita si produsul nu va mai place sau nu va ajuta pe cuvant daca cineva va returneaza banii....Multumesc

Corect ! Nimeni nu face asta.
Am vb aseara cu finul meu si zicea ca are o surubelnita Parkside (nu am intrebat care model) de aprox. 2 ani. Nu a menajat-o deloc si functioneaza f bine. A folosit-o doar prin casa, nu profi, dar avand in vedere ca a avut niste lucrari in casa, a folosit-o destul de mult.
Deci, cred ca e vb si de bafta Posted Image

#190
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006

 Elektronik, on 10 martie 2017 - 15:09, said:

Eu fac acest "service" la produsele Parkside pe Ro. Ideea este una simpla si generala , produsele PARKSIDE au 3-ani garantie cat si 3 ani durata de viata. Dupa ce durata de viata a produsului a "expirat" trebuie sa apelati la noi pentru reparatie , nu oferim piese direct catre client doar accesorii marea problema fiind ca la noi consumatorii le iau ca si accesorii cam toate piesele din masina ex: rotor, motor si de aici apare nemultumirea. La Lidl se ofera 3 ani GARANTIE pe produs in sensul ca , sunati o sa cer bon adresa etc si Inlocuiesc produsul integral SAU daca produsul nu va mai place sau considerati ca este prea slab pentru nevoile voastre Vi se returneaza suma INTEGRALA pe produs. Aici este beneficiul direct, daca cumparati o makita si produsul nu va mai place sau nu va ajuta pe cuvant daca cineva va returneaza banii....Multumesc

1. Nu se intelege partea cu "la noi consumatorii le iau ca si accesorii cam toate piesele..."
Le dati sau nu piese ?

2. Legat de sculele industriale, depide de firma si depinde de furnizor.
Sunt furnizori care dau scule la incercat/testat, care nu se cumpara decat dupa perioada de testare care poate sa fie si de luni de zile, chiar si un an...Si se returneaza bine merci...
La fabrica managerul a luat pt. testare si Festool si Fein si Hilti si a returnat fara sa cumpere, fie pt ca erau prea slabe fie pt ca erau prea scumpe, fie prea grele, fie pur si simplu pt ca a ales alt brand...
E uzual sa tina scule la testare si juma de an sau un an...Agentii si furnizorii nu il bat la cap si nu-l forteaza cu termene. Le tine cat vrea fara sa cumpere.
Nu a facut un obicei din a returna, insa daca scula e slaba sau prea scumpa nu e prost sa o tina.
A returnat odata un multicutter Fein cu acumulatori 2 acumulatori 18V @ 4Ah dupa un an, cu toate ca agentul il lasa la un pret de aproape o treime din pretul de catalog. A folosit scula un an, dar era in stare perfecta, cutie, incarcator, mai putin una din panzele de taiat  care era uzata.
A preferat o Makita pe cablu care avea pretul la jumatate din acea treime, cu valiza si 2 cutite inclusiv.
Oricum mai are cu acumulator alt multicutter Makita, si are si Fein pe cablu....
Fein-ul cu acumulatori returnat era si cam zgomotos, mai mult decat Makita.
Uneori nu a returnat imediat scule care evident nu erau bune, de ex. Festool CXS care nu are nici jumate din cuplul specificat..., dar pana la urma sper sa-l dea inapoi, ar fi culmea sa dea bani pe o scula cu care nu strangi bine nici 4x30...
A returnat mai demult si Hilti care era prea grea...
Makita nu a returnat pana acum nimic, cu toate ca era cazul sa nu tina DF330-urile nefiabile.
La altele am avut noroc si au fost foarte OK.
Eu personal aleg bine sculele inainte sa le iau, asa ca pana acum eu nu am returnat nimic.
Tine si de noroc, am nimerit scule bune.

Apropo de Parkside, am personal si un multicutter Parkside cu acumulator, il am de prin 2013 cred.
Imi place ca e mic si usor, insa face un zgomot infernal daca nu il tin pe viteza f. mica...
Asa a facut de nou.
Am pus anul trecut mana pe modelul nou cu schimbare rapida, si era mult mai silentios, cel putin in magazin asa parea, mult mult mai silentios.
Mai ca imi venea sa returnez exemplarul meu - inca era in cei 3 ani de garantie..

Edited by loock, 10 March 2017 - 16:15.


#191
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006
Aveau si modelul vechi care arata ca al meu, si erau si ele mai putin zgomotoase.
Deci ori exemplarul meu e mai zgomotos, or lotul din care a fost, ori au scos revizii imai silentioase intre timp si la modelul vechi.
Cel nou e fain ca se schimba si scula rapid.
Avantajul cel mai mare e la adaptorul de slefuit ca uzezi mai putin ariciul, insa nu prea le folosim pt asa ceva.
In general taiem plinte cu ele pt. montat in plinta inchideri de dressing din perete in perete.

Edited by loock, 10 March 2017 - 16:22.


#192
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 xmanyacs77, on 09 martie 2017 - 19:33, said:

Pai si ce scule ne recomanzi cu 3 ani garantie integrala?Posted Image
Nu am scris aceasta pentru ca am eu o alternativa cu 3 ani sau cu x ani garantie. Pur si simplu mi-am exprimat nemultumirea ca aproximativ o treime (sunt absolut sincer) din obiectele luate de la Lidl (nu neaparat Parkside, ci si alte marci) m-au nemultumit in diverse feluri: doua bormasine carora le-a cedat angrenajul, una la putin peste jumatate de ambreiaj, cealalta la sfert; o surubelnita electrica de mici dimensiuni ai caror acumulatori (NiCd sau NiMH) s-au "dus" dupa foarte putin timp (cativa cicli) si care este, oricum, destul de slaba si bitii se strica usor; o ascutitoare de burghie Parkside ale carei discuri sunt foarte excentrice (asta n-ar fi o problema) si care ascute burghiele la un unghi necorespunzator (zero, adica dupa ce le "ascuti" cu respectiva masina nu mai "taie" deloc) si in care oricum, desi are gauri pana la 1,5mm, burghie sub patru mm, admitand ca ar avea unghiul bun, tot nu le-ar face corect, pentru ca jocurile in gauri sunt prea mari. Un polizor unghiular caruia i-a cedat angrenajul dupa vreo patru utilizari Si cred ca a mai fost ceva dar nu-mi amintesc

#193
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006
In general se vad din magazin ca sunt pocnitori sau cel mult so-so.
La ascutitoare se vedea clar treaba...

Eu am luat o foarfeca Ernesto care parea foarte tzapana, din tabla de 4mm grosime, cu loc de taiat cabluri, spart nuci, etc.
Manerul arata la prima vedere bine, gros, alb si gri, dar era doar plastic ordinar, fara insert de elastomer, deci ergonomie redusa.
Problema mare e ca saptamana trecuta manerul s-a spart fara sa fie cine stie ce fortat, deci plastic ordinar, cu rezistenta foarte redusa.
Oricum nu prea cumparam din Lidl decat extrem de rar, dar o sa evit si mai mult de acum.
Am mai luat odata niste scotch 3M dublu adeziv, insa e apa de ploaie fata de 3M industrial pt uz auto....

#194
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Salut, eu am cumparat vreo 3 chestii de la parkside/lidl. Pana acum am testat doar bormasina si multifunctionala. Bormasina este cea la care i se scoate capatul ca sa functioneze si ca surubelnita, are o baterie si incarcator, are 25NM cuplu torsiune.

Nu am mai vazut asa ceva nicaieri, desigur nu se compara cu makita care sunt frumoase si usoare, dar sunt mult peste cele low cost gen einhell, skil, prctyl, stern.

Am insurubat o masa cu ea anul trecut in toamna, are un singur acumulator li-ion se incarca intr-o ora, o incarcare a tinut la toata lucrarea. Zic am insurubat pentru ca doar la cateva gauri am forat inainte cu burghiul, in majoritate am insurubat direct surubul de 40mm sau 50mm in scandura. Scandura era din lemn de rasinoase, uscata vreo 3 luni prin curte. Eu sunt fata, nu am muschi deloc si era a doua oara in viata cand tineam o bormasina in mana, adica am invatat cu ea cum se face treaba.

Pun mai jos cateva poze cu lucrarea si cu bordmasina, daca o vedeti la oferta va zic sigur ca nu este o pocnitoare. Am reincarcat-o acum dupa 6 luni de stat in pivnita, merge perfect, revin daca ii cedeaza acumulatorul, dar nu cred.

Attached Files



#195
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Acumulatoarele cred ca sunt bune (Li-Ion); am desfacut unul sa vad daca e facut cu simt de raspundere si da, are BMS; mie la bormasina (tipul celalalt, cu baterie plata) mi-au cedat angrenajele :(

#196
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
am vrut sa o cumpar si pe cea cu baterie plata, dar mi s-a parut putin cam grea pentru mine. am folosit in schimb multifunctionala(eu am modelul cu fir) la taiat sarme groase, cuie si a fost ok. Am mai folosit-o si la slefuire lemn pentru colturi si iar am fost multumita. Nu am folosit viteza maxima la niciuna dintre ele, am mers cu cea mai mica viteza posibila si daca hacaia atunci mai urcam putin.

am luat seturi de accesorii/panze pentru flex, le-au folosit muncitorii ca sa taie la gresie, nu sunt bune. bine nici ei nu stiau sa le foloseasca chiar ok dar au zis ca, din 3 panze, doar cu una au reusit sa taie.

burghiele cu opritor au fost ok si bitii de surubelnita, le-am luat in truse. nu sunt oau, sunt pentru hobby, adica la pret ok pentru incepatori ca mine. Daca stii ce faci mai bine dai banii pe consumabile de la makita si bosh, am cumparat 2 lame pentru pendular de la bosh, am obsevat clar diferenta fata de cele vandute la lidl in setul parkside.

Edited by alexandrinabob, 18 March 2017 - 16:30.


#197
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,674
  • Înscris: 29.03.2006

 alexandrinabob, on 18 martie 2017 - 13:13, said:

Bormasina este cea la care i se scoate capatul ca sa functioneze si ca surubelnita, are o baterie si incarcator, are 25NM cuplu torsiune.

Nu am mai vazut asa ceva nicaieri,...

Se gasesc multe cu mandrina detasabila si prindere direct pe INBUS.
Dincolo de multe branduri ieftine, chinezarii 100%, se gasesc si de marca, Metabo, Festool, Bosch albastru.

La Metabo au doua variante compacte (in sensul marimii de la parkside)
La una se detaseaza mandrina tot asa cu acel inel care se trage spre fata mandrinei.
Mai e un model mai ieftin la care trebuie sa desurubezi mandrina...e cam aiurea.

La Festool e de multi ani ceva comun, la T12/T15/T18 si altele.
T12 si 15 nu se mai fabrica, insa a aparut si acumulator compact pt T18 de 3,1 Ah (18V) pe langa cel normal de 5,2 Ah
Cu cel compact cu un singur rand de celule ramane pe la 1,5 Kg. Cu cel normal mai adaugi +/- 300 grame...
Sistemul festool permite si prinderea directa direct prin mandrina deschisa special la spate, si permite si scoaterea mandrnei usor.
Prinderea directa este insa pt adaptor propietar Festool, insa poti sa pui biti normali, si desigur daca ii prinzi cu strangere in mandrina poti sa pui si alte adaptoare magnetice.
Au interschimbabil, pe langa mandrina centrata si adaptor magnetic, si alte capete :adaptor unghiular cu fixare/blocare direct rapida pe scula, au si mandrina excentrica, etc. Ultimele doua insa au fiabilitate limitata datorita angrenajelor, si e bine sa fie folosite la turatii si cupluri moderate.
Festool sunt faine ca au la T15/T18 si alte cateva ( nu la toate sculele) limitator de cuplu electronic, nu cu ambreiaj mecanic cum e uzual, si motorul este brushless. Si Makita si Bosch si altii au modele cu motor brushless, dar limitatorul electronic inca e ceva deosebit la Festool.
Altfel Festool CXS este mult prea slab, specificat la 16 Nm nu strange bine nici 4x30 care se strange uzual cu 4 - 9 Nm in f de material.
Si Makita DF330 si 030 e slaba, are limitatorul de cuplu cu plaja absurd de mica pana la numai 3,5 Nm, si pe pozitia de gaurire de 24 Nm se strica daca folosesti serios scula si incepe sa alunece usor si pe ea si nu mai strange nici asa.
La Bosch e bunicel GSR 10,8 2 Li 30 Nm @ 2 x 2Ah, insa cutiile de viteza ma cam nemultumesc - nu intra mereu bine in viteza, si chiar daca se trage in 2 singura (nu si in 1), daca se intampla asta cu ea in sarcina se uzeaza o coroana din plastic din carcasa cutiei de viteza si apoi trebuie schimbata si nu e ieftina...si poate sa vina si cutia de schimb tot asa de noua...am vazut asta la mai multe GSR-uri, si 10,8 2 Li si GSR 1440 si altele...

Si Bosch albastru are o strutzocamila la care se schimba mai multe capete, asemanator cu un alt model parkside cu tzaspe capete.
Modelul Bosch e mult mai scump, iar ideea in sine e o aberatie...
Poti sa iei scule dedicate si doar 2-3-4 acumulatori daca vrei sa faci economie.
Pt puteri mici si medii sunt OK acumulatori cu un singur rand de celule in serie, de 2Ah de ex. (exista si de 3Ah la unele firme).
Daca scula nu trage mai mult de 21 A din ei, si asta doar ca varfuri pe perioada scurta, sunt OK si ai scula mai usoara.
Pt scule care consuma constat putere medie-mare, sau chiar si pe perioade scurte trag 25-30-40+ A, atunci trebuie sa iei acumulatori cu doua randuri de celule, de 3/4/5/6 Ah (exisata si cu 3 randuri si pana la 9Ah a unele firme).

Edited by loock, 18 March 2017 - 18:54.


#198
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Multumesc pentru informatii, sincer nu am de ce sa cumpar chestii scumpe, deocamdata. (imi place mult setul de 2 bormasini makita, dar prefer sa admir in liniste pe la vecini cate unadintre  marcile de top). Nu lucrez cu ele decat in regim hobby, mai bine hacuiesc ceva relativ ieftin, pana ma hotarasc daca merita sa investesc timp mai mult si sa cumpar din gama profesionist. Tot ce urmaresc este sa nu fie de foarte proasta calitate cat sa-mi puna in pericol sanatatea.

Sunt convinsa ca daca as merge in magazine specializate, sau as cauta targetat as gasi. Totusi asta l-am gasit la indemana, la cumparaturi, la un magazin de cartier, care nus sigura ca se incadreaza la categoria supermarket si in magazinele de bricolaj nu vazusem pana atunci asa ceva. Nici nu cautasem special. Cei de la Lidl au tactica cu scosul la oferte ca sa atraga atentia.

Acu am invatat cate ceva despre bormasini, dupa ce am luat din leroy o pocnitoare cu 2 baterii ni-fe. Cand cumpar acum ma uit la 2 lucruri, la cuplu de torsiune, sa nu fie sub 20NM, si la baterie, sa fie li-ion. Ca extra bonus pentru mine ar fi greutatea.

Apoi mai sunt si cutiile, am prieteni care prefera cutiile solide, astea de la lidl chiar vin in cutii solide, majoritatea.

Edited by alexandrinabob, 19 March 2017 - 00:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate