Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Perete sticla cu apa si bule aer

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 Nero-d, on 21 noiembrie 2012 - 10:06, said:


"lichid care nu necesita intretinere" cum ar fi???
de ce te deranjeaza greutatea??? il duci in spate?

Cred ca se refera la glicerina sau similar, in sensul in care nu se evapora si nici nu sustine viata (alge, biofilm).

In plus, fiid mai viscoasa, e mai de efect (bulele se deplaseaza mai lent). O alta solutie e o gelatina siliconica in care bulele raman fixe (nu am idee cum se face asa ceva, doar am vazut un astfel de design).

Personal, mi se pare de efect, dar nu as vrea-o in casa; riscul de a sparge geamul si accident/inundatie e de luat in calcul. Plus pretul care cred ca ajunge la 500E in regim DIY.


BTW - ai avut dreptate cu Lemet... calitatea mobilei expediate e sub cea din showroom :(

#20
Vancea91

Vancea91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2012
Buna seara tuturor!
M-am mai gandit la anumite detalii si as vrea sa vi le impartasesc si voua si anume:lichidul care se poate folosii in interiorul "recipientului" (fie el sticla sau plexiglass) este apa distilata deoarece nu creaza depuneri pe pompa si nici pe peretele.Ca si suport se poate folosii chiar si rama de la un termopan deoarece in caz de defect al bazinului se poate demonta usor datorita baghetelor iar ca sa ofere un aspect cat mai placut rama poate fi imbracata sau mascata cu ceva...In privinta recipientului acesta poate fi si inchis dar v-a trebuii lasat o mica gaura prin care sa iasa aeru din bule dar mai ales am citit ca la astfel de pereti cu apa se adauga lunar 1 litru de apa deoarce se evapora...(m-am mai documentat putin si eu) Posted Image

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
caz in care poti folosi chiar baghete pentru confectionarea sanvisurilor de termopan si 2 geamuri de 4mm ca sa stea bine in rama
dar trebuie facut de tine pentru ca in original, baghetele de aluminiu sunt umplute cu silicagel si n-o sa-ti convina
daca tancul e inalt, trebuie sa bagi aerul pe jos... altfel... presiunea apei...
daca aerul e recirculat lasi doar o mica gaura de aerisire... nu se va evapora atat de multa apa
atentie insa... daca tancul e subtire si oarecum inalt... aparte o diferenta de volum (semnificativa) proportionala cu debitul de aer
daca nu folosesti oglinda... trebuie sa pui un desen ceva... pe spate
??? pe ce pompa ar crea depuneri apa sau marog... alt lichid ???
daca stau si ma gandesc nu mi se pare o idee chiar asa buna rama de termopan

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Nero-d, on 21 noiembrie 2012 - 10:06, said:

"un plastic" nu exista! I-am zis generic plastic, sunt multe materiale, vezi ce se foloseste in industria publicitara, in decoratiuni etc.
plexiglassul (sticla organica) este foarte, foarte scump (4mm=185lei/m2  5mm=240lei/m2), nu prea gasesti unde sa-l debitezi, flambeaza (doar daca pui plexi de 10mm s-ar putea sa nu flambeze), isi pierde transparenta in timp iar in zonele de lipire se matuieste datorita vaporilor de acetona (ai putea sa-l lipesti tot cu silicon)
aerul recirculabil e ok... etans nu e ok... De ce sa nu fie ok etansat?! Asa scapi de pierderi si de impuritati.
"lichid care nu necesita intretinere" cum ar fi??? Hai tu ca sunt o multime. Apa se 'strica' , miroase rau si face depuneri. Acvariul nu se va putea curata.
de ce te deranjeaza greutatea??? il duci in spate? Greutatea deranjeaza la executia in sine si la montaj. Daca face un montaj de 3x4 metri? Cine mai poate muta cosmelia?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate