Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#2629
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 04 mai 2019 - 16:37, said:

Și pe cei care se califica. Tot după buna Sa voința Posted Image

Romani 3

10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.

Astia zici tu ca se califica. Tare! Iti dau un pont: mantuirea nu se castiga, este darul lui Dumnezeu. Altfel se lucreaza, prin fapte si nu mai e prin har. Si, babardelele nu se pun ca fapte.

#2630
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2019 - 11:42, said:


Asta cu calificarea e chiar haioasa. Dar daca tu ai aceasta convingere . . .  ti-o respect.

Eu iti propun o alta viziune, una frumoasa chiar. In fata unei flori frumoase, superbe, cu miros deosebit  . . . . parca esti schimbat, nu mai esti acelasi spirit ca atunci cand te uiti la un film de groaza. Pe acest principiu s-a bazat Tatal ceresc cand l-a ales pe isus. Nu putea sa trimita unul "cu o falca'n cer si una pe pamant" . Interesant e ca biblia relateaza , isus cand a fost adus in fata lui irod , a crezut ca e ioan intrupat. Practic cei doi erau asemanatori in comportament/caracter. Spune isus despre sine "Eu sunt bland si smerit cu inima", iar despre El spunem ca " e chipul si asemanarea Tatalui ceresc". Ei bine, cand acest "chip" va fi in noi, devenim "fii al Tatalui ceresc " . Sau "Hristos in noi, nadejdea Slavei " .
Hai ca ti-am dat destule indicii despre cum e Tatal ceresc si cam ce inseamna cand se spune despre EL ca e iubire. In lumina acestor idei eu zic sa analizezi intreaga scriptura si sa vezi cam ce nu se potriveste cu versiunile vehiculate de biserica "crestina".

Paco, termina cu prostiile. A zis Iisus ca trebuie sa fim ca niște copii pentru a fi primiți in împărăția cerurilor, însă nu se referea sa zburdam ca Ferdinand prin lanul de trandafiri :)

Cât despre cum era Iisus, adu-ti aminte cum a reacționat când a văzut in ce se transformase Templul Tatălui Sau. Sau in fata fariseilor.

View Postzexelica, on 07 mai 2019 - 17:58, said:



Romani 3

10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.

Astia zici tu ca se califica. Tare! Iti dau un pont: mantuirea nu se castiga, este darul lui Dumnezeu. Altfel se lucreaza, prin fapte si nu mai e prin har. Si, babardelele nu se pun ca fapte.
Nu, ăștia zici tu ca NU se califica :)
Well...din fericire pentru noi...ceilalti, nu ești tu Dumnezeu.
Dar sunt de acord cu tine, mântuirea e un dar de la Dumnezeu.

#2631
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2019 - 19:06, said:

Paco, termina cu prostiile. A zis Iisus ca trebuie sa fim ca niște copii pentru a fi primiți in împărăția cerurilor, însă nu se referea sa zburdam ca Ferdinand prin lanul de trandafiri Posted Image
De ce nu? Uită-te la Paco cum zburdă el fericit, așa, pe tot forumul ăsta, ca un copilaș căruia îi oferi o jucărie.

View Postrichelieu, on 07 mai 2019 - 19:06, said:

Cât despre cum era Iisus, adu-ti aminte cum a reacționat când a văzut in ce se transformase Templul Tatălui Sau. Sau in fata fariseilor.
Era posedat atunci, ce știi tu! :icecream:

Edited by mario_bril, 07 May 2019 - 19:32.


#2632
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2019 - 19:06, said:

Paco, termina cu prostiile. A zis Iisus ca trebuie sa fim ca niște copii pentru a fi primiți in împărăția cerurilor, însă nu se referea sa zburdam ca Ferdinand prin lanul de trandafiri Posted Image

Cât despre cum era Iisus, adu-ti aminte cum a reacționat când a văzut in ce se transformase Templul Tatălui Sau. Sau in fata fariseilor.

Spiritul de copil nu e primit in trup de adult in aceasta "imparatie". Nu stiu ce intelegi tu prin " sa zburdam ca Ferdinand prin lanul de trandafiri ".

Mereu am cugetat la acea scena pe care isus a savarsit-o in curtea templului. Si am inteles-o pe deplin. El a interpretat gresit mesajul manifestandu-se extrem de violent . El trebuia sa arate tuturor ca oricine se va razvrati in imparatia vesnica, va fi alungat. Bineinteles ca alungarea nu va fi nici ca in Eden si nici cum isus a interpretat, ci prin retragerea sansei la viata vesnica. Am spus in nenumarate randuri ca nimeni nu va avea nemurirea, viata vesnica va depinde mereu de comportament/atitudine, trupul tot se va degrada, dar va fi mereu inlocuit.
Deci, isus a trebuit sa transmita un mesaj, ca din cei care vor avea sansa la mantuire, pe parcursul vesniciei se vor razvrati . . . . vor fi "alungati" (omorati).  Exact ca Satan, care domneste pe pamant si caruia i se inchina multi crezand ca i se inchina dumnezeului adevarat.

#2633
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2019 - 20:39, said:

Mereu am cugetat la acea scena pe care isus a savarsit-o in curtea templului. Si am inteles-o pe deplin. El a interpretat gresit mesajul manifestandu-se extrem de violent . El trebuia sa arate tuturor ca oricine se va razvrati in imparatia vesnica, va fi alungat. Bineinteles ca alungarea nu va fi nici ca in Eden si nici cum isus a interpretat, ci prin retragerea sansei la viata vesnica. Am spus in nenumarate randuri ca nimeni nu va avea nemurirea, viata vesnica va depinde mereu de comportament/atitudine, trupul tot se va degrada, dar va fi mereu inlocuit.
Deci, isus a trebuit sa transmita un mesaj, ca din cei care vor avea sansa la mantuire, pe parcursul vesniciei se vor razvrati . . . . vor fi "alungati" (omorati).  Exact ca Satan, care domneste pe pamant si caruia i se inchina multi crezand ca i se inchina dumnezeului adevarat.
Ce ți-am spus, cardinale? :priest:

#2634
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2019 - 20:39, said:

Mereu am cugetat la acea scena pe care isus a savarsit-o in curtea templului. [...]. El a interpretat gresit mesajul
Deci persisti in erezie :(

View Postmario_bril, on 07 mai 2019 - 20:53, said:


Ce ți-am spus, cardinale? :priest:
Mda....

#2635
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 07 mai 2019 - 22:18, said:

Deci persisti in erezie Posted Image
Ce erezie dragule ? Punctual, despre ce erezie vorbesti ?
Erezie e cand spui ca templul din ierusalim e casa Tatalui ceresc. Pai tu crezi ca Tatal ceresc are nevoie de temple facute de maini omenesti ? Acela care a indemnat la construirea templului a fost Satana, care s-a declarat dumnezeul acestei imparatii. Nu ti-a zis isus ca imparatia lui nu e din aceasta lume ? Cum sa mai crezi ca templul din ierusalim e casa lui dumnezeu ? Pai nu ziceti ca isus e dumnezeu intrupat ? Si a stat el in templul Lui.
Hai mai richelieu, parca ai fi un popa ortodox care tine la litera si nu la spirit. Daca dumnezeu avea nevoie de templu apoi isi facea EL si nu o darama nici un om . Dupa cum stii, templul a fost daramat de doua ori, si niste nebuni s-au gandit ca trebuie sa o ridice din nou. Astia sunt ca Babilonul, nu vor sa priceapa ca adevaratul Creator nu sta in temple omenesti. Ei il au ca Tata pe Satan, si poftele lor nu au tangenta cu voia divina. Ma mira ca tot insisti sa crezi nebunia lor si refuzi sa crezi ca mantuirea e transformarea constintei. Banuiesc ca vrei sa ramai ortodox, si nu iti convine sa devii crestin. Treaba ta dar tu pierzi. Si stiu si de ce . Tu refuzi sa-L crezi pe isus cand spune ca Tatal nostru din ceruri ne iubeste cu o iubire vesnica. Asta nu patrunde in constinta voastra. Aveti convingerea ca EL iubeste ca un om, la o adica te snopeste de te usuca.
Asculta ce spun, si o spun cu parere de rau. Voi nu sunteti mantuiti (inca), Findca preferati sa fiti lumesti. Vreti bani si putere, vreti sa fiti slaviti de oameni, vreti supunere in fata voastra. Nu intelegeti cand isus spune "Eu sunt bland si SMERIT cu inima " .

#2636
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 08 mai 2019 - 08:46, said:

Asculta ce spun, si o spun cu parere de rau. Voi nu sunteti mantuiti (inca), Findca preferati sa fiti lumesti. Vreti bani si putere, vreti sa fiti slaviti de oameni, vreti supunere in fata voastra. Nu intelegeti cand isus spune "Eu sunt bland si SMERIT cu inima " .
Noi nu suntem mantuiti din cauza ca nu intelegem pe Isus ... pe care tocmai L-ai numit eretic. Posted Image
Sa inteleg ca tot erezie a fost si atunci cand a spus ca unii vor ajunge " în gheenă, în focul care nu se stinge, unde viermele lor nu moare şi focul nu se stinge." ?

Atunci explica-ne pe ce se bazeaza credinta ta cum ca mantuirea nu se pierde. Pe un eretic ca Isus sau pe convingerea ca a mintit cand a zis ca Tatal va trimite pe cineva in Iad? Ce te face sa crezi ca nu vei ajunge in Iad?

Edited by kruger, 08 May 2019 - 09:45.


#2637
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 08 mai 2019 - 08:46, said:


Ce erezie dragule ? Punctual, despre ce erezie vorbesti ?
Erezie e cand spui ca templul din ierusalim e casa Tatalui ceresc. Pai tu crezi ca Tatal ceresc are nevoie de temple facute de maini omenesti ? Acela care a indemnat la construirea templului a fost Satana, care s-a declarat dumnezeul acestei imparatii. Nu ti-a zis isus ca imparatia lui nu e din aceasta lume ? Cum sa mai crezi ca templul din ierusalim e casa lui dumnezeu ? Pai nu ziceti ca isus e dumnezeu intrupat ? Si a stat el in templul Lui.
Hai mai richelieu, parca ai fi un popa ortodox care tine la litera si nu la spirit. Daca dumnezeu avea nevoie de templu apoi isi facea EL si nu o darama nici un om . Dupa cum stii, templul a fost daramat de doua ori, si niste nebuni s-au gandit ca trebuie sa o ridice din nou. Astia sunt ca Babilonul, nu vor sa priceapa ca adevaratul Creator nu sta in temple omenesti. Ei il au ca Tata pe Satan, si poftele lor nu au tangenta cu voia divina. Ma mira ca tot insisti sa crezi nebunia lor si refuzi sa crezi ca mantuirea e transformarea constintei. Banuiesc ca vrei sa ramai ortodox, si nu iti convine sa devii crestin. Treaba ta dar tu pierzi. Si stiu si de ce . Tu refuzi sa-L crezi pe isus cand spune ca Tatal nostru din ceruri ne iubeste cu o iubire vesnica. Asta nu patrunde in constinta voastra. Aveti convingerea ca EL iubeste ca un om, la o adica te snopeste de te usuca.
Asculta ce spun, si o spun cu parere de rau. Voi nu sunteti mantuiti (inca), Findca preferati sa fiti lumesti. Vreti bani si putere, vreti sa fiti slaviti de oameni, vreti supunere in fata voastra. Nu intelegeti cand isus spune "Eu sunt bland si SMERIT cu inima " .

Erezie e sa afirmi ca Însuși Dumnezeu întrupat, interpretează lucrurile greșit!
Iar tu, un pârlit...le interpretezi corect.


#2638
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 08 mai 2019 - 11:00, said:

Iar tu, un pârlit...le interpretezi corect.
Nu e doar un pârlit. Nu auzi că se crede Fiul (cu majusculă) celui prea Sfânt? E mare omul, domnule! E inestimabil, ce mai.

#2639
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Nestematul spiritualității mondiale!

#2640
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpacopaco1967, on 07 mai 2019 - 20:39, said:

Nu stiu ce intelegi tu prin " sa zburdam ca Ferdinand prin lanul de trandafiri ".
Era un desen animat cu un tauras pe care îl chema ferdinand și îi plăceau florile. Caută-l pe youtube, e mișto

#2641
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Exact ;)

Edited by richelieu, 08 May 2019 - 16:18.


#2642
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 08 mai 2019 - 11:00, said:

Erezie e sa afirmi ca Însuși Dumnezeu întrupat, interpretează lucrurile greșit!
Iar tu, un pârlit...le interpretezi corect.
Nu. Erezie e sa crezi ca isus e dumnezeu intrupat.
Si nu e nimic grav faptul ca si isus a mai gresit in interpretarea mesajelor.
Biblia intreaga contine contradictii in zicerile lui isus. Unele pot fi interpretate doar spiritual. Spre exemplu omorarea cu pietre nu se refera la actul fizic ci isus e piatra de care vor fi zdrobiti. Moise si el a fost facut dumnezeu, exact ca si isus, totusi Moise a interpretat gresit foarte multe lucruri. La isus au fost prea putine erori. Ele sunt si azi interpretate eronat de cei care inca nu "au capatat" duhul sfant (gandirea divina).

#2643
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Bun. Deci asa cum am mai spus-o, orice discutie cu tine este futila.
Atata timp cat ne raportam la sisteme de referinta diferite, nu avem o baza de discutie comuna, ceea ce inseamna ca discutiile nu isi au sensul. In calitate de user, te voi ignora complet de acum inainte si te rog (insist chiar) sa faci la fel.

#2644
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Dragul meu , tu ai ramas "incremenit in proiect", vorba lui Liiceanu. Nu esti dispus sa-ti verifici nici cunostintele. Esti la fel ca o batranica ce crede orbeste tot ce debiteaza un popa format la scoala de securitate. Sau poate esti un popa securist. Altfel nu inteleg motivul pentru care ai crede si sustine erezii.

#2645
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 07 mai 2019 - 19:06, said:

Paco, termina cu prostiile. A zis Iisus ca trebuie sa fim ca niște copii pentru a fi primiți in împărăția cerurilor, însă nu se referea sa zburdam ca Ferdinand prin lanul de trandafiri Posted Image

Cât despre cum era Iisus, adu-ti aminte cum a reacționat când a văzut in ce se transformase Templul Tatălui Sau. Sau in fata fariseilor.


Nu, ăștia zici tu ca NU se califica Posted Image
Well...din fericire pentru noi...ceilalti, nu ești tu Dumnezeu.
Dar sunt de acord cu tine, mântuirea e un dar de la Dumnezeu.
Da, stiu, tu esti pe genul care daca imi faci un cadou trebuie sa-ti spal masina de banii aia. Si imi zici ca e dar.

Edited by zexelica, 11 May 2019 - 10:51.


#2646
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Stai liniștit, ești safe. Nu fac cadouri oricui ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate