Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#2593
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 kruger, on 08 martie 2019 - 12:01, said:

Eu ma intreb: cei care discutati aici de pierderea mantuirii, voi sunteti (sau ati fost) mantuiti sau nu? Daca da, de cate ori ati fost mantuiti, ca apoi sa pierdeti mantuirea si sa reveniti la ea ... etc?
Ai raspuns

. Daca ne lepadam de El, si El Se va lepada de noi. (2Tim.2:12)

#2594
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 06 martie 2019 - 23:45, said:

Nu eu dragule ci Dumnezeu. Eu pot spune dar cel care ne cerceteaza este nu un om. Inca nu crezi ce spune apostolul ? Poti sa vorbesti si in limbi ingeresti, poti intelege "duhovniceste" , dar fara dragoste (pe care o vede Dumnezeu in inima ta)  nu ai realizat nimic.
" Fiule, da-mi inima ta" ne spune Tatal ceresc, tocmai pentru a pune in constinta noastra duhul dragostei .
Tu crezi ca talharul de pe cruce se lauda cu interpretarea "duhovniceasca" ? Sau fariseii si carturarii nu se laudau si ei cu citirea scripturilor si interpretarea lor ? Dar fara dragoste erau doar ucigasi .
Ce spun eu si ce repreti tu de fiecare data! Spun ca dragostea si credinta YOU CAN FAKE IT!!!!!! Intelegi?

#2595
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
În engleză înțelege cu mult mai bine. :icecream:

#2596
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 10 martie 2019 - 14:27, said:

Ce spun eu si ce repreti tu de fiecare data! Spun ca dragostea si credinta YOU CAN FAKE IT!!!!!! Intelegi?
Ce spui Frantz ? Ai auzit de aia care mimeaza dragostea si credinta ?  Cei mai "desavarsiti" in actoria asta sunt preotii, pastorii . . .

#2597
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 15:02, said:

Ce spui Frantz ? Ai auzit de aia care mimeaza dragostea si credinta ?  Cei mai "desavarsiti" in actoria asta sunt preotii, pastorii . . .
Deci, se poate si se practica. O singura intrebare despre inteles duhovnicesc si ii faci sah mat, dupa metoda biblica. Iuda se prefacea de nici apostolii nu il bungheau, parca scrie. Sau, tu nu ai citit nimi inafara de predicile lu' cutarescu?

#2598
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 17 martie 2019 - 17:32, said:

Deci, se poate si se practica. O singura intrebare despre inteles duhovnicesc si ii faci sah mat, dupa metoda biblica. Iuda se prefacea de nici apostolii nu il bungheau, parca scrie. Sau, tu nu ai citit nimi inafara de predicile lu' cutarescu?
Pai si cine l-a "bunghit" pe iuda iscarioteanu ? Sau :" ma iubesti tu Simone ? " .
O mama isi poate iubi pruncul pana la sacrificiul suprem.
Dargoste si credinta in aceiasi costinta , se intalnesc foarte rar. Daca e vorba de credinta atunci e musai sa stii despre ce anume.

#2599
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 17 martie 2019 - 17:44, said:

Pai si cine l-a "bunghit" pe iuda iscarioteanu ? Sau :" ma iubesti tu Simone ? " .
O mama isi poate iubi pruncul pana la sacrificiul suprem.
Dargoste si credinta in aceiasi costinta , se intalnesc foarte rar. Daca e vorba de credinta atunci e musai sa stii despre ce anume.
Da, ma, Dumnezeu stie, dar tu fata de altii poti fii golan, sa-i pacalesti cum Iuda i-a pacalit pe apostoli. Si iarasi eu spun ceva si tu o dai in altceva. Eu nu am adus in discutie ca Dumnezeu nu stie, ci de oamenii care pot fi inselati de declaratii gen "cred" si "iubesc". Si tu raspunzi ca nuca in perete.
Insa intelesul duhovnicesc poate fi verificat instantaneu de catre crestini.

Edited by zexelica, 19 March 2019 - 21:25.


#2600
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 19 martie 2019 - 21:24, said:

Da, ma, Dumnezeu stie, dar tu fata de altii poti fii golan, sa-i pacalesti cum Iuda i-a pacalit pe apostoli. Si iarasi eu spun ceva si tu o dai in altceva. Eu nu am adus in discutie ca Dumnezeu nu stie, ci de oamenii care pot fi inselati de declaratii gen "cred" si "iubesc". Si tu raspunzi ca nuca in perete.
Insa intelesul duhovnicesc poate fi verificat instantaneu de catre crestini.
Da dragule, intelesul duhovnicesc poate fi verificat instantaneu insa nu garanteaza sfintenia , nici a verificatorului si nici a verificatului. Eu pot sa-ti verific orice interpretare insa asta nu ma face nici pe mine sfant si nici pe tine.
Cumva te crezi sfant ? Daca da atunci trebuie sa accepti zicerile lui apostolului Pavel care spune despre sine ca nimic bun nu zace in el. Si nu la trup face referire.
Si nu sfintenia noastra ne mantuieste ci findca Tatal ceresc ne iubeste, si findca credem asta, prin credinta ne si transformam. Spre exemplu, daca te gandesti la Hitler si la faptele lui , te incrunti , insa daca te gandesti la faptele lui Hristos , te smeresti. Aceasta transformare te face candidat la mantuire, sa fii statornic in Hristos, deci sa-L ai pe el atat ca punct de reper cat si suflet care merita iubit.

#2601
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 20 martie 2019 - 11:31, said:

Da dragule, intelesul duhovnicesc poate fi verificat instantaneu insa nu garanteaza sfintenia , nici a verificatorului si nici a verificatului.
Ia mai citeste 1 Corinteni 2, ca sigur nea butoi nu predica de pe acolo. Mai vezi si tu ceva nou, ca vad ca faci plici daca citesti si tu macar odat singur Biblia.

#2602
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 zexelica, on 19 martie 2019 - 21:24, said:

intelesul duhovnicesc poate fi verificat instantaneu de catre crestini.

 pacopaco1967, on 20 martie 2019 - 11:31, said:

Da dragule, intelesul duhovnicesc poate fi verificat instantaneu
Nu va poate verifica nimeni, nicicum si niciodata, aici pe acest pamant.
Amandoi puteti pluti in derivă, la nesfarsit, pe oceanul pseudo-duhovnicelii voastre galagioase.
Respingand orice verificare si orice autoritate.

Pana va veni Judecata.
Acolo veti amuți.
Pentru totdeauna.

Dupa cum spune Scriptura.
Pilde 29:1 Un om care se împotrivește tuturor mustrărilor va fi zdrobit deodată și fără leac.

#2603
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 08 martie 2019 - 23:30, said:

Ai raspuns

. Daca ne lepadam de El, si El Se va lepada de noi. (2Tim.2:12)
"NOI", cine? NOI membrii bisericii, da. Daca facem icoane, pupam degete de morti, ne inchinam la alti oameni, normal.

#2604
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 30 martie 2019 - 16:40, said:

"NOI", cine? NOI membrii bisericii, da. Daca facem icoane, pupam degete de morti, ne inchinam la alti oameni, normal.
Exactttt

Si noi toti am primit din plinatatea Lui si har dupa har; (Ioan.1:16)

#2605
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 30 martie 2019 - 22:13, said:

Exactttt

Si noi toti am primit din plinatatea Lui si har dupa har; (Ioan.1:16)
NOI toti sfintii, da. Insa Dumnezeu ne arata ca in biserica satan sadeste neghina, Iuda era cu biserica, unu' traia cu ma-sa vitrega, deci nu toti din biserica ci toti sfintii

NEEEEEEXXXXTTT!!!!!!!

#2606
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 20 martie 2019 - 22:49, said:

Ia mai citeste 1 Corinteni 2, ca sigur nea butoi nu predica de pe acolo. Mai vezi si tu ceva nou, ca vad ca faci plici daca citesti si tu macar odat singur Biblia.
1 Corinteni 2
15. Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuşi nu poate fi judecat de nimeni.

Stiu ca esti fan-club-ul vorbirii duhovnicesti a bibliei insa important e sa intelegi din urmatorul vers ultima parte

16. Căci „cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-I poată da învăţătură?” Noi însă avem gândul lui Hristos.

#2607
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 26 aprilie 2019 - 11:32, said:

1 Corinteni 2
15. Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuşi nu poate fi judecat de nimeni.

Stiu ca esti fan-club-ul vorbirii duhovnicesti a bibliei insa important e sa intelegi din urmatorul vers ultima parte

16. Căci „cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-I poată da învăţătură?” Noi însă avem gândul lui Hristos.
Pai daca zici ca ai gandul Lui, compara lucruri duhovnicesti. Sau, nu poti?

#2608
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 zexelica, on 27 aprilie 2019 - 20:00, said:

Pai daca zici ca ai gandul Lui, compara lucruri duhovnicesti. Sau, nu poti?
Lasa tu comparatiile ca nu te ajuta la nimic. Asa credeau si fariseii care il batjocoreau pe isus, ca ei au cunoastere si intelegere la scripturi. Asa te lauzi si tu, insa ioc roade.

#2609
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 pacopaco1967, on 27 aprilie 2019 - 20:11, said:

Lasa tu comparatiile ca nu te ajuta la nimic. Asa credeau si fariseii care il batjocoreau pe isus, ca ei au cunoastere si intelegere la scripturi. Asa te lauzi si tu, insa ioc roade.
Pai asta SCRIE. Cum sa las? Ca se dovedesc "crestinii" mincinosi?

Edited by zexelica, 30 April 2019 - 18:18.


#2610
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
zexe, ai un Dumnezeu care te mantuieste numa pe tine
lasa prostii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate