Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mintuirea nu se poate pierde

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3195 replies to this topic

#2647
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pe munca sunt convins ca faci cadouri. Credinta e munca, facerea de bine e munca deoarece legea porunceste sa faci.

#2648
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Legea poruncește sa iubești pe aproapele. Restul sunt povesti de contrat pe forumuri :)

#2649
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 26 mai 2019 - 07:49, said:

Legea poruncește sa iubești pe aproapele. Restul sunt povesti de contrat pe forumuri Posted Image
Legea nu poate porunci iubirea. O ai sau nu. Tatal ceresc vrea sa puna acest spirit in constinta omului, si doar acest spirit il va face candidat la mantuirea vesnica.

#2650
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Bine, Paco. Ca de obicei, ai dreptate 👍

#2651
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Cardinale, știi de ce crapă asfaltul sub un milițian?

#2652
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Știu 👍

#2653
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Aceeași problemă și cu Paco, bietul de el. :console:

#2654
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 26 mai 2019 - 23:53, said:

Aceeași problemă și cu Paco, bietul de el. Posted Image
Mai, eu nu pot sa va inteleg . Discutam idei sau persoana mea ? Ce treaba are ce zici tu cu subiectul mantuirii ?
Bietul de mine ? De ce ? Pai eu sunt puternic incredintat ca sunt mantuit (transformat). Pentru asta eu sunt bucuros .
Voi va gudurati cu bancuri despre politisti. Cumva sunteti militieni ? Ca numai astfel de indivizi se agata de oameni in loc sa observe functionarea sistemului in limitele legii.
"Cramponati in proiect" vorba lui Liiceanu, nu aveti nici idei si nici argumente ci doar traiti in trecutul "gloriosului bolsevic".

#2655
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 10:08, said:

Bietul de mine ? De ce ? Pai eu sunt puternic incredintat ca sunt mantuit (transformat). Pentru asta eu sunt bucuros .
Tocmai din cauza asta te compătimesc, sincer. :console:

#2656
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Și eu la fel. Persoana ta, Paco...nu ma interesează, însă ideile pe care le emiți, inclusiv asta....da.

Dar, ca de obicei, TU ai dreptate :)

#2657
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Bolsevicii erau anti-Biblie. :lol:

#2658
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostCr1spy, on 27 mai 2019 - 13:30, said:

Bolsevicii erau anti-Biblie. Posted Image
Curios lucru, asa e , insa uneori se da credinciosi. Dar in sufletul lor ei simt o mare dezamagire in loc sa se bucure cu cineva care spune ca are bucuria mantuirii in constinta.
Si nu inteleg de ce s-ar simti ofensati bolsevicii spunandu-le  astfel ? Compasiunea o simti pentru cineva care merita acest sentiment, adica mila e indreptata catre un suflet neprihanit. Nu cred ca poti compatimi jigodiile, sau cum le spunea isus : " cainii si porcii ". M-a intrigat mereu aceste vorbe puse in "gura" lui isus. Banuiesc ca nici el nu avea compasiune pentru indivizi josnici, ii trata cu dispret .

Sa nu crezi ca un bisericos nu dispretuieste biblia daca ii atinge interesele, spre exemplu porunca a treia , care interzicea fabricarea de imagini si statui in scop de intermediere  spirituala intre el si fiinta divina. porunca e clara insa e o scarba in calea idolatrului. Prefera sa se alipeasca de icoane si statui decat sa asculte de porunca. Dar mai grav e ca exista indivizi care indeamna la aceste practici iar "oitzele" urmeaza acesti "lupi rapitori" .
Recunosc lupul rapitor imediat ce observa bucuria in sufletul cuiva spunandu-i ca e pe calea ratacirii.

#2659
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Dezamăgirea e sa vedem ca bucuria aia e bazată pe false premize, iar rezultatul va fi unul dezastruos. De fapt nu e dezamagire, e chiar mila.

#2660
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrichelieu, on 26 mai 2019 - 07:49, said:

Legea poruncește sa iubești pe aproapele. Restul sunt povesti de contrat pe forumuri Posted Image
Nu ma mir ca sa iubesti pe Dumnezeu e poveste pentru tine. Am vazut cum e inteleasa iubirea bisericii tale pe la Cluj, Tanacu, etc... Iar ca scrie ca ai o inima de piatra pana sa ai Duhul, ce mai conteaza, nu? Tu iubesti si din aia, ca nu te doare gura. Oricum, OFF TOPIC.

#2661
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Nu am pomenit de cealaltă porunca, pentru ca nu era cazul in firul discuției.
Cum înțelege fiecare om iubirea respectiva, este treaba lui. Nu ni se preda la biserica un manual de iubit ;)
O fi scriind ce zici tu acolo, da’ ce contează firul cronologic și faptul ca Îl contrazice pe Iisus însuși? :)

#2662
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2019 - 14:56, said:

Sa nu crezi ca un bisericos nu dispretuieste biblia daca ii atinge interesele, spre exemplu porunca a treia , care interzicea fabricarea de imagini si statui in scop de intermediere  spirituala intre el si fiinta divina. porunca e clara insa e o scarba in calea idolatrului.
Vezi, de asta ești tu eretic, din ignoranță. Habar nu ai la ce se referă respectiva poruncă.

#2663
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 27 mai 2019 - 15:33, said:

Dezamăgirea e sa vedem ca bucuria aia e bazată pe false premize, iar rezultatul va fi unul dezastruos. De fapt nu e dezamagire, e chiar mila.
Cum falsa ? Nu spune cartea in care zici ca o crezi, "Dumnezeu e iubire" ? Expresia asta semnifica ceva , adica in constinta Tatalui ceresc nu exista alta stare/atitudine.
De ce ar fi dezasturos ?
Ma pot impaca cu mila voastra, nu e chiar periculos. Dar nu inteleg de ce credeti ca voi detineti adevarul ? Cumva moastele si icoanele sunt dovada incontestabila ca voi aveti adevarul ? Biblia a fost la cheremul multor partide religioase. Cu amenintarile taisului sabiei sau facut modificari.

View Postrichelieu, on 27 mai 2019 - 19:57, said:

Nu am pomenit de cealaltă porunca, pentru ca nu era cazul in firul discuției.
Cum înțelege fiecare om iubirea respectiva, este treaba lui. Nu ni se preda la biserica un manual de iubit Posted Image
O fi scriind ce zici tu acolo, da’ ce contează firul cronologic și faptul ca Îl contrazice pe Iisus însuși? Posted Image
Grav daca nu se predica iubrea divina in biserica voastra. Grav de tot. Eu am aflat : "Te iubesc cu o iubire vesnica" .Posted Image

View Postmario_bril, on 27 mai 2019 - 21:07, said:

Vezi, de asta ești tu eretic, din ignoranță. Habar nu ai la ce se referă respectiva poruncă.
E o vorba romaneasca "Hotzul striga hotziii ".
Zau ? Pai spune-ne mata la ce se refera .

#2664
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru ca noi ne bazam pe Cuvântul lui Dumnezeu. Tu îl renegi și îți faci un Dumnezeu propriu, după chipul și asemănarea dorinței tale. Și tot pe noi ne acuzi de idolatrie :lol:

Grav e sa nu înțelegi niște cuvinte simple: unde am scris eu ca nu se predica iubirea divina in Biserica?!?!! :o

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate