Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Pret teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
kateco

kateco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2010
Se pare că aici ar fi o mică problemuță. Cele 6ha se află in 4 loturi destul de dispersate că amplasare. Două dintre loturi ar avea teren foarte bun, iar celelalte două nu ar fi chiar atât de interesante.
Din câte m-am interesat, prețul cadastrului este de 800-900 lei/lot, ceea ce ar reprezenta un alt dezavantaj pentru oricine ar realiza cadastru. Spunea cineva mai sus că se poate vinde si fără cadastru; așa este, doar că la un moment dat cadastrul tot trebuie făcut, iar dacă cumpărătorul își ia angajamentul să il facă el, atunci această operațiune vă fi scăzută din prețul de vânzare.

#74
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
As vrea sa vand 25 ha teren agricol in zona comunei Smulți-Fîrțănești si 3 ha padure in zona comunei Drăgușeni - Targu Bujor, Jud. Galati, mostenire de la parinti. Evaluarea la notar ar fi de 1000e/ha la agricol si 2000e/ha la padure si m-ar interesa cam care ar fi pretul actual. Din cate am inteles eu, terenul agricol nu ar fi prea stralucit din punct de vedere al proprietatilor solului. Sa zicem ca cel cu cernoziom ar fi categoria 1 iar acesta ar fi categoria 2. Daca stie cineva zona sau terenuri asemanatoare, îi multumesc anticipat pentru orice sugestie.

#75
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
in comunele Smulti si Fartanesti sau numai bucatele imprastiate intre cele 2 comune? Daca au iesire la DN pot costa mai mult de 1000 E. Altfel, in zona Smulti, cred ca e mai ieftin. Cum se numeste padurea in care aveti terenuri? Este explnatata de curand?

#76
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Terenul agricol este format din 2 parcele alaturate undeva pe un deal langa Fartanesti si are doar un drum de pamant ca si cale de acces. Este undeva in zona fostului IAS. Momentan este in arenda. Padurea apartine de Draguseni si este cumva la limita teritoriala cu Smulti, intre cele 2 localitati. Din cate am auzit, ar fi plantata prin 89.

Edited by DanielD67, 01 June 2013 - 09:37.


#77
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
IAS la Fartanesti? Sau CAP? Este spre Cuca terenul sau in ce directie de la Fartanesti? Sunt in zona aceea si terenuri foarte fertile. Despre padure sa intreb un prieten din Smulti, il intrebasem de teren arabil. Va tin la curent cu preturile ce le aflu

#78
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Multumesc pentru interes si pentru raspunsuri.
Eu personal n-am fost la fata locului, dar din ce mi-a spus un văr, ar fi cam asa: venind dinspre Cuca pe DJ255 se intra in Firtanesti, se traverseaza DJ242, spre primarie, se trece pe langa scoala gen. nr.1 si se face la stanga pe un drum care iese din localitate si merge spre nord. Deci ar fi cam la nord-est de Firtanesti.

Edited by DanielD67, 01 June 2013 - 13:19.


#79
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
acum am inteles. Cred totusi ca e mai scump de 1000 euro hectarul.

#80
Anny

Anny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.04.2005
Buna ziua,

Stie cineva care este pretul terenului agricol in Podu-Turcului (jud. Bacau)?

#81
raducarutasu

raducarutasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.02.2012
Chiar sunt interesat sa cumpar 150-200 ha  teren arabil pentru a-l cultiva .
Stiu ca este dificil de gasit o asemenea suprafata  comasata , cu cadastru , intabulata  .
Pretentios , nu ?
Deasemenea stiu ca ma va si costa !
Deoarece stiu ca este o problema cu gradul de comasare , cred ca  e ok si daca gasesc o suprafata apropiata ca marime si la care pot sa mai adaug prin cumparare de la vecinii dispusi sa  vanda .
Normal ca prefer un sol cat mai bun ( 1-2 ) cu posibilitatea de a-l iriga in viitor , deci in apropierea unei retele de curent  electric .
Locuiesc in Bucuresti  si as prefera o zona rezonabila ca distanta  in Ilfov , Buzau , Dambovita , Ialomita  , Calarasi  samd .

Daca este cineva dispus sa se implice in acest demers putem stabili si conditiile .

Las si un nr de tel : 0741188778

#82
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
Eu nu sunt atat de pretentioasa ca si radu, dar nici nu stiu de unde sa apuc problema.

Caut undeva intre 10-20 hectare de teren agricol situate intre Bucuresti si Focsani, chiar si Dambovita, Giurgiu, Ialomita, Calarasi. Problema e ca nu am habar de unde sa apuc problema, cum poti gasi oferte?

Dl. Google imi da, cel putin pt cuvintele cheie introduse de mine, numai solutii nemultumitoare. Cum aflii cine are de vanzare in zonele mentionate 10-20 hectare de teren? Daca aveti idee, dati-mi si mie un pont.

Mersi

#83
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Cred ca cel mai usor afli la fata locului. Putin probabil sa dea anunturi pe net. Primariile ar trebui sa-ti poata da cele mai multe informatii...

Edited by cristinaptudor, 16 July 2013 - 22:05.


#84
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Depinde foarte mult si de sumele pe care le aveti disponibile, 100 ha pot costa usor peste 200.000 euro, suma destul de serioasa !

#85
moneaeduard

moneaeduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.10.2006
20 cenţi / metrul patrat ? :) Poate ai dorit sa spui macar 2 euro / metru patrat, adica 2 milioane de euro cele 100 de hectare.

Pai la 20 centi / metrul patrat, trebuie sa vanda omul 20 metri de pamant sa isi cumpere 1 kg de carne? :)

La mine in oras, undeva in provincie, se vinde terenul agricol cu 2-4 euro metru patrat lejer, nu stiu ce preturi sunt pe la voi...

#86
zemilian

zemilian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2009
20 000 - 40 000 E / ha ?:)) se munceste singur ?:D

#87
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
E cam mult 2-3 euro/mp, vorbim de teren arabil totusi !

#88
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
hm...
multumesc pt. raspunsuri...

Inteleg ca trebuie efectiv mers la intamplare prin comune si intrebat... asta este destul de complicat, eu am serviciu in Bucuresti si nu cred ca as putea sa merg asa din primarie in primarie. Ca sa nu  mai spun ca nu ma pricep la intrat in vorba cu oamenii asa din senin...

alte variante nu exista? Oare in ziarele locale nu s-or pubica anunturi dintr-astea?

Sigur ca depinde si de bugetul pe care il am. Evident nu e asa mare daca ma refer la 10-20 ha teren... dar.. tot mai bine decat nimic, zic si eu!!!

#89
moneaeduard

moneaeduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.10.2006

 zemilian, on 20 iulie 2013 - 20:35, said:

20 000 - 40 000 E / ha ?Posted Image) se munceste singur ?Posted Image

20.000 - 40.000 de euro costa o masina. Si nu se conduce singura. Acestea sunt preturile. Mi se pare bătaie de joc sa vanda cineva 20 mp de teren ca sa cumpere 1 kg de mezeluri. Nu imi schimb parerea... Posted Image Eu daca as avea pamant arabil de vanzare mai bine l-as pastra pentru vremuri cu preturi normale.

 tavktm, on 20 iulie 2013 - 21:36, said:

E cam mult 2-3 euro/mp, vorbim de teren arabil totusi !

La noi in zona ( cateva sute de km distanta de Bucuresti ) acestea sunt preturile. Sunt multi care nu vand nici cu 5-6 euro, se simt jigniti daca le spune cineva de 4 euro. Pe respectivii posibili cumparatori care ofera preturi derizorii ii catalogheaza speculanti imobiliari sau "săgeţi", persoane care vor sa scada preturile pentru alti cumparatori reali. Cunosc mai multe cazuri concrete si o sa va prezint pe scurt doua dintre acestea.

Bineinteles, e posibil si infrastructura sa joace un rol in pretul terenului, parcelele sunt pe lung si sunt despartite de sosele sau centuri asfaltate la maxim 1-3 km diferenta pe latime, cu utilitati necesare. Multe dintre ele sunt trecute la intravilan, chiar daca de pe vremea strabunicilor sunt folosite doar pentru agricultura si doar ca teren agricol. Pe lungime nu sunt despartite decat la 5-10 km.

Si acum sa va dau un exemplu: un tip de pe strada mea a cumparat terenuri invecinate folosite doar pentru agricultura de la vreo 20 de persoane, cu 2-4 euro metrul patrat, apoi cand a acumulat vreo 10-15 hectare, a vandut terenul agricol cu 12 euro/mp, la un alt cumparator ( stia despre acesta ca e in cautare de astfel de teren in zona de mult timp ) care avea nevoie de teren comasat pentru a realiza pe acea suprafata un sistem de panouri fotovoltaice ( pe mare parte din teren a si realizat deja un parc fotovoltaic). Respectivul cumparator initial ( bravo lui ca a fost destept ) sustinea acelasi aspecte in faţa vanzatorilor: ca e teren agricol, ca nu scoti cine stie ce productie, ca va trebuie sa mai investeasca si in utilaje agricole, ca trebuie platiti oameni sa il munceasca si ca e pacat sa ramana nemuncit in unii ani si alte motivatii, doar in scopul de a scadea emotional si in fapt pretul, ceea ce a si reusit. Numai ca apoi terenul l-a vandut apoi cu pret de 4 - 6 ori mai mare.

Si alt exemplu, pe scurt, este despre un teren de vreo 15 hectare care a fost folosit doar pentru agricultura de cand il stiu, teren pe care propiretarul l-a vandut cu 10 euro/mp, se saturase de agricultura. Terenul era folosit doar cu destinatie agricola, dar cumparatorul la parcelat, a realizat pe mijloc un drum astfaltat si cateva utilitati si acum e un cartier nou de toata frumusetea, deja sunt vreo 30 de vile pe el si mai e loc de inca de atatea. Vinde respectivul la terenuri pentru vile pana la batranete.

Deci pretul terenului il face cumparatorul si mecanismul clasic cerere oferta si nu discutiile noastre pe forumuri. Pretul unui teren agricol nu poate fi motivat prin faptul ca este teren agricol si va fi folosit pentru agricultura. Pretul e cel care il cere vanzatorul si cel care e dispus sa il ofere cumparatorul.

Daca nu se intalnesc la mijloc cele doua elemente, oricine stie ca nu va exista pret nici de 20 centi , nici de 12 euro si nici alt pret, neexistand o tranzactie in fapt.

In final,  nu pot sa zic decat ca sper sa reusiti sa gasiti terenuri comasate in suprafata de zeci si sute de hectare la 20 centi /metrul patrat si va doresc succes, e posibil ca in alte zone geografice sa fie altfel, nu va contrazic.

Edited by moneaeduard, 21 July 2013 - 21:00.


#90
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu toate terenurile agricole pot fi folosite altfel, mai ales ca multe sunt la ditante de sute/mii de metri de utilitati precum asfalt sau curent.
Si in plus nu ne putem astepta, logic vorbind, ca toate terenurile agricole sa devina intravilane sau ferme fotovoltaice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate