Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Pret teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Frateeee ! Zi-ne si noua pretul, ca ne-ai omortat ! La terenuri de exemplu eu chiar ma pricep, cum vrei sa te ajutam daca nu stim nimic.

Daca nu are CONTRACT DE ARENDA semnat, atunci nu mai exista nici un drept de preemtiune al nimanui. Este simplu si cel mai bine !

Locatie, macar zona, judetul, suprafata, pret !

#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar iauziti ce spune aici....
Tocmai pentru ca in practica s-au inregistrat astfel de interpretari, in special notari publici care au refuzat incheierea unor contracte de vanzare-cumparare intrucat au considerat ca arendasul terenului tocmai a dobandit prin intrarea in vigoare a NCC un drept de preemptiune asupra terenului, consideram important sa aducem in acest forum de discutii argumentul art. 102 din Legea nr. 71/2011: „Contractul este supus dispozitiilor legii in vigoare la data cand a fost incheiat in tot ceea ce priveste incheierea, interpretarea, efectele, executarea si incetarea sa.”
Acest articol pare un argument solid care combate pozitia celor care considera ca se pot da efecte noi, derivand din NCC (in cazul de fata, derivand din art. 1849), unor situatii reglementate de contracte anterioare intrarii in vigoare a NCC. Nu se va putea naste dreptul legal de preemptiune al arendasilor atata vreme cat contractul de arendare a fost incheiat anterior datei de 1 octombrie 2011, aceste contracte urmand a ramane reglementate pana la expirarea lor de legea in vigoare la data incheierii lor.
(Razvan Mircea - "Dreptul de preemptiune al arendasilor potrivit noului Cod Civil", 2011, www.juridice.ro)
deci cine are dreptate???cei care refuza sa perfecteze vinzarea cumpararea sau cei care o perfecteaza....la notari ma refer.

#39
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
12 ha in jud Dolj pretul cerut e undeva la 1750e/ha insa cred eu ce se poate ajunge la 1500.
Mie mi se pare cam mult totusi.

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu cred ca e mult! Cu cca 20 mii euro ai asigurata o sursa de existenta! Daca se liberalizeaza pt straini o sa-ti para rau ca nu ai cumparat la banii astia! Plus ca e greu sa gasesti comasat daca te apuci sa cauti mai ieftin! Acum nu stiu cum e cu hotii pe acolo sa nu ajungi sa muncesti pt ei, dar asta e valabil peste tot!

#41
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postsilesax, on 20 noiembrie 2012 - 18:29, said:

dar iauziti ce spune aici....
Tocmai pentru ca in practica s-au inregistrat astfel de interpretari, in special notari publici care au refuzat incheierea unor contracte de vanzare-cumparare intrucat au considerat ca arendasul terenului tocmai a dobandit prin intrarea in vigoare a NCC un drept de preemptiune asupra terenului, consideram important sa aducem in acest forum de discutii argumentul art. 102 din Legea nr. 71/2011: „Contractul este supus dispozitiilor legii in vigoare la data cand a fost incheiat in tot ceea ce priveste incheierea, interpretarea, efectele, executarea si incetarea sa.”
Acest articol pare un argument solid care combate pozitia celor care considera ca se pot da efecte noi, derivand din NCC (in cazul de fata, derivand din art. 1849), unor situatii reglementate de contracte anterioare intrarii in vigoare a NCC. Nu se va putea naste dreptul legal de preemptiune al arendasilor atata vreme cat contractul de arendare a fost incheiat anterior datei de 1 octombrie 2011, aceste contracte urmand a ramane reglementate pana la expirarea lor de legea in vigoare la data incheierii lor.
(Razvan Mircea - "Dreptul de preemptiune al arendasilor potrivit noului Cod Civil", 2011, www.juridice.ro)
deci cine are dreptate???cei care refuza sa perfecteze vinzarea cumpararea sau cei care o perfecteaza....la notari ma refer.

Multumim foarte mult de precizare. In general notarul iti va cere negatie, dar, se paote si fara acea negatie, va accepta intr-un final daca ii expui diverse situatii, precum si cea de mai sus.

View Postcaesar_sw, on 21 noiembrie 2012 - 09:30, said:

12 ha in jud Dolj pretul cerut e undeva la 1750e/ha insa cred eu ce se poate ajunge la 1500.
Mie mi se pare cam mult totusi.

Daca e si comasat, am inteles ca are si cadastru, este bun pretul !

#42
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcaesar_sw, on 21 noiembrie 2012 - 09:30, said:

12 ha in jud Dolj pretul cerut e undeva la 1750e/ha insa cred eu ce se poate ajunge la 1500.
Mie mi se pare cam mult totusi.

S-au vandut in judetul Giurgiu 10 ha cu 700 euro per hectar. Teren arabil comasat.

#43
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View Posthoria66, on 23 noiembrie 2012 - 19:01, said:

S-au vandut in judetul Giurgiu 10 ha cu 700 euro per hectar. Teren arabil comasat.
Interesant.
Nu stiu cum e calitatea solului in Giurgiu, oricum f bun pretul, pt cumparator.

#44
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Posthoria66, on 23 noiembrie 2012 - 19:01, said:

S-au vandut in judetul Giurgiu 10 ha cu 700 euro per hectar. Teren arabil comasat.

Când? Că așa și în Timiș s-au vândut cu 500 lei / ha o grămadă de terenuri.. în 2000-2002.

#45
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu o sa vind peste o saptamana cu 3330 euro hectarul.

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAlexIP, on 24 noiembrie 2012 - 04:26, said:



Când? Că așa și în Timiș s-au vândut cu 500 lei / ha o grămadă de terenuri.. în 2000-2002.

Septembrie 2012.

#47
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View Postsilesax, on 24 noiembrie 2012 - 05:14, said:

eu o sa vind peste o saptamana cu 3330 euro hectarul.
Zona, suprafata?

Edited by caesar_sw, 24 November 2012 - 15:36.


#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dn 2 b braila buzau 1,25 ha .
dar cu mare dorinta a vecinului de a face el parcela mai mare.
a..pamintul este irigabil...la statie de pompare.

#49
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
In Sahara Olteniei, 1000 euro hectarul, si trebuie sa le faci tu actele, sa platesti impozit, tot pe langa. Taranii nu au decat titlu de proprietate!

Departe de apa, desi erau irigatii candva, de DN, de cale ferata

Edited by Josef_Mengele, 24 November 2012 - 20:29.


#50
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View Posthoria66, on 23 noiembrie 2012 - 19:01, said:

S-au vandut in judetul Giurgiu 10 ha cu 700 euro per hectar. Teren arabil comasat.
vreau si eu :D

#51
peperon

peperon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.01.2012

View Postmario388, on 31 octombrie 2012 - 13:56, said:

salut! la mine in banat mai exact pe langa jimbolia e 5000 de euroooo!! si asta nu e vreo gluma atata este pretul pe un ha! dar uite am fost pe langa satu mare si acolo gasesti si cu 500 - 700 de euro ha eu zic ca la pretu asta cine are bani sa cumpere cat mai mult pretul creste garantat!!
In ce localitate de langa Satu Mare ?

Edited by horia66, 11 January 2013 - 15:17.


#52
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
Buna ziua! Stie cineva cam c^tcosta 1ha de teren agricol(care sa nu fie cuprins in zona intravilana)prin Bragadiru ,Cornetu ,Dumitrana sau Mihailesti?Ma intereseza si poate stie cineva pe aici ceva!Multam!

#53
boynr1

boynr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.11.2010
Salurare. Am un teren pe care vreau sa-l vand dar nu stiu cu cat. Terenul este situat in jud. dolj, zonã neirigabila si nu are cadastru. 2ha

#54
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
pretul real merge undeva pe la 4000 ron, dar daca vrei sa speculezi piata atunci poti merge si pe la 5000-6000 ron pe hectar

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate