Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pret teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Daca are carte funciara la teren este foarte bine.
Oricum la data vanzarii, notarul cere de la cadastru un extras de carte funciara in care se specifica faptul ca terenul este liber de sarcini si mai sunt si alte date dar nu imi vin in minte acum.
Vanzatorul prezinta in fata notarului schita terenului in original semnata de ocotist, cartea funciara a terenului, extras de carte funciara a terenului, certificat fiscal de la primarie unde se specifica faptul ca terenul are platit impozitul la zi.
Poate o mai fi inca un act dar acu nu-mi aduc aminte.
Oricum in mare astia sunt pasii de urmat in vanzarea sau  cumpararea unui teren indiferent daca este agricol sau curti-constructii.
Sanatate si numai bine.

P.S. Am uitat sa adaug faptul ca extrasul de carte funciara si certificatul fiscal de la primarie au valabilitate redusa, cateva zile parca.
Aveti grija sa nu prezinte acte mai vechi de o luna de zile.
Oricum un notar public nu o sa-i accepte acte mai vechi la efectuarea tranzactiei.

Edited by daniel-popa, 17 November 2012 - 20:18.


#20
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View Postsudest_om, on 17 noiembrie 2012 - 15:04, said:

Cand am cumparat eu, era o lege a dreptului de preemtiune.Vecinii sau arendasul aveau intaietate la cumparare, daca ofereau acelasi pret.Trebuia afisata intentia de cumparare, intr-un loc public de informare si asteptat vreo 20 de zile, parca. Acum cred ca nu mai e valabila, dar verifica.
eu stiu ca inca mai exista dreptul de preemtiune si iti cere dovada pentru acest lucru la incheierea acteor...

#21
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Nu mai inteleg nimic cu privire la dreptul de preemtiune.

Am gasit undeva ca prevederile legii 54/1998 este reglementata de legea nr. 247/2005 si ca nu mai e nevoie de acea procedura de inregistrare a ofertei in termen de 45 de zile la primarie.

#22
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Fa si tu un drum pana la un notar ! Eu am specificat ca este vorba de noul cod civil !

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Din câte știam eu, dreptul de preempțiune în varianta actuală se mai referă doar la arendaș, dacă terenul e dat în arendă trebuie o hârtie din partea lui care să specifice că nu are pretenții la cumpărare.

#24
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Exact !

#25
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Domnilor ,uitati CA TRAIM IN RO?

#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu în .ro m-am interesat despre dreptul de preempțiune, anul ăsta.

#27
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Mda..............

#28
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
ma baiati uitati de miile de euro pe terenurile agricole la tara , asta ca sa nu va zic ca la mama la tara in jud galati sat namoloasa , sat defavorizat din cauaza siretului dar nu sunt probleme cu inundatiile ca sunt digur mari ,un hectar se vinde cu 25 de milioane

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostEv1L, on 20 noiembrie 2012 - 00:11, said:

sat namoloasa ,
sat defavorizat din cauaza siretului
dar nu sunt probleme cu inundatiile ca sunt digur mari

Din prima 3 chestii care îi scad prețul...

#30
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
da , dar nici la inundatiile alea mari din 2005 si 2007  terenurile care sunt aproape de sat  nu au fost inundate, sa dat drumu departe in camp la apa  ; tu ce vrei acum daca vine odata la 20 de ani o inundatie nu iti mai cumperi teren ca e riscu sa iti compromita recolta ? din contra e zona defavorizata e subventia mai mare ......

#31
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View PostEv1L, on 20 noiembrie 2012 - 00:11, said:

ma baiati uitati de miile de euro pe terenurile agricole la tara , asta ca sa nu va zic ca la mama la tara in jud galati sat namoloasa , sat defavorizat din cauaza siretului dar nu sunt probleme cu inundatiile ca sunt digur mari ,un hectar se vinde cu 25 de milioane

Ha ha....asta-i vrajeala... Am vazut ce poate face apa la un sat intreg. Case intregi au fost reduse la un morman de resturi amestecate, din care nu mai identificai nimic. Digurile cedeaza, chiar si cele mai rezistente, atunci cand apa vine cu viteza si presiune.

View PostEv1L, on 20 noiembrie 2012 - 00:23, said:

da , dar nici la inundatiile alea mari din 2005 si 2007  terenurile care sunt aproape de sat  nu au fost inundate, sa dat drumu departe in camp la apa  ; tu ce vrei acum daca vine odata la 20 de ani o inundatie nu iti mai cumperi teren ca e riscu sa iti compromita recolta ? din contra e zona defavorizata e subventia mai mare ......
Poate sa-l dea si gratis terenul, nu m-as risca deloc. Nu stii ce an intalnesti, si, daca vine unul cu inundatii, in urma carora nu doar ca-ti distruge recolta, dar iti face si terenul impracticabil in a fi exploatat agricol, ce faci ?

Pierzi tot.

Edited by CFF, 20 November 2012 - 00:47.


#32
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007

View PostCFF, on 20 noiembrie 2012 - 00:46, said:

Ha ha....asta-i vrajeala... Am vazut ce poate face apa la un sat intreg. Case intregi au fost reduse la un morman de resturi amestecate, din care nu mai identificai nimic. Digurile cedeaza, chiar si cele mai rezistente, atunci cand apa vine cu viteza si presiune.
asa e cedeaza la un moment dat  ,,,, oricum cand e sa fie aia e acum e clar sa nu iti iei teren in zone inundabile daca vrei sa faci agricultura de performanta , dar daca stai in zona si stii ca in ultimii 20 de ani a fost doar ala din 2005 cand era gata gata , ce faci nu cumperi cu 25 de mil , iei ceva in arenda de la unu care numai poate a ?

#33
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Sunteti cam pe laga, multi, cu parere de rau o spun ! Olandezii se lupta cu marea si voua va este frica de Siret !

#34
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Terenul are avantaje, are posibilitatea de irigatii :)

#35
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View PostEv1L, on 20 noiembrie 2012 - 00:52, said:

dar daca stai in zona si stii ca in ultimii 20 de ani a fost doar ala din 2005 cand era gata gata , ce faci nu cumperi cu 25 de mil , iei ceva in arenda de la unu care numai poate a ?
faptul ca stai in zona constituie un avantaj, nu o sa vin eu de la mine tocmai la tine doar ca e terenul ieftin :P decat daca vin sa cumpar cateva zeci sau sute de hectare, ceea ce nu e cazul :P

#36
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Referitor la dreptul de preemtiune:
Am intrebat la notar mi-a raspuns cu un paragraf din noul cod civil care se refera doar la arendasi (daca terenul este in arenda)
Nu am primit un raspuns foarte clar.
In cazul de faza proprietarul l-a avut la cineva in lucru dar fara contract de arenda.

Oricum am inceput sa dau un pic inapoi din cauza pretului...

Edited by caesar_sw, 20 November 2012 - 16:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate