Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Putine informatii pentru un incepator...

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011

View PostManiaXx, on 13 decembrie 2012 - 13:50, said:

Depinde foarte mult de tipurile de exercitii pe care le faci deja , de ex daca faci squat (genuflexiuni cu bara si greutati) eu nu fac dar cei care fac deja au un "antrenament" la abdomene si de acolo...si alte exercitii care ating in mod secundar abdomenele ...si mai depinde de cit esti tu de "dotat" genetic si cit de "disperat " esti pentru patratele.Eu personal fac 2 exercitii saptamanal si le fac in ziua de "picioare" doar din motivul ca in ziua aceea am mai multa energie de consumat de regula.Fac cam 30x3 cu 20kg in mana.
http://www.muscleand...ted-crunch.html
Asta-i una si pt celalalt nu am gasit rapid link...este un exercitiu pentru muschii abdominali laterali , "oblique".
Ma refer la exercitii strict pentru abdomene nu la cele care ating in mod secundar. Am cam facut in fiecare zi cate ceva, nu foarte mult, dar am facut in fiecare zi si de aceea am intrebat, sa nu cumva sa stagneze muschiul daca fac prea des...Asta as vrea sa stiu :)

#56
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011
Ar trebui sa simt o mica febra musculara la abdomen a doua zi? Eu fac pt abdomene exercitii la 2 zile, iar in momentul in care fac simt ca imi lucreaza muschii (durerea aceea care o simti cand lucreaza muschii) dar a 2 ziua nu mai simt nimic. Este ok? Pana acum simteam si a doua zi, dar de vreo 2 saptamani in coace nu mai simt nimic. Ce ar fi de facut? Imi lucreaza muschii sau nu?

#57
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012

View PostCiprYst, on 18 decembrie 2012 - 16:18, said:

Ar trebui sa simt o mica febra musculara la abdomen a doua zi? Eu fac pt abdomene exercitii la 2 zile, iar in momentul in care fac simt ca imi lucreaza muschii (durerea aceea care o simti cand lucreaza muschii) dar a 2 ziua nu mai simt nimic. Este ok? Pana acum simteam si a doua zi, dar de vreo 2 saptamani in coace nu mai simt nimic. Ce ar fi de facut? Imi lucreaza muschii sau nu?
Probabil s-a obisnuit corpul cu ce faci tu.

#58
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Daca lucrezi la 2 zile o grupa nu faci febra in veci. Daca o lucrezi la saptamana, vei face, dar si atunci e putin probabil, si depinde si de grupa (eu nu fac febra la biceps si spate, foarte rar, dar la piept si triceps intotdeauna). Lipsa febrei nu inseamna ca nu vei creste.

#59
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Lipsa febrei la o anumita grupa de muschi inseamna ca nu lucrezi destul de bine  acea grupa , in conditiile in care la alte grupe apare febra.
Puteai sa nu iei in calcul febra musculara ca indicator de crestere in cazul in care nu faceai febra musculara la nicio grupa , asta insemnand ca rezistenta ta la durere e mai mare , insa in cazul in care la alte grup faci febra si la altele nu , e ceva in neregula cu cele din urma  , schimba exercitiile , intensitatea,greutatile......

#60
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012

View PostLoox, on 18 decembrie 2012 - 23:14, said:

Daca lucrezi la 2 zile o grupa nu faci febra in veci. Daca o lucrezi la saptamana, vei face, dar si atunci e putin probabil, si depinde si de grupa (eu nu fac febra la biceps si spate, foarte rar, dar la piept si triceps intotdeauna). Lipsa febrei nu inseamna ca nu vei creste.
Sincer eu faceam febra doar când faceam gresit un exercitiu: Sau când trageam fara încalzire: În rest dupa prima luna nu am avut treaba cu febra - Precizarea: Dupa prima luna în care am început sa caut pe youtube cum se executa corect exercitiile facute de mine.

View Postseck, on 18 decembrie 2012 - 23:59, said:

Lipsa febrei la o anumita grupa de muschi inseamna ca nu lucrezi destul de bine  acea grupa , in conditiile in care la alte grupe apare febra.
Puteai sa nu iei in calcul febra musculara ca indicator de crestere in cazul in care nu faceai febra musculara la nicio grupa , asta insemnand ca rezistenta ta la durere e mai mare , insa in cazul in care la alte grup faci febra si la altele nu , e ceva in neregula cu cele din urma  , schimba exercitiile , intensitatea,greutatile......
"Lipsa"... nu stiu ce sa zic: Ete eu am crescut si nu am avut treaba cu febra musculara: Mai mult a fost vorba de regim si un program cât mai usor.
Asa ca discutie generala: Nu prea înteleg pe aia care baga sala 4 ore pe saptamâna si din cauza la astea 4 ore stau 7 zile cu durere.

#61
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Poate ca pur si simplu prea despicam firul in 4 , pastreaza totul cit mai simplu! Nu iti pune tone de intrebari de genu "grupa asta la 2 zile ? cealalta la 5 , a3a la 7" si tot asa...stabileste-ti un program clar , imparte grupele si lucreaza fiecare grupa ori la 5 ori la 7 zile si gata! ce tot filozofam atita...abdomenele se lucreaza in serii mari si atit , adica eu fac 3 serii :1x50 rep. , 1x40 si 1x30 , toate cu o placa de 20kg in mana.

#62
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postseck, on 18 decembrie 2012 - 23:59, said:

Lipsa febrei la o anumita grupa de muschi inseamna ca nu lucrezi destul de bine  acea grupa , in conditiile in care la alte grupe apare febra.

Tin sa te contrazic. Cel putin in cazul meu nu se aplica "regula" descrisa de tine. De exemplu, in afara de primele saptamani, eu nu am mai facut niciodata febra la spate (cum zicea si colegu' mai sus), nu simt niciun fel de durere, mai nimic si cu toate astea cel mai mult m-am dezvoltat in zona spatelui. Precizez ca am marit periodic greutatile si am ajuns ca la ultimele repetari sa trag de mine destul de mult pentru a le putea efectua. Ar mai fi o varianta: :D cum a mai zis odata un user de pe-aici, poate-oi fi mezomorf la spate. :))

#63
CiprYst

CiprYst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.06.2011

View Postseck, on 18 decembrie 2012 - 23:59, said:

Lipsa febrei la o anumita grupa de muschi inseamna ca nu lucrezi destul de bine  acea grupa , in conditiile in care la alte grupe apare febra.
Puteai sa nu iei in calcul febra musculara ca indicator de crestere in cazul in care nu faceai febra musculara la nicio grupa , asta insemnand ca rezistenta ta la durere e mai mare , insa in cazul in care la alte grup faci febra si la altele nu , e ceva in neregula cu cele din urma  , schimba exercitiile , intensitatea,greutatile......
Da, dar eu in momentul in care fac simt acea durere, doar ca nu am febra a doua zi.

#64
Zgarcit

Zgarcit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 17.12.2012

View PostManiaXx, on 19 decembrie 2012 - 19:35, said:

Poate ca pur si simplu prea despicam firul in 4 , pastreaza totul cit mai simplu! Nu iti pune tone de intrebari de genu "grupa asta la 2 zile ? cealalta la 5 , a3a la 7" si tot asa...stabileste-ti un program clar , imparte grupele si lucreaza fiecare grupa ori la 5 ori la 7 zile si gata! ce tot filozofam atita...abdomenele se lucreaza in serii mari si atit , adica eu fac 3 serii :1x50 rep. , 1x40 si 1x30 , toate cu o placa de 20kg in mana.
A?
Astea 50 la ce vor să fie? La banca de abdomene? La cât? 90?
Eu ştiam că abdomenele se lucrează pe 90 şi cât mai puţine şi încet executate să nu omoare coloana.

#65
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostZgarcit, on 20 decembrie 2012 - 22:04, said:

A?
Astea 50 la ce vor să fie? La banca de abdomene? La cât? 90?
Eu ştiam că abdomenele se lucrează pe 90 şi cât mai puţine şi încet executate să nu omoare coloana.

50 de repetari si uite asa ceva numai ca fac pe banca : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_xOMU5NCHZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate