Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Lacurile din nord - Garda, Como, Lugano, Maggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#109
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Super, mă bazez pe tine pentru impresii și sugestii.

Dacă e vreme urâtă bulevardul Buenos Aires din Milano vă așteaptă. Sau vreun cazino în zona Lugano.

#110
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Si noi, tot de 1 mai in zona! Am de gand cam asa:
29 aprilie  Milano, vreau doar sa urcam in Dom si sa vedem castelul Sforzesco, mancam o pizza si cat mai multa inghetata! oricum, n-o sa am timp de altceva, ca venim de la Zagreb in ziua aia!
1 mai Genova
2 mai Como, cu urcat la Brunate si un drum pe malul lacului pana la Bellagio. Nu stiu daca sa ne intoarcem pe acelasi traseu sau sa ne ducem pe Como si sa ne intoarcem pe la Lecco.
3 mai Bergamo si Garda

Sper sa nu ne ploua(prea tare...), ma duc sa vad peisaje, gradini, palate, nu neaparat interioare! O sa facem programul si in functie de cum o sa ne miscam, daca o sa ploua sau nu, in fine...
Abia astept!

#111
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Care sunteti familiarizati cu nordul Italiei, as dori o sugestie. Pentru saptamana cu 1 mai am rezervate 4 nopti/5zile ptr o vacanta in sudul Elvetiei/N Italiei. Am rezervat deja o cazare ptr 2 nopti pe Lacul Lugano si as vrea sa mai rezerv undeva in Italia in 2 nopti dar nu mai vreau la lacuri ca deja le cam stim, pe Como am fost anul trecut. Ce spuneti de Torino sau chiar Brescia in directia opusa?
Milano il stiu si nu ne place. Multumesc!

#112
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Am vizitat Brescia in cateva ore anul trecut si mi-a placut. Am stat la Bergamo si chiar a fost o surpriza placuta orasul, cu "etajele" sale, dar poate vrei sa te departezi de lac.

#113
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cred ca vom merge spre Sirmione si vom vizita si Bergamo, Brescia.

#114
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Pe 2 mai am fost si noi la Como si Brunate! Frumos orasel Como, destul de aglomerat, am prins vreme buna, vreo 23*, soare. Am urcat cu funicularul la Brunate, am stat ceva la coada, aglomeraaat. desi aveam de gand sa mergem si la Bellagio, n-am mai ajuns, n-am luat in calcul aglomeratia de pe drumurile italiene. Am mancat pizza buna, inghetata perfecta, a fost o zi minunata!

Attached Files



#115
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Mai bine că nu ați încercat să ajungeți la Bellagio ca va enervați, in zilele de sărbătoare nu ai loc sa atunci un ac, nu mai spun de parcat mașina. Am fost anul trecut la Bellagio de 1 Mai și ne-am oprit direct la feribot pentru că orășelul era complet blocat

#116
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Într-o zi lucrătoare la sfârșit de iunie o fi aglomerat ? Dar merită intrat, pierdut vreo oră pe acolo ?

#117
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Merita nu doar Bellagio ci un tur al întregului lac. In iunie într-o zi lucrătoare ar trebui sa fie ok.

#118
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Ei, acum că te-am prins, dă încă o sugestie: merită înconjurat lacul pe la nord sau pe la sud (pe mal) ?

#119
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am plecat de la Como și l-am făcut în sens invers acelor de ceas. Weekendul trecut am făcut parțial și lacul Lugano și mi-a plăcut ff mult, o sa pun și niste poze zilele astea

#120
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
As fi vrut sa vad villa Meltz, dar asta e, data viitoare!La Como am mancat ce-a mai buna inghetata, n-ai fi zis, e o gelaterie micuta, aproape de funicular, la I Tre Santi! De mancat am mancat pizza buna la Ox Pub and Grill!

#121
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007

View Postatupi, on 07 mai 2019 - 14:34, said:

Eu am plecat de la Como și l-am făcut în sens invers acelor de ceas. ...
Și dacă ai avea de ales între a parcurge zona sudică (Como - Bellagio - Lecco) sau cea nordică (Como - Domaso - Lecco) - nu tur de jur-împrejur complet, pe care ai alege-o ? Cu scurte opriri pentru poze, eventual plimbări pe mal (tot scurte). Fără dormit, fără teleferic, fără vaporaș etc. Dpdv peisaje, aspect localități. Dacă e ceva în zonă de neratat ...

#122
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Ai putea Como-Bellagio>Feribot spre Mennagio si inapoi spre Como. Partea asta sudica mi s-a parut mai plina de viata, mai activa.

#123
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Noi am fost pe marginea lacului Bellagio-Como , drumul este foarte ingust , trece prin localitati , privelistile sunt frumoase dar se pierde mult timp pe drum . La Bellagio sa iei bilet ptr zona centro lago , Menaggio si Varenna sunt foarte frumoase , o sa-ti placa plimabarea cu vaporasele intre ele . Uite ca am uitat cat am dat pe biletul de o zi Pentru zona asta , cred ca 15 euro de pers dar nu sunt sigura . Oricum , merita ! In Bellagio vezi ca sunt parcari gratuite mai la intrarea in localitate , cauta pe net parcheggio Bellagio si o sa ti le arate pe cele gratuite , poti parca acolo ptr ca nu e lung drumul catre centru si ajungi repede la parcul vilei Meltz , apoi mergi prin parcul vilei , de alungul lacului si cand iesi din el estti deja in centrul lui Bellagio . Nu rata Varenna si Menaggio . Noua Como nu ne-a placut , nu zic ca e urat dar la cata Italie am vazut nu mi se pare a fi ceva deosebit .

Noi am fost si la Stresa la Maggiore , neaparat cele trei  insule Boromee : Bella, Madre si Pescatore . Din Stresa pleaca regulat ambarcatiuni catre ele , costa 15 euro de pers toate cele trei insule . Pe Bella si Madre ai doua palate si gradini de vizitat 24 sau 26 euro de pers biletul combinat ptr cele doua , nu mai retin exact dar sunt preturile pe siteurile oficiale . Sunt foarte frumoase , merita si ultimul eurocent . Sunt mai multe firme de barci care te duc in insulite , noi am nimerit la una care se numeste VS  , o gasesti si pe net .

Am mai fost si la Locarno , in Elvetia  si am vizitat si Lugano si Porto Ceresio care e in Italia. . Chiar intr o zi am fost si in Lucerna . O sa revin cu poze dar daca mai ai ne;lamuriri , intreaba-ma . Doar ce ne-am intors din vacanta .

Edited by aylla, 08 May 2019 - 17:21.


#124
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Măi, voi îmi faceți program de 2-3 zile la lacuri, iar eu voi avea cam 3-4 ore (și asta dacă nu am întârzieri acumulate dinainte). Mulțumesc oricum.

#125
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cateva poze mai intai de la lacul Garda si apoi de la lacul Lugano

Attached Files


Edited by atupi, 10 May 2019 - 12:45.


#126
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
De unde sunt primele 3 poze?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate