Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lacurile din nord - Garda, Como, Lugano, Maggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#145
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu in situatia asta m-as caza in Como. Esti la lac, ai gara, ai feribot sa ajungi la Belaggio sau tren spre Varenna (dureaza 1h30). Ai vreo 40-45min pana la Lugano tot cu trenul iar pana la Lago Maggiore de asemenea ai tren. Bergamo il poti lasa pt ultima zi cand ai zborul de intoarcere, lasi bagajele la gara si dai o fuga de 4-5h prin oras.

Daca stai la Como, de asemenea poti trage o fuga la Milano, cred ca dureaza maxim 30min cu trenul, dar Verona mi se pare prea departe.

#146
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am stat la Bergamo 4 zile si mi-a fost foarte util IVOL, dar nu am vrut sa alerg prea mult. Am mers intr-o zi Bergamo-Varenna-Belagio-Como-Bergamo, in alta Bergamo-Como-Milano (in prima doar am trecut prin Como, am ales sa-l vizitam pe indelete, cu urcare pe Brunate), apoi Bergamo-Brescia-Iseo-Monte Isola. Prima si ultima zi au fost vizite in Bergamo, pe care l-am gasit incantator. Cum am spus, mi s-a parut prea mult sa merg la Garda, ma tenta, dar l-am lasat pe alta data. Am mers cu trenul, vaporas, autobuz (Belagio-Como), desi a trebuit sa schimbam trenurile a fost totul foarte usor, cu o documentare buna in prelabil. Am stat langa gara, la un apartament, o pozitie foarte buna. Eu zic sa incerci sa te bucuri de peisaje, Italia este totusi o destinatie unde se poate ajunge usor si nu cred ca in cateva zile poti face toate lacurile.

#147
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna dimineata si multumesc pentru raspunsuri!

Asa este, am tendinta de a trata o destinatie de parca nu o sa mai ajung niciodata acolo :), plus entuziasmul aferent de a descoperi cat mai multe locuri frumoase.
O sa tratez aceasta mica escapada ca pe o vizita de recunoastere pentru stabilirea de vacante viitoare mai bine planificate :).

Pentru Milano am gasit preturi mult mai mari la cazari fata de Bergamo, cum am cautat pana acum, deci nu cred ca o sa ne cazam acolo.
Ramane sa investighez varianta Como propusa mai sus; daca nu, sa procedam precum a mentionat kerkyra mai sus, cazare in Bergamo si invartit cu trenul si alte mijloace de transport in comun.

Intr-adevar, nu vrem sa fim pe fuga, deci cred ca o sa renuntam la Garda, desi uitandu-ma pe harta, imi pare cam acceasi distanta ca Bergamo - Maggiore (la care ma gandesc ca e posibil sa renunt acum, pe acelasi principiu de distanta).

Ca idee, cam care e durata efectiva de transport pentru rutele mentionate mai sus? Ca sa imi dau seama cat timp ne ramane pentru vizitat, mai ales ca se si scurteaza ziua.

Am mari batai de cap deocamdata cu documentarea pe varianta mijloace de transport in comun, deoarece site-ul turistic al regiunii nu merge (http://www.regione.l...ioni/io-viaggio) si singura informatie mai completa despre IVOL am gasit-o aici: https://www.trenord....s/tickets.aspx. Sa inteleg ca putem folosi abonamentul la orice companie feroviara?

#148
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 elena_j, on 04 septembrie 2019 - 07:43, said:


Ca idee, cam care e durata efectiva de transport pentru rutele mentionate mai sus? Ca sa imi dau seama cat timp ne ramane pentru vizitat, mai ales ca se si scurteaza ziua.


Eu de fiecare data cand am calatorit in Italia am folosit site-ul Trenitalia. Au si aplicatie actualizata pt Smartphone, iti arata orarele in timp real.

https://www.trenitalia.com/

#149
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Si abonamentul IVOL merge si la Trenitalia sau doar la Trenord (unde am gasit optiunea de cumparare)?
Scuze daca pare stupid, insa chiar nu imi e clar cum functioneaza.

#150
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Habar n-am ce e IVOL, insa daca e asta : https://www.regione....ero-settimanale

atunci scrie clar acolo pe ce se foloseste. Daca nu iei trenurile freccia ci doar R, RV, RE e ok.

Biglietto integrato per viaggiare su tutti i servizi di trasporto pubblico locale in Lombardia:
- autobus urbani (comprese le linee urbane ATM 73 e X73) e interurbani,
- tram,
- metropolitane,
- servizi a chiamata classificati di trasporto pubblico: ad esempio, Callbus di ATM, Stradibus di Cremona, Taxi-Bus di Mantova (salvo il pagamento di un supplemento rispetto alla tariffa ordinaria, ove previsto),
- treni di categoria R (Regionali), RV (Regionali Veloci) e RE (Regio Express), Malpensa Express e S (Suburbani), viaggiando in prima e seconda classe nell’ambito di validità della Tariffa Regionale Ferroviaria Lombardia
- battelli sul lago di Iseo,
- funivie e funicolari di trasporto pubblico:
Margno – Pian delle Betulle, Lecco, funivia
Lecco – Malnago – Piani D’Erna, Lecco, funivia
Albino – Selvino, Bergamo, funivia
Campodolcino – Alpe Motta, Sondrio, funivia
Argegno – Pigra, Como, funivia
Ponte di Piero – Monteviasco, Varese, funivia
Bergamo Bassa – Alta, Bergamo, funicolare
Colle Aperto – San Vigilio, Bergamo, funicolare
Como – Brunate, Como, funicolare


#151
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Da, acesta e IVOL (Io viaggio ovunque in Lombardia), doar ca la mine link-ul respectiv nu se deschide in nici un browser, multumesc pentru share.

Pentru cei care planuiesc vacante in zona, am gasit acest site care pare interesant: https://www.in-lombardia.it/en.

#152
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Da, acela e IVOL. L-am folosit pe trenuri regionale, funicular in Bergamo si Como pe Brunate, vapor pe Iseo, bus Belagio-Como, timp de 3 zile si mi s-a parut foarte convenabil, in principal nu am mai avut grija biletelor de tren. Pentru trenuri mi-am facut de acasa un traseu pe zile, cu programul trenurilor de aici (un exemplu)

https://www.lefrecce...ID=oc5qgNQcEtWb

Iti arata unde schimbi si durata si pot spune ca a fost perfect. In Bergamo sa urci cu funicularul pana sus la San Viglio, de acolo poti cobori pe jos, sa intri la gradina botanica de langa funicularul San Viglio statia de jos, e micuta dar frumoasa, o oaza de liniste si se vede frumos orasul.

#153
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna tuturor,

Am revenit din mini-vacanta bergamasca si vreau sa va impartasesc impresiile, ca multumire pentru ajutorul primit (in special de la @kerkyra, pe care am "chinuit-o" mai mult Posted Image ).

Ca disclaimer, as mentiona ca fata de planificarea mea super nerealista de la inceput (in care imi imaginam ca vom vedea si Como, si Maggiore si Garda, ba chiar si Lugano Posted Image)) ), am reusit sa vedem mai putine chiar decat socoteala realista (nu am ajuns la Como, Brunate sau Milano), fiindca la fata locului ne-am organizat un pic altfel.
Nu am avut cazarea nici chiar fff aproape de gara si ne-am si propus sa vedem locurile fara alergatura, astfel ca am reusit sa vedem:

Varenna -  aici am vizitat:

1. Castelo di Vezio (se fac cam 20-30 minute pe sens, in functie de traseul ales, sunt 2 variante). Biletul de intrare este 4 euro/persoana, privelistile sunt foarte frumoase, noua ne-a placut.
2. Vila Monastero: nu ne propusesem meaparat, dar ce bine ca am intrat, cred ca gradinile acestea au fost cel mai frumos loc vazut de mine in aceasta vacanta.
Vila era inchisa in ziua respectiva, a.i. am putut vizita doar gradina (6 euro/persoana), insa cred ca a fost minunat si atat.
3. Stradutele si faleza.

Bellagio:

L-am vizitat cumva in 2 transe, dupa-amiaza trecand cu ferry de la Varenna, dar deja eram obositi si am vizitat stradutele pana la ultimul autobuz ce pleca spre Lecco si apoi, in alta zi, separat, in care am vrut sa cuplam si cu Como+Brunate, dar am calculat ca va fi deja spre inserat cand vom urca cu funicularul si am renuntat la idee. Era bine daca le inversam, dar am vrut sa ne concentram pe Bellagio.
Astfel, am mers la punctul de belvedere de la restaurantul La Punta, ne-am plimbat pe stradute si am vizitat gradinile vilei Melzi, foarte, foarte frumoase.

Lacul Iseo cu Monte Isola + Brescia

Pe Monte Isola am vizitat satul Peschiera, am luat autobuzul local pana in nordul insulei si de acolo am revenit pe jos inapoi in Peschiera, pe malul lacului. Cred ca puteam inconjura pe jos intreaga insula, insa a fost bine si cum am procedat. A fost soare si liniste, putini turisti, pe jos sau cu bicicletele, atmosfera de final de sezon.

In Brescia pur si simplu ne-am invartit in centrul istoric si pe stradutele pietonale cam 4-5 ore (nici nu stiu cand a trecut timpul), ne-au placut foarte mult atmosfera, magazinele, patiseriile, micile bacanii traditionale de pe stradutele laturalnice.

Pentru Bergamo am alocat o zi care se anuntase urata si ploioasa si care nu ni se parea potrivita pentru vizitat lacuri, plus orele de dinainte de plecare in ultima zi. Si foarte bine am facut, e un oras care mie personal mi-a placut foarte mult, mi s-a parut aerisit, elegant, verde, am interactionat cu localnici, am intrat in cafenele, patiserii si pizzerii.

Am vizitat zona Porta Nuova (de unde se ajunge foarte usor cu autobuzul, fie la gara/aeroport, fie in Citta Alta), cu binecunoscuta via XX Dicembre si Citta Alta, castelul San Vigilio, gradina botanica micuta, dar verde, aerisita si cu multe locuri de odihna pentru turisti.

In Citta Alta, ne-am invartit pe toate stradutele, am vizitat Piazza Vecchia cu ale sale Capella Colleoni si Basilica di Santa Maria Maggiore, am urcat in Civic Tower (Campanone), unde pentru pretul platit de 5 euro se putea vizita si un foarte interesant muzeu de istorie interactiv, dedicat in special orasului in perioada sec. XVI.

Ne-am plimbat desigur si de-a lungul zidurilor venetiene, de unde am admirat orasul nou, avioanele care decolau de pe aeroport si localnicii sau turistii care se plimbau relaxati.

Daca urcati cu autobuzul la funicularul pentru Citta Alta si vi se pare ca e prea aglomerat, puteti continua cateva statii cu acelasi autobuz, pana la capatul liniei (la Colle Aperto, zona din care se ia funicularul catre San Vigilio sau se urca spre Gradina Botanica). De aici, in cateva minute sunteti in Piazza Vecchia. Tot la aceasta intrare in orasul vechi se afla o toaleta publica (cu plata), care are si loc de depozitare pentru bagaje, precum cel de la gara.

Noi am avut abonamentul IVOL, pe care l-am folosit la trenuri (doar regionale), transport in Bergamo + catre aeroport, metrou in Brescia, funicular Citta Alta + San Vigilio, ferry pe lacul Iseo. Trenurile regionale care pleaca din Bergamo nu sunt cele mai ochioase, insa sunt curate si deja din urmatoarea statie unde schimbati (de ex. Lecco sau Brescia), garniturile devin tot mai noi si moderne.

Cam asta a fost vacanta noastra, daca sunt intrebari, va raspund cu mare drag.

P.S. Pentru poze va trebui sa ma organizez un pic, fiindca din cauza setarilor de pe telefon, vad ca pe forum sunt urcate rasturnat.

Edited by elena_j, 08 October 2019 - 13:04.


#154
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Bne ati revent! Ma bucur ca ati avut o vacanta frumoasa si ca ti-am putut fi de ajutor, si pentru mine vacanta in zona ramane una dintre cele mai frumoase si relaxante, Bergamo un oras curat, verde si frumos si ma gandesc sa repet experienta pentru Garda.

#155
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Varenna: 1 - gara, 2-4 vedere de la + imprejurimi castel Vezio ,5-7 Vila Monastero, 8- Varenna vazuta de pe lac

Bellagio:9-10 vedere de la La Punta si  11 - 13, Vila Melzi.

Attached Files


Edited by elena_j, 08 October 2019 - 17:37.


#156
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Bergamo 1-6

Monte Isola  + Brescia, restul

Attached Files



#157
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Lacul Como vazut de la turnul A. Volta de pe Brunate ieri.

Attached Files


Edited by atupi, 26 January 2020 - 21:43.


#158
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
As putea reinvia o discutie? :) Am studiat cele scrise aici si am suplimentat cu site-ul www.trenord.it unde am discutat pe chat cu cineva pentru a ma lamuri suplimentar.
Vom calatori 2 adulti + copil 9 ani. Vom cumpara IVOL pt adulti, iar pt copil am completat un formular pentru a putea calatori gratuit, aici: https://www.trenord....th-your-family/

Ce nu am inteles eu. Cardul pt copil se va genera in 30 de zile si in perioada asta copilul poate calatori cu o cerere tip de la ei, completata de parinte.

Imi poate confirma cineva ca a procedat astfel si ca a functionat? Multumesc.

Edited by Hazard, 25 May 2022 - 13:24.


#159
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Ok, raspund tot eu, pt ca m-am intors. Am cumparat IVOL pt adulti si am solicitat card pt copil. Cardul se emite in 30 de zile, dar in aceasta perioada poti calatori cu formularul pe care il completezi dupa ce ti-l trimit ei automat pe mail. Am avut mai multe controale, am mers cu metrou in Milano, am obtinut biletele la funicular.

#160
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pana la ce varsta au copiii tranpsportul gratuit?

#161
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
14 ani, dar in conditiile in care sunt insotiti de adult cu bilet valabil si au completat formularul pt IVF.

https://www.trenord....ebsite-and-app/

https://www.trenord....xtras/children/

#162
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Din ce citesc inteleg ca acest IVOL este un abonament anual. Se poate cumpara si ptr perioade mai scurte?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate