Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Lacurile din nord - Garda, Como, Lugano, Maggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#73
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007

View Postgiuliani, on 05 aprilie 2018 - 08:29, said:

Daca te intereseaza transportul in comun, in afara de google eu zic ca si https://www.rome2rio.com/it/ este o solutie pentru a te documenta in legatura cu transportul public. Aici gasesti toate posibilitatile de a ajunge din punctul A in punctul B (tren, masina, autobuz, metrou, etc) si cel mai important, poti afla numele companiilor care asigura aceasta legatura pe care le poti cauta ulterior separat pentru a afla orarele exacte si preturile.
Un site foarte util!!!!

#74
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
In perioada 12-16 August am programat o micã escapada in zona lacului Como si împrejurimi, cu ocazia unei aniversari. Vom ateriza in Bergamo iar plecarea va fi de pe Malpensa, cazarea ma gândeam sa fie in Como sau Varenna. Citind însã topicul de la început am vãzut ca se prefera însã Bergamo, deși tarifele in perioada in care mergem noi sunt similare in toate cele3 orașe, ce pãrere aveți dintre Como sau Varenna care ar fi mai Ok?
Ca si obiective ne intereseazã localitãțile din jurul lacului.
Mulțumesc si un Paste luminos va doresc!

#75
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Indiferent de  orasul in care alegeti cazarea trebuie sa aveti in vedere si...plecarea. Malpensa este cel mai departat aeroport de Bergamo.Trebuie sa ajungeti la el trecind prin Milano, dar daca zborul de intoarecere este seara sper sa aveti tot timpul sa prindeti avionul. Daca nu, alegeti o cazare spre Malpensa.

#76
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Zborul este la ora 20:30 deci avem tot timpul si putem sa plecam direct spre Milano fãrã sa ne mai cazam aici. Din gara Cardona ajungem repede in aeroport.

#77
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Daca va cazati in Varenna pentru a ajunge la Malpensa trebuie sa schimbati trenul in Milano; daca va cazati in Como schimbati trenul in Saronno.

#78
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Am rezervat  5 nopti in Desenzano del Garda-hotel Piroscafo.De acolo vom încerca sa ajungem in Malcesinne pentru urcatul cu telegondola,am mai dori Limone del Garda si Riva del Garda si evident Sirmione ,care e f aproape de Desenzano .
Cu ce ne sfãtuiți sa ne deplasam spre cele mai îndepãrtate zone-cu feribotul pe lac?Sau sa încercam combinații cu autobuzele locale ?
Credeți ca forțam prea mult 1 zi in Verona si 1 zi in Veneția ?
In prima zi vom ajunge dimineata in Bergamo-tren pina in Desenzano -ne cazam si vom merge in Sirmione.
Vom alege cea mai însorita zi pentru Malcesinne,1 zi in Veneția,1 zi in Verona si 1 zi pentru Limone si Riva del Garda.
In a 6-a zi plecam spre Como si ne vom caza 3 nopti si acolo.
Multumesc in avans pentru sugestii !

#79
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
eu cred ca fortezi cu venetia, insa fiecare are propriile visuri si e stapan pe timpul si banii lui. deci daca nu ai vazut venetia, de ce nu?
pt a ajunge in limone si riva e autobuz din desenzano pe malul vestic. partea proasta e ca sunt doar 5-6 curse/zi si nu pana seara tarziu. consulta orarul  si vezi ce-ti da. sfaturi:
-poti folosi vaporul intre limone si riva.
-puteti incerca intoarcerea catre desenzano pe malul estic, caci din riva circula pana mai tarziu autobuze catre peschiera. si de aici trenul.
-va puteti intoarce cu vaporul, vezi orar si pret (cca 16-17 euro/pers)
-pt malcesine va trebui sa luati trenul pana in peschiera si apoi bus.  sau direct cu vaporul. daca alegeti varianta cu bus, ia bilet telegondola si bus, ai transport gratuit toata ziua si poti vizita si alte localitati.

#80
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postdariuscha, on 19 aprilie 2018 - 10:17, said:

eu cred ca fortezi cu venetia, insa fiecare are propriile visuri si e stapan pe timpul si banii lui. deci daca nu ai vazut venetia, de ce nu?
pt a ajunge in limone si riva e autobuz din desenzano pe malul vestic. partea proasta e ca sunt doar 5-6 curse/zi si nu pana seara tarziu. consulta orarul  si vezi ce-ti da. sfaturi:
-poti folosi vaporul intre limone si riva.
-puteti incerca intoarcerea catre desenzano pe malul estic, caci din riva circula pana mai tarziu autobuze catre peschiera. si de aici trenul.
-va puteti intoarce cu vaporul, vezi orar si pret (cca 16-17 euro/pers)
-pt malcesine va trebui sa luati trenul pana in peschiera si apoi bus.  sau direct cu vaporul. daca alegeti varianta cu bus, ia bilet telegondola si bus, ai transport gratuit toata ziua si poti vizita si alte localitati.
Multumesc din sufle Dariuscha!!!Esti o comoara la casa celor pasionati de travelling!

#81
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Tepesh,  daca cumva prindeti 21 iunie in zona, vezi ca seara in arco si bezzecca se sarbatoreste ziua muzicii. in bezzecca nu am fost, insa arco e un orasel fain si cred ca va fi frumos. noi avem niste amintiri tare dragi din franta legate de ziua asta. cred ca nici aici nu va fi mai prejos. probabil se va sarbatori si in alte localitati din jurul lacului, urmareste pagina oficiului turistic. eu de astea din trentino stiu!

#82
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Abia pe 22 ajungem ...

#83
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
acum 2 ani pe 24 iunie am prins in riva un festival, tot de muzica. strada principala a fost inchisa pe o anumita lungime, cantau mai multe trupe genuri diferite de muzica, standuri cu bautura pe toata lungimea. inclusiv pe plaja era o fanfara care canta. lumea dansa si canta. foarte frumos!

#84
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
mai este si o biserica in riva del garda care bate cam des clopotele ... de surzeste toata piata ... foarte amuzant locul ...

#85
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Azi noapte am revenit din Bergamo, unde am stat 4 nopti. Programul, cum l-am spus mai sus: prima si ultima zi Bergamo, a doua zi Varenna si Bellagio, a treia zi Como si Milano, a patra lacul Iseo cu Monte Isola. Vremea a fost perfecta, ieri dupa-amiaza a inceput sa ploua. Bergamo mi-a placut mult, am stat la un B&B aproape de gara, un apartament cu dormitor, living si bucatarie, baie si balcon, foarte spatios. Revin cu detalii si poze cand le descarc.

#86
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016

View Postkerkyra, on 21 mai 2018 - 08:15, said:

Azi noapte am revenit din Bergamo, unde am stat 4 nopti. Programul, cum l-am spus mai sus: prima si ultima zi Bergamo, a doua zi Varenna si Bellagio, a treia zi Como si Milano, a patra lacul Iseo cu Monte Isola. Vremea a fost perfecta, ieri dupa-amiaza a inceput sa ploua. Bergamo mi-a placut mult, am stat la un B&B aproape de gara, un apartament cu dormitor, living si bucatarie, baie si balcon, foarte spatios. Revin cu detalii si poze cand le descarc.
Cum a fost la Como??? Cu tot cu Bellagio si Varenna. Cred ca o sa fie partea mea preferata a vacantei. Iubesc lacurile, marea, orasele strabatute de canale... Abia astept sa ajung la Lacul Como! Eu vreau sa iau un battello de la Como la Bellagio ca sa ma bucur de 2 ore si ceva pe lacPosted Image .

#87
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Despre Stresa si Insulele Borromeo ce imi puteti spune legat de transportul intre insule (cred ca ar fi mai avantajos un free circulation ticket-cu acesta te plimbi cu vaporasele nelimitat, nu?). Pentru insule+o gradina zoo+un castel de pe cealalta parte a lacului am vazut ca exista bilete combinate. Citisem pe undeva ca ele cuprind si transportul cu vaporasul, dar din ce vad pe site-ul oficial, trebuie luate separat.

#88
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
in sezon, fiecare lac are pt turisti un tichet valabil tren+vapor, valabil o zi. daca gasesti biletele combinate care sa includa si intrari, te asteptam cu detalii!
ca noutate, au afisat orarul de vara al vaporaselor!

Edited by dariuscha, 22 May 2018 - 07:55.


#89
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Vacanta noastra in Bergamo a inceput dimineata, la ora 8, cand am aterizat pe aeroportul Orio al Serio, de unde am mers in gara Bergamo, am lasat bagajele la una din cutiile de depozitare de acolo si am luat autobuzul pana la capat, in Citta Alta. Cum cazarea se putea face doar de la ora 14.00, am avut timp pentru o prima impresie asupra orasului, care ne-a placut de la inceput, multa liniste, verdeata, curatenie si minunate panorame. Am poposit pentru inceput in gradina botanica Lorenzo Rota, micuta dar cu multe plante si colturi in care puteai sta si respira aer curat, admirand orasul de sus. Am urcat apoi cu funicularul San Viglio pana la castel, ne-am plimbat prin parcul din fata, pe stradutele pietruite, apoi iar la funicular si am luat la pas Citta Alta, pe strada principala catre Piazza Vechia, cu un popas pentru o pizza si o cafea la brutaria Il Fornaio. Ne-am intors si am coborat de-a lungul zidurilor, am mers inapoi la gara, ne-am recuperat bagajele si am mers sa ne cazam. Am stat la un B&B foarte aproape de gara, un apartament care ne-a depasit asteptarile, cu dormitor, camera de zi si bucatarie, baie si balcon, foarte spatios. Dupa-amiaza am iesit iar prin oras prin zona comerciala, pe strada XX Settembre.
Din gara am cumparat un abonament OVIL pe 3 zile, urma sa ne deplasam mult cu trenurile si mi s-a parut avantajos, in primul rand pentru ca m-a scapat de grija biletelor, apoi, in afara trenurilor regionale, l-am folosit la autobuz in Bergamo, bus Bellagio-Como, funicular in Bergamo si Como, vapor pe Iseo.
Poze din Bergamo, gradina botanica, Citta Alta, San Viglio.

Attached Files



#90
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
pentru cei care merg în zona lacurilor Como și Maggiore, dați o fugă și până în CH la valea Verzasca

https://goo.gl/maps/fT1FJtiV8gD2

este groaznic de spectaculos!

PS: zona Gardasee este infestată de nemți, iar pe drumurile extrem de înguste care înconjoară lacurile Como și Maggiore se circulă foarte... italienește. vă veți dori să nu fi avut mașini mai late de Fiat Panda

Edited by mannes, 22 May 2018 - 14:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate