Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Lacurile din nord - Garda, Como, Lugano, Maggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Pana ma mai adun cu niste impresii / poze despre Verona si Lacul Garda va propun articolul The Complete Guide To The Italian Lakes si, desigur, va invit sa postati propriile experiente si fotografii in legatura cu lacurile si localitatile apropiate.

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Da como si Lugano nu este unu si acelas ?Eu am plecat din Como si am trecut de Lugano pe acelas luciu de apa .Como este in Italia si Lugano in Elvetia .

Edited by funkypair, 09 October 2012 - 19:41.


#3
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 funkypair, on 09 octombrie 2012 - 19:41, said:

Da como si Lugano nu este unu si acelas ?Eu am plecat din Como si am trecut de Lugano pe acelas luciu de apa .Como este in Italia si Lugano in Elvetia .

Attached File  LvsC.JPG   402.12K   131 downloads

#4
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Aproximativ 49 de kilometri patrati. 63%, adica 31 de kilometri patrati, se afla in Elvetia, in cantonul Ticino, si 37% - in Italia, in Lombardia. Latimea medie este de aproximativ un kilometru, cea maxima - de 3 km, lungimea este de 35 km si adancimea maxima - de 288 m. Prin scurtul rau Tresa se varsa in lacul Maggiore.
Din localitatea Como incepe lacul Lugano ... Rectific .
Como , Chiasso si ajungi In Lugano pe acelas luciu de apa .

#5
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Cateva imagini din zona lacului Como(Bellagio,Brunate,Como):

Attached Files


Edited by zuv, 13 January 2013 - 18:31.


#6
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna,

As vrea sa stiu de la cei care au fost in zona, unde e cel mai bine sa te cazezi? Noi am luat in calcul varianta de a ne petrece luna de miere in nordul Italiei, vrem o destinatie unde nu e full de turisti, unde sa avem ce face si sa fie munte si peisaje frumoase.
Vom merge cu avionul si bineinteles ca vrem sa vedem si zona lacurilor, in special como si maggiore. Insa nu stim care ar fi cea mai ok varianta, unde sa ne cazam, in ce oras/orasel si cum sa ne organizam de acolo. Sotul meu spunea ca am putea inchiria o masina, insa eu ma gandesc ca daca stam 14 zile o sa ne coste mai mult datorita masinii + benzina + banuiesc ca in tarile europene se platesc parcarile non stop nu?
Nu am mai inchiriat masina nicaieri pe unde am mai fost. Ne-am deplasat cu trenul cand am vrut sa vizitam ceva din apropiere, insa zona lacurilor nu stiu daca se poate face doar intr-o mini excursie, avand in vedere ca din poze zona e superba, as fi preferat sa stam mai mult.
De asemenea va rog sa-mi spuneti ce se poate face in zona, ce atractii sunt si pe unde, am citit ceva de ferry boat, sa inteleg ca doar cu ferryboatul se poate ajunge din oraselele de pe coasta (Bellagio, Varrena etc) la lacuri sau este si drum?
Preturile la mancare cum sunt in zona? Banuiesc ca totusi e mai scump decat in Roma sau alte orase mai mari din Italia, pare totusi o destinatie mai deosebita si ma gandesc ca preturile sunt pe masura...se mananca bine?
Noi in Italia am fost doar in Roma si Firenze, iar pt luna de miere, in august vrem totusi sa fie ceva mai deosebit, pt ca intr-un oras european ne putem duce oricand in timpul anului.
Astept sugestiile celor care au fost in zona si ma pot lamuri si ajuta cu informatiile cerute si suplimentare.

Multumesc mult

Edited by andrulina, 07 March 2013 - 00:27.


#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 andrulina, on 07 martie 2013 - 00:23, said:

sa inteleg ca doar cu ferryboatul se poate ajunge din oraselele de pe coasta (Bellagio, Varrena etc) la lacuri sau este si drum?
Se poate ajunge si cu autobuzul/masina,ca nu-s pe vreo insula...
Pentru Bellagio poti lua autobuzul C30,din Como.
http://www.asfautoli...US/Default.aspx

Despre navigatie pe lacul Como,aici:
http://www.navlaghi....g/c_illago.html

Edited by zuv, 07 March 2013 - 12:55.


#8
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Ok, merci...astept si alte raspunsuri mai complexe cu referire la ce am intrebat eu.

#9
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Nu mai e nimeni pe aici care sa fi vizitat zona lacurilor si care sa ma sfatuiasca cam cate zile am putea sta in zona lacului como, astfel incat sa putem vizita si admira tot ceea ce e prin imprejurimi?
Si vreau sa stiu cu ce alt oras din italia ar fi cel mai bine sa-l "combin"?
Ideea e ca vrem sa stam aproximativ 14 zile in luna noastra de miere si una dintre destinatii o stim, zona lacului Como, dar mai vrem sa stam si in alt oras, dar nu stim ce sa alegem.
Avion vom lua pana la Milano si tot de acolo retur...in Milano nu vrem, nu mi se pare a fi un oras foarte spectaculos si frumos...

#10
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 andrulina, on 13 martie 2013 - 17:22, said:

Si vreau sa stiu cu ce alt oras din italia ar fi  bine sa-l "combin"?
O idee:Bergamo,cu al sau Citta Alta.

#11
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009
As recomanda si eu Lago di Garda, un lac f lung, unde este intr-adevar foarte frumos si localitatile din jurul lacului (Malcesine, Limone, Sirmione) sunt cu adevarat pitoresti. Ca activitati sunt multe de facut, de la urcat pe munte, pe propiriile picioare dar si cu telecabina rotativa la 360 grade, pina la plimbari pe lac in toate directiile si sporturi pe apa. Si cateva foto pt exemplificare...

Attached Files


Edited by eva_xyz, 15 May 2013 - 13:21.


#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 eva_xyz, on 15 mai 2013 - 13:17, said:

As recomanda si eu Lago di Garda ...

Subscriu !
Şi Gardaland e acolo, Parco della Sigurta e aproape, iar în zonă se pot vizita câteva oraşe "mari centre turistice" (Mantova, Brescia, Bergamo, Milano, Piacenza, Cremona, Parma, Modena, Bologna, Ferrara, Verona,Vicenza, Padova).
Am mai expus (pe alt topic - parcă "Milano") ideea unei vacanţe de cel puţin 2 săptămâni, cu baza la Peschiera del Garda (care e exact în mijloc), de unde să facem excursii zilnice.
Ce bine că ai postat, cu ocazia asta mi-ai reamintit despre un vis încă nerealizat. Iar pozele sunt superbe !

Sănătate şi multe mulţumiri !

#13
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
De 1 Mai voi pleca la Milano. Am 3 zile full de plimbare, imi ajung cu masina sa vad zona lacurilor din nord (si ce o mai fi interesant la nord de Milano)?
As mai putea prelungi 2 zile, dar ma gangesc sa nu fie prea mult. Ce parere aveti?

#14
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
bolzano - recomand.

 andrulina, on 07 martie 2013 - 00:23, said:

Buna,

As vrea sa stiu de la cei care au fost in zona, unde e cel mai bine sa te cazezi? Noi am luat in calcul varianta de a ne petrece luna de miere in nordul Italiei, vrem o destinatie unde nu e full de turisti, unde sa avem ce face si sa fie munte si peisaje frumoase.
Vom merge cu avionul si bineinteles ca vrem sa vedem si zona lacurilor, in special como si maggiore. Insa nu stim care ar fi cea mai ok varianta, unde sa ne cazam, in ce oras/orasel si cum sa ne organizam de acolo. Sotul meu spunea ca am putea inchiria o masina, insa eu ma gandesc ca daca stam 14 zile o sa ne coste mai mult datorita masinii + benzina + banuiesc ca in tarile europene se platesc parcarile non stop nu?
Nu am mai inchiriat masina nicaieri pe unde am mai fost. Ne-am deplasat cu trenul cand am vrut sa vizitam ceva din apropiere, insa zona lacurilor nu stiu daca se poate face doar intr-o mini excursie, avand in vedere ca din poze zona e superba, as fi preferat sa stam mai mult.
De asemenea va rog sa-mi spuneti ce se poate face in zona, ce atractii sunt si pe unde, am citit ceva de ferry boat, sa inteleg ca doar cu ferryboatul se poate ajunge din oraselele de pe coasta (Bellagio, Varrena etc) la lacuri sau este si drum?
Preturile la mancare cum sunt in zona? Banuiesc ca totusi e mai scump decat in Roma sau alte orase mai mari din Italia, pare totusi o destinatie mai deosebita si ma gandesc ca preturile sunt pe masura...se mananca bine?
Noi in Italia am fost doar in Roma si Firenze, iar pt luna de miere, in august vrem totusi sa fie ceva mai deosebit, pt ca intr-un oras european ne putem duce oricand in timpul anului.
Astept sugestiile celor care au fost in zona si ma pot lamuri si ajuta cu informatiile cerute si suplimentare.

Multumesc mult

Daca ar fi sa fac asta, as pleca cu masina de acasa ...
Chiar si venind din estul romaniei, e mai rentabil.
Avion +  masina inchiriata costa mai mult decat benzina din Romania plus alte taxe. Cu parcarile, nu e chiar un capat de lume. Foarte scumpe sunt in marile orase, in country-side se gasesc si locuri gratuite.
Am vizitat acum 9 ani nordul italiei avand punct fix Verona, am mers cu trenul in fiecare locatie. A fost frumos, dar obositor si scump. Chiar daca e o grija in plus, masina iti da libertate absoluta de miscare. Nu as mai vrea sa stau non stop cu ochii pe ceas, sa fiu la ora exacta la gara sa nu pierd trenul de intoarcere.

Edited by mischaela, 17 March 2016 - 19:55.


#15
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Avionul (WizzAir) si masina sunt atat de ieftine incat nu merita complicatii cu masina de acasa. Probabil ca ies si mai scump si 2 zile min pe drum dus, 2 zile intors deci 4 zile pierdute.

Am deci 4 zile full, de Paste, o noape cazare langa Stresa si 2 nopti cazare aproape de Como. Am masina si sunt cu copii.

Cum imi recomandati sa sa fac? Cum sa grupez obiectivele?

Eu ma gandeam asa:
- Ziua 1 - partea vestica a lacului Maggiore, Stresa si ce mai e in zona
- ziua 2 - trecut cu feribotul pe partea estica a lacului Maggiore si mers spre Elvetia. De vizitat Varese, Lugano si ce mai este in drum
- ziua 3 - Como si Bellagio

Cum vi se pare?

#16
HMiller

HMiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.04.2006
Eu as recomanda si Lago d'Iseo. E superb.
Amdrulina, cred ca cel mai imortant este sa ajungeti in oricare locatie din preajma acestor lacuri si sa va cazati, apoi, cand veti descoperi farmecul locurilor, veti hotari atunci daca "trebuie" sa faceti o "mini excursie" sau sa va relaxati. Asadar, oricare dintre lacurile enumerate poate sa va satisfaca dorinta de liniste si relaxare. As recomanda sa inchiriati o masina, daca veti dori sa ajungeti in mai multe locatii, caci va fi mult mai comod decat cu mijloacele de transport in comun. Preturile la inchirieri auto nu sunt exagerate (un Fiat Panda 2014-2015 - cca 25 Euro/zi).
Mancarea nu e mult mai scumpa decat la Florenta. Se pot gasi si restaurante foarte accesibile.
V-as recomanda sa vizitati Bergamo (Alto) si Verona.

Edited by HMiller, 28 March 2016 - 17:49.


#17
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Am fost intr-un wk prelungit in zona lacurilor.

Cateva impresii si sfaturi de calatorie:

1. Logistica
- am avut masina inchiriata, este destul de ieftin sa inchiriezi, nu as recomanda fara mai ales daca sunt si copii sau oameni mai in varsta. Este un alt conforta, alta flexibilitate.
- am inchiriat pe airbnb si a fost super. Incomparabil cu Booking la preturi, mai ales daca sunt mai mult de 2 persoane si trebuie camera tripla

2. Locuri
- toate zona este super frumoasa, civilizata si curata
- recomand in special: Orta Lake cu insula si Monte Sacro (picnic), Stresa, croaziera pe Insulele Borromean, Bellagio, Varrena, Funivia del Lago Maggiore, Lugano
- nu recomand in mod special: Como (orasul nu lacul)

Toate cele de mai sus se pot vizita in 3 zile full.

#18
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Am fost in Bergamo in septembrie 2015.
De aici am calatorit zilnic in zona lacurilor cu trenul. A fost o experienta inedita sa ma scol in fiecare dimineata si sa ajung la gara in jurul orei 8, sa merg cu trenuri  curate si elegante, iar in  jurul orei 10 sa fiu deja in Como, Varenna sau Peschiera di Garda. Am folosit abonamentul (tessera settimanale) pentru mijloacele de transport publice din Lombardia care a costat 42euro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate