Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lacurile din nord - Garda, Como, Lugano, Maggiore

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#127
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Santuario_Madonna_della_Corona

Edited by atupi, 10 May 2019 - 13:29.


#128
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Foarte frumos acolo, multumesc! Am o idee poate sa mergem la Garda in toamna, anul trecut am fost la Como si mi-a placut mult.

#129
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ne-a placut mai mult Garda fata de Como insa e f cochetel si cu niste peisaje fantastice si Lugano insa fiind in Elvetia totul e mult mai scump. Pe Garda e frumos ca sunt multe plaje amenajate pur si simplu ai ce face si daca stai 1 saptamana.

Poza cu cei 2 oameni care se odihnesc pe acei europaleti uitandu-se catre lacul Lugano e facuta de la hotelul la care am stat, absolut bestiala panorama.

Edited by atupi, 10 May 2019 - 17:19.


#130
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
atupi, eu zic ca poti sta lejer si 2 saptamani pe garda. prima oara am stat 3 zile si am fost cu masina. a 2-a oara am stat 7 si am folosit transportul in comun. si n-am fost peste tot, mai avem multe restante. inca o saptamana de-am mai merge, tot am avea locuri noi de vazut!

#131
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am zis sa nu exagerez cu 2 săptămâni :)

#132
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Nu ai exagera deloc! Iar cand am zis 2 saptamani, nu m-am referit sa fie musai legate. Ce-i drept eu am avut in vedere si imprejurimile ( verona, trento,ledro, etc.)  nu m-am limitat strict la malul lacului. Noi am fost chiar sa revedem madonna di campiglio din riva del garda.🙂
Daca ne gandim bine, vreo 4 zile le poti petrece lejer numai la parcurile de distractii si gradina zoo!

#133
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Noua ne plac mult drumețiile și ai pe acolo o groaza de trasee mișto
Nu am avut timp dar nici vremea nu era super ok sa mergem pe Monte Baldo.

#134
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Asa e! Noi am facut din riva traseul catre ledro, insa nu complet, am mers pana la cascade si retur.
Mai sunt zonele lungi de promenada de pe malul lacului.
Malcesine + monte baldo, uite program pt inca o zi de vacanta!


#135
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Și noi am vrut să urcăm pe Monte Baldo dar deși pe coasta era soare muntele era cu vârful în nori. In plus de la hotel ne-au sfătuit să aplicăm o zi întreagă muntelui. L-am lăsat ptr altă dată.

#136
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Buna.
As vrea sa ajung in iulie la Milano -Lacul Como.
Ce atractii as gasii si pt un copil de 2 ani zona Lacul Como? O sa petrecem 2,3 zile si cu mașină inchiriata.


#137
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014

Buna.
As vrea sa ajung in iulie la Milano -Lacul Como.
Ce atractii as gasii si pt un copil de 2 ani zona Lacul Como? O sa petrecem 2,3 zile si cu mașină inchiriata.
Ps,
Cum sunt strazile in Como? Înguste? M-a putea descurc cu un A4? Sau mai bine o masina mai mică?

#138
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Cred ca merita vizitat si Lago d'Iseo, recomandat si de HMiller pe prima pagina a acestui topic.
Chiar daca este mai mic decat mai cunoscutele Garda si Como, nu inseamna ca nu are multe de aratat.
De exemplu, Monte Isola este cea mai mare insula lacustra din Europa si poate fi vizitata.
In iunie-iulie, de regula, pe lac se gaseste un pod plutitor, iar oamenii pot "merge pe apa".
Localitatile mici de pe malul lacului sunt pitoresti si imbie la meditatie si relaxare.

PS: carmenrebeca_31: Te vei descurca si cu A4, dar e de preferat una mai mica. Soseaua din jurul lacului, in special Como - Bellagio si Lecco - Bellagio are portiuni mai inguste. Oricum, veti merge intr-una din zonele foarte frumoase ale Italiei si Europei, asa ca bucurati-va de fiecare zi petrecuta acolo.

Edited by aaron111, 18 June 2019 - 23:08.


#139
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Neplacerile aduse de o masina mai mare apar cand e vb de parcare, pe strada nu e o problema.

#140
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Strazile din Como sunt ok, eu cu un Ford Focus m-am descurcat fara probleme. Prin centrul vechi oricum nu ai voie sa circuli cu masina, si acolo sunt cele mai inguste strazi.

Pt un copil de 2 ani cred ca o urcare cu funicularul la Brunate ar fi ceva placut.

#141
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Astăzi conducând mașina de la Menaggio către Como mi-a trecut dorul de Romania la cum conduc italienii ăștia, ori stau la 2 m in spatele tau, ori depășesc f din  scurt pe linie continua și apoi îți iau fata că bineînțeles vin mașini pe contrasens, ori vin ca apucații din contrasens pe segmentele pe care cu greu trec 2 mașini în același timp. Zici că suntem făcuți de aceeași mamă :)

#142
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Aprob pozitiv - legat de șoferii italieni. Și pe autostardă conduc destul de haotic, imprudent chiar uneori.

#143
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna tuturor,
Printr-un concurs de imprejurari, vom ajunge la finalul lunii in Bergamo (cu avionul); vizitarea lacurilor din nordul Italiei era pe wishlist-ul de vacante, insa nu in viitorul foarte apropiat, prin urmare aceasta calatorie m-a gasit complet nepregatita.
Am trecut o data (rapid, recunosc) prin paginile topicului si am facut si putin research dupa cat mi-a permis timpul, insa am o serie de intrebari/nelamuriri despre cum sa ne organizam.
Vom avea 4 zile pline si 2 capete (ziua sosirii+ziua plecarii, pe care ma gandeam sa le alocam vizitarii orasului Bergamo, fiindca m-am gandit ca aici ar fi ok sa ne cazam).
Cazarea in Bergamo pleaca de la premisa achizitonarii unui abonament “IVOL”, insa stau in cumpana daca nu ar fi mai usor/lejer de inchiriat o masina.
Ce mi-as dori in mare sa vizitam ar fi:
1. Lacul Como – macar Bellagio si Varenna – 1 zi
2. Lacul Maggiore – Stresa si poate Isola Bella – 1 zi (aici stiu ca biletul IVOL ma ajuta doar pe malul estic, nu-mi dau seama inca daca de aici putem trece cu un ferry la Stresa);
3. Lugano – 1 zi – aici trebuie inca sa ma documentez;
4. Lago di Garda – aici stiu ca e recomandata o vacanta separata, insa mi-as dori sa vedem macar Sirmione (cred ca se poate ajunge cu abonamentul) + ideal Malcesine cu urcat pe Monte Baldo, daca e fezabil.

Mi-as dori sa ajungem si la Milano sau Verona (nu am mai fost niciodata), insa nu cred ca le putem inghesui mai sus.

Modalitatea de transport aleasa va influenta destul de mult atat cazarea (daca alegem IVOL, vom cauta o cazare in Bergamo, langa gara, daca alegem varianta masina, cazarea poate fi oriunde, cred), cat si probabil itinerariul ales.

Aparent, preferam varianta tren, deoarece ni se pare ca ne scapa de stresul condusului, gasitului de parcari etc., dar recunosc ca varianta masina poate fi mult mai confortabila.

Daca aveti orice sfaturi legat de itinerariul gandit, plus recomandari legat de oportunitatea tren vs. masina inchiriata, le primesc cu mare drag.

Multumesc anticipat!

#144
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Como, Magiore, Lugano sunt mult mai la vest de Bergamo. De ce nu veniți să vă cazați mai spre Milano?
Ideea cu trenul cred că e buna. Ptr ziua cu Garda scoateți Monte Baldo din planuri că necesită timp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate