Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 

Abuzurile OKAZII.ro trebuie oprite !

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#433
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Si contul meu a fost suspendat din aceleasi motive. Nici nu am primit avertizari pe email.

#434
bebecubale84

bebecubale84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2013
Salut !

Va povestesc ce mi s-a intamplat mie. Am avut la vanzare o consola Sony la care am incercat sa dau un pret foarte atractiv. Printre zecile de mesaje de schimb si cereri de date suplimentare am primit si o licitare. OKAZII imi trimite datele de contact ale doritorului. Vorbesc cu el . Aflu ca defapt a licitat pentru un prieten si ca ma va contacta "prietenul". Ma suna omul , stabilim data si ora ( a doua zi ) cu un telefon de confirmare inainte de intalnire. Soseste momentul intalnirii , il sun pe cumparator , nici un raspuns , nimic .
Am zis ...asta e , s-a razgandit omul . Verific site-ul , din 5 euro si ceva , okazii imi trage deja comisionul si raman cu 1 euro . Pentru asta fac un tichet de retur comision.

A doua zi repun la vanzare consola , dupa cateva mesaje neimportante , alt user o liciteaza direct. Sun , stabilim intalnirea , acum vin de la intalnire : nu a aparut nimeni, telefonul cumparatorului inchis cu casuta vocala, teapa iar. Ma uit pe OKAZII la financiar , acum le datorez eu lor 3 euro , vanzarea nu s-a facut nici acum.

Nu inteleg ratiunea celor care au zis ca imi trag o tzeapa. Eu am pierdut timp si doar atat cu ei . Pierderea reala pentru moment sunt cei 5 euroi ai mei din contul OKAZII, sunt dezamagit de site , liciteaza orice ciurliburli. Daca mai postez inca odata consola ce se va intampla?

id-urile de pe okazii sunt : "narcotic" si "ocr85" .

#435
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Posibil tepari ambii. primul o fi mai avut vreo 2 conturi. Ultimul pare tepar. Mai contacteaza vezi si tu, mai are omul telefonul descarcat etc. In fine poti suna la okazii mai bine, doar cu cereri de retrimitere comision sa nu pari dubios dupaia. Au licitat fara sa intrebe nimic?  Daca e pret prea mic asa fac multi, au impresia ca au gasit okazia vietii lor si vor cumpara si vor revinde mai scump.

Edited by popascu, 31 January 2013 - 23:00.


#436
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bebecubale84, on 31 ianuarie 2013 - 22:48, said:

Daca mai postez inca odata consola ce se va intampla?

Daca o mai pui in vanzare de multe ori, ajungi sa o dai pe degeaba.

#437
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 bebecubale84, on 31 ianuarie 2013 - 22:48, said:

Salut !

Va povestesc ce mi s-a intamplat mie. Am avut la vanzare o consola Sony la care am incercat sa dau un pret foarte atractiv. Printre zecile de mesaje de schimb si cereri de date suplimentare am primit si o licitare. OKAZII imi trimite datele de contact ale doritorului. Vorbesc cu el . Aflu ca defapt a licitat pentru un prieten si ca ma va contacta "prietenul". Ma suna omul , stabilim data si ora ( a doua zi ) cu un telefon de confirmare inainte de intalnire. Soseste momentul intalnirii , il sun pe cumparator , nici un raspuns , nimic .
Am zis ...asta e , s-a razgandit omul . Verific site-ul , din 5 euro si ceva , okazii imi trage deja comisionul si raman cu 1 euro . Pentru asta fac un tichet de retur comision.

A doua zi repun la vanzare consola , dupa cateva mesaje neimportante , alt user o liciteaza direct. Sun , stabilim intalnirea , acum vin de la intalnire : nu a aparut nimeni, telefonul cumparatorului inchis cu casuta vocala, teapa iar. Ma uit pe OKAZII la financiar , acum le datorez eu lor 3 euro , vanzarea nu s-a facut nici acum.

Nu inteleg ratiunea celor care au zis ca imi trag o tzeapa. Eu am pierdut timp si doar atat cu ei . Pierderea reala pentru moment sunt cei 5 euroi ai mei din contul OKAZII, sunt dezamagit de site , liciteaza orice ciurliburli. Daca mai postez inca odata consola ce se va intampla?

id-urile de pe okazii sunt : "narcotic" si "ocr85" .

Si care-i problema site-ului in cazul asta ?! Ei sunt prezenti peste tot (sa vezi cati repetenti/neseriosi sunt si pe ebay.fr )

La crearea unui cont nou sau postarea unui anunt(pe oricare site) nu se cer avize psihologice sau ceva care sa ateste seriozitatea.

Cand ai timp ,pune-i pe ei sa se deplaseze in apropierea locatiei tale. Cand ajung sa te sune si gata. Comisionul oricum se recupereaza in 7 zile si nu pierzi nimic.

Edited by polizei, 01 February 2013 - 00:52.


#438
servis99

servis99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.07.2009
Totusi un sfat pentru cei care folosesc ocazii , lucreaza cu o echipa foarte bine pregatita in domeniul securitate informatica si au investit foarte mult in it ,nu stiu sigur daca este legal ce fac ei in Romania prin aplicatiile care le folosesc.Si eu ca fost utilizator al Ocazii,am avut o experienta neplacuta cu ei,mai precis am aflat ca stocheaza urmatoarele informatii: adresa placii mac al placii de retea(care normal este confidentiala cand se vinde de catre fabricant-adresa unica din fabricatie) ip-ul de server al furnizoruli de internet si ip-ul utilizatorului care sia creat cont la ei (atentie ip-ul personal dat de furnizorii de internet este dat pe cnp din cartea de identitate-buletin,deci va puneti practic toate datele personale la dispozitia ocazii)Au aplicatii care stocheaza toate aceste date ani de zile chiar daca ei spun ca vi sau sters toate datele de la ei,lucru verificat de mine pe un alt cont creat acum patru ani si suspendat de ei abuziv.De curand mi sa suspendat alt cont creat la ei abuziv,cu explicatii banale,ex. am sunat la relatii clienti si mi sa spus ca suspendarea contului se datoreaza faptului ca sa intrat de pe calculatorul meu si cu alte conturi ,mi sa retinut ip-ul si se vede in systemul lor ca au intrat mai multe persoane.Exemplu daca vine un prieten la mine si ma roaga sa-l las sa intre de pe calculatorul meu pe contul lui de pe ocazii nu pot sa-l refuz sau daca sotia mai detine un cont la ei tot asa nu are voie sa intre pe ocazii de pe un singur calculator si de la acelasi furnizor de internet.Am replicat la relatii clienti ca am ip dinamic,se schimba automat de cate ori ma conectez la reteaua de internet si atunci au recunoscut ca de fapt au inregistrat mac-ul placii de retea.Deci cand aveti un cont pe ocazii vi se face o fise de securitate informatica si se stocheaza toata activitatea de oriunde veti accesa contul,de la servici,de la prieteni,de la internet cafe si va inregistra toate adresele mac a placilor de retea si vor fii alocate contului dumneavoastra.Nu stiu daca este legal ce fac ei dar au peste patru milioane de utilizatori inregistrati pe ocazii si va dati seama daca cineva le intra in serverele lor si va copia toate datele le pot folosii cum vor ei.In afara ca poti cumpara tepe de pe ocazii mai risti sa ti se cloneze si adresa de mac.Poate se autosezizeaza organele statului si fac un control de securitate informatica mai ales ca pe banii incasati de ei nu se da factura,la banca ti se da o foaie in care ai depus banii la ocazii pentru servicii diverse.Numai bine si aveti grije de datele dumneavoastra pentru ca nici nu stiti ce pierdeti.

#439
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 servis99, on 01 februarie 2013 - 11:53, said:

dresa placii mac al placii de retea(care normal este confidentiala cand se vinde de catre fabricant-adresa unica din fabricatie)

Adresa in sine nu e confidentiala, e lipita peste tot la vedere, chiar pe carcasa. Daca ar fi fost confidentiala, ar fi fost vazuta doar de tine, desfacand produsul. Probabil asocierea acestei placi cu alte echipamente si o adresa de IP e confidentiala.

#440
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,955
  • Înscris: 25.01.2007
si cine iti da tie ip'ul pe baza de cnp??? daca iti dai ip'ul meu, cum imi zici tu cnp'ul???

#441
bebecubale84

bebecubale84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2013
Problema mea este ca imi pierd timpul cu formulare de retragere comision , explicatii si altele . Daca mai postez odata consola este posibil ca un alt "ciurliburli" sa liciteze si sa fie si el tzeapa.

Ce cred eu ca ar trebui sa faca OKAZII.ro , sa limiteze cumva accesul userilor tzeapa ( comision pt a licita sau sa ma lase pe mine sa decid daca ii vand lui X).

Ce s-ar intampla daca un user de genul ala ar sta intr-o noapte si ar inchide 100 sau 1000 sau toate licitatiile de pe OKAZII ?

Este adevarat ca nu ma obliga nimeni sa intru pe okazii DAR daca imi vand ceva acolo si platesc un comision atunci vreau ceva de calitate pt banii mei platiti. Nu sa stau sa trimit emailuri , formulare si petitii .

p.s Am pus consola iar . Va tin la curent daca se leaga ceva .

Edited by bebecubale84, 01 February 2013 - 17:44.


#442
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Pai si pe alte situri nimic? Poate o ia cineva tocmai de pe acest topic.

#443
aditza86

aditza86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2013
@servis99 - o intreaga teorie a conspiratiei acolo la tine.
Ce zici daca dai o teapa ajunge politia la tine sau nu? Eu cred ca doar te oftici ca ti-au gasit si celalalt cont.
Propun sa iti arunci placa de retea, sau mai bine pune-o la vanzare pe okazii :))
Ip-ul e oarecum public se poate lua si dintr-un mail trimis de tine.

Cum zicea si un user mai sus, eu am ip static de la romtelecom, daca iti dau ip-ul imi poti da si mie cnp-ul meu? Ai auzit de legea privind prelucrarea datelor cu caracter personal? Documenteaza-te un pic inainte sa expui aberatii pe net.

@bebecubale84 - ce consola ai? ma intereseaza pe mine un PS3 la un pret rezonabil.

#444
bebecubale84

bebecubale84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2013
Este vorba de un PS VITA ( nu 3G) , nou in cutie + card 4GB

p.s. Ceva alte site-uri ar fi ?

Edited by bebecubale84, 01 February 2013 - 18:12.


#445
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,955
  • Înscris: 25.01.2007
tocmai, mercador, dar in general sunt utile in a vinde in aceeasi localitate, adica la o intalnire unde vezi/testezi produsul. asa sunt facute site-urile, sunt usor de utilizat la cautari pe judetul tau, plus ca nu exista rating, astfel incat sa poti avea cat de cat incredere sa cumperi prin colet.

#446
aditza86

aditza86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2013

 bebecubale84, on 01 februarie 2013 - 18:11, said:

Este vorba de un PS VITA ( nu 3G) , nou in cutie + card 4GB
p.s. Ceva alte site-uri ar fi ?
Am inteles gresit, eu vreu o consola pentru TV. Bafta la vanzare oricum.
Ar fi site-urile de anunturi: mercador, tocmai, olx...... poti incerca, dar tot pe okazii o sa il vinzi pana ala urma. Sunt la al 3-lea cont pe okazii, de cate ori am plecat de atatea ori m-am si intors. Cu toate ca e sistemul cum e pana la urma faptul ca acolo chiar se vand produsele m-a facut sa ma intorc. Bine tu ai un produs e mai usor, eu aveam minim 20 iar ca o comparatie pe okazii vindeam cam de 2 ori mai mult decat pe toate cele 3 site-uri impreuna. Tepe cu neridicare de colet am luat peste tot inclusiv pe forumul CG, cred ca problema asta mai tine, din pacate, si de seriozitatea romanilor.

#447
bebecubale84

bebecubale84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2013
Inca un client "depou355" . A licitat si are telefonul inchis . Am incercat sa sun de vreo  2 ore . Astept pana maine seara si repun. Chiar sunt curios pana unde ma vor duce . Deja sunt dator vandut la OKAZII !

#448
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
dar da-le emailuri nu trebuie sa-i tot suni. Poate e facut contul cu un nr de cartela expirat.

#449
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,101
  • Înscris: 07.02.2003

 bebecubale84, on 01 februarie 2013 - 20:36, said:

Inca un client "depou355" . A licitat si are telefonul inchis . Am incercat sa sun de vreo  2 ore . Astept pana maine seara si repun. Chiar sunt curios pana unde ma vor duce . Deja sunt dator vandut la OKAZII !
E asta nu e o problema, poate nu mai are baterie sau acoperire, daca in desurs de 2 sau 3 zile nu-l poti contacta sub nici o forma atunci e ceva cu el si poti sa-i faci un raport. Si eu tin telefoanele inchise in afara programului, pt ocazii am unul special care merge numai intre 10:00-21:00

 popascu, on 01 februarie 2013 - 20:44, said:

dar da-le emailuri nu trebuie sa-i tot suni. Poate e facut contul cu un nr de cartela expirat.
Si asta se intampla destul de des, lumea se plictiseste de un numar si evita sa-l mai schimbe.

La ultima mea cumparatura de pe okazii persoana are magazin, vanzari multe si nu face contact cu useri, nu-l intereseaza decat siosytemuld e comenzi, cum faci comanda si dai adresa in formular ala trimite si gata, fara contact sau parlamentari.

#450
bebecubale84

bebecubale84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2013
Al doilea si asta ultimul sunt conturi facute acum 4-5 zile .  E clar ca vor sa-mi scoata consola de la oferte . Problema este ca datoria mea la OKAZII se tot aduna. Posted Image(

Ei cand au licitat au primit si tel si mailul meu, ma pot contacta si ei  . Cand am avut acum 2 luni licitare pe produs , imediat m-a sunat cineva sa-mi zica ca vrea produsul. Nu stiu ce sa mai cred.

Edited by bebecubale84, 01 February 2013 - 20:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate