Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Abuzurile OKAZII.ro trebuie oprite !

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#541
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
teapa iti poti lua oricand oriunde si de la oricine in zilele astea :). E bine sa alegi varianta cu mai putini factori de risc in general :) si vad ca majoritatea opteaza pt okazii cand vine vorba de asta

#542
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Sa va mai spun ceva.
Un prieten, a primit la logarea pe contul lui Okazii, un chestionar cu niste intrebari legate de seriozitate, functionare, etc.
La intrebarile de acolo a raspuns cam "taios" referitor la seriozitatea adminilor site-ului, functionare si... surpriza... s-a trezit cu contul suspendat pentru 15 zile!

Si eu am raspuns cam la fel, astept verdictul

#543
Aldeb

Aldeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.05.2012
Ce am patit eu. Am luat un controller pentu PC de pe okazii, vechi dar nefolosit, fix ce cautam. Cand a ajuns, era doar semi functional. Cand am sunat, imbecila care mi-a vandut controlerul mi-a spus ca nu se 'merita' sa imi schimba produsul cu altul, ca drumul o costa si alea etc. Se astepta sa platesc eu transportul dus intors. Posted Image  Am dat calificativ negativ. Teapa de vreo 30 de RON. No big deal.

Dupa care idioata imi da mie califcativ negativ si scrie ca "Utilizatorul nu a stiut sa foloseasca produsul. Am ajutat cu tot ce am putut". Wow. Imi vinde aia ceva stricat, trebuie s-o rog sa mi-l schimbe cu altul dupa care imi da calficativ negativ cu toate ca mi-a luat banii. Tare. Dar calificativele nu se pot contesta, cu toate ca sunt acordate abuziv.

Edited by Aldeb, 09 April 2014 - 22:34.


#544
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostAldeb, on 09 aprilie 2014 - 22:32, said:

Dar calificativele nu se pot contesta, cu toate ca sunt acordate abuziv.
Mail la okazii in care le explici totul si calificativul dat de ea va fi anulat.

Jegul jegurilor pe okazii mi se par adaugirile din " Termeni si conditii ".

Quote

4.6.15. Conditionarea ofertarii
Este interzis ca vanzatorii sa limiteze posibilitatea unui utilizator de a licita pentru un produs prin obligarea acestuia sa solicite aprobarea anterioara a vanzatorului pentru a licita.
Stiu ca se fac multe aranjamente pe mesajeria privata, se trimit numere de telefon(si implicit se fenteaza comisioane).
Problema e ca multi au produse de vanzare nu doar pe okazii. Sa luam un exemplu: Am vandut in seara asta o bicicleta si a doua zi ma trezesc ca cineva a licitat si sunt obligat sa o vand. Nu o am ? Negativ. Daca vrei rating bun, esti fortat ca okazii sa fie singura platforma pe care iti vinzi produsele.

Quote

Vanzatorului ii este interzis sa conditioneze trimiterea si / sau posibilitatea de a licita a unui utilizator care are mai putine calificative pozitive si / sau un procentaj mai mic prin obligarea acestuia de a trimite un avans si / sau de a contacta vanzatorul pe forum in prealabil.
Aveam si eu clauzele mele specificate in anunturi, cum ca nu vand persoanelor cu multe calificative negative, cat si celor care nu imi inspira incredere. Desigur, daca plateau transportul in avans, puteau sa treaca peste aceasta piedica a mea.
Ei bine, sistemul mi-a editat listingurile, a sters clauzele ca na, contravin regulamentului.
Practic, singurul lucru pe care puteam sa-l fac pentru a ma feri de o pierdere inutila de timp/bani e acum interzis.

Edited by vimann, 09 April 2014 - 23:29.


#545
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Pai da, ei se adapteaza la ce fac utilizatorii si interesul e sa se liciteze cat mai mult si sa ia comision, ca nu toti reclama daca li se da teapa mai ales la preturi mici.

#546
Aldeb

Aldeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.05.2012
"Mail la okazii in care le explici totul si calificativul dat de ea va fi anulat."

Multumesc pentru sugestie. Am trimis un mesaj cu toate datele la suport si calificativul negativ a fost sters dupa o zi :D Nu ma asteptam. Evident site-ul are probleme, dar in cazul de fata am fost placut suprins.

#547
Gaben_Almighty

Gaben_Almighty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 20.02.2014
Am facut o comanda pentru o pereche de tenisi, am platit online, am ales livrarea prin posta, totul ok. Trec 3 zile, primesc avizul si vad ca am o suma trecuta la ramburs, incep sa cred ca voi plati inca odata, suma e identica cu pretul de pe Okazii... Ma duc la posta, dau avizul si semnez ce imi da tanti de acolo, nu m-am gandit sa intreb ceva de chestia aia si imi cere banii. Nu mersi, nu primesc coletul pentru ca nu am de gand sa platesc de doua ori...si m-am invatat minte.

Edited by Gaben_Almighty, 10 April 2014 - 15:33.


#548
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
La ce te pui să semnezi de primire dacă ai văzut ca aveai ramburs de plată? Trebuia să vorbeşti întâi cu vânzătorul.

#549
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
  • am un colet neridicat de un jeg de user numit vladmci

  • conform regulilor okazii trimit dovada ca am trimis coletul, am platit trsp dus, mi s-a intors coletul si am platit stocajele la posta+trsp inapoi

  • bineinteles solicit ca okazii.ro sa-i inchida definitiv contul la jegul de mai sus

  • in schimb ce se intampla? okazii cauta tot felul de pretexte si se leaga de fiecare virgula de pe chitanta (desi am trimis inclusiv schimbul de mail-uri dintre mine si jegos) sa nu-i inchida contul

  • desi am un istoric si sunt un membru respectabil de multi ani al acestui site (550 calificative pozitive), o sa imi retrag toate produsele de la vanzare de pe okazii deoarece se pare ca okazii a ales sa tina cu neseriosii

Edited by clase74, 12 April 2014 - 07:53.


#550
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007

View Postclase74, on 12 aprilie 2014 - 07:40, said:

  • am un colet neridicat de un jeg de user numit vladmci

  • conform regulilor okazii trimit dovada ca am trimis coletul, am platit trsp dus, mi s-a intors coletul si am platit stocajele la posta+trsp inapoi

  • bineinteles solicit ca okazii.ro sa-i inchida definitiv contul la jegul de mai sus

  • in schimb ce se intampla? okazii cauta tot felul de pretexte si se leaga de fiecare virgula de pe chitanta (desi am trimis inclusiv schimbul de mail-uri dintre mine si jegos) sa nu-i inchida contul

  • desi am un istoric si sunt un membru respectabil de multi ani al acestui site (550 calificative pozitive), o sa imi retrag toate produsele de la vanzare de pe okazii deoarece se pare ca okazii a ales sa tina cu neseriosii

haha....gunoaiele de pe okazii nu numai ca nu i-au inchis contul la jegul de mai sus, i-au mai anulat si calificativul negativ acordat de mine. Asa....ca altii sa nu stie ca e un specimen care nu ridica coletele.
E clar: ca sa ramai pe okazii trebuie sa fii neserios, nesimtit si fara cuvant.

#551
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
De curiozitate am cautat si eu userul despre care vorbesti, insa nu l-am gasit sa stii. O fi fost o chestiune de timp. Acuma pe bune, cine si de ce ar vrea sa aiba oameni dubiosi pe site care sa strice imagineaza a ceea ce inseamna okazii? Mi-e greu sa cred ca astia de la okazii fac ei asa o pasiune pentru tepari si refuza sa le inchida contul cand altii sesizeaza lucruri despre userul respectiv.

#552
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostAndreeaConstantin, on 12 mai 2014 - 16:44, said:

De curiozitate am cautat si eu userul despre care vorbesti, insa nu l-am gasit sa stii. O fi fost o chestiune de timp. Acuma pe bune, cine si de ce ar vrea sa aiba oameni dubiosi pe site care sa strice imagineaza a ceea ce inseamna okazii? Mi-e greu sa cred ca astia de la okazii fac ei asa o pasiune pentru tepari si refuza sa le inchida contul cand altii sesizeaza lucruri despre userul respectiv.

Eu am avut cont pe okazii.ro si l-am inchis, dar mi-am facut cont pe olx.ro!
Este altceva, am vandut si cumparat la greu fara probleme!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 August 2014 - 14:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate