Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Abuzurile OKAZII.ro trebuie oprite !

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#1
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009
Buna ziua !

Vreaus a deschid acest topic pentru a trage un semnal de alarma pentru toti utilizatorii site-ului de mai sus. Dupa ce  ani buni am folosit acest site pentru a vinde sau cumpara obiecte de valoare mica, am fost instiintat sec intr-o zi ca am incalcat de 3 ori regulamentul si contul imi e suspendat.
Am cerut explicatii in scris si telefonic deoarece incarcasem acel cont cu sume considerabile de bani ( in ultimii 2 ani comisioanele okazii  pentru listare si vanzareau crescut ff mult ) si nu imi convenea sa arunc banii pe fereastra...

Si telefonic si in scris mi-au raspuns ff sec, fara sa tina cont de nimic, nici macar de faptul ca ultimele 2 anunturi mentionate de ei se refereau la acelasi obiectsi ca eram un utilizator cu peste 100 de calificative pozitive.

M-am impacat cu gandul ca am pierdut banii si mi-am configurat un nou cont. Surpriza a veni astazi cand am primit mesajul ca am contul suspendat pentru frauda.....De data asta fara nici o explicatie...

E posibila sa ceva? Cum poate asemenea firma sa isi bata joc de clienti?

Din fericire exista si alte siteuri de vanzare asemanatoare...mercador.ro, tocmai.ri, regielive.ro, chiar si sectiunea de anunturi de pe softpediaforum

Aveti grija sa nu ramaneti fara bani cu okazii.ro

#2
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
okazii este un site foarte popular in Romania,pentru ca exploateaza o caracteristica nationala: "cum sa ne tepuim unii pe altii", sau "dai tzeapa,iei tzeapa,roman te numesti". cine are o bruma de minte,nu foloseste acest site.

#3
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009

View Postunderrated, on 24 septembrie 2012 - 17:56, said:

okazii este un site foarte popular in Romania,pentru ca exploateaza o caracteristica nationala: "cum sa ne tepuim unii pe altii", sau "dai tzeapa,iei tzeapa,roman te numesti". cine are o bruma de minte,nu foloseste acest site.

perfect de acord cu tine. imi poti recomanda si alte siteuri de vanzari la fel de populare  in afara de cele mentionate de mine?

#4
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Okazii e un site gen  http://www.gov.ro/ .Ambii hoti .

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Site-ul e o teapa in sine, cum sa iei 3% comision din valoarea produsului vandut? Posted Image Sa puna pret fix pe licitatie in functie de categorii, nu asa...

Edited by LensFlare, 24 September 2012 - 18:03.


#6
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

View Postpazzno1, on 24 septembrie 2012 - 18:00, said:


perfect de acord cu tine. imi poti recomanda si alte siteuri de vanzari la fel de populare  in afara de cele mentionate de mine?

ca idee ,orice as cumpara,mai ales daca este second-hand,trebuie sa vad/probez/pipai,etc.si daca ar face si altii la fel s-ar evita corul bocitoarelor,lamentarilor si tanguielilor ca vai dom'le,eu sunt cinstit si sunt inconjurat numai de hoti cu stelute,ratinguri, comentarii,feedback-uri  si alte cacaturi.

#7
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Si mie mi-au sters o licitatie pt ca pusesem o placa de baza defecta la 1 leu, pt ca efectiv nu stiam ce pret sa ii pun, lucru pe care il si precizasem in descriere.
Au crescut si au inceput sa-si faca de cap.
Fa-ti alt cont iar sau ii uiti si incerci pe alt site.

Bafta.

#8
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
pune taica pe tocmai.ro ca e mult mai ok, nu platesti comisioane, datele de contact la vedere.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postunderrated, on 24 septembrie 2012 - 18:17, said:

ca idee ,orice as cumpara,mai ales daca este second-hand,trebuie sa vad/probez/pipai,etc.si daca ar face si altii la fel s-ar evita corul bocitoarelor,lamentarilor si tanguielilor ca vai dom'le,eu sunt cinstit si sunt inconjurat numai de hoti cu stelute,ratinguri, comentarii,feedback-uri  si alte cacaturi.
Problema-i ca atunci cand ai nevoie de ceva mai ras, gen un Motorola Atrix, nu ai ce face si trebuie sa apelezi la okazii, daca nu vrei sa-l iei de pe ebay. Problema-i ca-i favorizeaza pe infractori iar autoritatile statului comunist roman nu oau nicio masura sa-i sanctioneze.

Recent unui tip din Brasov i-a fost furat un DSLR Pentax cu obiective, geanta si curea, in valoare totala de vreo 4000-5000RON sau poate mai mult. L-a gasit pe okazii dar prea tarziu deoarece cineva il cumparase deja de la hot cu vreo ~600RON pachetul complet. Cei de la okazii nu au vrut nici in ruptul capului sa-i dea victimei macar un umar de telefon al vanzatorului/hotului, si cred ca nici macar cei de la Politie nu au reusit sa-l afle de la okazii, desi victima are  factura, garantie si serie pentru aparat+obiective.
Problema-i ca pentru nimicuri gen adaptor hdd de la 2,5" la 3,5" nu ai alta solutie decat okazii sau ebay, ca de multe ori magazinele nu tin asa ceva pe stoc, asa ca trebuie sa apelezi la okazii.

Edited by Hider141, 24 September 2012 - 18:35.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu mi-am cumparat un produs de 400 lei de acolo, de la un utilizator cu rating bun. Am primit produsul prin Posta Romana, am platit si abia dupa aceea am putut deschide coletul. Am fost si sunt extrem de multumit, mai ales ca imediat am testat autenticitatea a ceea ce cumparasem. La momentul actual stiu ca este original, dar atunci nu stiam. Am aflat insa ca era produs original, cu un pret cu 40% mai mic decat in magazin. Nu am beneficiat de niciun fel de garantie.

Cred ca depinde si de la cine cumperi, dar asta este valabil si offline.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpazzno1, on 24 septembrie 2012 - 17:51, said:

E posibila sa ceva? Cum poate asemenea firma sa isi bata joc de clienti?
Okazii este un site ce nu permite incalcarea regulamentului in special prin furnizarea de date de contact aiurea. Tu il folosesti daca vrei sa nu... nu e obligatoriu asa ca abuzurile sunt de fapt reguli ce trebuiesc respectate Posted Image

Edited by andreic, 24 September 2012 - 18:49.


#12
budromM

budromM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.09.2012
doar 3% comision?
nu e 8% ?
poate costa curentul pt server...

#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
iti faci alt cont, nu e bai. Si mie mi-au suspendat, i-am sunat telefonic si le-am si trimis mail ca am sa fac conturi garla fara sa mai vada vreun ban de la mine, cat le-am dat bani multi au fost fericiti, s-au umflat in grandomanie.

#14
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am patit-o ca fara sa cumpar nimic sau sa navighez pe site, avand cont, sa ma trezesc cu o licitatie castigata :)))

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostbudromM, on 24 septembrie 2012 - 18:39, said:

doar 3% comision?
2.8 mai exact, in limita a 25e. Pentru chestii noi si cu garantie in unele categorii comision e 1% (computere, electronice, foto).

View Postodo_robert, on 24 septembrie 2012 - 18:43, said:

Eu am patit-o ca fara sa cumpar nimic sau sa navighez pe site, avand cont, sa ma trezesc cu o licitatie castigata Posted Image))
S-a facut singura licitatia, il luai pe Diaconescu la Oltchim Posted Image

Edited by andreic, 24 September 2012 - 18:45.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
io nu am facut niciodata vre-o afacere pe okazii. dar aveam un cont facut de ani de zile... acu' ceva timp am vrut sa intru pe cont, cica e suspendat. in mesaj era si o adresa de mail, le-am dat mesaj, cica's suspendat pentru rating negativ...  Posted Image

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Eu folosesc acest site, mai mult pt cumparat nimicuri, dar am si vandut tot niste nimicuri. Am patit si eu faza cu mesajul acela ca sunteti suspect de frauda pentru o licitatie tot de 1 ron. Pentru cine nu a inteles, daca nu respecti regulile si dai numere de telefon, id-uri in mesaje - este frauda deoarece daca tu nu licitezi si vorbesti direct cu respectivul, ei numai castiga nimic. Daca pui un obiect la 1 leu, tot frauda se cheama, intrucat poti vinde de exemplu ceva de 2000 ron si sa ii zici respectivului sa liciteze la obiectul de 1 ron. Oricine ar avea un site online din care castiga bani ar proceda la fel. Sa fim seriosi, de ce ti-ai mai bate capul sa vinzi o placa de baza cu 1 ron cand o poti pune la gunoi sau sa o dai degeaba cuiva? Pentru 1 ron nu merita nici deplasarea. Este clar ca ai pus-o ca sa liciteze la ea in caz ca cumparau altceva, se practica des aceasta chestie de ani de zile (  erau tone de anunturi de 1 ron cu capace de bere si alte aberatii ). Uite ca s-au mai desteptat si ei. In ce priveste cazul cu camera video pe care l-ai relatat, daca este adevarat, proprietarul sa faca plangere la politie impotriva okazii.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

View Postslai, on 24 septembrie 2012 - 18:46, said:

io nu am facut niciodata vre-o afacere pe okazii. dar aveam un cont facut de ani de zile... acu' ceva timp am vrut sa intru pe cont, cica e suspendat. in mesaj era si o adresa de mail, le-am dat mesaj, cica's suspendat pentru rating negativ...  Posted Image
ti-a fost furata identitatea... :)

View Postgerbil, on 24 septembrie 2012 - 19:01, said:

Eu folosesc acest site, mai mult pt cumparat nimicuri, dar am si vandut tot niste nimicuri. Am patit si eu faza cu mesajul acela ca sunteti suspect de frauda pentru o licitatie tot de 1 ron. Pentru cine nu a inteles, daca nu respecti regulile si dai numere de telefon, id-uri in mesaje - este frauda deoarece daca tu nu licitezi si vorbesti direct cu respectivul, ei numai castiga nimic. Daca pui un obiect la 1 leu, tot frauda se cheama, intrucat poti vinde de exemplu ceva de 2000 ron si sa ii zici respectivului sa liciteze la obiectul de 1 ron. Oricine ar avea un site online din care castiga bani ar proceda la fel. Sa fim seriosi, de ce ti-ai mai bate capul sa vinzi o placa de baza cu 1 ron cand o poti pune la gunoi sau sa o dai degeaba cuiva? Pentru 1 ron nu merita nici deplasarea. Este clar ca ai pus-o ca sa liciteze la ea in caz ca cumparau altceva, se practica des aceasta chestie de ani de zile (  erau tone de anunturi de 1 ron cu capace de bere si alte aberatii ). Uite ca s-au mai desteptat si ei. In ce priveste cazul cu camera video pe care l-ai relatat, daca este adevarat, proprietarul sa faca plangere la politie impotriva okazii.
probabil au pus un filtru pe server si cine are licitatii in valoare mai mica de o anumita valoare ii da avertisment si dupa aia ii blocheaza contul. era plin de indivizi care practicau sistemul cu "nu licitati fara sa ma intrebati pe forum ca dau negativ" si dupa aia "liciteaza la licitatia cu creionul".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate