Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Teapa EUROINS

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
Deci nu a trebuit sa dovedesti cheltuielile?
Mi-ar place sa vad si eu sentinta aia, ar fi bine de stiut.

#38
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,702
  • Înscris: 30.01.2006
Nici nu cred ca mai am hartia, s-a terminat totul prin 2009 cred, mi-am luat banii si apoi nu mai stiu ce am facut cu hartia respectiva. Oricum, un proces lung si anevoios in primul rand pentru ca nu vroiau sa-mi recunoasca dauna, ziceau ca am inscenat eu totul, niste cretini. E vorba de ASIROM. Si aveau de despagubit 2 airbaguri si niste nimicur prin interior. O caruta de bani, oricum.

#39
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Eu stiam ca la proces te duci cu facturile/bonurile ce dovedesc costurile de reparatie ale masinii, costuri pe care le doresti a fi recuperate. E prima data cand aud ca merge cu un deviz, chestie care lasa loc unor manarii grosolane.

#40
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,702
  • Înscris: 30.01.2006
Pai ce manarie omule, in deviz este exact ce are nevoie masina ta, si poate ca nu acopera tot, se mai gasesc si altele cand se demonteaza masina, adica puteam sa-mi iau si plasa. Nu lasa loc de nici o manarie, devizul a fost facut cu agentul de la asigurari prezent. Chestia e ca dupa aia au refuzat sa-mi repare masina. E drept ca s-a intamplat si la vreo 25 de zile dupa ce mi-am incheiat polita CASCO, si tot la 25 de zile dupa ce am inmatriculat masina.

#41
imaria

imaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2012
Se pare ca sunt pe cale sa fiu una din  victimele aceluiasi asigurator Euroins. Si asta pentru ca un nene care avea aici asigurare a dat peste mine.Eu am ajuns in faza in care am dosarul de daune intocmit, am  depus  devizul de reparatii de la service la inspectorul de daune  si  mai departe... pauza. Adica nu mai primesc nici un raspuns. Banuiesc unde e problema lor: am preferat sa repar masina la reprezantanta, cu piese originale, iar suma este de vreo 2,5 ori mai mare decat a estimat inspectorul. Care, desi recunoaste in totalitate lucrarile,  a aplicat la  valoarea pieselor un discount de 58%!!  Desi nicaieri in lege  nu scrie ca asa ceva e corect,  au  motivat " normele interne ale euroins". Acum  nu mai primesc nici un raspuns de la ei, acel accept de plata care ar trebui sa vina de la bucuresti, chiar si pe suma lor!  Intre timp masina mea e reparata , dar blocata in service de o luna. Ma  bat cu morile de vant,  inspectorul spune ca nu are nici o putere, ca toata aprobarea trebuie sa o dea bucurestiul, care nu  raspunde la nici un telefon, care poate nici macar nu exista ,poate e doar o notiune abstracta.... Din  ce am  citit pe aici sau alte forumuri, nu am cum scapa de proces cu ei.  Adica bani, timp nedefinit , nervi....Mi se pare  cea mai mare bataie de joc  posibila,  sa fi obligat de lege sa platesti asigurare, si in acelasi timp sa nu existe lege care sa te protejeze atunci cand asigurarea trebuie sa-ti plateasca dauna!

#42
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
Fratilor, lucrez intr-una din firmele de asigurari care platesc, zi de zi aud discutii: cei de la daune se plang, service-urile se plang, clientii se plang de 3 firme (euroins, carpatica si astra).
in afara de asta euriuns si-a introdus discounturi in audatex si obliga service sa le respecte da nici asa nu-si onoreaza platile.
Astra obliga la cumpararea de piese de schimb de pe bursa proprie (aici nu spunem ca sunt second :) )

#43
george5110

george5110

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.05.2012
de unde moda asta: nu iti dau masina pana nu imi primesc banii?

faceti plangere penala la politie, sa vedeti ca inavata si ei repede ce e al contract civil intre 2 parti, si ce poti face ca sa iti recuperezi banii...

#44
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 polizei, on 08 noiembrie 2012 - 20:37, said:

Ca o concluzie in acest topic avem doi pagubiti:

-un pagubit care a avut un accident cu o dinamica mai ciudata (ar fi fost probleme la 70-80% dintre asiguratori).+ O situatie in care problema era ca si rezolvata dar mesterul care se ocupa de masina si care a emis facturile isi ia jucariile si se ascunde !Posted Image

-alt pagubit care doreste de pe urma unei regii proprii sa faca profit .
Nu ma scuza-ma o sa fac eu pe bunul samaritean si o sa imi fac masina si banii ce raman daca mai raman ii donez in contu euroins.sa asa sa aratam ca noi suntem cinstiti... NU eu nu vreau sa castig defapt eu vreau sa imi fac masina la un service de gunoi unde vorba unui coleg de mai sus imi pune aripa de la mine din baie, far din domo, semnalizare dn spar, si bara o cumpara de la metro... si am o masina jegoasa facuta de niste jegosi... normal in plm ca vreau profit nu ? de ce plm mai face regie proprie daca nu le convine mai bine ne obliga sa le reparam in servie si gata... hai ca esti destept.

#45
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Ideea unei asigurari este sa-ti acopere paguba in limitele legale. Nu sa-ti acopere paguba si sa faci si profit !

Daca vrei sa scoti profit aplici alte metode nu regie proprie. Regia proprie presupune doar avantaj pentru firma de asigurari. Tu vrei sa `redefinesti ` regia proprie si sa prostesti `hotii` Posted Image

#46
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 polizei, on 18 noiembrie 2012 - 19:46, said:

Ideea unei asigurari este sa-ti acopere paguba in limitele legale. Nu sa-ti acopere paguba si sa faci si profit !

Daca vrei sa scoti profit aplici alte metode nu regie proprie. Regia proprie presupune doar avantaj pentru firma de asigurari. Tu vrei sa `redefinesti ` regia proprie si sa prostesti `hotii` Posted Image
Daca iti aduci aminte in 2009 cand a fost adoptata regia proprie toti asiguratorii au fost de akord cu ea ca ei ies foarte ieftin  scapa mai usor asa decat sa faka masinile in servicccce dar cand mie imi da in regie proprie cu o diferenta de 50 milioane... e BATJOCURA... nu le-am cerut 61 51 41 31.... dar macar 20 sa imi dea ce maica masi. PS NU MERGE ccc

#47
Demmon

Demmon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.02.2006
Am o mica curiozitate: Daca ma loveste unul cu asigurare (RCA) la unul din cei trei zmei (Euroins, Carpatica, Astra), ma duc la politie, iau ce acte pot lua de-acolo. Doar ca, in loc sa facem amiabila pe cai normale, la el la asigurator, eu, avand CASCO, pot solicita reparatiile asiguratorului meu (Omniasig sa zicem) si el la randul lui sa-si recupereze banii de la Euroins/Carpatica/Astra? Am auzit de astfel de practici dar nu cunosc sansa de reusita sau daca exista in realitate.

#48
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Da se poate face pe regres, am facut eu anul trecut. Nu o sa ai probleme, tu folosesti polita ta CASCO, mai departe ii priveste cum se descurca cu recuperatul banilor de la cealalta societate de asigurari (cazul meu a fost Omniasig versus Euroins).

Edited by RealThing, 21 November 2012 - 13:43.


#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
Daca ai casco, trebuie sa fii fraier sa nu-l folosesti in acstfel de cazuri. Diferenta de comportament si calitate a reparatiei e enorma, cand vii cu casco fata de rca. Asiguratorul tau, isi recupereaza banii, sunt proceduri clare, plus ca de aia platesc o armata de juristi.

#50
Demmon

Demmon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.02.2006
Cand faci asta, apeland la Casco, ti se pateaza dosarul? Imi afecteaza bonusul in urmatorul an de plata?

#51
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ar trebui sa nu te afecteze.

#52
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
daca il faci pe casco cu regres RCA atunci anul urmator nu trebuie sa te mai afecteze

#53
Demmon

Demmon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.02.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

#54
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 Demmon, on 21 noiembrie 2012 - 14:00, said:

Cand faci asta, apeland la Casco, ti se pateaza dosarul? Imi afecteaza bonusul in urmatorul an de plata?

Nu te afecteaza, dar sa stii un singur lucru: Asigurarea CASCO se face pe UN AN! Daca tu ai platit doar 3 luni, cand intri in reparatii, trebuie sa achiti ratele pt urmatoarele 9 luni, ca sa fie siguri ca ramai clientul lor!

Daca masina e dauna totala, ti se retine din dauna costul pana la finalizarea contractului!

Edited by Josef_Mengele, 26 November 2012 - 16:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate