Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Singur spre Vf. Omu

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Nicio problema dupa data de 17 septembrie.Cat despre ursi,saracii sunt cam "sinistrati"in urma incendiului care a avut loc in august sub Caraiman,pe Braul lui Raducu.

Edited by vali_mester, 09 September 2012 - 22:11.


#20
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.03.2010
Ce se intampla pe 17? Incepe scoala? :)

#21
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Dupa inceperea anului scolar muntii si cabanele devin pustii,se mai aglomereaza sambata si duminica in zonele mai usor accesibile din cauza transportului pe cablu.

#22
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.03.2010
Ma gandeam eu :)

Multumesc pentru informatii.

#23
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View Post_black, on 03 septembrie 2012 - 19:11, said:

iar in curand nu voi mai avea nici cand s-o fac (atat timp personal, cat si faptul ca vine iarna).
Si de ce e asta o piedica ? Si iarna se fac ture foarte faine.

#24
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.03.2010
Din cate stiu traseul pe Jepii Mici e "inchis" iarna. Parca si cel pe Jepii Mari. Si-apoi, cabana Omu e inchisa din octombrie pana in mai.

Din cate stiu iarna mergi la Omu doar dinspre Malaiesti si Babele...

Edited by _black, 19 September 2012 - 07:12.


#25
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Numa Bucegi este ? :)
Dam o tura pe Fagarasi.

#26
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.03.2010
Dam si prin Fagaras :).

Momentan mi s-a pus pata pe Omu. Am vorbit la cabana - domnul Popa este foarte, foarte irascibil -, mi-am rezervat un loc... am vorbit si la salvamont sa vad daca sunt traseele OK...

Banii mai sunt problema, sper sa-mi intre salariul maine-poimine :P.

#27
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

View Post_black, on 19 septembrie 2012 - 19:25, said:

Dam si prin Fagaras Posted Image.

Momentan mi s-a pus pata pe Omu. Am vorbit la cabana - domnul Popa este foarte, foarte irascibil -, mi-am rezervat un loc... am vorbit si la salvamont sa vad daca sunt traseele OK...

Banii mai sunt problema, sper sa-mi intre salariul maine-poimine Posted Image.

Daca mai astepti putin, cu prognozele de acum, poate prinzi si prima zapada Posted Image

#28
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.03.2010
Oricum o prind. Conform prognozei de acum, vineri ninge la Omu.
http://vremea-online.ro/?location=omu

#29
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 08.01.2010
De la bun inceput iti spun ca exista sanse sa te intalnesti cu ursi cam pe tot traseul, mai putin pe platou intre Babele si Omu. Cu cat traseul este mai putin umblat cu atat mai mare este sansa (riscul).
E adevarat ca ursul e un animal cu activitate preponderent nocturna, dar am vazut urs vara asta la 4 dupa amiaza chiar pe vreme frumoasa si am auzit in acest week-end urs troznind crengi la cateva zeci de metri de drumul pe care ma aflam si pe care in prealabil lasase si o gramada mare de excremente. Ziua, la pranz. Primul caz in zona alpina, iar al doilea la sub 500m altitudine, unde nu as fi crezut niciodata ca exista.
Ursii din Bucegi se spune ca sunt mai obisnuiti cu oamenii si de aceea sunt sanse mai mari sa ii vezi.
Toamna consuma fructele scorusului de munte, afinele care sunt coapte deci ii poti intalni si dincolo de limita superioara a coniferelor.
Grija principala ar trebui sa se indrepte catre vreme, mai ales catre vant, ceata si precipitatii. Se anunta vreme rea de joi cateva zile.

#30
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.03.2010
Am vorbit cu cineva de la Salvamont Busteni azi, ca sa intreb de starea traseelor samd, si a zis ca nu au avut probleme cu ursii anul asta... si ca sa mai fac galagie din cand in cand si-o sa ma lase in pace

#31
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 08.01.2010
Ursul nu vede si nici nu aude la acelasi nivel cu mirosul.
E bine sa mai faci zgomot din cand in cand, incearca sa te mai uiti si pe langa poteca, sa apleci urechea la zgomote etc.

#32
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Daca faci rost si de un radio emisie-receptie (walkie talkie), poate facem si o legatura cand esti pe varf. :)

#33
_black

_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.03.2010
N-am din pacate.

Am avut mai demult unele, dar nu puteai seta frecventa, mergeau doar pe vreo 8 (parca) canale presetate... deci cam inutile.

#34
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Poi de alea 8 canale vorbeam si eu, ca pe alte frecvente n-ai voie sa emiti. Alea 8 sunt fara licenta, gratuite. Dar ideal era daca aveai ceva mai calumea, setate pe alea 8 frevente, ca cu alea ieftine de prin moll-uri nu stiu daca ne intelegeam :).

Las ca poate dam o tura pe undeva, impreuna.

#35
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Am ratat prezenta la Vf.Omul,motivat,am fost la intalnirea anuala AMC(www.carpati.org/asociatie) care a avut loc la cabana Suru 21-23.09.2012.Cu aceasta ocazie am prins si prima zapada de anul acesta,10 cm.la cabana Suru,vineri dimineata.A fost o intalnire placuta,sper sa mai particip si la altele.

#36
toc

toc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.10.2012

View Post_black, on 08 septembrie 2012 - 11:28, said:

Deespre Cabana Omu poate sa-mi spuna cineva ceva?

Ma rog, am citit destule pe net, dar parca as vrea sa aud ceva si de-aici Posted Image.

Am inteles de la multa lume ca nu prea se respecta rezervarile acolo... Adica iti rezervi telefonic patul si cand ajungi acolo ti se spune ca-i Cabana plina.
N-as vrea sa patesc asa ceva ca nu mi-ar placea sa ma intorc noaptea inspre cabana Babele de unul singur (desi ar fi o experienta interesanta Posted Image).

rezervarile nu se respecta nici de cabanier si nici de cei care isi fac rezervari. am patit de cateva ori si eu. intr-un fel ii inteleg pe cabanieri, au mai patit sa astepte pe cineva care sa nu mai vine si atunci principiul e simplu "primul venit primul servit".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate