Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Casa p+e,2 familii,2 generatii :))

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Buna ziua!
Din faza de ,,cititor curios'' am sa trec la cea de expunere a gandurilor si dorintelor(in prima faza),dupa aceea sper intr-o concretizare reala!
Suntem o familie formata din 2 adulti+1 bucata copil 5 ani plus 2 bunici.Momentan stam fiecare in cate 1 apartament cu 2 camere,devenit deja neincapator pentru jucariile micutului si multele acareturi stranse !
Am analizat toate posibilitatile si am plecat de la premisa schimbatului de apartament intr-unul cu camere  mai multe;cand am vazut ca pretul de vanzare al apartamentelor cu 3 camere,in blocuri ceausiste,concureaza cu succes pretul unei case,chiar in zone limitrofe Bucurestiului,am schimbat macazul :))
Ca zona-suntem f interesati de zona IMGB ,eventual com.Berceni!Am prefera sa fie cat mai aproape de magistrala de metrou,astfel incat ,deplasarea in Bucuresti sa nu implice obligatoriu masina!
Casa ,,o vedem'' un p+e,cu pod,care sa aiba parterul impartit in 2 parti egale:
-partea noastra-compusa din bucatarie,baie servici,living,hol si casa scarii,camera tehnica;
-partea bunicilor-bucatarie,baie,living,dormitor,camera tehnica;
-etajul tot al nostru-3 dormitoare,2 bai,1 dressing;
-1 beci in care sa se poata cobori din camera tehnica;
Casa am dori sa fie de cca 110 mp/nivel,cu 2 intrari separate!
Nu stiu cat de corect pare gandit totul,cam astea ar fi necesitatile noastre...
O curticica in care sa putem construi un foisor/gratar si ceva spatiu de alergat pt copil!
Ca si teren,suntem in cautarea unei parcele de cca 500 mp!Desi vrem sa cumparam cat mai curand pamantul,constructia va incepe cel mai probabil in primavara anului viitor!
Astept sugestii si idei pentru compartimentarea cat mai chibzuita a viitoarei nostre casute!

Am citit cu maare placere mare parte din jurnalele de succes si din cele cu locuinte finalizate!
Moderatorii sunt f competenti si amabili,informatii multe si foarte folositoare!Chiar m-am relaxat si m-am binedispus parcurgand jurnalele de constructie!

#2
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
""parterul impartit in 2 parti egale""

daca ai doar 110 mp, cum ii poti imparti la 2 livinguri, 2 bucatarii, 2 baii s.a.m.d ? mi se pare cam mica suprafata.
iar referitor la beci, e foarte util, dar iti va creste simtitor investitia.

#3
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
referitor la beci, eu am facut sub camera tehnica(aprox. 7mp) si ma costat in plus fata de varianta fara beci 600lei.

#4
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
mie la un beci de 8 x 3 m, mi-au intrat 2 cife beton doar pe fund. apoi toti peretii beciului de 2,2 m inaltime beton armat, casa sta pe ei. placa de deasupra la fel, armata suplimentar fata de placa de peste elevatie.

#5
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Pai ma gandeam ca bunicilor le-ar fi suficienta o suprafata de 55 mp pt ce au nevoie....

Beciul mi se pare f util;avem prieteni care l-au facut afara,sub foisor si e tare neplacut iarna,sa iesi in zapada si sa intri in beci...

#6
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
am sters postul ala, ca l-am scris in locul nepotrivit.

View PostMusette76, on 03 septembrie 2012 - 15:28, said:

Moderatorii sunt f competenti si amabili,informatii multe si foarte folositoare!
probabil ca va gandeati numai la mine.
va multumesc pentru aprecieri.

Edited by casuta_papusilor, 03 September 2012 - 20:52.


#7
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Totusi, se poate si intr-o suprafata de 110-120mp. E facuta la repezeala, scuzati calitatea.
Sper ca se intelege, in dreapta e zona "bunicilor".

Attached Files


Edited by alexandru_oprea, 03 September 2012 - 21:44.


#8
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postcsi1, on 03 septembrie 2012 - 16:52, said:

mie la un beci de 8 x 3 m, mi-au intrat 2 cife beton doar pe fund. apoi toti peretii beciului de 2,2 m inaltime beton armat, casa sta pe ei. placa de deasupra la fel, armata suplimentar fata de placa de peste elevatie.
adica ai bagat la 24mp de beci 18mc de beton (un radier de 70cm peste tot). Cred ca undeva e o greseala, chiar si 10mc 2 cife de 5mc este prea mult pentru o placa de 24mp. In cel mai rau ca faceai un radier de 30cm deci 7.5mc....

#9
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postalexandru_oprea, on 03 septembrie 2012 - 21:41, said:

Totusi, se poate si intr-o suprafata de 110-120mp.[...] in dreapta e zona "bunicilor".
Da, dar etajul impune terasă ceva, că doar n-o face 3 dormitoare și două băi pe 110mp...Sau da?

#10
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postbuntzi, on 04 septembrie 2012 - 04:21, said:


Da, dar etajul impune terasă ceva, că doar n-o face 3 dormitoare și două băi pe 110mp...Sau da?

In principiu da,va exista si terasa la etaj,desi dressingul mi-as dori sa fie de marimea unui dormitor,in care sa nu existe decat dulapuri si o masa de calcat :))..dar tot e mare suprafata...si va trebui optimizata corespunzator,n-as vrea costuri exorbitante la incalzire!

View Postalexandru_oprea, on 03 septembrie 2012 - 21:41, said:

Totusi, se poate si intr-o suprafata de 110-120mp. E facuta la repezeala, scuzati calitatea.
Sper ca se intelege, in dreapta e zona "bunicilor".

Multumesc mult,alexandru_oprea!!!Ai creionat f bine necesitatile noastre!

View Postcasuta_papusilor, on 03 septembrie 2012 - 20:51, said:

am sters postul ala, ca l-am scris in locul nepotrivit.


probabil ca va gandeati numai la mine.
va multumesc pentru aprecieri.

Cu siguranta :)
Cu mare placere !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate