Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Wedding Cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Discovery_bn

Discovery_bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.12.2007
Salutare tuturor!

Am deschis acest subiect pentru ca vreau sa va provoc la o discutie, sper eu, interesanta.

Vezi pe site-urile de profil clipuri de nunta care au pretentia ca fac parte din genul (oare chiar exista?) "wedding cinema" sau,  mai mioritic, cinematografie de nunta.
Se filmeaza cu DSLR, ce rezulta ati vazut cu totii. Le dai mirilor clipul si le iei bani in plus pentru blur-ul din spatele miresei!
De fapt cinematografie inseamna mult mai mult: scenariu, regie, lumini puse exact unde trebuie, o armata de oameni, ce sa mai vorbim de scule...

Credeti ca un blur in spatele miresei si folosirea unui glide inseamna "wedding cinema" sau, mai mioritic, cinematografie de nunta?
Sau credeti ca mirii vor apela la un scenarist si un regizor pe viitor?
Ar putea evolua intr-acolo o parte din nuntile din romania?

O zi buna si clienti cu bani!

#2
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă vrei să vezi aşa ceva caută Pacific Pictures.
După părerea mea poţi face cu adevărat wedding cinema doar la o nuntă indiană unde există fast şi spectacol total.

#3
Discovery_bn

Discovery_bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.12.2007
Nu vreau sa vad asa ceva!
Am vazut destule!
Discutia era despre nuntile din RO.

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu am inteles de ce multi filmeaza cu DSLR-uri, ca sa fie blur in spate sau care-i treaba? ma gandesc ca o camera video filmeaza mai bine decat un DSLR.

#5
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Ai dreptate sau poate nu ai.Chestia e relativa,cunosc un tip care si-a vandut camera cu vesta si stabilizator si a trecut pe filmare cu dslr-ul.Am vazut un clip filmat asa si acolo unde micsorase viteza clipului se vedea miscarea cadru cu cadru,bine asta nu e un defect e din viteza shuteerului,poate nu il stapanea bine, culmea e ca cineva mi-l prezenta ca pe o superproductie.Eu filmez cu camera si nu as trece pe dslr decat atunci cand o filma 50p(cum spunea un bun prieten).Altfel sa sti ca dslr-uri am vazut la filmare in proportie de 50%,Multi vad clipurile si cred ca asa ar  trebui sa arate.

Edited by gligo, 31 August 2012 - 09:18.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
50p nu e criteriul pentru filmat la nunta, poate doar pentru aruncatul buchetului daca ai o multime de fete mari extrem de agresive :-)
Fiecare scula are rostul ei si in general inainte sa se ajunga la regizor, cinematografie sau mai stiu eu ce o sa ai camere multiple si eventual de toate felurile in joc, nu numai dslr si camere mai pro video dar chiar si camere mai mici, discrete si fara prea mari pretentii gen gopro, pentru a avea cit mai mult material disponibil pentru montajul ulterior.

#7
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

 Discovery_bn, on 31 august 2012 - 07:50, said:

Vezi pe site-urile de profil clipuri de nunta care au pretentia ca fac parte din genul (oare chiar exista?) "wedding cinema" sau,  mai mioritic, cinematografie de nunta.
Se filmeaza cu DSLR, ce rezulta ati vazut cu totii. Le dai mirilor clipul si le iei bani in plus pentru blur-ul din spatele miresei!
De fapt cinematografie inseamna mult mai mult: scenariu, regie, lumini puse exact unde trebuie, o armata de oameni, ce sa mai vorbim de scule...

Credeti ca un blur in spatele miresei si folosirea unui glide inseamna "wedding cinema" sau, mai mioritic, cinematografie de nunta?
Sau credeti ca mirii vor apela la un scenarist si un regizor pe viitor?
Ar putea evolua intr-acolo o parte din nuntile din romania?

O zi buna si clienti cu bani!

Discovery, termenul nu a fost inventat de noi. Te invit sa urmaresti seria de interviuri pe aceasta tema initiate de Zacuto (FilmFellas ep 15-24),http://www.zacuto.co...lmfellas-cast-4 http://www.zacuto.co...lmfellas-cast-5
Concluzia lui Steve Weiss este simpla:  “Dacă arată ca un film, cred că avem voie s-o numim cinematografie”.
E adevarat ca nunta nu se compara cu turnarea unui film. Dar nici bugetele. Insa, la scara redusa, cu echipament si echipa mult simplificate se poate face ceva care, macar dupa unele pareri, seamana cu un film. Dar fiecare are dreptul la propria opinie. Daca tu nu esti de acord, foarte bine. DSLR-ul nu face ca montajul realizat sa se numeasca "film" dar ajuta pentru a avea o imagine asemanatoare. Desigur nu e unicul  element de care ai nevoie, dar e destul de important. Nu-ti place blurul din spatele miresei? Perfect, inseamna ca n-ai nevoie de DSLR. Deci de exemplu, cu un  FX1000 ai fi capabil sa convingi un client ca imaginea ta e la fel de frumoasa ca si cea oferita de concurentul tau care filmeaza cu DSLR?

Ca sa raspund la intrebarile tale:
- nu doar blurul si glide-ul inseamna wedding cinema, ci montajul final.
- nu cred ca vor apela la regizor si scenarist deoarece nunta nu este spectacol, cum bine se parodiaza mai jos, si nu va evolua in aceasta directie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cub6KdY-NYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CristianAdrian, 31 August 2012 - 11:44.


#8
Discovery_bn

Discovery_bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.12.2007
CristianAdrian:

Sigur ca termenul nu l-am inventat noi. Nedumerirea mea era doar daca unele productii catalogate wedding cinema se pot inscrie in gen.
De unde ai dedus tu ca nu sunt de acord? Am DSLR si sunt fotograf la origini. Am luat primul aparat foto in mana cand aveam 16 ani..., deci despre blur-ul din spatele miresei...
Vezi tu, depinde cine  tine in mana FX-ul 1000, precum si DSLR-ul, la fel depinde si de cel care face montajul, deci simplul fapt ca filmezi cu un DSLR nu asigura implicit succesul.
Reactia ta a fost aceea a unui om care s-a simtit atins de ceea ce am spus eu. Nu am vrut sa supar pe nimeni, am vrut doar o dezbatere libera.
Daca consideri ca este necesar, poti sa stergi subiectul de pe forum.
Scuze daca am suparat pe cineva...

Sa aveti un weekend bestial!

#9
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
SI tu de unde ai tras concluzia ca m-am simtit "atins" sau ca voi sterge subiectul? Eu am simtit o ironie "mioritica" in comentariul tau si de aceea am abordat un ton mai acid. Cred ca e limpede cum am tras concluzia ca nu ai fi de acord.
Bineinteles ca depinde de mai multi factori, si eu dat de inteles acelasi lucru. Dar nu vei vedea regie la nunta, desi sunt unii care fac si asta in unele momente. Cel putin eu consider ca e prea mult. Daca tu te gandesti sa faci ceva de genul asta, mai gandeste-te. Oamenii trebuie sa fie cat mai naturali si relaxati, sa-si aminteasca de momentele frumoase din ziua aia, nu de "inca o data", "mai treci odata", "mai fa o data miscarea aia", sau "MERGE BANDA!" Posted Image

#10
Discovery_bn

Discovery_bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.12.2007
Ironia mea "mioritica" era indreptata catre unii care au pretentia ca fac asa ceva, rezultatul insa este...dezastru.
Imi place genul, de aceea am si abordat subiectul.
Si cred ca voi aborda si eu acest gen de productii cand voi gasi clientul avizat...

Lumina buna si clienti cu bani!

#11
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Cinematografia de nunta este ceea ce imi doresc sa fac atunci cand fac o nunta. Sunt multe aspecte care tin de o astfel de productie:
-alcatuirea unui soi de scenariu inainte de filmare (care se poate imbunatati si completa la fata locului). Uneori scriu idei pe un carnetel si chiar daca nu pot la nunta respectiva, le pastrez pentru alte ocazii. Cand te vezi la fata locului, e bine sa tragi unele chestii pe care sa le folosesti la montaj (casa, ograda, animale, vecini, copii, bucatarii,...). Cinema-ul inseamna sa spui o poveste de viata intr-o maniera cinematografica. Am observat ca se incearca aceasta si la documentarele de televiziune actuale. Astfel mesajul este perceput mai bine si are impact emotional.
-camera care sa-ti dea filmlook-ul: rezolutie, sharpness moderat, culori putin desaturate, picture profile mai warm (gustul meu), SDOF(care pe langa frumusetea vizuala, te ajuta la povestit, dirijand atentia spectatorului spre ceea ce doresti tu sa-i arati in acel cadru)
-sunet bun (gasesc ca un rode ntg2 e altceva; pe viitor am sa incerc sa-l folosesc si la nunti...).
-trebuie apoi multe cadre filmate de pe trepied, dolly, slider, steady.(cred ca peste 90% din cadrele de film sunt de pe trepied).
-evitarea zoomului, decat daca vrei sa simulezi apropierea de subiect.
-folosirea luminii in maniera profi (kituri de lumini+blende). Felul in care tii sub control highlights-urie si shadows-urile este extrem de important. Deasemenea dimanic range-ul camerei este ceva ce ajuta enorm la filmlook. Nu stiu cat are un HMC150, dar e departe de un GH2, care are 11,5. 5DMII are 12, iar cele uzuale in cinematografie au 13, 13,5, 14...
-24p este un aspect disputat. dar de vreme ce este folosit(acum se filmeaza chiar 48p) in cinematografia digitala... Sunt totusi putine camere care sa faca un 24p bun. Este bine ca filmarea sa fie facuta la maximul de calitate al camerei(60p sau 60i sau 30p), apoi montajul sa fie exportat in 24p. Rezultate putin mai slabe se obtin din 50p/50i/25p.
-obiectivele folosite de DSLR sunt mult mai potrivite. Am vazut azi o fimare cu GH2 si un obiecti eng Fujinon foarte caliativ si scump, dar imaginea este una de ENG+SDOF.
-montajul trebuie facut in maniera hollwoodiana, bollywoodiana, sau dupa stilul altor case de productie (europa, america latina, japonia, coreea(ultimele doua imi plac in mod deosebit), rusia,..). Sau intr-o maniera proprie, dar avand grija la cum construiesti povestea. Felul in care o prezinti trebuie sa-l solicite putin pe spectator, sa-l faca sa gandeasca, sa se emotioneze, pastrandu-i astfel interesul.
-or mai fi si altele...
Astea depin de tine. Bun...
Acuma, cel mai important lucru este distributia. Oamnenii care vor juca in film. Poti sa ai surpriza sa dai peste un taran care face actorie adevarata, sau sa ai un actor care la nunta lui e statuie. Am observat ca mai toti romanii au talent si daca stii cum sa-i abordezi si sa-i indrumi, sunbt dispusi sa faca si putina actorie in ziua nuntii. mai mult, dupa ce observa ca aceste chestii ii mai scapa de grijile si emotiile nuntii, isi dau si mai mult interesul. Oricum, nu vor mai fi multe ocazii pentru ei sa faca pe actorii. In ce ma priveste, ma multumesc cu ce pot obtine din prima, rareori ii mai pun sa repete. Regia moderata in ziua nuntii face minuni cu starea emotionala a mirilor.
Nuntile indiene au fastul si mersul lor. dar cred ca si ale noastre se preteaza la abordari cinematografice. Problema este de bani(cred ca 2 operatori este minimul).
Observ inca animoztate fata de cei ce filmeaza NBC cu DSLR. La fel observ ca incep sa apara creatii video filmate cu asa ceva chiar de la unii care s-au implicat in astfel de dispute...
Eu am vazut un film integral de-al lui Zenus si pot sa spun ca este wedding cinema. Dar el are aptitudini, are cunostinta, are oameni extraordinari care fac focusul manual mai bine cu un obiectiv decat cu propriul ochi, are aparatura necesara. Insa a ajuns aici pentru ca a urmarit tocmai acest lucru.
Daca cineva ar vrea sa abordeze acest stil cu o camera video, banuiesc ca va obtine rezultate pe masura stradaniei (bineinteles minus acele chestii pe care camera lui nu i le poate da). In schimb va avea mai putine batai de cap cu aparatura si se va concetra mai mult pe cinematografie!... Spor!
Pentru ca afluenta de forumisti este foarte redusa pe acest domeniu, as fi de parere ca aceste discutii sa fie mutate pe topicul principal.
PS Acest curent exista deja in Romania si este in crestere si ar trebui ca disputele sa fie pe un ton moderat si fara bascalie. Sa nu cumva sa fim in ipostaza vulpii din vie...

Edited by crisvp, 31 August 2012 - 13:44.


#12
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

 Discovery_bn, on 31 august 2012 - 13:08, said:

Ironia mea "mioritica" era indreptata catre unii care au pretentia ca fac asa ceva, rezultatul insa este...dezastru.
Imi place genul, de aceea am si abordat subiectul.
Si cred ca voi aborda si eu acest gen de productii cand voi gasi clientul avizat...

Lumina buna si clienti cu bani!
Atunci e in regula. Sfatul meu e sa te documentezi cat mai bine inainte de a incepe. Si trebuie sa stii ca e recomandat sa lucrezi in echipa.
Bafta multa!

Edited by CristianAdrian, 31 August 2012 - 15:00.
corectie


#13
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Upsss! Am uitat de muzica! Am filmat anul trecut o prelegere despre media la o scoala de vara si am ramas uimit cand profesorul a spus ca muzica cantareste aproape 70% din impactul emotional al unui film. Cred ca e inexact, dar oricum inseamna foarte mut. Chiar daca imaginile iti umezesc ochii, muzica e cea care face lacrima sa cada...
Din cate stiu, de obicei se face montajul brut al filmului si apoi i se da muzicianului. Cum noi nu o sa avem acces la muzica originala, facuta special, lucram cu muzica gata facuta si uneori ne conduce montajul. Nu de putine ori am folosit muzica care pur si simplu m-a inspirat. Obisnuiesc sa pun multa muzica, prea putin ramane fara, asa ca uneori imi este greu sa gasesc atata pentru o nunta intreaga. Si totusi la sfarsit ma mir cat de bine se leaga. Plus ca te ajuta sa faci un montaj variat (slow, linistit, normal, alert, melancolic, hazliu,...). Am mers odata la un amic sa-i prezint botezul si omul s-a pregatit, a facut masa, gratar, a invitat nasii, rudele, vecinii. I-am pus proiectorul (full HD-apropo, aici se vede extrem de clar diferenta dintre un DSLR si o camera video si nu ma refer numai la rezolutie, ci si la textura imaginii) si trei ore lumea nu a prea mancat...

#14
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
crisvp  " Este bine ca filmarea sa fie facuta la maximul de calitate al camerei(60p sau 60i sau 30p), apoi montajul sa fie exportat in 24p. Rezultate putin mai slabe se obtin din 50p/50i/25p." de notat ca rezultatele cele mai slabe se obtin din "i"uri unde la conversia in progresiv majoritatea softurilor pentru rapiditate pur si simplu arunca jumate din campurile verticale si obtii o imagine progresiva la jumatate de rezolutie verticala. Dat fiind faptul ca filmezi si 50i din start s`ar putea sa nu tii cont de anumite tehnici care trebuie sa le iei in considerare cand filmezi 24p sau 25p si sa te trezesti ca filmul tau arata jalinc transformat in 24p/25p ulterior dintr`o imagine interlace.

Despre disputa DSLR vs camera video nu doar "DOF`ul - depth of field sau mai pe romaneste blur`ul" este luat in considerare cat si capabilitatea unui DSLR de a filma fara lampa la lumina ambientala in local cand vorbim de 5D Mk2 , Mk3 , D800 cu obiective luminoase (scumpe), nici o camera chiar nici EX1r nu face fata DSLR`urilor la acest capitol, prin alte tari am vazut ca nici nu se mai foloseste lampa la eveniment chiar daca imaginea pe alaturi devine destul de intunecata, se respecta ambianta momentului mai mult decat culoarea adusa de farul din constanta montat pe camera, dar aici apare si zicala aceea ...cu "oricum strugurii sunt acrii" ... faptul ca nu`ti permiti un DSLR sau nu ai curaj sa filmezi un eveniment cu acesta nu inseamana o fitza, eu chiar salivez cand vad cum un D800 langa AC130`ul meu zici ca filmeaza pe zi intr`un local. Incerc sa pacalesc pe la blues`uri cand filmez 25p trecand shutterul la 1/25 si fara lampa la +6 +9 db ca sunt miscari minime dar la ceva mai alert sunt pierdut .. trebuie sa revin la 1/50 si cu putina lampa.

#15
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Şi atunci cum să ne explicăm faptul că nici un regizor celebru nu a filmat în viaţa lui o nuntă după principii cinematografice???

Edited by vgabi, 01 September 2012 - 22:22.


#16
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Pentru ca unul castiga suficient de mult in cat sa nu se apuce de filmari nunti si botezuri pentru a face un ban in plus.

#17
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Sau pentru că sunt destul de deștepți încât să lase să se ocupe alții care se pricep la asta

Acum că m-am lămurit despre sensul comentariului inițial al lui Discovery_bn (am crezut că avea ceva contra curentului "wedding cinema") o să anexez mai jos seria de interviuri de care vorbeam:

ZACUTO - Nunta artistică:
Take One
[ https://player.vimeo.com/video/6085901 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Same Day Edit
[ https://player.vimeo.com/video/6383668 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Artistic Vision
[ https://player.vimeo.com/video/6816185 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Changing The Game
[ https://player.vimeo.com/video/6967136 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The Biz
[ https://player.vimeo.com/video/7398846 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zacuto - Nunta epică:
The New Art Form
[ https://player.vimeo.com/video/6178290 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Creative License
[ https://player.vimeo.com/video/6431702 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Concept Films
[ https://player.vimeo.com/video/6817136 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Social Media Culture
[ https://player.vimeo.com/video/7186972 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Event Shows
https://vimeo.com/7400521

Iar, în final, cireașa de pe tort a cinematografiei de nunta, City of Lakes:
[ https://player.vimeo.com/video/11285405 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
City of Lakes eu l`am vazut mereu mai mult ca pe un documentar decat ca pe un film de nunta. Era cap de afis pe site`ul ExpsureRoom care l`au inchis intre timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate