Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Criminalii în serie nu suportă...prezervativul!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Ați "flocăit" când erați mici pisicile? Ați ucis puii de găină? V-ați distrus jucăriile cu ciocanul? Atunci bucurați-vă că n-ați devenit un criminal in serie!

Când văd vreun copil de 8-9 ani că vrea să scoată o pisică refugiată sub o masină, ca să o "iubească", (pisica fiind deja "obosită" de "iubirea" lui), deja bănuiesc ce are acasă!

Agresorul se identifica cu Victima sau "degeaba iti mai pare rau de un câine după ce i-ai rupt picioarele". Aici voi vorbi despre satisfacerea nevoii de intimitate prin distrugerea victimei ca mijloc de a o poseda definitiv. Agresorul isi agreseaza victima cu scopul inconstient de a trai durerea sufleteasca a acesteia. Agresorului i se pare ca victima ar avea nevoie de mila si compasiunea sa (si astfel el se poate simti gratificat moral prin mila sa, cand de fapt mila in acest caz semifica un dispret mascat). Drept pentru care initial o umileste dupa care i se face mila de ea si cade intr-o mare jelanie legat de ce anume i-a facut victimei. Agresorii fac asta pentru ca au sentimentele pozitive blocate, empatia, acceptarea, dragostea. Tot ce pot ei sa simta e mila de sine proiectata in potentiale victime (iar cand victima nu e pusa la pamant, au grija sa o puna). O alta varianta este "lasa-ma sa te ranesc ca sa te pot ajuta" - este un joc de complementaritate si de rol. Unii criminali in serie, au ca motivatie/tragaci al crimelor lor, chiar acest joc inconstient. Criminalul in serie (psihopatul), se simte cel mai intim cu victima sa, atunci cand o ucide. Pentru ca aceasta solutie este o amagire (omul ucis nu-l iubeste si nu-i este recunoscator criminalului, deci acesta nu primeste nici o multumire morala, ba inca situatia e tocmai pe dos, adica cel care isi sacrifica viata pentru prietenul sau, este cel care isi iubeste cel mai mult prietenul), ea trebuieste repetata, ca si orice amagire. Alti criminali in serie ucid ca sa se razbune, in special pe mamele lor, si isi aleg victime care seamana cu mamele lor. Altii se rezuma doar la a face viata de cuplu infernala partenerelor (dar si partenerilor), exact cum au vazut la parintele lor de sex opus. Tot din motive de sporire a intimitatii, agresorii mascati nu recurg la crima, ci nu suporta ca intre ei si victima sa existe un ...prezervativ. Senzatia carnala este esentiala pentru placerea lor, dar pretextul poate fi ascultarea de...D-zeu! Astfel avem tati tiranici ("patriarhi") care au cate 10 copii (urmeaza al 11-lea) iar sotia deja e imobilizata la pat din cauza varicelor provocate de sarcinile multiple. Mai trebuie sa spun ca asemenea indivizi fac jocuri de putere prin care isi subjuga si distrug victima cu autorizatia lui...D-zeu? Si inca se simt și măreți după aceea!

p.s. am observat că, virgulă..."credicioșii", se tem de psihologie!

Edited by orlovisk, 25 August 2012 - 22:24.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Din ciclul, n-ai facebook esti sociopat.

#3
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
La cate muste si tantari am omorat ar fi trebuit sa ajung criminal in serie.

#4
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Bai eu am un prieten care nu stiu ce avea da' batea pisicile pentru ca le iubea... adica nu cu ura, dar pur si simplu simtea o satisfactie vazandu-le ca sufera... a si omorat cateva. Asta cand eram noi copii, acum e cel mai mare iubitor de animale.
Chestia cu Dumnezeu e doar unu din motivele invocate cu care practic agresorii incearca sa se mint asinguri ca nu comit o greseala. Lafel de bine se poate invoca si politica, virgula, ca motiv, vezi cazu lui Breivik in Norvegia.

Apropo, tatal meu e crestin(baptist nu ortodox) si e psiholog, ce e cu afirmatia aia de la sfarsit? In cultul lui se incurajeaza orice stiinta si incercare de cunoastere a omului si universului... initial a inceput sa studieze psihologia in incercarea de a afla de ce e atras de religie. Poate le e frica popilor ortodoxi ca nu mai vin babele la ei sa-si verse ce au pe suflet pentru 2-3 milioane ci prefera o sedinta cu un psiholog.

Edited by progressiveM, 25 August 2012 - 22:43.


#5
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 progressiveM, on 25th August 2012, 21:38, said:

Apropo, tatal meu e crestin(baptist nu ortodox) si e psiholog, ce e cu afirmatia aia de la sfarsit? In cultul lui se incurajeaza orice stiinta si incercare de cunoastere a omului si universului... initial a inceput sa studieze psihologia in incercarea de a afla de ce e atras de religie. Poate le e frica popilor ortodoxi ca nu mai vin babele la ei sa-si verse ce au pe suflet pentru 2-3 milioane ci prefera o sedinta cu un psiholog.

Am scris credinciosi cu ghilimele. Poate intr-o zi, voi explica si ce anume a facut Tatal, cand L-a trimis pe Fiul.
Dupa o anumita varsta, oamenii nu vor mai merge la psiholog, pentru ca deja au osificate niste mecanisme inconstiente de aparare cum e clivajul, proiectia narcisica, negarea, substituirea. E pura sansa ca avand asemenea mecanisme, copiii lor ajung doar niste betivi ordinari, sau niste agresori de animale.

Edited by orlovisk, 25 August 2012 - 22:54.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@Orlovisk: vad ca esti pe cale sa intemeiezi o noua religie. Presupun ca poza aia de la avatar e noul simbol.

#7
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
orlovisk, spui ca agresorul se identifica cu victima si aduci in discutie mila, dar am o intrebare: daca agresorul nu simte mila, daca "nu ii pare rau de caine dupa ce ii rupe picioarele?" Unde se incadreaza?

#8
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 orlovisk, on 25th August 2012, 23:12, said:

Ați "flocăit" când erați mici pisicile? Ați ucis puii de găină? V-ați distrus jucăriile cu ciocanul? Atunci bucurați-vă că n-ați devenit un criminal in serie!
..........................................................
As avea o intrebare la modul serios. Consideri ca exista persoane  sa le zicem  sanatoase din punct de vedere psihic?

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Pai normal depinde cum privesti situatia. Nu cred ca exista adevaruri absolute in domeniul psihologic. Eu cand eram mic 4-7 ani aveam o boala pe furnici, insecte le casapeam en-gros. Mi-a trecut acum :console:

#10
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 cspot, on 25th August 2012, 22:15, said:

@Orlovisk: vad ca esti pe cale sa intemeiezi o noua religie. Presupun ca poza aia de la avatar e noul simbol.

Poza e dintr-un vis de-al meu. Care s-a repetat de multe ori vreme de ani. Eram mereu acasa la sat, in vis. Si aparea o amenintare, apoi o luam la fuga prin gradina casei, apoi ma angajam intr-o cursa de sarit gardurile, la vecini si mai departe. Satul era inconjurat de dealuri, insa de dupa ele, s-au ridicat silensioase, multe elicoptere Apache. Si cum eu eram de partea celalalta a baricadei, a trebuit sa fug. Acum nu ma mai tem de acele elicoptere.

 RandomHero, on 25th August 2012, 22:27, said:

orlovisk, spui ca agresorul se identifica cu victima si aduci in discutie mila, dar am o intrebare: daca agresorul nu simte mila, daca "nu ii pare rau de caine dupa ce ii rupe picioarele?" Unde se incadreaza?

citeste inca odata ce am scris, ca e acolo explicatia, acea mila nu e o mila autentica, mila e autentica cand previne, altfel nu repara nimic, dimpotriva, adanceste rana, mila descrisa de mine schizofrenizeaza victima, pentru ca victima nu era o victima reala, agresorul o face victima, pur si simplu fara motiv, apoi tot el incearca sa o oblojeasca. Victima devine confuza astfel, mai ales ca acest obicei se va repeta compulsiv (fiind o amagire). iar confuzia duce la psihoza. nu poate, ci chiar duce, daca se repeta.

 johnnickelby, on 25th August 2012, 21:28, said:

As avea o intrebare la modul serios. Consideri ca exista persoane  sa le zicem  sanatoase din punct de vedere psihic?

Nu. Daca faci o analiza folosind doar psihanaliza si analiza tranzactionala, nu exista oameni pur sanatosi. Ce sa mai zic de NLP, care tinde spre excelenta. Insa cei mai sanatosi, sunt marii psihoterapeuti. Aia au constiinta cea mai clara. Restul, toti se amagesc, mai mult sau mai putin. Dar cand te amagesti rau de tot, nu mai poti functiona social, atunci te pensionezi...de boala. Mintala. Apare insa un paradox, cum sa fi 100% sanatos, daca ceilalti nu sunt. Nu ai cum. Ca ai nevoie de ei, si ei daca iti dau la schimbul smaraldelor tale mereu rahat...De aceea psihiatrii si cei care lucreaza in sanatate mintala au spor de vreo 80% la salar. Foarte toxic mediul. Cat stai in acel mediu, creierul lucreaza la foc continuu ca sa proceseze mesajele schizofreniforme si sa le elimine. Depresivul sau psihoticul nu devin asa peste noapte. Si ei invata sa-si joace rolul cat mai bine, ani de zile, vezi milogii. Cand atingi perfectiunea in domeniu, inseamna ca ai lasat sa-ti fie zdrobit sufletul aproape de tot. Se pot vedea asemenea cazuri  la copiii care cersesc prin intersectii. Eu am vazut in toata viata mea, un singur caz de perfectiune in domeniu, dar cei care lucreaza in orfelinate vad mai multe. Senzatia e asa de naspa in asemenea cazuri, incat creierul ca sa se protejeze, recurge la clivaj total, adica la psihoza (psihoza prin clivaj nu e una de destructurare totala a functiilor psihice, ci e una care are la baza deliruri sistematizate, adica inca mai poti intelege ceva, mai poti decodifica ceva si sa contrezi prin terapie provocativa). Toti am vazut episoade psihotice in care inconstientul se exprima necontrolat. Starea de ebrietate e un episod psihotic facilitat de alcool. Va dati seama ca daca n-ar fi alcoolul, ar fi o gramada de nebuni pe strada? Dar asa, ei sunt nebuni o vreme. In starea de betie, constientul nu mai simte realitatea dureroasa. Cand se trezeste insa un alcoolic, e nenorocire. Cine poate indura sa fie Orfanul Suprem? Aia care sunt alcoolici de profesie, au sticla de spirt diluat pregatita din vreme, zi de zi. Sau daca n-au bani nici de spirt, folosesc lichidul de parbriz distilat.

Edited by orlovisk, 26 August 2012 - 04:00.


#11
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 orlovisk, on 26th August 2012, 04:33, said:

Nu. Daca faci o analiza folosind doar psihanaliza si analiza tranzactionala, nu exista oameni pur sanatosi.
Se poate spune ca problemele psihice vin la pachet cu inteligenta?
Adica pe masura ce hominidul a devenit om, i-a crescut inteligenta dar  au venit si problemele psihice?
Daca nu, care ar putea sa fie cauza cea mai adanca a unor astfel de manifestari, daca este sa le privim ca probleme ale speciei numita om?

Sau este vorba de probleme ale oricarei fiinte, incepand de la un anumit nivel, pe scara evolutiei?
Sau este o problema a vietii in general?
La naiba, m-am cam intins cu intrebarile astea.

Edited by johnnickelby, 26 August 2012 - 11:37.


#12
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 johnnickelby, on 26th August 2012, 09:35, said:

Se poate spune ca problemele psihice vin la pachet cu inteligenta?
Adica pe masura ce hominidul a devenit om, i-a crescut inteligenta dar  au venit si problemele psihice?
Daca nu, care ar putea sa fie cauza cea mai adanca a unor astfel de manifestari, daca este sa le privim ca probleme ale speciei numita om?

Sau este vorba de probleme ale oricarei fiinte, incepand de la un anumit nivel, pe scara evolutiei?
Sau este o problema a vietii in general?
La naiba, m-am cam intins cu intrebarile astea.

Eu te intreb alteva, ai habar de ce o psihoterapie trebuieste facuta cat mai devreme? Si de ce ea devine ucigatoare dupa o anumita varsta?

#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 orlovisk, on 26th August 2012, 14:21, said:

Eu te intreb alteva, ai habar de ce o psihoterapie trebuieste facuta cat mai devreme? Si de ce ea devine ucigatoare dupa o anumita varsta?
Nu, chiar nu stiu.

#14
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 johnnickelby, on 26th August 2012, 11:28, said:

Nu, chiar nu stiu.

Pentru ca o constiinta trezita, fara protectia unui parinte, este sinucigasa, vezi cazul Iuda Iscariot. Iuda daca nu s-ar fi sinucis, ar fi inebunit. Bine, n-a rezolvat nimic sinucigandu-se. Doar s-a amagit. Acum iti pun alta intrebare, de ce iudele noastre nu fac ca si iuda al lor?

#15
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 orlovisk, on 26th August 2012, 14:33, said:

Pentru ca o constiinta trezita, fara protectia unui parinte, este sinucigasa, vezi cazul Iuda Iscariot. Iuda daca nu s-ar fi sinucis, ar fi inebunit. Bine, n-a rezolvat nimic sinucigandu-se. Doar s-a amagit. Acum iti pun alta intrebare, de ce iudele noastre nu fac ca si iuda al lor?
Probabil ca sinuciderea presupune asumarea vinovatiei. Sa inteleg ca tocmai asta este cauza? Nu se simt vinovati?

#16
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 johnnickelby, on 26th August 2012, 11:41, said:

1Probabil ca sinuciderea presupune asumarea vinovatiei. Sa inteleg ca tocmai asta este cauza? 2 Nu se simt vinovati?

1 Da, daca Iuda nu-si asuma vina prin actul sinuciderii, ar fi stirbit din imaginea lui Iisus.

2 Exact. Sunt cei care neaga sincer in sinea lor existena lui D-zeu si a pacatului (pentru ca ei rationalizeaza foarte mult, au un computer bun). Insa, aceasta negare nu e suficienta. De aceea ei recurg la o metoda artificiala de boostare a respectului de sine, prin faptul ca tot ce folosesc este foarte scump, la moda si de firma mare, cea mai scumpa daca se poate (l-ai vazut pe Boc cu iPADul acum vreo 2 ani, nu?), base se imbraca de la hugo boss (firma care a facut hainele nazistilor). Iti dai seama ca au nevoie ca sa fure tot mai mult sau cel putin constant, asa ca ce zic unii ca lasa ca-i votam tot pe aia de au fost ca deja si-au facut plinul, se inseala. Asta s-a intamplat intr-adevar in USA, sau prin tari anglo-saxone. La noi nu vad cum. Nu fac propaganda lui base, ba chiar banuiesc, simt ca omul sufera, ca simte ca ceva nu va fi bine, pe cand la ceilalti, la ponta, nastase, si altii din PSD, nu simt nimic acolo, aia sunt 100% lipsiti de orice constiinta morala. Aia doar rationeaza, cat putem fura de mult, ca sa nu pice sistemul social. Asa gandesc ei. Democratia este cea mai eficienta mafie la ora actuala. Investesti 1 si scoti 10 de la oamenii politici. Normal ca acestia trebuie sa mai si castige alegerile, nu poti merge din esec in esec, s-a investit mult in prostanac, care s-a deconspirat singur in 2009.

Si mai recurg la batjocura, asa se simt izolati de probleme, sus pusi, fata de cei pe care-i sug. Deaia auzi cuvinte ca gaozari, pulime, tiganca imputita (da, e adevarat ca a agasat aia atunci, dar si asa, nu se justifica asemenea iesire),bondarii care fecundeaza orice, numaratul oalelor. Cand auzi asemea batjocuri, poti fi sigur ca degradarea morala e la cote inalte. E ca si cum ai sta intr-o familie unde auzi numai injuraturi, blesteme si sa nu realizezi ca nu ai de ales decat sa pleci.

Edited by orlovisk, 26 August 2012 - 14:05.


#17
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 orlovisk, on 26th August 2012, 14:51, said:

2 Exact. Sunt cei care neaga sincer in sinea lor existena lui D-zeu si a pacatului (pentru ca ei rationalizeaza foarte mult, au un computer bun).
Nu stiu ce sa inteleg exact din fraza asta. Vrei sa spui ca cei care nu cred in existenta lui D-zeu sunt mai predispusi la tot felul de afectiuni psihice sau asta este conditia?

#18
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 johnnickelby, on 26th August 2012, 17:31, said:

Nu stiu ce sa inteleg exact din fraza asta. Vrei sa spui ca cei care nu cred in existenta lui D-zeu sunt mai predispusi la tot felul de afectiuni psihice sau asta este conditia?

Ca sa respecti regulile supravietuirii in grup e nevoie sa ai un Parinte pozitiv (asta a spus-o Eric Berne), sau, sa te raportezi la unul imaginar, dar cu reguli cunoscute ca fiind indispensabile bunului mers al societatii. Cei care nu au una din cele doua conditii de sus, sunt psihopati. Iar cei care sunc condusi de ei, nu sunt aparati de nimeni si de nimic. Nu e vorba de boli psihice. Cine face boli psihice o face pentru ca interpreteaza realitatea lui si a celorlalti in mod eronat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate