Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Windows 8 vs Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

Poll: Intrucat in ultimele zile am sters 90% dintre postari (236 member(s) have cast votes)

Cititi cu atentie:

  1. Nu discutati decat despre Windows 8 VERSUS Windows 7 (154 votes [64.98%])

    Percentage of vote: 64.98%

  2. Aici nu se discuta despre impresii referitoare la WIndows 8 - Exista topic dedicat pentru asta. (11 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  3. Da, Windows 8 RTM este versiunea finala !!! (72 votes [30.38%])

    Percentage of vote: 30.38%

Vote Guests cannot vote

#1531
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Interfata aia de 2 bani incepe sa-mi placa mult mai mult decat aia de 7. Chiar ma enerveaza la servici Aero si etc.Metro il folosesc si chiar ma gandesc sa-mi iau un smartphone in paralel care sa aiba Win8

#1532
Blitz1

Blitz1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 165
  • Înscris: 07.08.2014

View PostInginerul, on 08 august 2014 - 19:17, said:

Interfata aia de 2 bani incepe sa-mi placa mult mai mult decat aia de 7. Chiar ma enerveaza la servici Aero si etc.Metro il folosesc si chiar ma gandesc sa-mi iau un smartphone in paralel care sa aiba Win8
Totusi interfata Metro parca nu se potriveste cu desktopul.

#1533
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,765
  • Înscris: 09.05.2005

View PostBlitz1, on 10 august 2014 - 16:23, said:

Totusi interfata Metro parca nu se potriveste cu desktopul.

Eu folosesc pe post de App Launcher, e perfect. Posted Image

Edited by LensFlare, 10 August 2014 - 16:34.


#1534
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostBlitz1, on 10 august 2014 - 16:23, said:

Totusi interfata Metro parca nu se potriveste cu desktopul.

Dupa parerea mea nu se potriveste deloc insa ideea de a avea ambele interfete pe acelasi sistem mi se pare foarte buna. Daca asa zisele sisteme hibride care pot fi folosite si ca tableta si ca ultrabook si ca desktop (prin atasarea unui monitor, a unui mouse si a unei tastaturi) vor prinde atunci Windows 8.x si succesorii lui au fost si vor fi exact sistemele de care era nevoie.

Windows 7 fara o interfata touch friendly efectiv nu avea nicio sanse pe astfel de sisteme. La fel de adevarat insa e si faptul ca pe sistemele desktop traditionale (incluzand aici si laptopul fara touch) Windows 8 nu a adus nicio imbunatatire reala insa, dupa parerea mea, acest lucru este valabil si pentru 7 care nu a fost o imbunatatire reala fata de XP.

#1535
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incerc sa fac un inventar al motivelor obiective pentru renuntarea la Windows 8.x in cadrul topicului De ce ati renuntat la Windows 8?
Pe cine doreste sa participe la discutii il/ o rog sa raspunda si la chestionarul de la topicul respectiv.
(Este posibil ca in cele din urma sa mut comentariile de la acel topic la topicul de fata si sa postez tot aici rezultatele de la chestionar.)

#1536
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
intrebare, daca se opreste upddate-ul mainstream, dupa o luna, daca sa zicem eu imi instalez din nou sistemul, daca incerc sa fac update, nu va mai aparea nici macar ce a fost pana acum ca si update valabil? vor apare ca update doar cele de securitate?

adica inteleg ca nu va mai fi nimic nou, insa ce a fost facut update dinainte, daca va mai fi disponibil pt download

#1537
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Tot ce a fost, va fi disponibil.

Daca acum ai instala XP de ex - vei primi toate update-urile de XP pana in aprilie.

#1538
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014

View Posteiffel, on 14 august 2014 - 14:19, said:

Tot ce a fost, va fi disponibil.

Daca acum ai instala XP de ex - vei primi toate update-urile de XP pana in aprilie.

inclusiv ultimele mainstream si de securitate, nu?

#1539
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai TOT inseamna TOT.

#1540
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
bun bun bun, am inteles, am vrut doar sa fiu sigura ca am inteles bine :P

#1541
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Se pare ca si cei de la HP si Dell sunt de acord cu mine Posted Image

http://www.winbeta.o...esktops-instead

#1542
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View PostBercon, on 23 august 2014 - 08:24, said:

Pe sistem desktop inca ramane rege windows 7?
Pentru ca multi inca au sisteme de prin 2008, 2009, si e normal ca windows 7 sa ramana "sef".
Altii abia acum au renuntat la XP au facut rost de calculatoare mai vechi cu dual xore pe care au instalat windows 7.

#1543
avengers87

avengers87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2014

View PostBercon, on 23 august 2014 - 08:24, said:

Pe sistem desktop inca ramane rege windows 7?
nu ramane, de cand a aparut 8 a inceput sa se miste mai greu.

#1544
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Posteiffel, on 16 august 2012 - 10:46, said:

Asa cum spune si titlul, si cum sunt si celelalet topice similare de pe ariile de Windows 7 si Vista, propun un topic 8 vs 7.

Parerea mea - 8-ul este un 7 simplificat, si cu o alta interfata. Dedicata in special tabletelor. Asa ca nu cred ca Windows 8 va reusi sa detroneze Windows 7, ba chiar cred ca fortand noua interfata destinata initial tabletelor si catre Desktopuri, laptopuri, ba chiar ptr servere, in incercarea de a forta si producatorii de soft sa dezvolte aplicatii pentru aceasta interfata, rezultatul ar putea cel mai mare fiasco inregistrat de Microsoft pana acum.

Rog ca discutiile sa fie strict legate de subiectul 8 versus 7.
Discutiile generale despre 8 le puteti scrie in topicul dedicat - http://forum.softped...howtopic=882662


Am utilizat 7 la serviciu si 8 acasa. Deci utilizarea e cam diferita, de la programele rulate pana la faptul ca la servici e totul prin server care uneori incetineste treaba. Pot spune ca din experienta mea 8 mi se pare mai reusit. In primul rand este mai rapid (poate si 7 ar fi la fel de rapid acasa, nu stiu). In al doilea rand are tot felul de tool-uri care atunci cand intampini probleme te ajuta. Plus daca ai laptop cu touchscreen (cazul meu) poate fi pe undeva distractiv si acel metro, desi mie nu imi este de folos si nu l-am mai accesat de vre-o 5-6 luni cred. Un mic avantaj la noua paradigma microsoft cu metro e ca ai jocuri si multe aplicatii de calitate gratis in acel metro. Daca microsoft ar fi gasit o modalitate de a integra cumva 'seamlessly' acel metro in experienta desktop ar fi fost chiar tare. Asa cum e acum e un fel de struto camila, instalezi o aplicatie in metro, de duci in control panel la add/remove programs si descoperi ca nici o aplicatie instalata in metro nu apare acolo! E ca si cum metro ar tine de alt sistem. Astia au fost 2 lei ai mei.
PS ca o paranteza conectarea la wifi in W8 este mai facila ca oricand (exact ca de pe telefon) insa conectarea cu cablul infipt in spate nu se poate face deloc si da eroarea 651 (cred).

#1545
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postrinser, on 23 august 2014 - 16:30, said:

Asa cum e acum e un fel de struto camila, instalezi o aplicatie in metro, de duci in control panel la add/remove programs si descoperi ca nici o aplicatie instalata in metro nu apare acolo! E ca si cum metro ar tine de alt sistem. Astia au fost 2 lei ai mei.

Add/ Remove Programs din Control Panel (care apartine interfetei Desktop) este numai pentru aplicatiile din interfata Desktop (aplicatiile clasice), la fel cum a fost si in versiunile precedente de Windows.
In schimb, din interfata moderna este mult mai simplu de dezinstalat atat o aplicatie dedicata acestei interfete cat si o aplicatie dedicata interfetei clasice.

Attached File  MI_1.png   149.91K   11 downloads  Attached File  MI_2.png   79.1K   16 downloads

View Postrinser, on 23 august 2014 - 16:30, said:

PS ca o paranteza conectarea la wifi in W8 este mai facila ca oricand (exact ca de pe telefon) insa conectarea cu cablul infipt in spate nu se poate face deloc si da eroarea 651 (cred).

La mine Desktop-ul este conectat prin cablu si nu am avut niciodata de-a face cu aceasta eroare:

Attached File  MI_3.png   5.65K   18 downloads

Oare de ce?

#1546
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Post_-_, on 23 august 2014 - 17:41, said:


La mine Desktop-ul este conectat prin cablu si nu am avut niciodata de-a face cu aceasta eroare:

Attachment MI_3.png

Oare de ce?

Aia nu e o eroare, e semnul de la placa de retea.

#1547
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

Pentru ca multi inca au sisteme de prin 2008, 2009, si e normal ca windows 7 sa ramana "sef".
Altii abia acum au renuntat la XP au facut rost de calculatoare mai vechi cu dual xore pe care au instalat windows 7.

Nu inteleg logica din afiramatia asta. Pe toate sistemele care ruleaza Win7 merge si Win8. Nu are Windows 8 cerinte mai mari de la sistem. Eu am incercat Win8, nu mi-a placut si m-am intors la 7.
Si site-urile de specelitate (TechCrunch, computerworld, forbes, etc.) spun ca Win8 a fost un flop si ca acum creste presiunea pe Micsoroft pt a face Win9 sa fie cat mai bine primit.

Edited by danzi23, 23 August 2014 - 18:11.


#1548
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostTiby84, on 23 august 2014 - 18:01, said:

Aia nu e o eroare, e semnul de la placa de retea.

Evident ca nu este vorba de nicio eroare.

View Postrinser, on 23 august 2014 - 16:30, said:

PS ca o paranteza conectarea la wifi in W8 este mai facila ca oricand (exact ca de pe telefon) insa conectarea cu cablul infipt in spate nu se poate face deloc si da eroarea 651 (cred).

rinser s-a referit la un cod de eroare care ar aparea la conectarea prin cablu.
De fapt, cred ca a vrut sa se refere la conexiunea PPPOE prin RDS:

Quote

Error 651: The modem (or other connecting device) has reported an error.
... inseamna ca exista unde va "pe cablu", o problema. Ori sunt ceva probleme cu fibra optica, ori nu este semnal de la RDS. Nu este o problema de la voi din calculator, este o problema cu reteaua RDS si va trebui sa-i sunati sa vina sa rezolve problema.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate