Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Actualitatea Radio Pirat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2156 replies to this topic

#1
spacemarcian

spacemarcian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 28.08.2005
salut!

Am vazut o stire azi ca posturile de radio pirat de prin Bucuresti au fost inchise ( http://www.atitudine...o pirat inchise  ) , mai exact 13 bucati.


1. Asculta cineva aceste posturi pirat ?

2. Trebuiau inchise ?

3. Este nevoie de activitatea lor ?

4. De ce fac uni posturi de Radio Pirat ? Pentru bani ? Popularitate? sau pur si simplu au ceva de zis.

Edited by spacemarcian, 06 November 2005 - 14:42.


#2
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Au de zis: "Da, de la Nelu pentru Gina fara numar.

...a, si sa fie pentru nevasta-mea"

#3
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
1. Asculta cineva aceste posturi pirat ?
Da, manelistii de obicei.

2. Trebuiau inchise ?
Da.

3. Este nevoie de activitatea lor ?
Nu.

4. De ce fac uni posturi de Radio Pirat ? Pentru bani ? Popularitate? sau pur si simplu au ceva de zis.
De prea mult timp liber.

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
de posturile pirat s-au folosit unii în alegerile locale, știu un caz dintr-o comună de lângă bucurești, în care dj-ul a primit o sumă frumușică pentru 2 săptămâni de manele stropite din belșug cu îndemnuri electorale.

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
sunt ilegale, si atat timp cat sunt ilegale trebuie inchise.
celelalte intrebari nu-si au rostul.

#6
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Am văzut acum un an și ceva un mic reportaj la știri. Piloți de la Tarom care uneori nu puteau să comunice cu turnul de control de pe Otopeni din cauza interferențelor de la radiourile pirat.

#7
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
glumesti?

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postnone, on Nov 7 2005, 00:22, said:

glumesti?
Da de ce crezi ca-s ilegale, pentru ca nu platesc impozit la stat?

Nu, in primul rand pentru ca nu au achizitionat parcela lor de frecvente, si se baga peste altii.

#9
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Asta cu tarom-ul mi se pare exagerata, pentru ca aviatia are alte frecvente (peste 108 mhz) si problema pentru pirati ar fi ca daca ar emite in zona aia de frecvente nu i-ar asculta nimeni (eu cel putin nu am vazut radio care sa aiba peste 108 mhz)

#10
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004
si mie mi se pare trasa de par aia cu taromul. oricum trebuie inchise pentru ca impart dejectii fonice. so hunted they may be, 'cause we don't care....

#11
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Eu v-am spus ce am văzut la TV. Puteți să credeți sau nu. „Meseriașii” ăia nu au aparatură omologată. Nu mi se pare chiar așa de neverosimil faptul că ar putea crea interferențe.

#12
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Eu cred c-o fi vrut vreun pilot sa asculte ProFM si a dat peste vreun post de manele. In sensu' asta.

#13
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Da, probabil pilotul blochează turnul de control și comută pe ProFM chiar înainte de aterizare.

#14
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002

View Postdragos_avram, on Nov 7 2005, 14:37, said:

Asta cu tarom-ul mi se pare exagerata, pentru ca aviatia are alte frecvente (peste 108 mhz) si problema pentru pirati ar fi ca daca ar emite in zona aia de frecvente nu i-ar asculta nimeni (eu cel putin nu am vazut radio care sa aiba peste 108 mhz)


e-he... daca oscilatoarele ar fi exacte...

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://www.politiaromana.ro

Unul emitea pe 107,5 Mhz, deci destul de aproape.

Quote

Data: 06.11.2005 Sursa: DGPMB    
  
ACTIUNE „RADIO-PIRAT”.
  
La data de 5 noiembrie a.c., ofițeri din cadrul Serviciilor de Investigare a Fraudelor, Cercetări Penale, Criminalistic, Poliției de Intervenție Rapidă, precum și ai Inspectoratului General al Poliției Române - Direcția de Investigare a Fraudelor, impreuna cu specialiști din Inspectoratul General pentru Comunicații și Tehnologia Informației și Oficiului Român pentru Drepturi de Autor au organizat o acțiune pe raza Capitalei.

Acțiunea a avut ca scop depistarea posturilor de „radio pirat”, de pe raza municipiului București, care emit pe frecvențe radio în mod ilegal, punând în pericol atât siguranța traficului aerian cât și comunicațiile autorităților statului ce folosesc diferite sisteme de comunicare.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Municipiului București, a confirmat începerea urmăriri penale propusă de către DGPMB-Serviciul de Investigare a Fraudelor în 19 dosare penale și a solicitat instanțelor judecătorești teritoriale, emiterea autorizațiilor de percheziție domiciliară.

În aceste condiții au fost efectuate un număr de 19 percheziții domiciliare simultane în diferite locații și zone, în vederea descoperirii și strângerii probelor necesare identificării făptuitorilor și lămuririi tuturor aspectelor infracționale.

Urmare a activităților desfășurate, au fost constate următoarele:

La 13 locații a fost identificată și ridicată în vederea cercetării, aparatura destinată emiterii de programe pe diferite frecvențe radio, o parte dintre acestea emițând chiar în momentul descinderii;
Exemple:
-în incinta unui restaurant, din sectorul 3, într-un spațiu închiriat lui V.Cristian, 28 ani, s-a identificat aparatură profesională tip studio (masă de mixaj, calculator) ce aparținea acestuia; în timpul descinderii, se emitea pe frecvența 107,5 Mhz, sub denumirea „Radio Pro B”;

- intr-un imobil din sectorul, 4, a fost identificată aparatură de radio-emisie, aparținând lui B.RĂZVAN și M.GABRIEL, ambii în vârstă de 17 ani, stabilindu-se cu ocazia cercetărilor faptul că de la această adresă, emitea stația radio pirat „SPACE”, pe frecvența 103,9 Mhz;

- într-un alt imobil din sectorul 3, a fost identificată stația de radio-emisie pirat, „RADIO SOFT”, ce emitea pe frecvența 105,7-105,9Mhz și care era exploatată de către D.ALEXANDRU;

- într-un imobil din sectorul 4, au fost identificate mai multe componente ale stației de emisie radio, ce emitea pe frecvența 103,5 Mhz.

În toate cazurile cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșiri infracțiunii prevăzute și sancționate de art. 96, alin 1, lit a din Legea nr. 504/2002, a audiovizualului, privind ”emiterea sau retransmiterea de programe fără licență audiovizuală, licență de emisie, autorizație tehnică de funcționare sau autorizație de retransmisie”.


BIROUL DE PRESA AL D.G.P.M.B.


#16
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.02.2002
:D

Radio Pro B
Ascultam un radio pirat fara sa stiu !
Acum 2 sapt cand mi-am instalat un mp3 pe masina acesta si-a memorat singur posturile . Pe pozitia 6 era Radio Pro B care ziua dadea melodii ok , majoritatea romanesti (fara manele) ,mi-a placut de ex ca am ascultat mafia . Dar nu ii duc lipsa de vreme ce nu mi-am dat seama ca nu-l mai prind .

#17
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
1. Asculta cineva aceste posturi pirat ?
Da
2. Trebuiau inchise ?
Da.
3. Este nevoie de activitatea lor ?
Nu.
4. De ce fac uni posturi de Radio Pirat ? Pentru bani ? Popularitate? sau pur si simplu au ceva de zis.
e vorba de niste baieti care au ceva cam mult timp liber si bani... klar nu vad ce rost au si ar fi bine sa se apuce de ceva legal si sa lase prostiile... cred ca ar fi interesant sa-i intrebe cu ce bani si-au luat aparatura...

Edited by akajohn, 08 November 2005 - 00:36.


#18
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
dupa parerea mea, in afara debruiajele pe care le produc, nu incalca nici o lege, am dreptate ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate