Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Nu sunt sigur pe mine

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Chiar daca problema mea este cu adevarat penibila,am sa v-o descriu cat mai clar posibil.De la o vreme,am ajuns sa nu fiu sigur pe mine in anumite privinte.Spre exemplu:lovesc usor laptopul,sau inchid clapa putin mai tare,imediat ma apuc sa-l verific sa nu pateasca ceva.Capacul telefonului,il verific de o gramada de ori,chiar daca acesta este pus bine,pentru a fi eu sigur sa nu pateasca ceva,desi chiar daca s-ar intampla prin absurd,pot sa cumpar altul.Ultima minune care s-a petrecut in seara asta,a fost ca a trebuit sa formatez cardul si l-am formatat de aproximativ 5 ori pentru ca nu eram sigur ca apas butoanele potrivite,ca nu aleg partitiile care trebuie(am telefonul rootat si am de facut pe langa partitia fat32 principala,inca 2,adica una ext4 si una linux swap).Cea mai mare obsesie am facut-o pentru telefon,pt ca mereu trebuie sa verific cardul daca e bagat bine(asta daca il scot),sau bateria,capacul,iar acum ultima chestie cu formatul(l-am formatat in laptop si in timp ce programul creea partitiile si formata ce trebuia pe acolo,am miscat putin laptopul pe picioare si nebunia din capul meu se gandeste ca poate nu s-or fi creat bine,poate nu s-o fi formatat bine ... desi nu am primit nicio eroare si totul merge foarte bine)

In concluzie,vreau cateva sfaturi pentru a trece peste aceste mizerii care mi s-au creat in cap.Stiu ca e penibil,dar daca aveti chef sa faceti caterinca,nu ma deranjeaza,dar pe langa misto poate imi puteti da si un mic sfat :peacefingers:

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,873
  • Înscris: 13.07.2011
esti perfectionist si grijului. Adica iti este frica sa nu fi distrus ceva si vrei sa fi sigur ca faci totul perfect. Eu iti recomand sa o lasi mai moale ca daca devine urat... ai ghinion

#3
Unba1at

Unba1at

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.04.2012
Se numeste intr-un fel asta, nu mai stiu, parca tulburare obsesiv compulsiva si apare la tineri si nu numai si in special la cei care au trecut prin griji/sperieturi cand erau mici. Nu e o regula, dar mai apare si la cei care gandesc mult, nu la aia care isi baga %& in tot si in toate. Aia sunt mai fericiti pt ca nu pun la suflet mai nimic.

De cand a inceput ?. Sau era de mult si s-a agravat recent ?.

Ai griji, ganduri cu privire la ceva din trecut care te-a marcat negativ sau din viitor card trebuie sa iasa bine ?.

Oricum sunt multi ca tine, stai (linistit).

#4
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 Unba1at, on 11th July 2012, 01:24, said:

Se numeste intr-un fel asta, nu mai stiu, parca tulburare obsesiv compulsiva si apare la tineri si nu numai si in special la cei care au trecut prin griji/sperieturi cand erau mici. Nu e o regula, dar mai apare si la cei care gandesc mult, nu la aia care isi baga %& in tot si in toate. Aia sunt mai fericiti pt ca nu pun la suflet mai nimic.

De cand a inceput ?. Sau era de mult si s-a agravat recent ?.

Ai griji, ganduri cu privire la ceva din trecut care te-a marcat negativ sau din viitor card trebuie sa iasa bine ?.

Oricum sunt multi ca tine, stai (linistit).
A aparut de o luna,maxim doua.

 abuzuripenibile, on 11th July 2012, 01:25, said:

Se numeste atac de panica si anxieta. Cam toti trecem prin asemenea momente in viata, dar actiunile tale sunt de-a dreptul ridicole :)
Am zis ca puteti sa faceti misto,si de asemenea ca mi se pare penibil,dar totusi am simtit nevoia sa aflu si parerile celorlalti,pentru ca daca as cere parerea prietenilor,sincer as fi luat in ras si ar avea vreme buna sa faca misto de bine.

#5
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
mai mult nu stiu sa iti zic, dar cu siguranta ceea ce descrii tu este "obsesive compulsive disorder"
Citeste si tu despre problema asta.

#6
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Gândește-te că nu te îngropi cu lucrurile tale să le tot perii atât ...

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
La varsta ta probabil a inceput sa te sperie gandul ca la anul dai bacul.
Nu stii sigur ce vrei sa faci cu viata ta asa ca incerci sa te asiguri ca macar obiectele din jurul tau sunt sigure si ca nu faci greseli.
In subconstient ai impresia ca daca astea sunt facute bine, daca capacul de la telefon e okay, daca cardul a fost formata bine, atunci totul o sa fie bine. Iar partea ta constienta intra in conflict cu subconstientul caci isi da seama ca lucrurile pe care le faci sunt bizare.
Vorbeste cu un psiholog, NU cu un psihiatru.

#8
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Am trecut clasa a-11-a.Ideea este ca nu prea stiu cum sa scap de treaba asta,chiar daca eu zic ca imi bag p#*& si gata,tot ma mai gandesc la lucrul respectiv.Adica nu stiu cum sa ma autoconving (BINE) ca sa inchei treaba asta.

#9
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Tratamentul este simplu.

Tranteste lid-ul laptop=ului in asa fel incat chiar sa pateasca ceva.
In timp ce formatezi partitiile telefonului - scoate cablul.
Nu mai da Refresh.
Fugi intr-o carciuma si fa-ti de cap cu o sticla de Jack.

Dupa o saptamana, daca vezi ca inca mai ai simptome de clabuceli impulsiv-obsesive, repeta tratamentul.

#10
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
esti obsedat sa ai controlul si sa nu fii luat prin surprindere.
ai fost des certat/pedepsit copil fiind, pt greseli minore ??

gindeste-te daca exista un motiv ascuns pt care nu-ti permiti sa omiti sau sa gresesti nimic.

#11
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

 Edwin6000, on 11th July 2012, 02:14, said:

Adica nu stiu cum sa ma autoconving (BINE) ca sa inchei treaba asta.

incearca sa nu mai verifici ce ai facut odata si cind faci acel lucru sa nu-ti fuga gindul in alta parte ci sa te concentrezi ca e ok facut din prima.
iti dai peste maini daca te apuca cheful de verificat.  :lol:
apoi daca o sa vezi ca nu s-a intimplat nimic grav si toate-s in regula, poate capeti  mai multa siguranta si te scapi de obicei.

#12
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 Edwin6000, on 11th July 2012, 01:02, said:

Chiar daca problema mea este cu adevarat penibila,am sa v-o descriu cat mai clar posibil.De la o vreme,am ajuns sa nu fiu sigur pe mine in anumite privinte.Spre exemplu:lovesc usor laptopul,sau inchid clapa putin mai tare,imediat ma apuc sa-l verific sa nu pateasca ceva.Capacul telefonului,il verific de o gramada de ori,chiar daca acesta este pus bine,pentru a fi eu sigur sa nu pateasca ceva,desi chiar daca s-ar intampla prin absurd,pot sa cumpar altul.Ultima minune care s-a petrecut in seara asta,a fost ca a trebuit sa formatez cardul si l-am formatat de aproximativ 5 ori pentru ca nu eram sigur ca apas butoanele potrivite,ca nu aleg partitiile care trebuie(am telefonul rootat si am de facut pe langa partitia fat32 principala,inca 2,adica una ext4 si una linux swap).Cea mai mare obsesie am facut-o pentru telefon,pt ca mereu trebuie sa verific cardul daca e bagat bine(asta daca il scot),sau bateria,capacul,iar acum ultima chestie cu formatul(l-am formatat in laptop si in timp ce programul creea partitiile si formata ce trebuia pe acolo,am miscat putin laptopul pe picioare si nebunia din capul meu se gandeste ca poate nu s-or fi creat bine,poate nu s-o fi formatat bine ... desi nu am primit nicio eroare si totul merge foarte bine)

In concluzie,vreau cateva sfaturi pentru a trece peste aceste mizerii care mi s-au creat in cap.Stiu ca e penibil,dar daca aveti chef sa faceti caterinca,nu ma deranjeaza,dar pe langa misto poate imi puteti da si un mic sfat :peacefingers:


Nu se face caterinca pentru ca pe aceasta arie nu e voie. :D

Par sa fie intr-adevar simptome de tulburare obsesiv-compulsiva. Multe persoane realizeaza ca actiunile lor nu au sens logic insa nu se pot opri. Te-as intreba cum te simti in momentele in care verfici obiectele pe care le-ai mentionat? Nu dupa, ci in momentul actiunii.
Care este teama ta cea mai profunda?

Sa stii insa ca ai putea apela la psihoterapie, mai ales ca TOC debuteaza in adolescenta. Poti de asemenea cauta pe arie, exista un topic dedicat acestor tulburari unde oamenii impartasesc experiente. Poate ti-ar fi de ajutor.

Sa nu te sperii de eticheta, nu e ceva iesit din comun, e un summum de simptome care  impreuna dau nastere unei denumiri, cu ajutorul tau si al unui terapeut se poate ameliora. ;)

Edited by roua, 11 July 2012 - 12:37.


#13
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Nu am fost pedepsit niciodata "sever" pentru lucruri minore.N-am primit pedeapsa (o mica morala tot am primit,ca trebuia totusi sa inteleg ca ceea ce am facut nu e in regula si trebuie ca data viitoare sa dau mai multa atentie la ceea ce fac)nici macar atunci cand am stricat ceva cu adevarat de valoare(asta in copilarie).Singura "pedeapsa" ca sa zic asa,a fost sa nu mai primesc bani o perioada pentru ca m-am apucat de fumat ... in rest nimic(acum incerc sa ma las,dar anturajul ma cam da inapoi).Cu scoala si cu restul lucrurilor de zi cu zi nu am probleme,nu am ramas corijent,si nu sunt la un liceu de doi bani ca sa zic asa ... sunt la mate info intensinv informatica.Deci pe partea asta nu am probleme.

Ceea ce mi s-a creat in cap ca o obsesie este treaba cu telefonul,si chiar nu pot intelege de ce,pentru ca de avut grija de el,am.(totusi ca de un telefon,nu il tin in seif)
Nu sunt sigur cand fac un lucru,si ceea ce o sa incerc este sa fac cum a zis si cineva mai sus,sa fiu atent la lucrul respectiv atunci cand il fac,si gata,sa nu ma mai gandesc la el.Cred ca e o idee destul de ok.

Edited by Edwin6000, 11 July 2012 - 14:43.


#14
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

 roua, on 11th July 2012, 12:30, said:

Multe persoane realizeaza ca actiunile lor nu au sens logic insa nu se pot opri. Te-as intreba cum te simti in momentele in care verfici obiectele pe care le-ai mentionat? Nu dupa, ci in momentul actiunii.
Care este teama ta cea mai profunda?
Chiar daca ma uit si vad ca totul e ok,parca nu am siguranta 100%,asa ca ma mai odata,si inca odata ... bine nu la infinit  :naughty: ,dar de cateva ori.

Oricum,o sa incerc sa nu mai dau asa mare atentie,si cand fac ceva,sa fiu atent la lucrul respectiv si dupa ce am terminat,sa nu ma mai gandesc la el.Cred ca e cea mai buna idee.

#15
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Imi dau si eu cu parerea. Reactiile astea de OCD pot sa apara cand nu esti sigur pe o relatie, nu ai comfort afectiv (copil-parinte) sau partener-partener (si din cauza asta nu mai esti sigur pe nimic si cauti sa compensezi asta prin acte compulsive, sa te asiguri suplimentar de nimicuri). E ca si atunci cand zici "da mustele alea de pe mine" dar mustele sunt imaginare. Sau cei care stau cu ceasurile la geam sa curete scame imaginare de pe hainele proaspat scoase din masina de spalat. Am asa o vecina, a ajuns piele si os, si era bunicica, am filmat-o acu cativa ani (sta vis-a-vis). Cam 3-4 ore statea la curatat scame.

Sunt femei care fantasmeaza ca isi ucid copilul. Sa fie oare din alea chitite pe plodit, casatorite din interes, care au facut copil doar sa-si marcheze teritoriul in casa boului ca sa se lege de el pe viata? Zic si eu, o speculatie, poate nu e asa. Poate nu le-a iubit mama lor si proiecteaza ura mamei lor in copil. E de analizat.

Edited by orlovisk, 12 July 2012 - 00:35.


#16
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
nu cred ca toti sunt stresati in aceeasi masura cind repeta niste actiuni, de aceea am zis sa incerce sa se concentreze cind face un lucru, pt a nu avea dubii ca nu l-a facut bine.
poate chestiile astea de rutina devin automatisme si efectiv nici nu-ti amintesti daca le-ai facut sau nu,  daca le-ai facut bine si ai tendinta sa mai verifici o data.

ex : cred ca tuturor li s-a intimplat sa incuie usa si sa plece gindind la ce urmeaza sa faca;
ajuns la citiva pasi sa nu mai stii sigur daca ai incuiat  si sa te intorci sa verifici.


pe mine mama ma tachina de ex cind eram copil sa fiu atenta cind plec de acasa sa string robinetii si sa verific gazul.
avea ea obsesia asta si ea insasi facea turul si verifica de citeva ori inainte de a iesi din casa.
am ajuns sa o imit pur si simplu si faceam la fel desi imi dadeam seama ca-i o timpenie.
cu timpul  am incetat sa ma tot repet, dar ma concentram sa fiu convinsa ca am verificat prima data. :D
nu stiu daca la initiator merge, dar la mine a functionat.

#17
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 ariadna_12, on 12th July 2012, 06:08, said:


Asa si ticurile si balbaiala cum le explici? ce le zici? Fii sigur pe tine, fii darz si lupta nicolae labis, arata-le tu ce poti, fii deasupra tuturor! Ia-ti inima in dinti, fa eforturi! Te implora mamica! Arata-i cat de mult o iubesti si ce poti tu sa faci pentru ea!

p.s. sper ca am scris corect gramatical ca sa nu vina iar insectele sa se inece in gramatica mea dulce ca mierea

Edited by orlovisk, 12 July 2012 - 09:47.


#18
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
acuma n-am io solutii pt de toate !

esti culmea, am zis sa incerce, poate functioneaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate