Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Cel mai scump laptop din Romania !

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ok, mai explic odata, nu conteaza ce considerati voi, conteaza ce considera ala de are banii ptr. asa ceva, ca tu poti si esti dispus sa dai 2500Lei ptr un laptop la 4 ani e strict problema ta, altul poate e dispus sa dea 10000Lei in fiecare an. Si asta desi nu o sa scoata niciodata bani cu el.
Sunt tare curios cati dintre cei de aici care afirma ca-s acrii strugurii au un laptop care costa intre 7000-10000Lei. Ajungem la discutiile alea in care din poza Loganul arata aproximativ la fel la interior cu mercedes clasa S.

#20
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012

View Postshmu, on 4th July 2012, 15:48, said:

daca ai castiga 3000-4000E pe luna imi spui sincer si cu mana pe inima ca ai da doar 700E pe un laptop?

nu toti sunt saraci si au salarii sub 500E

Nu toți fură  :nonobad:. Mereu când vezi că cineva caută un laptop, bugetul e între 2000 și 3000 de lei :). Așa că foarte rar veyi persoane cu buget de peste 4000 de lei :).

Edited by House_MD, 04 July 2012 - 14:05.


#21
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Materium

Cand o sa ajungi la un anumit grad de maturitate o sa realizezi ca nu se merita sa dai atatia bani pe un calculator chiar daca ii ai.

Edited by Papillon_, 04 July 2012 - 14:09.


#22
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012
Că tot veni de portabilitate: voi ce înțelegi printr-un laptop?

Un lucru portabil care poate fi căract cu ușurință și care îl ții mai tot timpul pe pat.

Apăi ... cu unul de 5.5 Kg nu știu cum îl poate numi cineva "laptop", așa că devine un desktop replacement. Nu merită banii.

#23
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
House_MD


Cati straini nu castiga 3000~5000 de euro dar isi cumpara laptop la 800 de euro ? El are o conceptie ca toti sunt saraci, prosti si nu isi permit...

Nu stie care sunt lucrurile care conteaza cu adevarat in viata, poate la 50 de ani o sa afle si el.  :console:

La noi din cate am citit pragul psihologic e de 2000 de lei, majoritatea nu sar de aceasta suma cand isi cumpara un laptop.

Edited by Papillon_, 04 July 2012 - 14:18.


#24
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012

View PostPapillon_, on 4th July 2012, 16:11, said:

House_MD
La noi din cate am citit pragul psihologic e de 2000 de lei, majoritatea nu sar de aceasta suma cand isi cumpara un laptop.

Exact.

#25
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Acum multi ani erau mult mai scumpe, prin 97-98 tin minte ca un laptop absolut banal era vreo 3-4000 USD.

#26
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011

View Postshmu, on 4th July 2012, 14:48, said:

daca ai castiga 3000-4000E pe luna imi spui sincer si cu mana pe inima ca ai da doar 700E pe un laptop?
A si daca citeai atent vedeai ca am spus ca suma maxim pe care as fi dispus sa o dau era una de 5500 de lei ~ 1250 de euro.

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostPapillon_, on 4th July 2012, 14:53, said:

Prietene eu lucrez in domeniul IT, mai precis programare iar in momentul de fata castig 600 de euro pe viitor sper sa trec de 1000, asa ca nu stiu cine ce nu isi permite. Prefer sa investesc banii in casa, haine, vacante nu in gadgeturi super scumpe.
Numai spun ca comentariul tau chiar nu isi are rostul...
vino in bucuresti sa castigi 2000-3000.

comentariul meu isi are rostul. pentru ca m-am saturat ca toata lumea sa se uite in ograda altuia si sa-i zica: esti fraier/prost ca ai dat 60000E pe masina aia. mai bine dadeai 15000 pe una normala si de restul faceai ....

e treaba fiecaruia ce face cu banii. spre exemplu eu am destui dar nu ii bag in haine. prefer sa iau minimul iar restul sa ii bag in altceva.

asa ca fiecare cu treaba lui.

#28
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012

View Postshmu, on 4th July 2012, 16:23, said:

asa ca fiecare cu treaba lui.

Du-te și f
Spoiler
în continuare că poluezi forumul jignind pe alții.

Edited by House_MD, 04 July 2012 - 14:26.


#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostHouse_MD, on 4th July 2012, 15:00, said:

Nu toți fură  :nonobad:. Mereu când vezi că cineva caută un laptop, bugetul e între 2000 și 3000 de lei :). Așa că foarte rar veyi persoane cu buget de peste 4000 de lei :).
eu iau 800E din cauza crizei. sigur luam mai mult daca nu era criza. si nu fur.

View PostHouse_MD, on 4th July 2012, 15:06, said:

Că tot veni de portabilitate: voi ce înțelegi printr-un laptop?
Un lucru portabil care poate fi căract cu ușurință și care îl ții mai tot timpul pe pat.
Apăi ... cu unul de 5.5 Kg nu știu cum îl poate numi cineva "laptop", așa că devine un desktop replacement. Nu merită banii.
repet: DACA AI MASINA TI SE RUPE. poa sa aiba si 7kg. iar cine isi permite un laptop mai scump, sigur are masina.

View PostPapillon_, on 4th July 2012, 15:11, said:

House_MD
Cati straini nu castiga 3000~5000 de euro dar isi cumpara laptop la 800 de euro ? El are o conceptie ca toti sunt saraci, prosti si nu isi permit...
Nu stie care sunt lucrurile care conteaza cu adevarat in viata, poate la 50 de ani o sa afle si el.  :console:
La noi din cate am citit pragul psihologic e de 2000 de lei, majoritatea nu sar de aceasta suma cand isi cumpara un laptop.
da.. pentru ca iei in considerare MAJORITATEA. tocmai asta e ideea.
ACEL LAPTOP nu este destinat MAJORITATII. este destinat minoritatii care si-l permite si vrea sa dea atatia bani pe el.
exact ca si cu masinile de lux si alte chestii. ARE O CLIENTELA TARGET.

asadar, degeaba spuneti voi ca strugurii sunt acrii, ca nu ai da bani, etc..
si nu conteaza ca ai 50 ani si ca daca ai avea nu ai da. pentru ca tu esti "educat" cu saracia si lipsa. daca ai fi avut la dispozitie de mic bani gramada, iti zic eu ca nu mai conta...

#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
shmu

Dar eu nu ti-am spus ce sa faci tu cu banii tai sau ca esti nu stiu cum daca iti cumperi produsul x la pretul y.

Eu am ajuns la un anumit grad de maturitate, inteligenta sau cum vrei sa spui in care cosider ca nu se merita sa dau mii de euro pe un calculator sau mai stiu eu ce scula IT, zecii de mii pe o masina, prefer sa bag banii in prietena mea/poate viitoare sotie :naughty:  care imi aduce sadisfactii de 15mii de ori mai mari, in casa, haine, carti si vacante.

Asa ca nu mai jigni omeni si ii privi de sus.




PS.Unii poate vor sa se remarce prin ce au in cap si sa investeasca banii tot cu cap!

Edited by Papillon_, 04 July 2012 - 14:33.


#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostHouse_MD, on 4th July 2012, 15:25, said:

Du-te și f
Spoiler
în continuare că poluezi forumul jignind pe alții.
deja o dai in aberatii. te uiti prea mult la tv. si arata-mi unde am jignit pe cineva.
mai cresti, fa o facultate, fa-ti propria firma sau angajeaza-te la o firma MARE si apoi mai vorbim.

View PostPapillon_, on 4th July 2012, 15:29, said:

shmu

Asa ca nu mai jigni omeni si ii privi de sus.
ma jur ca nu stiu de unde le scoateti.

tot ce am zis e ca SUNT persoane care ISI PERMIT sa dea atatia bani pe CE VOR EI, inclusiv o bucata de plastic cu niste circuite inauntru...

rugamintea mea la voi era sa nu mai comentati pe langa si sa acceptati realitatea ca EXISTA ASEMENEA PERSOANE. si atat.

Edited by shmu, 04 July 2012 - 14:32.


#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Practic vorbind, pana in 8000-9000 lei (1500 euroi fara taxe pentru lumea reala) putem vorbi de laptop-uri utile. Poate ai nevoie de multi gigi de ram, un ecran bun si sa fie si rezistent (gen Thinkpad) sau poate vrei un animal de gaming ventilat bine sa nu te tiganesti cu coolere si pad-uri (gen Asus G). Desigur, aceleasi configuratii le gasesti mult mai ieftin la mama lor in state.

A, si pentru Apple si alte marci premium sau exotice mai pui 50%, cam astea-s scorurile.

Ce e mai scump de atat deja nu-i cu mult mai performant, dar pretul creste exponential in functie de ce dracii top-of-the-line ai in el. Daca e cu XM-uri, deja nu te mai uiti la pret. Chiar acu ma uitam de curiozitate la Alienware pe site, de la 3820XM la 3920XM (care-s cu vreo 6-7% diferenta intre ele) saltul de pret e de 550$. Un M18x adus la zi cu configuratie similara (adus la zi, ma refer, 3920 vs 2920 si GTX680M in loc de 580M) e 16400 lei la cursul zilei de azi. Restul e adaos comercial, TVA, etc.

Si btw, Alienware e premium, si 18x e chiar top-of-the-line, gaura curului si modelul de varf din toate punctele de vedere, restul nu-s cu mult mai scumpe decat alte configuratii asemanatoare. De curiozitate am configurat la Maguay (care nici ei nu-s chiar cei mai ieftini) ceva asemanator, de 17, configuratie similara dar doar cu SSD de 256 si mi-a iesit cu vreo mie de $ (adica cu 25%) mai ieftin, adica pe la pretul unui Alienware de 17 cu configuratie similara.

Acum, in contextul nostru, la salarii de cacat si pretentii de cacat, un Asus G75 care are 80% din performantele oricaruia dintre cele expuse mai sus poate face fix aceleasi dracii, ca nu s-au scos inca jocurile care sa nu poata fi jucabile pe FHD cu asemenea configuratii, diferenta e ca pretul lui e de sub 5000 lei (sau 8000 la noi, traiasca TVA + adaos).

Edited by AlexIP, 04 July 2012 - 14:33.


#33
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012
shmu: Nu de alta, dar prin "nu toti sunt saraci si au salarii sub 500E" ai jignit multă lume.

Edited by House_MD, 04 July 2012 - 14:37.


#34
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Ce aveți frate ?

Ca și mașinile scumpe, jucăriile astea sunt cumpărate de oameni cu bani, nu de cei care mănâncă pâine cu ceapă doi ani de zile ca să își ia așa ceva.
Dacă aș avea bani mulți (adică mulți :naughty:) probabil că și eu i-aș da pe așa ceva. Faci ceva pe ei de bani, poți muri oricând.

House_MD

Aberezi. Eu nu văd nici o insultă.

Edited by driftking91, 04 July 2012 - 14:38.


#35
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012

View Postdriftking91, on 4th July 2012, 16:36, said:

Aberezi. Eu nu văd nici o insultă.

Deloc chiar. Dacă ai câștiga în sărăcia asta să zicem 1800 lei pe lună și o
Spoiler
îți zice că "bă ... ești sărac", tu cum te-ai simți?

Edited by House_MD, 04 July 2012 - 14:42.


#36
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostHouse_MD, on 4th July 2012, 15:32, said:

shmu: Nu de alta, dar prin "nu toti sunt saraci si au salarii sub 500E" ai jignit multă, chiar foarte multă lume.
serios? asta e jignire? asta inseamna ca romanii se jignesc singuri cand spun ca sunt saraci? toti somerii, pensionarii, functionarii publici, invatatorii si "palmasii"?

saracia e o stare de fapt. nu o jignire.

la fel ca tigan sau taran sau altele.

asa ca hai sa formulez o jignire: esti un papagal. reproduci ce spun "reporterii"
PS: asta a fost una "usoara".

Edited by shmu, 04 July 2012 - 14:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate