Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Conexiune tigari-creier

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
centauruul

centauruul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 20.10.2011
Cand eram in facultate m-am apucat de fumat. Se intampla sa fie chiar intr-o perioada cand eram foarte stresat: examene, bani, etc. Mi-am format un reflex fara sa vreau: de fiecare data cand fumam ma simteam stresat si chiar cu usoara senzatie de greata pt ca se nimerea in acea perioada si senzatiile se amestecau.
Acum facultatea s-a terminat, dar de fiecare data cand fumez am aceeasi senzatie de stres imediat cum aprind tigara. Se poate ca undeva in creierul meu ceva sa fi facut conexiune fumat-stres, formand aceasta senzatie la pachet si creierul sa mi-o induca de fiecare data cand fumez ?

Edited by centauruul, 22 June 2012 - 21:45.


#2
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
posibil ca senzatia de greata sa fie de la tigari. de obicei cand sunt stresati oamenii cedeaza usor in fata viciilor.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Sa inteleg ca te simti stresat atunci cand iti aprinzi o tigara?

#4
centauruul

centauruul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 20.10.2011

View Postteapavoua, on 22nd June 2012, 22:57, said:

DUDE,kill yourself,sasa nu neajuti

Pe langa faptul ca nu stii sa scrii, mai si arunci cu jigniri. Si asta cu ce motiv ? Te faci singur de ras.

View PostYOUR_GOD, on 22nd June 2012, 22:57, said:

Sa inteleg ca te simti stresat atunci cand iti aprinzi o tigara?

Da, sentimentul acela pe care il ai cand intri la un examen care se simte in interior. Acelasi efect il aveam cand fumam, acelasi efect vad ca persista. Sigur, efectul nu e chiar atat de intens, dar sunt curios cum de a ramas.

Edited by centauruul, 22 June 2012 - 21:59.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Am inteles. In principiu, deoarece creaza dependenta, unele substante chimice care se elibereaza in timplu fumatului,  ar trebui gerenreze o stare de satisfacere a unei necesitati, adica, placuta.
Probabil la nivel cerebral, asociezi aceste substante chimice si poate si gestrurile care insotesc administrarea acestora, cu o stare tensionata, care te-a marcat. Efectul ar fi asemanator cu durerea cauzata de o rana, care se manifesta printr-o senzatie neplacuta la atingerea zonei respective, luni de zile sau chiar ani dupa vindecare. Am inteles ca creierul creaza un marker al zonei lezate, ca mijloc de protectie reflex.

Parerea mea de persoana neavizata este ca da, poti asocia anxietatea cu fumatul. Esti un norocos, banuiesc ca astfel poti renunta mai usor la acest viciu extrem de daunator.

Edited by YOUR_GOD, 22 June 2012 - 22:08.


#6
centauruul

centauruul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 20.10.2011

View PostYOUR_GOD, on 22nd June 2012, 23:05, said:

Parerea mea de persoana neavizata este ca da, poti asocia ancietatea cu fumatul. Esti un norocos, banuiesc ca astfel poti renunta mai usor la acest viciu extrem de daunator.

Da, ma gandesc sa ma las tocmai din cauza asta. Teoretic ar fi simplu de explicat in limbaj comun: senzatia de greata usoara pe care o aveam in momentele de dinaintea examenelor + faptul ca fumam in acele momente, senzatia pe care o ai cand fumezi. Ei bine, creierul meu le-a stocat pe amandoua si le furnizeaza la pachet acum. In mod normal cand fumezi simti ceva, cand ai emotii simti ceva; ei bine la mine au ramas combinate din nu stiu ce motiv. E doar o simpla curiozitate, nu pot sa spun ca ma afecteaza masiv.

Edited by centauruul, 22 June 2012 - 22:09.


#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcentauruul, on 22nd June 2012, 23:00, said:

Pe langa faptul ca nu stii sa scrii, mai si arunci cu jigniri. Si asta cu ce motiv ? Te faci singur de ras.



Da, sentimentul acela pe care il ai cand intri la un examen care se simte in interior. Acelasi efect il aveam cand fumam, acelasi efect vad ca persista. Sigur, efectul nu e chiar atat de intens, dar sunt curios cum de a ramas.
Ai auzit de Pavlov, nu-i asa? Cam asa a ramas cunoscut in romaneste sub numele de "reflex conditionat" sau mai corect fenomenul conditionarii clasice = "reflex conditional", este valabil si pentru om nu numai pentru caini, deoarece Pavlov a studiat acest lucru pe caini.  
Pentru cei care nu stiu:
Ivan Petrovici Pavlov (1849 - 1936) fiziolog, medic rus si psiholog, a experimentat pe caini, a primit Premiul Nobel pentru medicina in 1904.

Edited by poadol, 22 June 2012 - 22:20.


#8
centauruul

centauruul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 20.10.2011

View Postpoadol, on 22nd June 2012, 23:19, said:

Ai auzit de Pavlov, nu-i asa? Cam asa a ramas, cunoscut in romaneste si sub numele de "reflex conditionat" sau mai corect fenomenul conditionarii clasice = "reflex conditional",

Exact. Asa e. Cam ce a determinat creierul meu sa functioneze asa ? Am inteles, asta e mecanismul, asa se manifesta. Dar ce provoaca creierul meu sa functioneze in felul asta ?

#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcentauruul, on 22nd June 2012, 23:28, said:

Exact. Asa e. Cam ce a determinat creierul meu sa functioneze asa ? Am inteles, asta e mecanismul, asa se manifesta. Dar ce provoaca creierul meu sa functioneze in felul asta ?
Din cate stiu, creierul este studiat "intens", nefiind cunoscute toate "functiunile si caracteristicile" acestuia.
functiune = stare de funcționare a unui sistem (tehnic, organic sau social).

#10
centauruul

centauruul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 20.10.2011

View Postpoadol, on 23rd June 2012, 01:09, said:

Din cate stiu, creierul este studiat "intens", nefiind cunoscute toate "functiunile si caracteristicile" acestuia.
functiune = stare de funcționare a unui sistem (tehnic, organic sau social).

Inteleg. Oricum, cel mai bine se studiaza si se trag concluzii studiind pe tine insuti, indiferent ca faci din asta o activitate aproape permanenta, indiferent ca faci asta doar din cand in cand.

#11
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012
E ciudat sa aiba asa impact tigarile, dar conexiuni din astea se fac, la stres, la o trauma, la o sperietura zdravana.
Poti ajunge sa asociezi frica cu mirosuri si chiar sunete.

Spun asta pt ca am avut de ex o perioada de stres major, cu cineva bolnav in familie, cind sunetul telefonului imi crea o stare de spaima instant, fara sa vad cine suna.
Ciudat era ca in creierul meu asociam starea cu melodia , acea melodie(soneria telefonului) si la diferenta de un an ,  imi provoca o stare proasta.
Dar totusi a fost o problema de viata si de moarte, nu stres de examen.

Edited by ariadna_12, 28 June 2012 - 13:19.


#12
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
E foarte posibil sa existe o cauza organica legata de exemplu de ficat sau o hipersensibilitate la unul sau mai multe dintre toxinele tigarii (cca 200 la numar), care ataca celula.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate