Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

EVANGHELIZARE - scop si mijloace

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1352 replies to this topic

#1279
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 15 octombrie 2014 - 09:48, said:

Nici macar...

Exact, nu e nimeni! Ateul din situatia pe care v-am prezentat-o, cu toate eforturile lui, ramane un pacatos, oricat de putine si mici ar fi pacatele lui. Sentinta lui va fi corecta, pentru ca nimic intinat nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu.




Bun, deci imi pare ca avem 2 din cele 3 "componente" ale unui mesaj de evanghelizare, care in opinia mea ar avea "schita"  

1. Nu este nimeni fara pacat. Inaintea lui Dumnezeu, toti suntem pacatosi.
2. Singura metoda de salvare (iertare a pacatelor) este jertfa lui Hristos. Din cauza asta, cine nu crede nu poate fi salvat.
3. De ce am vrea sa ne impacam cu Dumnezeu ? Pentru ca Pamantul asta va trece si avem de ales intre 2 destinatii vesnice : cu Dumnezeu sau fara El. Iar cu Dumnezeu nu poti sta plin de pacate, pentru ca El este sfant, de 3 ori sfant.


De acord?
În cea mai mare parte da.

Expresia "pământul va trece" are legătură cu oamenii care nu depun nici cel mai mic efort să-l cunoască pe Dumnezeu şi să asculte de El.
Pământul fizic va dăinui pentru totdeauna, conform Sfintelor Scripturi.

(Proverbele 2:21, 22) Fiindcă cei drepţi vor locui pe pământ şi cei ireproşabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciţi de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulşi de pe el.

(Psalmul 104:5) Tu ai aşezat pământul pe temeliile lui şi el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.

(Psalmul 93:1) Iehova a devenit rege! S-a îmbrăcat în măreţie; Iehova s-a îmbrăcat, s-a încins cu putere. Pământul este ferm întemeiat, nu poate să se clatine.

(Psalmul 96:10) Spuneţi printre naţiuni: „Iehova a devenit rege. Pământul este ferm întemeiat, nu poate să se clatine. El va apăra cu dreptate cauza popoarelor“.

(Eclesiastul 1:4) O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna.

(Psalmul 78:69) A început să-şi construiască sanctuarul ca înălţimile, ca pământul pe care l-a întemeiat pe veşnicie.

(Psalmul 119:90) Fidelitatea ta ţine din generaţie în generaţie. Tu ai întărit pământul ca să rămână în picioare.

(Revelaţia 11:18) a venit mânia ta şi timpul fixat ca morţii să fie judecaţi, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeţi, sfinţilor şi celor ce se tem de numele tău, mici şi mari, şi să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

Edited by Eugen3, 15 October 2014 - 10:35.


#1280
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 15 octombrie 2014 - 10:35, said:

În cea mai mare parte da.

Expresia "pământul va trece" are legătură cu oamenii care nu depun nici cel mai mic efort să-l cunoască pe Dumnezeu şi să asculte de El.
Pământul fizic va dăinui pentru totdeauna, conform Sfintelor Scripturi.
Nu intru in dezbaterea asta despre pamantul fizic. Ideea e ca noi acum traim intr-o perioada de har, in care pacatosul este tolerat pe Pamantul lui Dumnezeu. Dar perioada asta se va sfarsi, Dumnezeu "Isi va curati aria" la un moment dat si toti oamenii vor avea inainte una din 2 destinatii: cu Dumnezeu sau fara El.

#1281
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 15 octombrie 2014 - 10:35, said:

Pământul fizic va dăinui pentru totdeauna, conform Sfintelor Scripturi.


Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai s-au dus.

Ups...!!!!

Cand combat un verset din Scriptura am doctrina falsa.

Nu se pune ,nu ?




.

Edited by husand, 15 October 2014 - 14:44.


#1282
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 15 octombrie 2014 - 14:17, said:



Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era. (Apoc.21:1)

Ups...!!!!

Ccand combat un verset din Scriptura am doctrina falsa.

Nu se pune ,nu ?
Tu cu un verset tocmai ai contrazis alte opt versete care arată contrariul.  
Cum ar trebui catalogată doctrina pe care o răspândeşti?

Dacă ai ţine cont de contextul versetului, ai vedea că este simbolic. Cartea Revelaţia este cartea cu cele mai multe simboluri din Scripturi.
Desigur, aspectul acesta nu ţi l-au explicat mai marii tăi ...

Pentru a fi exactă, explicaţia acestui verset trebuie să fie în armonie cu contextul şi cu restul Bibliei
Această interpretare literală este însă în contradicţie cu garanţia dată în unele versete, precum cele din Matei 6:10, Psalmii 37:29; 104:5 şi Proverbele 2:21, 22.

În Geneza 11:1, 1 Regi 2:1, 2, 1 Cronici 16:31, Psalmul 96:1 etc., termenul „pământ“ este folosit în sens figurat, cu referire la omenire, la societatea umană. Aceeaşi situaţie se găseşte şi în 2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1

#1283
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 15 octombrie 2014 - 13:39, said:

Nu intru in dezbaterea asta despre pamantul fizic. Ideea e ca noi acum traim intr-o perioada de har, in care pacatosul este tolerat pe Pamantul lui Dumnezeu. Dar perioada asta se va sfarsi, Dumnezeu "Isi va curati aria" la un moment dat si toti oamenii vor avea inainte una din 2 destinatii: cu Dumnezeu sau fara El.

La ce te referi când afirmi "fără El"?
Ce presupune această destinaţie?

#1284
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Pământul fizic va dăinui pentru totdeauna, conform Sfintelor Scripturi.

Quote

Cum ar trebui catalogată doctrina pe care o răspândeşti?


Exact cum explica Scriptura

Cel nou e vesnic ,cel veci e amintire.

Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde. (2Pet.3:10)



Iar spiritual pamant pamantesc este echivalent cu a fi firesc, fara Duh = nesalvat.

Ia fa tu un calcul din brosurile congregatilor si vezi daca nu dau jos alte versete ?

Edited by husand, 15 October 2014 - 14:55.


#1285
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 15 octombrie 2014 - 14:53, said:

Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde. (2Pet.3:10)

În primul rând, traducerea pe care o foloseşti este incorectă.
Codex Sinaiticus şi Manuscrisul Vatican 1209, ambele datând din secolul al IV-lea e.n., spun: „vor fi descoperite“.

Alte manuscrise de mai târziu, Codex Alexandrinus (sec. al V-lea) şi ediţia Clementina (sec. al XVI-lea) a Vulgatei, redau prin „vor fi arse“.

În al doilea rând, dacă aceste versete (2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1) ar vrea să spună că planeta noastră, pământul literal, ar fi mistuită de foc, atunci şi cerurile literale (stelele şi alte corpuri cereşti) ar fi şi ele distruse de foc.

Această interpretare literală este însă în contradicţie cu garanţia dată în unele versete, precum cele din Matei 6:10, Psalmii 37:29; 104:5 şi Proverbele 2:21, 22. În plus, ce efect ar putea avea focul asupra soarelui şi asupra stelelor, care sunt deja incandescente?

Astfel, în versetele citate mai sus, termenul „pământ“ trebuie să aibă altă semnificaţie.

(Proverbele 2:21, 22) Fiindcă cei drepţi vor locui pe pământ şi cei ireproşabili vor rămâne pe el. 22 Dar cei răi vor fi nimiciţi de pe pământ, iar cei neloiali vor fi smulşi de pe el.

În plus, dacă şi cerul va fi distrus, tu unde te vei ascunde?

Edited by Eugen3, 15 October 2014 - 15:45.


#1286
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View PostEugen3, on 15 octombrie 2014 - 14:25, said:

În Geneza 11:1, 1 Regi 2:1, 2, 1 Cronici 16:31, Psalmul 96:1 etc., termenul „pământ“ este folosit în sens figurat, cu referire la omenire, la societatea umană. Aceeaşi situaţie se găseşte şi în 2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1
Eu cred că te înşeli. Contextul este în mod evident diferit, în 2Petru 3:7 şi în Rev. 21:1 este clar vorba despre pământul fizic, sunt mai multe elemente care indică fără echivoc acest lucru spre deosebire de textele din Gen. 11:1, 1Regi 2:2, 1Cron. 16:31,  Psalm. 96:1, în care sensul figurat este clar din context. Oare ai citit textele astea, le-ai comparat sau doar scrii din inerţia unei învăţături primite de la oameni, fără filtrul propriei gândiri şi investigaţii?

View PostEugen3, on 15 octombrie 2014 - 15:45, said:

În plus, dacă şi cerul va fi distrus, tu unde te vei ascunde?
În Scripturi avem referire la "3 ceruri"; dacă ţii cont de descrierea structurii Creaţiei, făcută la început în Geneza 1 şi întregită cu detalii pe parcursul Scripturii, poţi să-ţi dai seama că nu acel "al 3-lea cer" va fi distrus ci spaţiul în care se află corpurile cereşti -aflat în mijlocul Creaţiei (universului)- şi de la acest spaţiu în jos, spre Pământ şi Pământul la rândul lui. Pe deasupra, dacă faci parte dintre sfinţi, cei înviaţi la revenirea lui Yehoşua, nu va fi necesar să ai unde te ascunde, deoarece vei fi trecut deja la viaţa veşnică.

Edited by Robert180374, 15 October 2014 - 17:13.


#1287
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostRobert180374, on 15 octombrie 2014 - 17:11, said:

Eu cred că te înşeli. Contextul este în mod evident diferit, în 2Petru 3:7 şi în Rev. 21:1 este clar vorba despre pământul fizic,

Te rog să argumentezi cu Scriptura că lucrurile stau aşa cum susţii.
Vei vedea apoi că te înşeli.

Edited by Eugen3, 16 October 2014 - 09:59.


#1288
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Fara off-topic, va rog. Husand, pai tocmai spusesem ca nu intram in dezbateri despre alt subiect aici ... si tu te-ai apucat sa faci exact aia?

#1289
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Isus le-a încredinţat discipolilor săi misiunea de-a fi evanghelizatori (Mat. 28:19, 20; Fap. 1:8).
Apostolul Pavel l-a îndemnat pe Timotei, colaboratorul său: „Fă lucrarea unui evanghelizator, înfăptuieşte-ţi pe deplin serviciul!“ (2 Tim. 4:5).

Ce este vestea bună pe care o răspândim?
Ea include adevărul încurajator că Tatăl nostru ceresc, Iehova, ne iubeşte (Ioan 3:16; 1 Pet. 5:7).
Un mijloc important prin care Iehova Dumnezeu îşi arată iubirea este Regatul său.
De aceea, noi le spunem cu bucurie oamenilor că toţi cei care se supun conducerii Regatului, care ascultă de Dumnezeu şi fac ce este drept pot deveni prietenii Săi (Ps. 15:1, 2). De fapt, Iehova doreşte să înlăture orice suferinţă pe care oamenii o îndură pe nedrept. El va înlătura şi suferinţa cauzată de amintirile dureroase din trecut. Aceasta este într-adevăr o veste bună! (Is. 65:17)

#1290
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 10:04, said:

Ce este vestea bună pe care o răspândim?
Ea include adevărul încurajator că Tatăl nostru ceresc, Iehova, ne iubeşte (Ioan 3:16; 1 Pet. 5:7).
Un mijloc important prin care Iehova Dumnezeu îşi arată iubirea este Regatul său.
De aceea, noi le spunem cu bucurie oamenilor că toţi cei care se supun conducerii Regatului, care ascultă de Dumnezeu şi fac ce este drept pot deveni prietenii Săi (Ps. 15:1, 2). De fapt, Iehova doreşte să înlăture orice suferinţă pe care oamenii o îndură pe nedrept. El va înlătura şi suferinţa cauzată de amintirile dureroase din trecut. Aceasta este într-adevăr o veste bună! (Is. 65:17)
Repede te-ai intors la tiparul JW ... adica la evanghelizara falsa. Tu nu vezi ca raspandesti o evanghlie fara Isus? Unde spune vestea ta despre solutia problemei pacatului, despre har si despre jertfa lui Isus?

Arata-mi unde spui despre faptul ca Dumnezeu vrea sa fim copiii, nu prietenii Lui (cum ai citat tu din Psalmi, aiurea): "Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in numele Lui, le-a dat dreptul sa se numeasca copii ai lui Dumnezeu". Unde spui de rascumparare, nastere din nou, infiere?

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 10:04, said:

Un mijloc important prin care Iehova Dumnezeu îşi arată iubirea este Regatul său.
Ti-am mai zis: pentru un pacatos, Regatul ala nu e o dovada de iubire, nici o vest buna ci una cat se poate de proasta. Incearca sa gandesti putin vestea asta pe care o spui ... ea nu e buna pentru toata lumea.

#1291
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 16 octombrie 2014 - 10:40, said:

Unde spui de rascumparare, nastere din nou, infiere?

Eugen nu vorbeste despre astfel de teme biblice, fiindca nu i s-au predat de pastorii lui. Sunt infiati, rascumparati si nascuti din nou numai cei din Brooklyn.

#1292
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 16 octombrie 2014 - 10:40, said:

Unde spune vestea ta despre solutia problemei pacatului, despre har si despre jertfa lui Isus?

Arata-mi unde spui despre faptul ca Dumnezeu vrea sa fim copiii, nu prietenii Lui (cum ai citat tu din Psalmi, aiurea): "Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in numele Lui, le-a dat dreptul sa se numeasca copii ai lui Dumnezeu". Unde spui de rascumparare, nastere din nou, infiere?


Ti-am mai zis: pentru un pacatos, Regatul ala nu e o dovada de iubire, nici o vest buna ci una cat se poate de proasta. Incearca sa gandesti putin vestea asta pe care o spui ... ea nu e buna pentru toata lumea.

Toate aceste adevăruri le fac cunoscute oamenilor în lucrarea de predicare de la uşă la uşă şi la studiile biblice.

Cât despre afirmaţia pe care ai făcut-o despre Regat, mai meditează la cuvintele lui Isus ...

Dovedeşti că în realitate nu ai înţeles importanţa Regatului pe care l-a predat Isus.

(Matei 24:14) Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

(Matei 9:35) Şi Isus a străbătut toate oraşele şi satele, predând în sinagogile lor, predicând vestea bună despre regat şi vindecând tot felul de boli şi tot felul de infirmităţi.

Ceea ce numeşti tu prost, Isus a numit bun.

#1293
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 12:48, said:

Toate aceste adevăruri le fac cunoscute oamenilor în lucrarea de predicare de la uşă la uşă şi la studiile biblice.

Cât despre afirmaţia pe care ai făcut-o despre Regat, mai meditează la cuvintele lui Isus ...

Dovedeşti că în realitate nu ai înţeles importanţa Regatului pe care l-a predat Isus.

(Matei 24:14) Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

(Matei 9:35) Şi Isus a străbătut toate oraşele şi satele, predând în sinagogile lor, predicând vestea bună despre regat şi vindecând tot felul de boli şi tot felul de infirmităţi.

Ceea ce numeşti tu prost, Isus a numit bun.
Eu nu spun ca vestea predicata de Isus nu e buna, ci ca vestea predicata de tine nu e cea predicata de Isus si nu e buna pentru un pacatos.

Repet pentru a x-a oara: cand ii spui unui pacatos ca vine Isus si il distruge daca nu incepe sa respecte niste reguli, nu-i dai o veste buna ci una rea.

#1294
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 16 octombrie 2014 - 13:12, said:

Eu nu spun ca vestea predicata de Isus nu e buna, ci ca vestea predicata de tine nu e cea predicata de Isus si nu e buna pentru un pacatos.

Repet pentru a x-a oara: cand ii spui unui pacatos ca vine Isus si il distruge daca nu incepe sa respecte niste reguli, nu-i dai o veste buna ci una rea.
Atâta timp cât afirmaţiile mele sunt "întotdeauna" susţinute de dovezi biblice, înseamnă că vestea bună pe care eu o predic este cea pe care a predicat-o şi Isus.

Vestea poate fi "rea" doar pentru un păcătos care nu se căieşte, nu şi pentru cei care ascultă glasul lui Isus.
Nu uita că în secolul I Isus i-a criticat aspru pe cei care i s-au împotrivit.

(Matei 23:33) Şerpi, pui de vipere, cum veţi fugi de judecata Gheenei?

Vestea despre Regat este "bună" deoarece prin intermediul Regatului scopul lui Dumnezeu se va realiza, toate necazurile din prezent fiind înlăturate.
Însă, cuvântul lui Dumnezeu conţine totodată şi un avertisment pentru toţi cei care nu doresc să fie supuşi ai acestei guvernări drepte exercitate de Isus.

(2 Tesaloniceni 1:6–9) Prin aceasta se înţelege că este drept ca Dumnezeu să-i răsplătească cu necaz pe cei care vă provoacă necaz, 7 dar pe voi, care suferiţi necaz, cu alinare împreună cu noi la revelarea Domnului Isus din cer cu îngerii săi puternici, 8 într-un foc năprasnic, când va aduce răzbunare peste cei care nu-l cunosc pe Dumnezeu şi peste cei care nu ascultă de vestea bună despre Domnul nostru Isus. 9 Aceştia vor suferi pedeapsa judecătorească a distrugerii veşnice dinaintea feţei Domnului şi a gloriei puterii sale,

Nu putem dilua mesajul Scripturii. Trebuie prezentat aşa cum este, pur.
Repet, această veste poate fi "rea" doar pentru îndărătnici, nu pentru oamenii sinceri care doresc să se supună guvernării divine.

#1295
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 13:22, said:

Atâta timp cât afirmaţiile mele sunt "întotdeauna" susţinute de dovezi biblice, înseamnă că vestea bună pe care eu o predic este cea pe care a predicat-o şi Isus.
Nu neaparat, pentru ca e diferenta intre a predica Evanghelia si a o folosi pentru a-ti sustine teoria ta.

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 13:22, said:

Vestea poate fi "rea" doar pentru un păcătos care nu se căieşte, nu şi pentru cei care ascultă glasul lui Isus.
Eugen, pentru un pacatos indaratnic vestea ta e proasta, iar pentru un pacatos care se caieste, vestea ta e falsa.

Astuia din urma tu ii spui ca trebuie sa se caiasca si sa inceapa sa respecte regulile lui Iehova, ca sa fie primit in Regat. Asa e?

#1296
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 16 octombrie 2014 - 13:42, said:

Astuia din urma tu ii spui ca trebuie sa se caiasca si sa inceapa sa respecte regulile lui Iehova, ca sa fie primit in Regat. Asa e?

De fapt, Eugen ii da de inteles ca trebuie sa intre la religia martorii lui iehova.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate