Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Munca in 2012 mitocanie la drumul mare

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Cautand prin loc de munca prin pro video, am aflat ca prin recomandata dintre mai multe firme si mercendiserii lor se gasesc locuri de munca.
In fine imi fac CV in mod european si il depun la TCE unde am prieten un sef de tura. Acela auzind a recomandat la pro video la seful mare CV-ul si intentia de angajare, mai departe cel de la provideo a trimis cu interntie la sefia real. Pana aici totul in regula.
M-au chemat din start sa fac cursurile de TME adica media office interne ale firmei, am fost, le-am facut, am avut "conferinte" adica mai nou dialogurile intre sefi si cel care se angajeaza, si dupa care am batut mana sa incep munca prin primele zile de practica impreuna cu cursurile TME.
In fine, am mers primele zile la TME si dupa aceea la probele de munca.
Seful mare care angaja mi-a spus ca la prima ora intr-o luni sa fiu la magazin sa semnez contractul ( ultima zi de proba la locul de munca dupa examinarea media office).
Eh mai oameni in duminica aceea nu ma anuntat nimeni la ce ora sa fiu luni sa semnez contractul, iar lunea dupa ce am terminat TME cu examinare finala de media office si care am trecut-o cu punctaj mai mare de 32 din 40, mi sa dat liber luni si marti fara a mai lucra in probe.
Luni nu ma sunat nimeni, niciun sef si nici marti. Miercuri vazand ca nu ma cauta sa semnez contractul nu m-am dus retragandu-ma definitiv.
Joi au inceput problemele, mai intai seful de tura a zis ca e totul in regula si ca sa vin la magazin. Intre timp a intervenit o verificare medicala de luna iunie pentru TSH de tiroida ca am variatii dese si uneori este mare. In fine, ma sunat sa imi spuna ca sefa care a abuzat, adica in cele trei zile cand aveam TME si probele practice sa retras ori a schimbat tura ca nu mai are nevoie de mine.
Ma uit cu 4 ochi la ei ca vitelu la poarta noua, cum dracu?
Bun sun la sefu si mai mare sa ii desenez ca am examen de tiroida si sa imi spuna ce mai fac acuma, daca mai merg daca nu mai semnez contract. Eh
atata a fost sa ii spun ca vreau contract, ca a inceput sa spuna ca am 1 absenta nemotivata si ca sti ce inseamna asta ca ai pierdut jobul. Bai nene au inebunit lupii si fac precum gainile.
Astia sunt terminati si redusi mintali, cum sa ma ia asa sa imi zica ca daca am lipsit sa pierd jobul cand eu nu am semnat niciun contract si sunt in ultima zi de probe. Nu le e putina rusine la putorile astea 2 de sefi?
Bai asta e tara lu papura voda am mai spus-o dar acum dovedim ce tepe se dau la drumul mare.
Eu sunt vinovat in toate cazurile asa se bocifereaza in gurile la distrusii astia, cand realitatea este cu totul alta,  ca odata nesemnat contractul se intelege ca partea angajatoare nu are nevoie de cel angajat, deci eu imi trageam o teapa de a lucra o luna de pomana daca continuam.
Colacul de salvare a fost ca cei de la MEDAS au spus ca trebuie sa intru in repaus si tratament deoarece prin stress si oboseala orice durere minora se transforma in una majora si unele din starile normale se pot altera pana la cele de oboseala excesiva din cauza tiroidei.
UITATI, nu se gaseste de munca, dar se gaseste metode noi comerciale de ati lua teapa. Mai are cineva incredere in angajarile laterale si prin pile la astia?
NIMENI... te face sa fi prost sa lucrezi in gol si pe urma iti spun ca daca ei angajau la neve isi luau amenzi si ii concediau aia de sus si daca intarziau banii le facea si dregea ... NIMENI........ NU E ADEVARAT NIMIC....

Edited by Zvartoshu, 16 June 2012 - 21:42.


#2
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Povestea are nevoie de o structura, Daniel.
Ai scris prea nervos.

Greu de inteles spre imposibil.

Edited by cuculili, 16 June 2012 - 21:34.


#3
sorinaccio

sorinaccio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 06.03.2007
Din pacate traim in Romania....e clar ca altcineva intrase pe fir si nu mai conta ca tu ai facut cursuri , ca esti potrivit postului... si ca meriti postul, nu erai pur si simplu din cercul lor...pacat...

nu trebuie sa fii nervos in ziua de astazi, asta e noua metoda sa le lucrezi ceva si pe urma sa iti spuna ca nu mai au nevoie de tine, fara a semna contract. Nu esti primul care pateste asa ceva..si ne mai miram de ce ne pleaca oamenii???

Edited by sorinaccio, 16 June 2012 - 22:12.


#4
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
Esti un pic incoerent.

Citeste calm Codul Muncii si actele pe care le-ai semnat sau anunturile/angajamentele/ofertele pe care posibilul tau angajator le avea afisate public (atentie la detalii). Studiaza si obligatiile pe care angajatorul le avea privitor la sanatatea in munca.
Chiar si in proba sa fi fost trebuia sa ai controalele medicale incheiate si sa incepi activitatea numai daca erai declarat APT.
In plus primele doua zile ar trebui dedicate efectuarii instructajului privind securitatea in munca. Daca demonstrezi ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile legale si te consideri prejudiciat, poti reclama la Inspectia Muncii - structura teritoriala competenta. Daca ti se da dreptate poti sa-i aduci in instanta.
Este f. bine daca poti consulta o persoana competenta in domeniu, care insa costa.

#5
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Sorinaccio
Corect, intre timp locul sa ocupat, fiind prin pile, sau dat atentii, eu am facut TME si am vazut despre ce este vorba insa nu ma asteptam sa nu ma sune cand el seful cel mare se dadea precum cainele la mine cand mam dus la ei, ca e ok ca o sa fie usor ca te vrem etc.
Ce se petrece aici da de inteles CURVASARIA cu doua fete, cea care te vrea ca are nevoie si cea care te lasa suspendat si tu ca om normal zici, eh o veni ala sa semnez contractul, pana cand o sa zica sefa, nu mai am nevoie si tu o sa ramai prost cum dracu?!
Sefa principala mancaor purecii de ce nu a fost dupa TME pe locul de munca decat 1 zi cateva ore? Nu ii este putina rusine imi baga pe gat seful adjunct un penix de 24 ani mai mic decat mine, care mai mult pe mine ma intreba decat el sa imi explice mersul activitatii mele. Sefa o caracterizez spre 28 de ani insa parea mult mai coapta si atenta la munca decat sa ma streseze ca ala  ce face si ce drege aparatura radio si tv sau pc.
Caracterizarea celui care distribuie imbracamintea interna a magazinului a fost "frate ai angajat un monstru, data viitoare adu oameni mai mici". Clar.

View Postflovio, on 16th June 2012, 22:45, said:

Citeste calm Codul Muncii si actele pe care le-ai semnat sau anunturile/angajamentele/ofertele pe care posibilul tau angajator le avea afisate public (atentie la detalii). S
Chiar si in proba sa fi fost trebuia sa ai controalele medicale incheiate si sa incepi activitatea numai daca erai declarat APT.
In codul muncii cei de la media office sunt instructati ca mine, totul ochei cu proba de 3 zile cate 10 ore pe zi 8 munca cu 2 instructaj.
Doctora imi distribuie de ficare data cand ma duc la angajare chestia care scrie pe ea "APT CONDITIONAT DE MUNCA"
In cazul de mai sus cui sa ii dau asta, domnului care nu ma contactat pentru semnarea contractului..NU II ESTE PUTINA RUSINE PUTORII ASTEIA?

Edited by Zvartoshu, 16 June 2012 - 22:01.


#6
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
fratele meu, da' da-i incolo p-astia si cauta la altii....

#7
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
Dupa ce am citit ce scria colegul meu din Bucuresti , Zvarthoshu ( am zis bine?) imi vine in cap alta teapa care am luato si eu cu o firma din BUZAU....
  O cunostinta m a bagat pe teva la un director de firma mare (zice el) ....
  Dupa ce ma duc la acel director ,ma vede totul este in regula i mi zice ca  ma angajeaza la firmla lui care se numeste INEL S.A ...bun zic ,eu hai ca am puso ELECTRICIAN la INEL S.A BUZAU
Ma trimete in deplasare la MEDIAS,am inteles ca pe 2 saptamani ........
La cateva zile zice ca tre sa stau la MEDIAS o luna ( eee de aici am inceput sa mi sa para nasoala toata treaba asta )
Ma duc la MEDIAS, cand ma tezesc acolo , direct la lopata si tarnacop ( atunci mi am dat seama ce varza dea firma si ce minciuni i-mi dadea jegul ala de parton ca ma duc eu ca ELECTRICIAN)
PE DRACU ERAM MUNCITOR NECALIFICAT.......asa ca am stat si eu sa-mi iau banii si pa FIRMA DE CACAO :worthy:
----------------NU VA DUCETI LA INEL SA BUZAU FIRMA DE RAHAT----------------------------------------

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Normal omule bun, nu mai imi pun baza in asa ceva, e teapa cea mai mare si nervii maximi, ma bucur si multumesc ca am prins TME la ei, macar stiu si eu cun sta treaba in raioanele de media office.

#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si incearca sa nu dai nicio proba scrisa la angajare. Zi ca te doare mana sau ceva...

Edited by Arkouda, 16 June 2012 - 22:09.


#10
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostZvartoshu, on 16th June 2012, 22:55, said:

Sorinaccio
Corect, intre timp locul sa ocupat, fiind prin pile, sau dat atentii, eu am facut TME si am vazut despre ce este vorba insa nu ma asteptam sa nu ma sune cand el seful cel mare se dadea precum cainele la mine cand mam dus la ei, ca e ok ca o sa fie usor ca te vrem etc.
Ce se petrece aici da de inteles CURVASARIA cu doua fete, cea care te vrea ca are nevoie si cea care te lasa suspendat si tu ca om normal zici, eh o veni ala sa semnez contractul, pana cand o sa zica sefa, nu mai am nevoie si tu o sa ramai prost cum dracu?!
Sefa principala mancaor purecii de ce nu a fost dupa TME pe locul de munca decat 1 zi cateva ore? Nu ii este putina rusine imi baga pe gat seful adjunct un penix de 24 ani mai mic decat mine, care mai mult pe mine ma intreba decat el sa imi explice mersul activitatii mele. Sefa o caracterizez spre 28 de ani insa parea mult mai coapta si atenta la munca decat sa ma streseze ca ala  ce face si ce drege aparatura radio si tv sau pc.
Caracterizarea celui care distribuie imbracamintea interna a magazinului a fost "frate ai angajat un monstru, data viitoare adu oameni mai mici". Clar.


In codul muncii cei de la media office sunt instructati ca mine, totul ochei cu proba de 3 zile cate 10 ore pe zi 8 munca cu 2 instructaj.
Doctora imi distribuie de ficare data cand ma duc la angajare chestia care scrie pe ea "APT CONDITIONAT DE MUNCA"
In cazul de mai sus cui sa ii dau asta, domnului care nu ma contactat pentru semnarea contractului..NU II ESTE PUTINA RUSINE PUTORII ASTEIA?
Daca corespunzi indeplinirii tuturor sarcinilor chiar si conditionat, nu au de ce sa-te respinga.
Daca tu invoci numai o intelegere verbala, este imposibil sa-ti dea cineva dreptate.

Din nefericire, situatia grea a locurilor de munca ii face pe angajatori sa profite de situati a disperata a candidatilor la un post, care devin neatenti.
Macar tu ai avut spre studiu textul contractului? Daca nu ti s-a inmanat sub semnatura un proiect al contractului nu faci dovada ca existat o intentie de angajare.
Cine a platit analizele si controlul medical pentru angajare?

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Arkouda
Bun am notat, deci nu trebuie scris nimic la angajare.

Stefano
Sa sti ca metodele noi curvasaresti de a fraieri lumea sunt foarte bune si in care pica multi oameni.
Pe tine te prinde cu lucrul cum la prins pe colegul meu, cu disponibilitate in azufa ca e electrician si sa trezit la tarnacop si facut gauri in pamant langa bloc. pe urma fiind mai tare in gat a urlat la aia care erau cu ei si asa si-a recapatat locul de munca evident dupa care lau dat afara.

#12
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

View Poststefano_nc, on 16th June 2012, 23:06, said:

Dupa ce am citit ce scria colegul meu din Bucuresti , Zvarthoshu ( am zis bine?) imi vine in cap alta teapa care am luato si eu cu o firma din BUZAU....
  O cunostinta m a bagat pe teva la un director de firma mare (zice el) ....
  Dupa ce ma duc la acel director ,ma vede totul este in regula i mi zice ca  ma angajeaza la firmla lui care se numeste INEL S.A ...bun zic ,eu hai ca am puso ELECTRICIAN la INEL S.A BUZAU
Ma trimete in deplasare la MEDIAS,am inteles ca pe 2 saptamani ........
La cateva zile zice ca tre sa stau la MEDIAS o luna ( eee de aici am inceput sa mi sa para nasoala toata treaba asta )
Ma duc la MEDIAS, cand ma tezesc acolo , direct la lopata si tarnacop ( atunci mi am dat seama ce varza dea firma si ce minciuni i-mi dadea jegul ala de parton ca ma duc eu ca ELECTRICIAN)
PE DRACU ERAM MUNCITOR NECALIFICAT.......asa ca am stat si eu sa-mi iau banii si pa FIRMA DE CACAO :worthy:
----------------NU VA DUCETI LA INEL SA BUZAU FIRMA DE RAHAT----------------------------------------
Inel SA sunt recunoscuti ca fiind neseriosi si tepari.

#13
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postflovio, on 16th June 2012, 23:10, said:

Daca corespunzi indeplinirii tuturor sarcinilor chiar si conditionat, nu au de ce sa-te respinga.

Macar tu ai avut spre studiu textul contractului? Daca nu ti s-a inmanat sub semnatura un proiect al contractului nu faci dovada ca existat o intentie de angajare.
Cine a platit analizele si controlul medical pentru angajare?
Corespund sarcinilor - cu pauze repetate dupa fiecare efort depus. deci nu aveau de ce sa ma respinga
Contractul lor spunea ca e pe termen nedeterminat si nu mi la aratat ci mi sa vorbit despre el. Intentia de angajare a fost exact cand el spunea ca are nevoie si ca e perfect ca eu vreau sa lucrez etc,
Eu am CAS deci nu pot plati nimic. Ce tine de doctori le rezolv imediat, fiind cu tiroida si nu cu alte boli cum speculeaza lumea, eu am obligatie sa plastes lunar CAS.

Edited by Zvartoshu, 16 June 2012 - 22:23.


#14
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostZvartoshu, on 16th June 2012, 23:16, said:

Corespund sarcinilor - cu pauze repetate dupa fiecare efort depus. deci nu aveau de ce sa ma respinga
Contractul lor spunea ca e pe termen nedeterminat si nu mi la aratat ci mi sa vorbit despre el. Intentia de angajare a fost exact cand el spunea ca are nevoie si ca e perfect ca eu vreau sa lucrez etc,
Eu am CAS deci nu pot plati nimic. Ce tine de doctori le rezolv imediat, fiind cu tiroida si nu cu alte boli cum speculeaza lumea, eu am obligatie sa plastes lunar CAS.
Nu ai inteles. Vorbeam de controlul medical la angajare. Asta nu este gratis. Trebuie platit de angajator.
Il faci dupa ce angajatorul iti da sa prezinti medicului de medicina muncii fisa cu expunerea la riscuri a postului. Daca nu a procedat asa cred ca nu avea un gand serios.

Baieti. Puneti mana pe legislatia muncii si cea colaterala, intelegeti-o bine si in sensul aplicarii, caci altfel toata viata poate fi un sirag de tepe.

#15
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Subscriu ca trebuie citita si invatata partea de legislatie de munca ca altfel ajungeti ca mine sa iau absenta nemotivata din prima zi de munca cara CONTRACT SEMNAT.

#16
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,250
  • Înscris: 24.11.2006
In afara de gramatica limbii romane care e facuta knock-out iti lipseste si logica in exprimare.
Ce vrei sa spui pana la urma? Eu unul nu inteleg nimic.  :deadtongue:

PS: Din cate vad nu esti singurul...

Quote

Dupa ce am citit ce scria colegul meu din Bucuresti , Zvarthoshu ( am zis bine?) imi vine in cap alta teapa care am luato si eu cu o firma din BUZAU....
O cunostinta m a bagat pe teva la un director de firma mare (zice el) ....
Dupa ce ma duc la acel director ,ma vede totul este in regula i mi zice ca ma angajeaza la firmla lui care se numeste INEL S.A ...bun zic ,eu hai ca am puso ELECTRICIAN la INEL S.A BUZAU
Ma trimete in deplasare la MEDIAS,am inteles ca pe 2 saptamani ........
La cateva zile zice ca tre sa stau la MEDIAS o luna ( eee de aici am inceput sa mi sa para nasoala toata treaba asta )
Ma duc la MEDIAS, cand ma tezesc acolo , direct la lopata si tarnacop ( atunci mi am dat seama ce varza dea firma si ce minciuni i-mi dadea jegul ala de parton ca ma duc eu ca ELECTRICIAN)
PE DRACU ERAM MUNCITOR NECALIFICAT.......asa ca am stat si eu sa-mi iau banii si pa FIRMA DE CACAO

Intrebare(i): CE INVATATORI SAU PROFESORI ATI AVUT OAMENI BUNI PANA IN CLASA A VIII-A? CUM ATI REUSIT SA PROMOVATI CLASA A VIII-A SI EVENTUAL INVATAMANTUL LICEAL? SA-L MAI ADUC IN DISCUTIE SI PE CEL SUPERIOR? NU ARE ROST...

Edited by un_el, 17 June 2012 - 07:41.


#17
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Zvârtoshule,  am o experiență de angajator mai mare de 10 ani.

Îți sugerez să îți schimbi atitudinea față de muncă, dacă vrei să nu mai ai probleme.
Prin felul cum te comporți, le sugerezi angajatorilor că ești un tip cu probleme și că le consumi din timp.
De aceea te evită, sau se răzgândesc rapid în ceea ce te privește.

#18
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Posttomaso, on 17th June 2012, 10:31, said:

Zvârtoshule,  am o experiență de angajator mai mare de 10 ani.

Îți sugerez să îți schimbi atitudinea față de muncă, dacă vrei să nu mai ai probleme.
Prin felul cum te comporți, le sugerezi angajatorilor că ești un tip cu probleme și că le consumi din timp.
De aceea te evită, sau se răzgândesc rapid în ceea ce te privește.
La ce probleme te referi?
Sper ca nu la alea de sanatate. Numai un nenorocit le poate invoca atata timp cat medicul il declara apt chiar si conditionat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate